BEKENDMAKING. ging ontslagen, omdat van de volzinnen zijner rede, waarvoor hij terechtstond, de eerste een eenvoudige verklaring is voor wat de anarchisten denken, terwijl de vol zinnen sub 2 tot 4 ten laste gelegd, wel iswaar een beslist opruiend karakter dragen, maar daarin niet wordt opgeruid tot een bepaald feit, dat, zoo het werd uitgevoerd, strafbaar zou zijn. De subst.-off. van just. zou komen in hooger beroep. Een der poklijders van het stoom schip „Sandal", te Rotterdam aan de boeien in quarantaine liggende, is naar de barak te Oud-Delftshaven overgebracht. De Utrechtsche hoogleeraar prof. Snellen vertoeft op dit oogenblik te Parijs Op raad der Fransche artsen werd hij daarheen ontboden door baron Rothschild, den bekenden financier, die het ongeluk had gehad, op de jacht een kogeltje in zijn oog te krijgen. Prof. Snellen heeft het be schadigde oog verwijderd; de operatie is zoo gunstig mogelijk afgeloopen. De mazelen heerschen te Sint-Pancras in hevige mate. De schoolbevolking is tot op een-derde verminderd. Onder leiding van dr. Van Fran- kenhuysen zal dezer dagen een Kneippsche koudwater-inrichting in de Jacob Van der Doesstraatte's Gravenhage worden geopend: In de Oudegracht bij de Viebrug te Utrecht werd jl. Woensdagmorgen drijvende gevonden en onder toezicht van een politie agent opgevischt een gedeelte van een reeds in staat van ontbinding verkeerend vrou wen- of kinderbeen met voet. De verdraagzaamheid jegens anders denkenden is te Breda niet groot. Eene mededeeling in de „Bred. Ct." luidt als volgt „Een brave vrouw, moeder van drie kinderen en volgelinge van het Leger des Heils, aan de Leuvenaarstraat woonachtig, bezweek jl. Zaterdag op het bed der smarte, en zou jl. Donderdagvoormiddag ten ii uur ter aarde besteld worden. Al bijtijds had zich een groote menigte bij het sterfhuis verzameld, die, toen het lijk uit het huis gedragen werd, in een luid geschreeuw en vuilaardige scheldwoorden losbarstte. „Toen de bloedverwanten verschenen, werd het er niet beter op, ja, het fanatiek gepeupel ontzag zich zelfs niet om tegen de rijtuigen op te springen en de diepbe droefde familieleden gruwelijk te be schimpen. „Van het sterfhuis tot voorbij het Dui tenhuis werd de lijkstoet door het publiek, dat overal aan de deur verscheen en voor het meerendeel uit vrouwen bestond, aller gemeenst uitgejouwd en nagescholden." Bij de jl. Zondag te Gladbach gehou den races, behaalde de heer Siep uit Arnhem twee eerste prijzen, n.1. een gouden medaille (iooo M. scratch) en een gouden remontoir horloge (3000 M. scratch). Vermelding verdient, dat aan beide nommers 0. m. een der beste rijders van Duitschland, de heer Opel uit Rttsselheim, deelnam. Groot was dan ook de geestdrift, waar van de aanwezige'Hollanders luide blijk gaven, over de kranige wijze, waarop de heer Siep den Nederlandschen naam op het gebied van wielersport zoo schitterend wist te handhaven. Het „N. v. d. Dag" vermeldt den vol genden raad van pastoor KneippBij gevoel van slapeloosheid sta men dadelijk op en wandele 15 minuten in de slaap kamer op bloote voeten rond en daarna nog 5 minuten met de kousen aandan trekke men de kousen uit en stappe in bed, en weldra slaapt men als een roos. Dit recept geldt natuurlijk de zuivere slapeloosheid, alzoo niet in ziektetoestanden. 