STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag i Juni. Woensdag komen de atdeelingen bijeen, tot onderzoek o. a. van de suppletoire be grooting voor Binnenl. Zaken en van de suikerwet. Aan de lijst van werkzaamheden zal nog worden toegevoegd de verkorting van den termijn voor afkondiging van be stuursmaatregelen, omdat men by weer verschijnen der cholera de Regeering de bevoegdheid wenscht toe te kennen, spoedig te handelen. Art. i der Bedrijfsbelasting is onveran derd aangenomen. Bij art. 2 bestreden de commissie van rapporteurs en de Minister sterk de amen- dementen-Vrolik, tot gewijzigde redactie. Deze amendementen werden ingetrokken. Voorts bestreed de Minister nadrukkelijk het aroendement-Dobbelman, oin te doen vervallen paragraaf 2 (verhooging als men niet in de Vermogenbelasting is aange slagen). Een voorstel-Dobbelraan tot verdaging der stemming hierover tot bij art. 9, werd verworpen, en 't amendement verworpen met 62 tegen 21 stemmen. Art. 3 aangevangen. Zitting van Vrijdag 2 Juni. Bedrijfsbelasting art. 3. Door den mi nister werd overgenomen een amendem.- Borgesius, om aftrek van kosten van onder houd en herstelling van ten behoeve van het beroep, bedrijf of ambt gebezigde zaken slechts voor de helft toe te laten, wanneer zij strekken voor persoonlijk genot. Ook dubieuse schuldvorderingen mogen als on verhaalbaar worden afgeschreven. Tegen het toestaan van den zuiveren aftrek waarschuwde de heer Gerritsen, uit vrees voor willekeur bij de aangifte door de belastingschuldigen, een bezwaar van alle aangiften en directe belastingen, merk ten de heer Mees en de minister op. Op paragraaf 6 (verhuur van woningen als bedrijf) is een amendem.-Donner voor gesteld, om die alinea te doen vervallen en een amendem.-Bool, om aan de admi nistratie de beslissing over te laten, wat het bedrijf van woningverhuur vormt. Na lang debat bestreed de minister het amend.- Donner en liet de beslissing over het andere aan de Kamer over. Op paragraaf 7 (berekening van pensi oenen, lijfrenten en wachtgelden voor de helft) is voorgesteld een amendem.-Heems- kerk, om ook voor de helft vrij te stellen jaarwedden van militairen, kerkelijke of burgerlijke ambtenaren en onderwij zers en een amendem Poelman, om alle vaste tractementen en voor bepaalden of onbepaalden tijd vastgestelde inkomsten te berekenen naar 75 percent. In een uitvoerig debat over paragraaf 7 kondigde de heer Conrad eene overgangs bepaling aan, om de bestaande ambtenaars- tracteraenten lager te belasten en de heer A. van Dedem, om reductie toe te staan voor alle kleine inkomens, totdat het per soneel zal zijn herzien. De minister bestreed de amend.-Heems- kerk en Poelman, maar achtte ten slotte laatstgenoemd nog preferabel. algeraeene roiulvrnag niemand het woord verlangende, sluit de Voorz. de vergadering. (Sch. Ct.) Heiloo. Heden brengt de Commis saris der Koningin een bezoek aan deze gemeente. Marine en Leger. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", com mandant de kapt. luit. ter zee C. Vreede, jl. Donderdagmorgen alhier ter reede geko men, is gisteren weder naar de Noordzee vertrokken, ter voortzetting van de oefenings- tocht met bootsmansleerlingen. De mach. 1ste kl. v. c. J. C. A. Gijzen, zal 10 Juni e. k. optreden als chef der ma chinekamer aan boord van Hr. Ms. „Cerberus" in de directie der Marine te Amsterdam. De mach. 1ste kl. v. c. W. T. Van der Waarden, leeraar bij de opleiding van mach.