waarop de minister tijdens het debat reeds zelf heelt gewezen, uit het tarief weg te nemen 2. het vrijgestelde minimun tot f 700 te verhoogen; 3. den druk voor de middenklasse min der zwaar te maken. Het derde amendement heeft destrekking, van de dividenden van naamlooze vennoot schappen t 2.50 van elke geheele som van f 100 te heffen, in plaats van f 2, zooals in het ontwerp. De voorsteller acht het wenschelijk, de naamlooze vennootschappen ongeveer evenveel te doen betalen als thans onder de Patentwet. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft bepaald dat: 1. evenals vroeger, ook thans briefkaarten, voor het binnenlandsch verkeer bestemd, naar het buitenland zijn toegelaten, met toepassing, uit den aard der zaak, van het port, voor het buitenland vastgesteld; 2. het bezigen van brietkaartformulieren voor gedrukte berichten, vallende onder toepassing van het tarief van art. 5 der wet van 15 April 1891 (port voor gedrukte stukken) in het binnenlandsch verkeer niet is verboden, maar voor het buitenlandsch verkeer de bepaling geldt, dat kaarten, van het opschrift „briefkaart" voorzien, niet ter verzending tegen het tarief der drukwerken zijn toegelaten. Binnenlandsch nieuws. Helder. Statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in 1892 Aantal inw. 23145; lev. geboren 842 levenl. aang. 28overl. (met inbegrip der leven 1. aang,) 404; aantal op 1000 inw.: 17.40. Overleden op den leeftijd van minder dan 1 jaar 118, 15 j. 35, 514 j. 11, 14—20 j. 11, 20—50 j. 63, 50—65 j. 52, 65—80 j. 68, boven 80 j. IS. Overl. tengevolge van gebrekkige ontwikkeling 1, tering 68, syphilis 2, absces 3, kanker 18, typhus 4, mazelen 1, huidziekte 8, stuipen 15, apoplexia 14, hersenziekte 28. rugge- merglijden 4, keel- en longtering 87, croup 2, acute ziekte der ademhalingswerktuigen 57, chronische idem 11, hartziekte 2, organische hartgebreken 15, angina diphtherin 1, diar- rhee 1, cholera nostras 1, acute ziekte der spijsverteeringswerk tuigen 30, chronische id. 6, ziekte der organa urogenitalia 21, ziekte van het kraambed 8, zelfmoord 16, onbe kende oorzaak 21. Kolhorn. Men schrijft aan de „Alkm. Ct." De kaasfabriek, van de oprichting af steeds gunstig gewerkt hebbende, is den laatsten tijd miuder gelukkig. Daar de bewerking geheel dezelfde is gebleven, en er in geen enkel opzicht eenige verande ring heeft plaats gehad, vertrouwt men, dat de minder goede uitkomsten van kor ten duur zullen zijn en aan buitengewone omstandigheden zijn toe te schrijven, als b. v. droogte der landerijen, luchtgesteld heid of dergelijke. Jammer echter is het, dat een paar der grootste melkaanvoerders reeds besloten, als van ouds weder zelf thuis te kazen, wat voor de fabriek blij vend nadeel kan heeten zij werkt toch het goedkoopste bij de grootst mogelijke productie. Kolhorn. In verband met het aange vraagde ontslag van den tegen woordigen geneesheer, den heer Westfaal Quadekker, werd jl. Donderdagavond door belangstel lenden, een bijeenkomst gehouden, waarin, met het oog op de armenpractijk vooral, de wenschelijkheid werd besproken, dat zoo spoedig mogelijk weder een geneesheer worde benoemd. Staande die bijeenkomst werden twee adressen, een aan den Gemeenteraad van Earsingerhorn c. a en een aan het alge meen Burgerlijk Armbestuur, opgesteld, en door alle aanwezigen geteekend. Marina en Leger. Hr. Ma. schroefstoomschip 1ste kl. „Van Galen", comm. de kapt. ter zee W. F. Blaauw, van Batavia herwaarts, passeerde gisteren avond 9 uur Dungeness en kan dus heden avond alhier ter reede worden verwacht. Hr. M». schroefstoomschip lste kl. „Tromp", van hier naar Batavia, passeerde jl. Zondag morgen 10 uur Dungeness. Gisteren is alhier aangekomen een detache ment torpedisten uit Brielle, onder bevel van den kapt. J. 1). N. De Fremery, tot het hou den van oefeningen. Dc 2de luit. der art. J. D. Berkhout, in garnizoeu alhier, is benoemd tot adjudant bij het 4de regiment vest.