't Is best mogelijk, dat Kneipp ook in dit geval gelijk heeft; maar wij hebben meer gehoord en ook wel eens onder vonden dat slapeloosheid juist ontstaat door koude voeten. Vacante betrekkingen- Agenten van politie 2de kl., niet ouder dan 35 jaar, te Zierikzeehon. f 500, met vrije uniform, schoeisel en bewapening. Adres vóór 10 Juli, met gezegeld verzoekschrift, bjj den commissaris. Machinist-bankwerker (P. G.) op eene weverij in Twenthe. Adres „N. d. Dag", lett. H. D. 896. Machinisthon. f 15 per week. Adres „N. v. d. Dag, lelt. E. J. 897. Machinist aan den stoomtram Veghel-Oss. Adres den directeur, te Veghel. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Amalia (s.), arriveerde 21 Juni van Batavia te Amsterdam. Prins Alexander (s.), van Amster dam naar Batavia, passeerde 21 Juni Ouessant. S u m a t r a (s.), van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 22 Juni van Suez. Prinses Sophie (s), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Juni van Port- Saïd. Zuidholland (s.), vertrok 21 Juni van Batavia naar Rotterdam. Gedé (s.), van Batavia r.aar Rotterdam, vertrok 22 Juni van Perim. Ar dj oen 0 (s.1, van Rotterdam naar Batavia, vertrok 22 Juni van Marseille. O b d a m (s.), van Rotterdam naar New- York, passeerde 23 Juni Lizard. Maria, kapt. Ketelaar, arri'eerde 23 Juui van Nerva te Nieuwe.liep. V i 8 8 c h 8 r ij. Nieuwediep, 24 Juni. Sedert jl. Don derdag werden hier door 90 korders 20 101 150 tongen, 5 tol 25 kh-use id 23 tarbot ten, 1 tol 8 roggen. 1 tot 5 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en d-or beugers 105 roggen aangevoerd tong gold 35 a 30 cent, kleine id. 15 a 10 cent, tar- I bot f 5 a f3, ron 55 cent per stuk, kl. schol f 1 50 a f 1 per iii.m Ije 11 -c'.ar f 3 per mand. Marktberichten. Texel, 22 Juni. Verzonden naar dc Leidsche markt 458 Lammeren, 26 Koeien, 1 Stier, 4 Kal veren, 1 Paard ca 146 Schapen. Hooi 125 a 30 per 5 0 kg. Alkmaar, 23 Juni. Kleine Kaas, f31, coinm. f 28 eu middelbare f 27.50 per 50 \g. Tarwe f 7.25; Clievalier Gerst f 6; Haver f4.10 a f 4.25 alles per HL, Enkhuizen, 22 Juni. Muizen f 1.65 a 2.20, kleme f 1.20 a 1.40, per hal' Hl. Bovenkarspel, (Station! 21 Juni Mei rapen: f4.a 5.50, wortelen fl. - a 1.30 per 100') stuks. Strceker Muizen f2.— a 2. >0, klei 1 1.30 a 1.50, en ronde f 1.10 n 1.20 per halt hectoliter Bloemkool fijne f10 a 11 per 100 stnks. Andijk, 21 Juni.Groote Muizen f 1.25 a 2.40 en kl. f 2 a 2.10 per half Hl. Broekerhaven, 21 Juni. Groote Muizen f2. a 2.30, kl. id. 11.30 n 1.55 per half hectoliter. Wijdenes, 21 Juni. Gr. Muiten f 1.80, midd. id. 11.50 a -.p. half hectoliter. Amsterdam, 23 Ju ieta hooger; Nov. f 184. Kogge op lev-ring weinig veranderd; Oct. f 141. Raapolie vliegend f 27--Sepl.-Dec. f 25.37}. Lijnolie vliegeud f 22.75 Juni-Ang. f 22.12} Scpt.-Dec. f21.50. Kaapkoeken f 54 a 74. i Lijnkoeken f7i a 11.50. Amsterdam, 23 Juni. Aardappels Dokk. Jammen f 0.60 a 1.—; id. Fr. 1.Zecuwsche Spitin-he Jammen f 0. Flakk. jammen f 0.90 a 1.— Nieuw. 