dende kracht van het belastingbiljet ging hij mee. De heer Borgesius illustreerde zijn voor stel met tal van voorbeelden van hoogen belastingdruk. (Men interrumpeerde, dat hij eigenlijk tegen de geheele Bedrijfsbelasting protesteerde). Den heer De Beautort ver weet hij, tot den Kiesrechtcensus te willen terugkeeren, wanneer hij de toekenning der politieke rechten afmeet naar belastingbe taling. Bij aanneming van zijn amendement raamde hij het verlies voor de schatkist op 4 ton. De heer Rutgers drong aan op splitsing van het amend.-Borgesius in tariefwijziging en verhooging van 't vrijgesteld bedrag. De heer Heemskerk verdedigde de amend.-Pijttersen en Schimmelpenninck. De heer Schimmelpenninck heeft overge nomen het eerste gedeelte van het araend.- Van Vlijmen, in zake weduwen met kin deren. De Minister bleef volhouden, dat aftrek wegens 't gezin thans niet kon geschieden, maar bij herziening van het Personeel, en dat 't amend.-Borgesius een groot offer aar, de schatkist zou kosten. De heer Heldt stelt voor, om niet f700, maar f 650 vrij te stellen. De Minister heeft overgenomen een amen dement om de belasting voor buitenlandsche handelsreizigers te verhoogen van f 12 tot f 15. Nog is voorgesteld een amend.-Borge sius, om voor naaml. vennootschappen de belasting te bepalen op 1 2.50 per f 100 een amend.-Van de Velde, om dat bedrag te berekenen ook aan vennootschappen op aandeelen en coöper. vereenigingenen van den heer Van Beuningen, om voor alle niet genoemden 't bedrag op f 2.50 te stellen. De Minister heert overgenomen het amend.-Mees, betreffende de berekening voor tijdelijk hier gevestigde buitenlan ders. Het amend.-Poelman (verlaging van het tarief) werd verworpen met 71 tegen ro stemmen. Het amend.-Dobbelman (geen progres sie voor betalers in de Vermogensbelasting) is verworpen met 53 tegen 28 stemmen. Het amend.-Schimmelpenninck (aftrek voor gehuwden, weduwnaars, weduwen en kinderen) is verworpen met 53 tegen 28 stemmen. Het amend.-Pijttersen (andere schaal en aftrek voor gehuwden, weduwnaars en kin deren) is verworpen met 57 tegen 23 stemmen. Het amend.-Borgesius (gewijzigde schaal en vrijstelling tot f 700) aangenomen, met 49 tegen 31 stemmen, na aanneming van het sub-amend.-Heldt (vrijstelling tot f 650). Het amend.-Van Beuningen (belasting plichtigheid van percent voor alle overigen) is aangenomen met 43 tegen 35 stemmen. Art. 9 werd aangenomen. Zitting van Vrijdag 15 Juni. De Bedrijfsbelasting vorderde heden goed. De artt. n20 werden na korte gedach ten wisselling aangenomen. Bij art. 17 werd door den Minister een amendement over genomen van den heer Van Alphen, waardoor elk verband tusschen de gemeen tefinanciën en deze belasting wordt verwijderd. Bij art. 21 (regeling van den aanslag), waarbij o. a. aan de commissie van aanslag de bevoegdheid wordt gegeven om den aanslag vast te stellen naar een hooger bedrag dan is aangegeven, indien daarvoor termen bestaan, werd met 46 tegen 21 stemmen een amendement aangenomen, voorgesteld door de Commissie van Rap porteurs, om de bepaling te schrappen, dat inkomsten uit het bedrijf, bij gemis van aangifte, worden vastgesteld overeenkomstig den uitwendigen staat. De artt. 21 tot en met 36 werden daarna goedgekeurd. Door den heer Gerritsen was een nieuw artikel voorgesteld, strekkende dat ook van Rijkswege worde medegewerkt om de ge meentebesturen in staat te stellen, zoo zui ver en billijk mogelijk aan te slaan in de gemeentelijke belastingen. Dit