-art. Aan den kwartiermeester F. Wierda, aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, is het eeretcekcn voor belangrijke krijsver- t richtingen met den gesp Atjeh 18731890 uitgereikt. De luit. ter zee Mensert, zwaar gewond te Tamiang, is in het Groot Mil. Hospitaal aldaar afgekeurd voor alle diensten. Hier te lande is bericht ontvangen, dat van Hr. Ms. schroefstoomschip „Van Speyk", te New-York 9 schepelingen zijn gedeserteerd. Vroegere berichten waren dus zeer overdreven. Te Toulon is Woensdag, in tegenwoordig heid van vele marine-autoriteiten, de onder- zeesche boot „Gustave Zéde* van stapel geloo- pen. De bewegingen van het onderzeesche vaar- tuig worden vergeleken bij het zwemmen van een walviseh. Nadat het tweemaal gedoken had, werd het in het dok gesleept om verder afge- werkt te worden. Over veertien dagen zal de „Gustave Zede" haar proeftooht doen. Hr. Ms. stoomschoener „Zeehond," com mandant de kapt. luit. (er zee H. O. Feith, vertrok heden van hier naar de Noordzee, ter uitoefening van politietoezicht op de visscherij. De lste luit. P. J. G. Schot, van hot 4de reg. inf. te Leiden, wordt overgeplaatst bij de Cadettenschool te Alkmaar en belast met de militaire opleiding der cadetten. De mach. Ie kl. J. Kisjes wordt geplaatst aan boord Hr. Ms. kanonneerboot „Ever", de mach. Ie kl. S. Taaie aan boord van Hr. Ms. „Bloedhond", de mach. Ie kl. J. Gijzen aan boord Hr. Ms. „Cerberus*, de mach. Ie kl. J. T. B. Mattern tyij de conservatie al hier, de mach. Ie kl. J. A. Schell bij het onderwijs der mach.-leerl. te Hellevoetsluis, ter vervanging van den mach. Ie kl. W. F. Van der Waarden. De mach. Ie kl. v. k. G. Van Os wordt van Hr. Ms. „Mercuur" geplaatst bij de con servatie alhier en aan boord van de „Mer cuur" vervangeu door den mach. 2e kl. S. D. Kikkert. De kapt. ter zee P. C. Pabst heeft pensioen aangevraagd. Een transport van 25 onderofficieren en minderen der marine is per stoomschip „Ba tavia", onder bevel van den off. van adm. 2e kl. C. Valkenbun?, uit Oost-Indic terug gekeerd en op Hr. Ms. wachtschip te Helle voetsluis aangekomen. Departement van Marine in Oost-Indië. Verleend Een jaar verlof naar Eur ma, wegens langdurigeu dienst, aan den 2e mach. bij de Gouv. Marine N. W. H. Jongejan. BenoemdTot 2e mach. bij de Gouv. Marine, de ambt. op wachtgeld H. L. Ver- stee^h, laatstelijk die betrekking bekleed heb bende. Benoemd tot 2e stuurman, J. P. Schaeffer tot 8e id., J. F. Michel. GeplaatstIe stuurman C. Kikkert op de „Zwaan", gezaghebber 3e kl. II. B. dc Boer op de „Djambi", Ie stuurman J. Dekkers op I de „Condor". I Overgeplaatst: Van „Djambi" op „Reiger", J. Visser gezaghebber 2e kl. van „Reiger" op „Arend", D. Nolles id. Ie kl. van „Raaf* (buiten bezwaar van den lande) op „lteiger", i J. W. van Nouhuijs 2e stuurman van „Rei- j ger" (id.) op „Raaf", VV. Steffens, 2e id. I van „Koetei" op „Sperwer" (spoedig in dienst), 1 P. G. H. Phefferkorn le mach.van „Sper- wer" op „Arend", VV. F. Stolk le id. van „Reiger" op „Zwaan", S. J. Feij, 2e id. van „Zwaan" op „Koetei", W. J. Steinbuch, 2e id.van „Zeemeeuw" op „Arend", J. P. Schaeffer, 2e stuurmanvan „Condor" op „Koetei", J. Molenaar gezaghebber 3e kl. Onderwijs en examens. De schooljeugd te Warmenhuizen zal haar jaarlijksch schoolfeest vieren door een reisje per boot naar Amsterdam, waar Artis, Panopticum en Museum zullen wor den bezichtigd. De reis is bepaald op den 15 dezer maand. Aan de beide laagste klassen der school zal in de gemeente zelve een feestdag worden bereid. Ondergeteekende neemt de vrijheid zich bij HH. Notarissen, Make laars, Deurwaarders, Kooplieden en Particulieren als Afslager aan te bevelen. J&CQDES VAN ROSlNDAEL, Stationstraat 12. Landbouw en Veeteelt. In den loop der vorige week werd te Hoogkarspel eene samenkomst gehouden van eenige groentebouwers, die in 't belang van een geregelden afzet der landbouw producten van het midden der Streek en omgelegen plaatsen eene groentemarkt in de nabijheid van het spoorwegstation te Hoogkarspel wenschen te vestigen. Het resultaat hunner samenspreking is geweest dat men besloten heeft een adres te richten aan de directie der H. IJ. S. M., met verzoek eene geschikte laadplaats voor dit doel te doen aanleggen. Politie. Adres Bureuu 11 kousje en een sokje 1 witte zak, waarin zakdoek. Adres Bureau II1 koperen hondenbals- band 1 zeemleêren handschoen 1 bruinleêren schoentje. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 31 Mei 1893. J. B. Kz. en T. II. P. B., beiden te Hel der, in het grootste zeil van een visschers- vaartuig op de Noordzee, behalve de ver- eisclite letterteekens en nummers, nog andere letters of teekens voeren, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. S. K., te Texel, in het grootste zeil van een visschersvaartuig op de Noordzee de vcreischte letterteekens en nummers zwart- gekleurd voeren, terwijl het zeil eveneens zwartkleurig is vrijgesproken. C. V., te Wieringen, dezelfde overtreding, gepleegd binnen de territoriale wateren vrijgesproken. L. S., te Callantsoog en S. K., te Helder, bonden als trekdieren gebruiken, ieder f 1 boete of 1 dog hecht. J. S., te Helder, het binnen die gemeente houden van varkens, f 1 boete of 1 dag hecht. M. C. K., tc Helder, nachtrumoer, f 1 boete of 2 dagen hecht. D. v. O., te Helder, nachtrumoer, f 3 boete of 3 dagen hecht. A. J. K., te Helder, een tapperij te laat openhebben, f 3 boete of 1 dag bocht J. P., te Helder, kippen in een tuin laten loopen, zonder daartoe gerechtigd te zijn, f 0.50 boete of 1 dag hecht. W. B., J. J. J., J. V., C. H. K., R. M., P. C. J. en H. S., allen te Helder, spelen mei geld, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. F. J. en W. W., beiden te Helder, spelen met geld, ontslagen van rechtsvervolging. H. B., te Helder, 1. spelen met geld, f 0.50 boete of I dag hecht.; 2. een val- sclien naam opgeven, ontslagen van rechts vervolging. G. v. I)., P. B. en O. K., allen tc Helder, dronkenschap, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. K. H. R. O., te Helder, dronkenschap, f 3 boete of 3 dagen hecht. J. v. 't H. en P. B., beiden te Helder, dronkenschap bij eerste herhaling, ieder f 3 boete of 3 dagen hecht. J. de L., te Helder, dronkenschap bij zevende herhalingö dagen hecht. Buitenland. Duitschland. Het is waarschijnlijk dat indien de nieuwe Rijksdag de legerwet niet aanneemt, de Rijksdag weer ontbonden zou worden. De „Freisinnige Ztg". komt op tegen een tweede ontbinding van de volksvertegenwoordiging. Dit zou ongrond wettig zijn en het verzet slecht aanmoe digen. Men verneemt uit goed ingelichte bron, dat de Keizer onlangs in een gezel schap ten huize van een diplomaat, waar gesproken werd over de gevolgen van het wederverwerpen der legerwetsvoorstellen, de gedachte ver van zich afwierp, dat hij het geheime kiesrecht wilde afschaffen of beperken. Het krachtige optreden eener tegen het Rijkskiesrecht gerichte petitie door een conservatief comité, welks leden hun namen geheim houden, zal dus wel zonder invloed blijven. De „Köln. Ztg". waarschuwt de Elzassers-Lotharingers dat, als zij hun ver zet tegen de legerwet niet opgeven, dit Duitschland zou kunnen noodzaken, tegen maatregelen te nemen. Bohemen. In een jl. Zaterdag te Praag gehouden partij vergadering der Jong- Czechen werden de algevaardigden aange spoord, voort te gaan met de verdediging der rechten van het Boheemsche volk, vooral bij de beraadslaging over de be grooting van oorlog. Met name werd den afgevaardigden opgedragen, het drievoudig verbond te bestrijden. Oostenrijk. De legercommissie uit de Hongaarsche delegatie eindigde de al- gemeene beraadslaging over de gewone begrooting. De minister van oorlog be toogde de noodzakelijkheid het leger te vergrooten, ten einde aan de andere mo gendheden gelijk te zijn. In de vergadering van de