9 cent per KG.An "ijker Muitjes f 1.90 a 2. per half HL.; Westlaud che f 1.6'a 1.90, dito Zand f 1.90 a 2.10; Noordw. dito f 1.90 a f 2 per mand. Schiedam, 23 Jnni. Moutwijn f 8 50, Jenever f 12 50, id. Arastordamsohe proef f 14. Londen, 25 Juni. Ter Veemarkt zijn aan gevoerd 400 Runderen, 8000 Schapen en Lam meren, 140 Kalveren, 15 Varkens. Prijzen beste Rnndercn 3a 4-6, Sohupcn 5—, Kalveren 2-8 a 4-8, Varkens 2-9 Tarwe op leverint.- Friesche f 0.60 a a 1.10; Malta S AANGEKONDIGDE PAARDENMARKTEN IN NEDERLAND. Hoogwoud, Maandag 26 Juni. Haarlem, Dinsdag 27 Juni. Burgerlijke stand van: Texel, van 14—20 Juni. Gehuwd J. Keijser en I. Keijser. C. Nies- sink en W. J. Laramers. R. Buijsman en M. Bakker. R. Vlaming en I. Kooger. M. Bakker en N. Bakker. Geboren Simon, z. v. G. Wilner en W. Abbcr.e3. Jantje, d. v. C. Danlder en N. Ellen. Tijs, z. v. J. Witte en A. Kuip. Cornclisje, d. v. P. Bakelaar en Maria Blom. OverledenC. E. Thomassen, 14 j. A. Bakker, 2 m. 1 Weerk. rtaaru-vningsn Ie Helde'. (Landskeet.) Barometer Ther s oTifftip mM. Ge. P en kracht. Stand. Afw. Stand. M. 23 12Z.Z.W. 10 KG 745-96! -15.24 17.0 - 0.2 24 8 Z.W. 8 744.72'-16.48 13.3 - 2.1 24 12Z.W. 12 745.00| -16.20 14.5 - 2.8 --| Toeatand 2 1 -g g Weêrizeateldheid. ran °- de zee 23 12 0.67 24 8 0.75 24 12 0.71 Dichtbew., wind. bniig. Zwairbrw winderig. Zwnurbew., wind, buiig. Te verwachten: Zuidwesten- tot Zuidenwind. Prins Maurits (s.), van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 23 Juni te Havre. Edam (s.), vertrok 21 Juni van New- York uaar Rotterdam. Adres Bureau II1 spaarbankboekje. Adres Bureau 11 huisdeursleutel. N e e r b o s c h. Do //Telegr." ontving een schrijven, gedateerd Neerbosch 21 Juni 1893, en geteekend Elisabeth Johanna Kwast, blijkbaar de zuster van den inzender in „De Ochtend bode", wiens artikel wij gedeeltelijk overnamen. Zij schrijft „Ik weet, dat mijn zuster in de weesinrichting te Neerbosch niet mis handeld is geworden. Mijn zuster heeft borstlijden gehadvoordat zij in het ziekenhuis kwam had zij al twee en een half jaar gehoest. In het zieken huis gekomen zijnde, zei de dokter, dat de toppen der Iongen waren aan gedaan. Na een jaar lijden, waarbij ik haar steeds heb mogen oppassen, is zij kalm en rustig heengegaan, na een har telijk afscheid van mijnheer en mevr. Van 't Lindcnhout. Wij nemen, zegt de Red., dit schrij ven op ter wille der onpartijdigheid, niet omdat wij er groote beteekenis aan hechten. De weezen van Neer- biMch lezen ons blad waarschijnlijk niet; het is duidelijk, lat de sclirijfs'er zich op verzoek der directie tot ons he ft gewend en wij hebben dus niet de zekerheid, dat ook de inh->ud haar niet werd geïnspireerd. Het zou wel wreed zijn zulk eene verklaring in -trijd met de w-arbeid, betreffende een oveile de e, van dier zuster af te vergen. Maar dat dc directie van Neerbosch niet wreed is, is juist hetgeen bewezen worden moet. Van meer lielang is een schrijven, dat wij .