amendement werd verworpen met 40 tegen 30 stemmen. De heer Tijdens heeft verlof gekregen, ook namens den heer Schepel, te inter- pelleeren over de sluiting der grens door de Duitsche Regeering voor paarden, die uit Nederland over Nieuweschans in Duitsch- land komen. De Voorzitter stelde voor, de Kieswet 12 Juli te behandelen. De heer Van Delden stelde voor, met het oog op rust voor de Kamerleden en de zittingen der Prov. Staten, op 25 Juli bijeen te komen. Het voorstel van den Voorzitter werd met 46 tegen 42 stemmen verworpen. Het voorstel-Van Delden (25 Juli) is aangenomen. Naar aanleiding van een particulier bericht, dat eenige maanden geleden in sommige Nederlandsche bladen werd opge nomen betrekkelijk de vooruitzichten in de Kaapkolonie voor Nederl. landverhuizers in het algemeen, en meer bepaaldelijk voor landbouwers, handwerkslieden en sigarenmakers, heeft de consul-generaal te Kaapstad zich geroepen gevoeld tot het zenden van een ambtelijk schrijven, waar van het volgende gedeelte in de „Staats courant" is opgenomen „Landbouwers, die geen middelen heb ben. raad ik niet aan, hierheen te komen, en hun, die middelen hebben en bepaald hierheen wenschen te komen, raad ik aan, goede inlichtingen in te winnen of een hunner hierheen te zenden, om alles eens eerst te onderzoeken. Hollandsche handwerkslieden zouden moeten beginnen met bij Engelsche bazen te werken, en wanneer zij daartoe al ge noegzaam Engelsch kenden, zouden de Engelsche bazen aan hunne landgenooten de voorkeur geven. Maar ook aan hand werkslieden is hier over het algemeen vol strekt geen gebrek. De tabak, die hier groeit, is voor maken van sigaren totaal ongeschikt, of wel zij zou met veel meer zorg moeten bereid worden." Marino en Lener. De stoomknnonneerhoot Vali" ia jl. Don- 1 derdagavond, van Harlingen naar hier ko mende, in liet Oude Vlie aan den grond se- raakt. De sleepboot „Stad Amsterdam" en een torpedoboot werden van hier ter assisten tie gezonden, doch behoefden geen dienst te doen, daar de „Vali" met eigen krachten vlot kwam en naar hier stoomde. De kapt. luit. ter zee A. G. Ellis heeft gisteren het commando over Hr. Ms. loge mentschip voor torpedisten „Marnix" alhier overgedragen aan den luit. ter zee le kl. J. Wentholt. Binnanlandsch nieuws Helder. Het programma van het zesde zomer-concert, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2} u„ door het Staf- muziekkorps der K. N. Marine in het „Park Tivoli* alhier te geven, luidt als volgt 1. Le Départ, Marche militaire, Léon Wettge. 2. Ouverture zu der ceistlichen Oper Joseph in Egypte, E. N. Mchul. 3. Duo de Ire acte de 1'opera Oarmen, Georges Bizet transcriptie pour cornet a pistons et bariton. 4. Fnntaisie brillante sur des uiotifs de 1'opcraStrndella, musique de Ericilrich von Flotow, E, Blumentritt. 5. Ouverture Czar und Zimmermnnn, Albert Lortzing. 6. Eine Concertrevue, Tongemalde, Louis Stcte- feld. 7. Tendres Baisars, Valze, Emil Wald- teufel. Nos. 1, 4 en 7 eerste uitvoering. Helder. Jl. Zondag vertrokken 17 leden der oudste-Adsp.