legercommissie der Hongaarsche delegatie zeide de mi nister van oorlog, dat voor het geval inder daad een oorlog mocht uitbreken, men zorgen moest met de andere mogendheden op gelijke hoogte te staan. Er zijn meer officieren, vooral meer generaals, noodig in geval de vijandelijkheden plotseling uitbraken. Van het oprichten van nieuwe korpsen is geen sprake, verklaarde de minister. Spanje. Een bende van 9 oproer lingen wordt ijverig achtervolgd in de ber gen van Navarra. Overigens is het in die provincie rustig. Volgens de laatste berichten uit Fnente- de-Reina en Pampelona zou de beweging een Carlistisch karakter hebben, maar weet men niet waar de bende zich ophoudt. Een betooging van 10.000 personen pro testeerde gisteren met kalmte tegen het regeeringsontwerp. In de havenplaats Vigo heerscht een beweging, die zich richt tegen dejezuïten, met wier optreden de bevolking niet in- geromen schijnt te zijn. Transvaal. Sir Henry Loch kwam jl. Zaterdag te Pretoria aan en bracht een bezoek bij Paul Kruger. Een ontzaglijke menigte, waaronder vele Hollanders, juichte hem met groote geestdrift toe. De conferentie over Swaziland is gisteren hervat. Gemengd nieuws. Jl. Zaterdagmorgen kwam teScheve- ningen op 3000 meter van de kust Hr. Ms. instructieschip „Nautilus" voor anker. Een gedeelte van de bemanning, ten getale van 130 matrozen, onder commando van de luitenants ter zee Van Dijk en Suermondt, benevens eenige adelborsten iste kl., roeide in sloepen naar den wal en landde in het Waterververschingskanaal. In den middag maakte het scheepsvolk, gewapend met het geweer en voorafgegaan door pijpers en een muziekkorps, een marsch van Scheveningen naar de residentie. Op het Buitenhof werd halt gehouden, de ge weren aan rotten gezet en een uur rust gegeven, waarna de troep naar Schevenin gen terugmarcheerde. In de stad trokken de matrozen nogal de aandacht en zij werden dan ook door vele nieuwsgierigen gevolgd. Des namiddags vertrokken zij weder in hun sloepen naar boord. Vlieland. Een der jongens, die eende eieren uit een konijnenhol wilden halen, werd daarin door het instorten van 't zand, bedolven. In dezen toestand heeft hij een groot halfuur doorgebracht, eer redding kwam opdagen tot groote verwondering leefde de jongen nog. Jl. Vrijdagavond is bij Medemblik een tjalk, geladen met een kraam voor galanterieën, verongelukt. De schipper, die met het vaarwater niet bekend was, had een Enkhuizer loods aan boord genomen, doch deze was, naar men zegt, beschon ken. De opvarenden werden gered, doch schip en lading gingen verloren. Dezer dagen kwam te 's Gravenhage een brief uit Amerika aan, met het volgend adresHague, Holland, Europa." Ter zijde stond eenvoudig een verzoek Piease hand to a horticulturist." En vanwege de post werd deze brief bezorgd aan den hor- tulanus van den Haagschen Dierentuin, die aan 't uit Amerika komende verzoek om zekere inlichtingen op tuinbouwgebied gaarne voldeed. Op de kermis te Dordrecht is ook een zg. draadzeilbaan opgeslagen, een toe stel hierop neerkomende, dat langs eenige in de hoogte aangebrachte, in hellende richting loopende ijzerdraden katrollen zijn bevestigd, waaraan men gaat hangen, om dan in pijlsnelle vaart naar het andere einde der baan te glijden. Jl. Donderdag avond is een 23jarige werkman van dit spel het slachtoffer gewordenhoewel ge waarschuwd, schijnt hij al hangende nogal beweeglijk te zijn geweest, zoodat hij er afviel, naast het gespannen zeil neerkwam en bewusteloos werd opgenomenhij had een hersenschudding. De aangekondigde wedstrijd in het hardloopen over een baan van 15 KM., waartoe de Braziliaansche hardlooper Wil- liam Stewart tegen jl. Zondagmiddag de liefhebbers achter het Rijksmuseum te Am sterdam had uitgedaagd, heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van een niet zeer tal rijk publiek. De tribune plaatsen waren bijna allen onbezet en het kwartjesterrein was slecht bezocht. Als mededingers tegen Stewart hadden zich aangemeld de hardlooper Snoek, in Amsterdam's straten geen onbekende figuur, en een man die te paard zou mededingen. De baan was ongeveer 278 M. lang, zoo- dat de hardloopers 54 maal rond moesten. 