- lcerlingen te Hellevoetsluis, wordt 1 Juli a. s. geplaatst bij de conservatie op 's Rijkswerf te Amsterdam. Departement van Marine in Oost-In lië. Overgeplaatst: van „Bromo" naar „Ceram", de off. van gez. 2de kl. F. H. Bohrévan „Ceram" naar „Java", idem 1ste kl. dr. Th. Koppeschaarvan „Java" Daar „Bromo", id. 2de kl. I. J. Van den Burg; van „Gedeh" nnar „Kon. der Nederl.", id. P J. dc Koek van „Atjeh" naar „Gedeh", met intr. zijner overpl. aan boord „Bromo", de luit. ter zee 2de kl. G. L. T. Hooft: van „Madura", onder eerv. onth. VBn het door hem gevoerde bevel, naar „Gedeh", idem 1ste kl. D. A. Mensertvan „Gedeh" naar „Koning der Nederl.", als 1ste off., de kapt.-luit. ter zee J. L. Hordijk van „Kon. der Nederl." naar „Sindoro", als comm. id. J. E. Sickens: van „Sindoro", onder eerv. onth. van het door hem gevoerde bevel, naar „Madura", als comm., de luit. ter zee 1ste kl. W. Allirol van „Kon. der Nederl." naar „Sindoro", als 1ste off., id. A. M. P. C. Van de Laar van „Sindoro" naar „Flores", als ovidste off., id. 2de kl. E. Coenen van „Flores" naar „Kon. der Nederl.", op folio van luit. ter zee 1ste kl., id. N. M. Japikse van „Kon. der Ned." naar „Merapi", op folio van luit. ter zee 2de kl., de adelb. 1ste kl. W. Van Braam van „Condor" nnar „Koetei", de gezagh. 8de kl. J. Molenaar; van „Arend" nnar „Gier", de 2cte stuurman A. Hendrikse. Binnenlandsch nieuws. Helder. Het programma van het vierde zomer-concert, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2} u., door het Ssaf- muziekkorps der K. N. Marine in het „Park Tivoli* alhier te geven, luidt als volgt 1. Trompettes et Basses, Marche Militaire, J. Painparé. 2. Fest-Ouverture fiber den Choral „Ein feste Burg ist unser Gott", Otto Nicolai. 3. Erinnerung an Richard Wagner's Tannhauser, Valerius Hamm. 4. Auf hoheo Befehl, Oper von Carl Reineeke a. Einzugsmarsch b. Mcnuetto c. Pastorale d. Gavotte. 5. Racókzv, Ouverture, Hector Berlioz. 6. Grande fantaisie de 1'opéraLes Dragons de Villars, Aimc Maillart. 7. Les Fleurs, Valse, Emil Waldtcufel. Nos. 1, 2, 3 en 6 eerste uitvoering. Barsingerhorn. Gemeenteraad. Zitting van Zaterdag 27 Mei. 1 Afwezig de heer Burgemeester, wegens on gesteldheid. Voorzitter de heer W. Kossen. Na opening der vergadering, worden de notulen der vorige zitting gelezen en goed gekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van Gedep. Staten, dd. 26 April jl., houdende goedkeuring der benoeming van den Gem.-Secretaris tot ontvanger. De Voorz. deelt mede, dat door den heer P. Bronder, die 25 April jl. tot ontvauger dezer gem. werd benoemd, een borgtocht is gesteld door belegging eener som van f 2400 1 nominaal a 2$ pCt. op het Grootboek der Nat. Werk. Schuld. Nadat van de grosse der acte van borg- stelling inzage is genomen en de borgtocht 1 is goedgekeurd, legt de heer Bronder in handen van den Voorz. de vereischte eeden af. Ter tafel wordt gebracht de rekening van het Alg. Burg. Armbestuur dezer gem., tot een bedrag in ontv. van f 9422.80 en in uitgaaf van f 9146.96$, bntig saldo f275.92$, en van het Weezen-Armbestuur, in ontvangst f 7265.71 (hieronder f 3447.98 aan batige saldo's van vroegere diensten), in uitgaaf f 3013.48$, batig saldo f 4252.22$. De Commissie rapporteert, behoudens enkele opmerkingen, tot onveranderde goedkeuring. Hiertoe wordt besloten. Tot leden van het Stembureau voor de aanstaande verkiezing van leden voor den Gemeenteraad worden benoemd de heeren Smit en Raat. Niets meer aau de orde zijnde en bij de Onderwijs en examens. In de algemeene vergadering van onder wijzers en onderwijzeressen in het arrondis sement Helder, op 12 dezer, 's voorm. 