-afd. van „Pro Patria," onder geleide van hun Directeur en met raedegeleide van een zevental leden der Hoofdafdeeling, met de boot van 7 uur naar Schoorldam. Hier werd een turnmarseh be gonnen. Onder het genot van zeer fraai weder ging het lustig en in gestrekten pas op Schoorl en Bergen aan, welk dorp na één uur gaans bereikt werd. I11 „De rustende Jager" hielden de jongelui zich 20 min. op, echter niet juist om uit te rusten. Een droogje en natje werd verorberd, de veldflesschen werden gevuld en voort ging het onder blij gezang over Egmond aau den Hoef naar Egmond aan Zee, welke wandeling 2 uur duurde. Alhier werd een uur halt gehouden en in dien tijd ontbeten, dorst gelescht, ver snaperingen gebruikt en andere anngename bezigheden gezocht. Wandelende begaf men zich ten slotte naar den tolboom onder Egmond aan den Hoef eu passeerde dus ten tweeden male de Prins-Hendrikstichting, waar voor de oudjes hunne pijpjes zaten te rooken in het genot van het heerlijke weder. Bij den tolboom dan verzamelden de lui zich weder en werd de militaire pas weder aangenomen. Men marcheerde naar Egmoud-binnen, sloeg een open landweg in, die door de droogte wel wat stoffig was, en kwam eindelijk op den grooten straatweg naar Heiloo. Hier was de marsch uitermate gezellig. Te Heiloo werd een halfuur vertoefd en „den bakker van den hoek" niet vergeten. Daarna rukte men op Alkmaar aan en werd om halfzes halt gehouden bij de Heiloosche poort. Dp troep werd ontbonden. Te halfzeven zou men elkander wel weer treffen bij de muziek kapel in den Hout. En zoo is het ook ge schied. Toen gaf de Alkmaarsche Schutterij- muziek een concert, dat ieder opwekte tof vroo- lijkheid en dat de luidjes tot 8 uur in den Hout hield, waarna de Bierkade werd opge zocht. Te kwartier voor negenen kwam de boot aan, die de jonge turners, na een dag van echt genot, naar hier vervoerde. De jongelui hebben zich flink gehouden. In tegenwoordigheid van de heeren C. L. Loder, directeur var. scheepsbouw, Wijs en 't Hooft, ingenieurs der Marine, .1. H. Bcnc- ker Andreae, inspecteur van 's Rijks stoom vaartdienst en A. Jongkees, off.-macbinist lste kl., werd jl. Woensdag te Vlissineen de kiel gelegtl van het op de werf „de Schelde" aldaar aan tc bouwen ramschip type A, de „Evertsen". Aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis is aangebracht en in arrest gesteld de matroos 1'. H., die eenige jaren geleden te Ncw-York van Hr. Ms. stoom schip „Koningin Emma" deserteerde. 1 Ir. Ms. inetructieschip „Nautilus", comm. de kapt .-luit. ter zee C. Vreede, dat gisteren middag, nn eene afwezigheid van anderhalve maand, van de Noordzee te Hellevoetsluis terugkwam, vertrekt, behoudens onvoorziene omstandigheden, den 23 dezer weer naar de Noordzee, lol voortzetting dei oefeningstoehteu. De mach.-leerlingen van het jongste studie jaar der opleiding te Hellevoetsluis doen 21 en 22 dezer overgangs-examen, in tegen woordigheid cener commissie, bestaande uit den oll'.-mach. lste kl. J. L. Vermeer en de luits. ter zee 2de kl. A. W. Graaf van Ho- gendorp en E. Van Assuin. IIr. Ms. stoomschip „Reinicr Clacszen", in aanbouw op 's Rijkswerf te Arasterdam, zal in den loop der volgende maand naar liet Zuiderfrontier werden overgebracht. Te Remagen is in 62jarigen ouderdom overleden de heer W. F. Gouwe, oud-officier van adm. lste kl. bij de Kon. Ned. Marine. Onderwijs en öxamens. Tot onderwijzer aan de openli. school te Aartswoud is benoemd de heer P. Oerwcij, te Graft tot idem te Hoogkarspel, de heer Westra, te Tzum. Mej. S. M. J. van Hoolwerff, onderwijze res aan de openb. lagere school teOo9twoud, is als zoodanig benoemd tc lloorn. Landbouw en Veeteelt. Treurig, hoogst treurig ziet het er in de weiden op Texel uit. Sommige gelijkeu op dorre heidevelden, waar zelfs geen enkel groen grassprietje te vinden is. Voor de hooilanden komt de regen te laat, zelfs al viel die terstond. Over 14 dagen moet het maaien reeds beginnen en gras is er bijna niet. Voegt men daarbij, dat de gemid delde prijs der lammeren f 3L d. i. t 6£ minder was, en dat de gezamelijke vee houders daardoor f 130,000 minder ont vangen dan voor 2 jaren, dan zal niemand den toestand rooskleurig noemen. Buitenland. Verkiezingen in Duitschland. In 312 districten is de uitslag bekend. Gekozen zijn 33 conservatieven, 15 nat.