176 Zij wendde liet hoofd naar hem toe, keek hem aan met een blik, van welks macht zij zich wel bewust was en zette zich neer. Toen zeide zij met de grootste kalmte „Mag ik soms weten, waar ik ben „Bij mij; tenminste zoo lang ge hier zijt." „Zijt ge alleen?" „Geheel alleen. Niemand kent mij hier en men ver moedt ook niet, wie gij zijtUw geheim is dus goed bewaard." „Hoe wist gij, dat ik hier zou komen „O, dat is mijn zaak, Lydia. Waarom hebt gij mij laatst de waarheid niet gezegd?" „Kon ik dat?" „Het zou ten minste openhartig geweest zijn." „Daartoe was ik tegenover u niet verplicht." „Gij weet toch, dat ik u bemin en dat ik op alles, wat u betreft, ijverzuchtig ben. Welk een smart doet ge mij aan! Ge hebt dus een minnaar? Gij, die ik zoo rein geloofdeEn welk een minnaareen, bij wien gij in 't geheel geen bescherming kunt vinden en die niets anders is dan een „schoon man". Zijn naam voor een Roquière op het spel te zetten, dat is eerst de rechte waanzinWat zou er van u worden, wanneer gij u aan hem ging toe vertrouwen; hij is niet eens in staat, om u voor armoede te bewaren. Wat in 's hemelsnaam kan u toch aan hem boeien?" „Zijne liefde voor mij." „Een mooie verdienste! Allen, die u kennen, beminnen u. Is er wel één, die u kent, zonder u lief te hebben? En clan voor een Roquière een misstap te doen! Eene vrouw als gijNeen, waarlijk, ik kon het nauwelijks gelooven!" Lydia haalde de schouders op en antwoordde„Gij be grijpt dat niet en kunt het ook niet begrijpen Eens echter zult ge vernemen, waarom ik hem gekozen heb." „Met welk een kalmte spreekt ge over hem! Ge hebt dus een andere drijfveer dan die der liefde voor uwe handelwijze?" „Laten we maar zeggen de drijfveer tot het vermaak." „Lydia, gij doet mij ontstellen!" 177 „Bernheimer, gij amuseert mij!" „Gij verzwijgt mij de waarheid. Ge speelt zeker een of andere comedie." „Comedie een drama, waarin gij, en ook nog an deren, een rol zult vervullen." „Zoudt ge zoo vol berekening zitten? Gij spreekt over uw misstap alsof ge daarbij een nevenbedoeling hebt, gij, die ik voor zoo openhartig hield. Heeft niets u dan doen terugschrikken? Hebt gij dan in liet geheel niet aan uwe moeder en aan uwen echtgenoot gedacht?" Het bloed steeg Lydia naar het hoofd en met ruwe stem riep zij uit: „Aan mijn echtgenoot, dien ik zoozeer haat?" „Haat gij hem? En waarom? Hij, die de goedheid en rechtschapenheid zelve is!" „Zwijg van hem en neem zijne partij niet op, anders ken ik mijzelve niet meer! Ja, ik haat hem! En alles wat ik doe, is tegen hem gericht I* Terwijl zij sprak, bood hare geheele verschijning het beeld der zinnelooze woede. Zij stond daar met marmerwit gelaat, hare lippen beefden en hare oogen traden bijna buiten cle kassen. „Ik krijg vrees voor u!" riep Bernheimer uit. Het was geen overdrijving, wat hij daar zeide. De be koorlijke gravin vertoonde zich op dat oogenblik in een licht, dat hem te denken gaf. Zooeven was zij nog koud, spotachtig geweest en haar cynisme had hem in verbazing gebracht. Plotseling echter verloor zij de heerschappij over zichzelve en nu achtte hij haar tot de grootste schandalen in staat. Hij wilde haar zoo ver mogelijk drijven en van hare opgewondenheid gebruik maken 0111 achter de waar heid te komenhij bleef daarom op hetzelfde thema door gaan en zeide: „Ge zijt jegens Ploërné bepaald onrechtvaardig, want hij heeft zulk een rechtschapen karakter, dat niets uwe toorn rechtvaardigen kan." Zijn list gelukte echter niet. Lydia was weer geheel kalm geworden cn beantwoordde zijne opmerking slechts met een hitter lachje. „Zeg eens, kindlief," begon hij opnieuw, „kent ge mij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2