10 u., in de kolfbaan van den heer Blaauw, te Schagen te houden, zullen de volgende on- i derwerpeu behandeld worden Welke waarde heeft het onderwijs in handenarbeid voor de volksschool In te I leiden door den heer Th. Roep, onderwijzer te Schagen. „Belasting naar draagkracht, een beginsel, ook toe te passen op de lagere school." In te leiden door den lieer A. Blad, hoofd der j school te Haringkarspel. I Ons notenschrift. In te leiden door den heer P. C. E. Mclchior, hoofd der school te 1 Oudesluis. De noodzakelijkheid van kleine scholen. In te leiden door den heer L. van der Ploeg, onderwijzer te Helder. Landbouw en Veeteelt. De vergadering van het Nederlandsch Paarden Stamboek, afd. Noordholland, welke op jl. Donderdag te Schagen werd gehouden, werd door 17 leden bijgewoond. Na de no tulen, die onveranderd werden goedgekeurd, en de ingekomen stukken, waarin de heeren C, Prins en O. Schaap voor het nazien der rekening bedankten, waarvoor zich echter een ander tweetal welwillend had beschikbaar ge steld, gelezen te hebben, bracht de heer K. D. Kaan rapport uit over de rekening en verantwoording. De uitgaven bedroegen f4550, het batig saldo f2600. Ouder dankbetuiging werd ze goedgekeurd. In behandeling kwam nu een voorstel van den lieer P. Zijlmans, om art. 7 van 't reg lement zoodanig te wijzigen, dat aftredende Bestuursleden terstond herkiesbaar zijn. Daar de heer Zijlmans afwezig was, werd ge noemd voorstel door den heer Bultman toe- tocgeliclit. Het hoofddoel was, om werkelijk uitste kende bestuursleden zoo lang mogelyk te behouden. Men wist wel wat men had, maar niet altoos wat men kreeg. De vergadering was het blijkbaar met den heer B. eens, daar ze het voorstel met algem. stemmen aannam. Hoewel de heer J. Zijp, te Wieringer- wanrd, gemeend had zich niet herkiesbaar te mogen stellen, werden toch de drie aftredende heeren P. B. J. Ferf, J. Zijp Hz. en K. Del Court van Krimpen, als zoodanig herkozen. Een voorstel van het Bestuur, om eenige wijzigingen in de indeeling te brengen, en wel om Houtrak-, Spaarndaminer- en IJpol- dcr van het zuiden naar het middendeel over te brengen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Op de vraug van den Voorzitter, wie nog iets in 't belang der vereeniging heeft te be spreken, vraagt de heer Zijp het woord, en meent, dat dc toelage aan den Secretaris in verre niet in verhouding staat tot zijne uit gebreide werkzaamheden. Sedert dc vereeni ging eene Rijks- en Provinciale subsidie ge niet, zijn dc werkzaamheden aanmerkelijk uitgebreid, terwijl de toelage dezelfde is ge bleven. Hij stelt daarom voor het salaris van f 60 op f160 te brengen. Nadat de ver gadering het voorstel urgent had verklaard, besloot zij na verwerping van het voorstel- Zijp, de toelage van f 60 op f' 100 te bren gen. Door den Voorzitter, de. heer J. Bree- baart, werd medegedeeld dat de Rijkssubsidie voor dit jaar f 2575 bedraagt. Het Bestuur stelt 2 premiën van f 1000 beschikbaar voor de beste ingevoerde buitenlandsche hengsten, die op de najnarskeuring zullen worden aan gevoerd, benevens 3 premiën van f 100 voor eenjarige binnenlandsche hengsten. De keuringen tot het toekennen van pro vinciale annhoudings-subsidiën aan hengsten geboren in 1887, 88, 89 en 90 zullen plaats hebben te Kolhorn op 27 Juni, te Beverwijk op 28 en te Hoofddorp op 29 Juni e. k. Er zal tevens eene keuring worden gehouden van merriër., geboren in 1886 of vroeger met hare veulen, geboren in 1S93, waarvoor 