- lib., 6 rijkspartij, 3 vrijzinnige vereeniging, 57 centrum, 1 „wilde", 5 vrijzinnige volks- paitij, 20 soc-dem., 2 antisemieten, 14 Polen, 6 Elzassers, r Deen. Herstemming in 149 districten. De berichten uit verschillende deelen des rijks geven wegens het ongehoorde aantal herstemmingen nog lang geen beeld van den uitslag die verwacht moet worden. Boven alles trekt de vermeerdering der sociaal-democratie de aandacht. Deze laatste telt reeds 16 zetels en komt in 40 distric ten in herstemming. Ondanks de groote hitte begaven de kie zers zich in grooten getale naar de stem- burcaux. De meeste fabrieken zijn gesloten. Duizenden werklieden in Zondagskleeren bestormden de bureau x onder het zingen van socialistische liederen zij droegen roode knoopjes in hun knoopsgaten. Vooral 111 het eerste district te Berlijn was de strijd hevig; dit district is vooral belangrijk, omdat daar de ministers, de waardigheidsbekleeders van het hof en de raadsleden wonen. Marskramers ventten dasspelden met roode rosetten als socialistisch ondeischei- dingsteeken. Onder de kiezers hadden zich vele vrouwen gemengd, die met hen rede twistten voor de stembureaux. De hitte was verbazend do thermometer wees 30 gr. C. (86 gr. Fahr.). Het bier vloeide dan ook rijkelijk in de koffiehuizen en restaurants. Op enkele plaatsen der stad ontstonden kleine opstootjes; zij waren echter van geen belang. Strooibiljetten tegen «le leger wet werden in grooten getale uitgereikt. Frankrijk. Het Hof van Cassatie te Parijs heeft arrest verworpen van het Hof van Appèl, waarbij Charles De Lesseps, Fontane en Eiffel wegens misbruik van ver trouwen werden veroordeeld. De zaak is niet naar een ander Hof verwezen. Cutto had geen cassatie aangeteekend. Beieren. In de groeve „Frankeuholz" zijn jl. Donderdag bij eene ontploffing 13 personen verongelukt. Allen waren onmiddellijk, dood. e m 3 r p 1 nieuws Even na zonsondergang kan men een fraai, zelden voorkomend verschijnsel aan den sterrenhemel waarnemeu. Aan den westelijken horizon schitteren de heldere sterren Castor en Polluxdaaronder staat de rood-glinsterende planeet Mars. Spoedig komen dan Venus en Mercurius uit de afuemende zonnestralen te voorschijn. Heilen zal de schoonheid van het ver schijnsel nog verhoogd worden door de nabijheid van den wassenden maansikkel. Een pas uit Indie teruggekeerde oorlogsmatroos geraakte dezer dagen al hier erg in de lorem. 's Avonds laat kon hij in 't geheel geen koers meer houden en laveerde langs den weg, zonder te weten waarheen. Toen hij bespeurde zijn schip niet goed schiks te kunnen bereiken, tuurde hij eens rond, zag een vischkaar op droog staan en kroop er in om zijn roes uit te slapen. In den ochtendstond togen eenige visschers- jongens naar boord, om uit visschen te gaan. Een dezer knapen zag wat er in den vischkaar gelogeerd was en wenkte zijne makkers. Met vereende krachten werd het deksel van de vischkaar vastgebonden; toen togen de deugnieten naar den waterkant en schepten putsen water uit de haven. Wel dra lag Janmaat letterlijk te zwemmen in zijn slaapplaats, maar hoe hij ook te keer ging, 't was hem onmogelijk er uit te komen. De guitige visschers waren reeds lang in zee, voor er vischkoopers opdaagden, die Janmaat in vrijheid stelden. Druipnat kwam de man aan boord en pruttelde 't heeft hier in geen weken geregend, ik heb niet te water gelegen en toch ben ik zoo nat als een bruin visch!" 