10 premiën van f 60 en tien van f 40 uit de Rijksbijdrage beschikbaar zijn. Deze inerriën moeten in het Stamboek zijn of worden in geschreven cn iu 1893 wederom gedekt worden, willen zij voor de premie iu aan merking komen. De regenbuien der laatste dagen liepen nog steeds den polder Waard mishet land is er dan ook nog kurkdroog. Het suiker bietenzaad komt slecht uitook uien en late mosterd. Het grasland lijdt evenzeer door de droogte. De granen, als tarwe, haver, gerst en rogge, staan echter best en schijnen het wel buiten water te kunnen stellen. In droge jaren zijn de graanoogsten in dezen polder steeds het best. Jl. Woensdagavond werd iu den Bangerl vanwege de fruitvereeniging dc eerste verga dering in dit seizoen gehouden. Er is besloten dat gisteren de eerste zending kruisbessen naar Engeland zou plaats bobben. Tevens werd het denkbeeld ter tafel gebracht, of de mogelijkheid ook kon bestaan, tot ge meenschappelijke aankoop van meststoffen, zooals door vele andere corporaties met succes wordt gedaan. In dit artikel is de behoefte in deze Streek voor dergelijke aankoop groot genoeg. Besloten werd naar een en ander onderzoek te doen. Over 't algemeen raag men hier een redelijk goede teelt van de verschillende fruiten ver wachten. Peren zullen er echter weinig zijn. Appelen misschien in groote hoeveelheid. De teelt der noten belooft echter ook niet groot te wezen. Aalbessen en kruisbessen staan naar een redelijk goeden oogst. De Vereeniging liet Friesch Rundvee-Stam boek is verrast door de ontvangst van 4 obligntiën Zuid-Italiannsch spoor, elk groot 2500 franc3 nom., met bepaling dat hiermede eën fonds zal moeten worden gevormd, waar van de revenuen zijn bestemd om de kosten te dekken voor dc jaarlijks te houden ten toonstelling van stambock-vee. Het spreekt wel vanzelf, dat deze schenkiug erkentelijk is aanvaard. Men schrijft aan het „Hbld." uit Noord holland boven het IJ Dank zij de maatregelen, vanwege het Ministerie van Binnenl. Zaken genomen, schijnt in dit deel onzer provincie het mond en klauwzeer geweken. Mocht 1111 nog eens het miltvuur ook kunnen uitgeroeid worden. Voor llijksrckeniug zal thans het vee van den heer de Boer, in dc weide te Middelie, worden ingeënt tegen die ziekte. In 1892 en 1893 verloor deze landbouwer 12 runderen aan miltvuur. Kerknieuws. Beroepen bij de Herv. gem. te Middelie, de heer S. Miederaa, prop. te Ferwerd. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Hoorn op Terschelling, door ds. B. Zoete, te Grijpskerke (Zeeland). Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 24 Mei 1893. W. R., te Helder, aangebroken flesschen sterken drank aanwezig bebben in een loka liteit, waarin krachtens vergunning sterken drank in het klein wordt verkocht eu die binneushuis met een andere winkelnering ge meenschap heeft, f 5 boete of 3 dagen hecht. A. S., gedomicilieerd te Dokkum, te Hel der een hond 's nachts onbeheerd op straat laten loopeu, f 1 boete of 1 dag hecht. J. de Z.. te Zaandam, op een wagen waren uitstallen zonder vergunning, f 1 boete of 1 dag hecht. K. S. en J. K., beiden te Wieringen, op Zondag openbaren arbeid verrichten, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. C. S., te Maassluis, straatschenderij, f 1 boete of 2 dagen hecht. B. K. en J. H., beiden te Helder, rijden met aan elkander gekoppelde voertuigen, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. P. Nz., te Wieringen, dronkenschap, f l boete of 2 dagen hecht. J. de B., te Rotterdam, spelen met geld en een