't Is de „Texelsche Courant" die dit weet te vertellen. De Hooge Raad heeft jl. Maandag, door verwerping van een door den amb tenaar van het O. M. bij het kantonge recht te Schagen tegen een vonnis van den kantonrechter aldaar ingesteld cassatie beroep beslist, dat het schoonhouden der openbare straat, als niet behoorende tot het aan het Gemeentebestuur opgelegde onder houd, aan de ingezetenen mag worden opgedragen. Van de liederenbundel „Voor Jan maat en Soldaat", verzameld door luitenant Clockener Brousson, heeft het zesde dui zendtal het licht gezien. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde jl. Donderdag den colporleur Kramer, wegens beleediging der Koninginnen, tot een jaar gevangenisstraf. De moord op den Raamsinge! te Haarlem is weder aan de orde. Jl. Woens dag, bij eene verkoopïng in de Stads Rank van Leening, herkende de dochter van de vermoorde vrouw Stokman een jak, dat zou verkócht worden, als een, dat aan hare moeder had toebehooid. Bij onder zoek bleek, dat het jak op den negenden dag na den moord beleend was bij de inbrengster v. <1. B., die sedert geen in brengster meer is en, nu de naam op het briefje zoo goed als is uitgewischt, zich niet weet te herinneren hoe de naam van den belcener luidde. Intusschen heeft een streng onderzoek plaats. De sergeant R., die in de legerplaats le Oldebroek zoo zwaar verwond werd, gaat voed vooruitde brandwonden aan het hoofd en de overige kleine verwon dingen genezen goed, de koorts is afne mend, zoodat men alle hoop heeft, wanneer er niets anders tusschenkomt, hem te be houden. In de vuilnisschuit aan den Bosch- hoek te Rotterdam zijn jl. Donderdag ge vonden twee menschenhanden, waaraan een gedeelte van den onderarm. Het ver moeden bestaat dat zij daar gisterenochtend door eenen vuilnisman gebracht en af komstig zijn uit den omtrek van de Zand- s'.raat. Naar aanleiding van deze vondst stelde de politie een scherp onderzoek in, op het vermoeden dat er eene misdaad gepleegd is. Volgens een geraadpleegden geneeskun dige, moet de vondst vermoedelijk in ver band staan met eene operatie uit vroe- geren tijd aan de Clinische School, of wel moeten die handen alkomstig zijn van den een of ander, die zich met ana tomie onledig heeft gehouden. Beslist zeker is het, dat aan misdrijf niet gedacht behoeft te worden. In het gezin van een landbouwer te Welsrijp zijn deze zelf, zijn vrouw entwee kinderen vergiftigd door het slapen in nieuw geverfde vertrekken. Ondanks spoe dig ingeroepen geneeskundige hulp zijn 196 beraad toegestaan." „Ge spreekt geen woord," zeide hem de Bligny. „Ge moet er toch evenveel mee te doen hebben als ik en wij allen. Weet ge dat het Coniptoir gisterenavond op de beurs vijfhonderd francs gedaald is „Wij zijn geruïneerd, mijn beste Hertog," gaf' Raimond kalm ten antwoord. „Ge vat de zaak met stoicijnsche kalmte op." „Wat zal ik anders doen Wij moeten nu echter nog maar zorgen ons zoo goed mogelijk er uit te redden. „Wat mij het meest ergert, is, dat mijn schoonvader de crisis vooruit gezien- heeft en er op heeft gespeculeerd hij heeft groote sommen verloren, maar nu zal hij in zijn vuistje lachen." „Wat kan u dat schelen, hij zal lachen en voor u moeten betalen." „Maar mijn waarde, wij kunnen nog niet bepalen hoe het met de zaak zal loopen ik ontmoette zooeven Trcsorier, die als een krankzinnige naar zijn bureau rende. Hij denkt dat men misschien reeds morgen niet meer zal kunnen verkoopen. Wij zijn er in geloopen, en bespeuren geen enkel gaatje meer." „Dan moeten wij ons verdedigen." „Als dat ons maar gelukt. Wij zullen in den loop van den dag wel eene zitting hebben. Champ-Dicu heeft het mij laten zeggen. Wij zullen dus wel eene uitnoodiging krijgen. Neen, beste vriend, maar dat ge er nu nog niets vanaf wist, gaat mijn verstand te boven het doet mij leed, de overbrenger van zulk een treurig nieuws te zijn Leef wel, en tot weerziens Bligny steeg weder in zijne coupé, en Raimond zette zijn weg voort. In het treurige bericht vond hij een weinig afleiding voor zijn smart. Maar wat kon hem het verlies van zijn geld schelen, in vergelijking van zijn hartswonde Zijne overspannen zenuwen geraakten in de war, door de noodzakelijkheid zich met het. Coniptoir te moeten bezig houden. In zijne volslagen onbekendheid met geldzaken, kon hij zich een zoodanigen val in een paar dagen, waar door de papieren alle waarde verloren, niet begrijpen; 197 het was evenals een groote luchtballon, die door een speldeprik in een paar uren geledigd is. Hij voelde veel aandrang om naar huis terug te keeren, want hij dacht daar voor vele dingen, die hem tot nu toe duister waren, eene oplossing te vinden. De gewichtigste dezer vragen was: „Hoe komt het,dat Lydia, die voorgeeft door Bernheimer nauwkeurig onder richt te zijn, mij aanraadde maar door te koopen, terwijl toch de ontknooping te wachten was, en hoe komt het dat zij mij er toe overhaalde in het bestuur zitting te nemen, op een oogenblik dat aan die betrekking gevaar was verbonden Als hij dit alles in verband bracht met hetgeen sedert gisteren zijn gemoed bezwaarde, vroeg hij zich af, of hij soms niet aan Lydia eene geheime vijandin had. Zoo ver was het reeds met dien gullen, argeloozen Raimond geko men, dat hij, die zich reeds eenige jaren lang door de hand zijner aangebeden vrouw liet leiden, haar nu van verraad verdacht. Met vreeselijke koelbloedigheid over woog hij deze moeielijkheid, en een losbarsting van toorn die kalm voorbereid is, is wel het meest te vreezen. Hij begreep het nog niet, wilde alles ook niet begrijpen en toch werd het hem een weinig meer helder in dien chaos van gedachten. Hij wilde niet te scherp zien en sloot de oogen voor het felle licht, want hij gevoelde vrees voor hetgeen hij te zien kon krijgen- Hij was voor de deur van zijn huis aangekomen en steeg van het paard. Zonder eerst van kleeding te ver wisselen, wat hij anders nooit vergat, ging hij naar de vertrekken zijner vrouw. Hij trad de kleine salon binnen, waar de gravin gewoon was 's morgens te gaan zitten er was niemand. Raimond schreed den salon door en opende de deur van de slaapkamer. Hier zat Lydia voor haar lessenaar en schreef. Zij wendile slechts even het hoofd om, toen zij gedruisch hoorde, daar zij dacht dat Leïla binnenkwam. Toen zij evenwel haar echtgenoot be merkte, stond zij snel en eenigszins verschrikt op en liet den brief, dien zij begonnen was, tusschen de vloei- bladen harer map verdwijnen. Daarna kwam er een lief lachje op haar schoon gelaat, want zij vond het in dit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2