valschen naam opgeven, ontslagen van rechtsvervolging. M. de B., te Helder, spelen met geld ontslagen van rechtsvervolging. J. L. B. en P. J. D., beitien te Helder, spelen met geld, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. Buitenland. België. De commissie tot uitwerking van het kieswet-ontwerp heeft besloten onderwijzers met minstens 5-jarige dienst tijd, die een wettig diploma hebben, het drievoudig stemrecht toe te kennen. Duitschland. Door de politie te Berlijn is een streng onderzoek ingesteld om te ontdekken, hoe de „Vorwarts" in het bezit is gekomen van den brief, waar in Prins Albert van Prnisen eene verzoe ning tusschen den keizer en Bismarck voorstelt. Daarbij is gebleken, dat de brief eerst in handen van den geadresseerde is gekomen, nadat de redactie der „Vorwarts" er kennis van had genomen. Het onderzoek wordt nu voortgezet onder het personeel der posterijen, en de politie meent den ontrouwen ambtenaar reeds op het spoor te zijn. Engeland. Ten opzichte van het drie voudig verbond verklaarde jl. Donderdag in het Parlement sir Edward, dat omtrent het optreden der Engelsche land- en zeemacht ingeval van oorlog geen enkele toezegging buiten medeweten van het Lagerhuis is gedaande toestand is nog precies zooals die door het vorig ministerie in de zitting van 4 Juni 1891 werd uiteengezet. Wat den toestand in Siam betreft, de regeering had het niet noodig geacht aan Frankrijk eene verklaring te vragen omtrent haar optreden aan de Mekong, en tot nu toe had de Fransche regeering geen ver klaringen daarover aangeboden. De Britsche Oost-Afrika Maatschappij heeft Ouganda op r April jl. ontruimd. De Engelsche consul-generaal sir Gerald Portal heeft de Britsche vlag gehescheti en het Britsch protectoraat over Ougande gepro clameerd. Volgens de overeenkomst tusschen de Engelsche regeering en de Britsche Oost- Afrika Maatschappij zou de laatste tegen het einde van Maart Ouganda ontruimen, en Portal heeft toen ongetwijfeld de Brit sche vlag geheschen ten teeken dat het land onder Engelschen invloed staat. Jl. Donderdag werd uitspraak gedaan in het proces van Townsend, den man die onlangs een dreigbrief zond aan Gladstone en een paar schoten loste in de nabijheid van Gladstone's woning. Townsend is niet-toerekenbaar verklaard er. zal in een krankzinnigengesticht worden geplaatst. Ierland. Uit Ennis wordt een agra rische misdaad gemeld. Op den „solicitor" Molonec, rentmeester van het landgoed Kiltonan bij Tulla, in het graafschap Clare, werden, toen hij de huurpenningen ging innen, van beide zijden van den weg ge weerschoten gelost, waardoor hij zwaar gewond werd. Zeven personen zijn in hechtenis genomen, maar de bedrijvers van den moordaanslag zijn nog niet be kend, Nicaragua. Volgens een telegram uit Managua is de omwenteling volkomen geslaagd. President Sacaza heeft zich over gegeven en de voorwaarden, hem door de opstandelingen gesteld, aangenomen. 172 als zij zich de waarheid had durven bekennen, zou zij veel eerder gezegd hebben dat hij te vreezen was, zooals hij daar in een ongedwongen, fiere houding tegenover haar zat, met een eenigszins droefgeestigen trek op zijn gelaat, daar hij van onnoodig praten niet hield. In al zijne be wegingen verried hij mannelijke kracht en schoonheid, zoodat men hem onwillekeurig moest achten en niettegen staande alle moeite, die zij zich gegeven had, om hein te verachten, schatte zij hem hoog. Des te grooter was echter hare woede, want daar zij hem in werkelijkheid niet dee moedig kon maken, zoo beschimpte zij hem innerlijk. Somwijlen vroeg zij zich af, of deze kalme, rustige man in staat zou zijn zijne smart te dragen. In Beaulieu had zij geene gelegenheid gehad hem door smart te zien lijden. Slechts Therese wist, hoe diep hij zijn leed verbergen kon. Lydia stond op, terwijl zij een liedje neuriede en toen Raimond haar vroeg, waar zij 's middags zou heengaan, zag zij hem spottend aan en antwoordde: „Ik ga naar mijn minnaar." Hij schudde afkeurend het hoofd en zei weemoedig „Ge weet dat ik van zulke scherts niet houdj; dat is eene vrouw als gij zijt, onwaardig. Kunt ge dan nooit een beetje ernstiger worden „Daarvoor heb ik nog tijd genoeg als ik oud ben, maar zeg me eens, gelooft ge niet een beetje aan mijnen aan gebedene „Ik geloof dat ge er verscheidene hebt „Ach wat, veel is niets, maar een enkele wezenlijke „Neen, daaraan geloof ik niet," gaf hij rustig ten ant woord. „Wat hebt ge er toch altijd aan, mij op de proef te stellen Eiken dag komt ge bijna op dat thema terug. Een volgende keer zult ge weer willen weten, wat ik zou doen, als ge mij ijverzuchtig kon makenGe kunt werkelijk van mijne liefde zeker zijn, zonder haar eerst op de proef te stellen en nooit zal ik zoover gaan, om mij verdacht te maken." „Daar hebt ge gelijk in. Wat zoudt ge er overigens ook aan hebben, als ge mij geen vertrouwen meer kon schenken.* 173 „Volstrekt niets, het zou mij slechts ongelukkig maken." „Zeer verstandig gedacht," zeide zij, boog voor hem en ging de kamer uit. Steeds als Maurice de Roquière den namiddag in de Rue Lübeck wilde doorbrengen, werd de portiersvrouw hiervan kennis gegeven, opdat zij het huis in orde brengen kon en zij was dan ook 's morgens vroeg al bezig de kamers te luchten. De kleine vriendin van Bricolier, die evenals alle andere vrouwen," die niets te doen hebben, niets beters wist, dan zich met aangelegenheden van anderen bezig te houden, had dit spoedig genoeg bemerkt. Als zij 's morgens de deuren naast zich open en dicht hoorde slaan, sprak zij bij zichzelf „Van middag weer een rendez-vous boven!" En hierin vergiste zij zich nooit. Roquière kwam dan steeds, de dame bleef somwijlen weg. Dezen dag waren de bezems en emmers der portiersvrouw later in beweging dan ge woonlijk, maar toch ontving Bricolier nog vódr twaalven een briefje, met den inhoud, dat „de jonge man van be neden* heden weer zijne uitverkorene verwachtte. Een kwartier later was Bernheimer op de hoogte gesteld. Roquière had altijd veel geluk bij de vrouwen gehad, dat wist iedereen, zelfs was het somwijlen buiten zijn schuld. Nooit te voren had zijne liefde hem zoo ingepakt. Die gevaarlijke Creoolsche maakte hem bijna razend. Hij verloor zijne gewone koelbloedigheid en voelde in zijne aanbidding voor haar weder al het vuur zijner jeugd in zich ontgloeien. In het begin der samenkomsten had hij haar soms weken lang in de Rue Lübeck te vergeefs gewacht, daar zij geen lust gevoelde om steeds te komen. Eindelijk was het hem echter gelukt haar te overreden en nu waande hij zich in den zevenden hemel, zoo gelukkig gevoelde hij zich. Uren lang kon hij in de kleine woning blijven zitten, zonder zich te vervelen, maar slechts aan haar en aan zijn geluk denkend. Als hij dan hare lichte r ietstappen op de trap hoorde, sprong hij snel naar de deur, opende haar sidderend en liet de jonge vrouw bin nentreden. Nauwelijks was zij dan binnen, of hij nam haar in zijne sterke armen en droeg haar naar eene fauteuil naapt het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2