>urvie.gi' van den heer B. K. Kort- ker, hoofd eener Christelijke school re Zaandam, vroeger onderwijzer te Neer bosch, die, hoewel erkennende, dat er aanmerkingen tegen de weesinrichting zijn te maken, zich toch ten zeerste verwondert dat de toestand sedert zijn vertrek zoo zou zijn veranderd als de heeren Van Üeth en Van Houten haar schetsen. Hij is er met genoegen werk zaam geweest, daar het hein toescheen dat de weezen er gelukkig en tevreden waren. „De Echo" is begonnen brieven te ptibliceeren, die ze van oud-verpleegden ontving, waarin de mededcelingen uit de brochure worden bevestigd omtrent slechte voeding, onzindelijkheid, bevor dering van het overerven van kwalen, zware mishandeling als straf voor lichte vergrijpen, enz. Ook de „Üchtendbode" bevatte jl. Donderdag weder een artikel van een oud-verpleegde, die ook een geval van mishandeling beschrijft, als straf voor een zeer licht vergrijp, eigenlijk geen j vergrijp. In „Haarlem's Dagblad" gaf de heer Janzen den indruk weer, dien hij ver leden jaar bij een bezoek aan de inrich ting heeft ontvangen. Die indruk was beslist ongunstig: een gelegenheid om te baden, ja zelfs om zich te wasschen, ontbrak ten eenenmale; geen plantje of bloempje streelde het oog; er was niets tot ontspanning; elke poging der bezoe kers om een glimlachje op die strakke gezichtjes te roepen, misluktehet wa ren levenlooze steenklompen, kleine menschen, doch geen kinderen, we zens „waarin men stelselmatig allen levenslust verdoofd had, die men door overdreven godsdienstzin, ijzeren tucht en onthouding van alles wat naar we- reldsch genot zweemt, tot machine raderen verlaagd had." In de schoollokalen en ook aan de etenstafel zaten verscheidene jongens met petten en meisjes met hoeden op, ten bewijze dat zij klieren hadden. In de ziekenzaal was de toestand zoo, dat den heer Janzen de tranen in de oogen werden geperst en de dames-bezoeksters haar toevlucht buiten moesten zoeken. Een lief meisje van vier jaar lag dood ziek met het hoofdje op den rand der harde tafel geleund. Dat kind ging sterven ik zag, ik voelde 't, zegt de heer Janzen, en niemand, niemand, die .zich om 't arme wicht bekommerde. Toen den geleider der bezoekers op dit hart verscheurende tafereel werd gewezen, antwoordde deze koel, dat er niet veel meer aan gedaan kon worden dan ge daan was. In de slaapzaal scheen men de bezoe kers voor het vraagstuk te stellen, hoe men zonder over de bedden te loopen van het eene eind der zaal naar het andere kon komende gansche zaal scheen één groot bed, overdekt door een grauwe reusachtige sprei. Hoe het eten «ras, kan schrijver niet beslissen, maar de reuk stond hem reeds tegen en aan tafel heerschte de grootste wanorde, o. a. doordat de een met een lepel, de ander met een vork en de derde met zijn vingers at, terwijl de kinderen maar op het eten aanvielen, zonder te bidden. Toen de heer Janzen, door al deze dingen gedesillusioneerd, was vertrok ken en onderweg in gedachten was verzonken, werd hij plotseling meteen hevigen ruk op zijde geslingerd, „juist bijtijds, om niet vertrapt te worden door de hoeven van twee vurige paarden, gespannen voor een met zijde gevoerd rijtuig." In dat rijtuig zegt de lieer Janzen zat de heer Van 't Linden- hout, directeur der door ons bezochte weesinrichting. De Israëlitische Kolouies in Argentinië. Kolonel Goldsmid, die in het begin van het vorige jaar naar Argentinië vertrok om daar de kolonies van Rus sische Joden, door den baron Hirsch j uitgezonden, te inspecteeren, heeft om- trent zijne bevindingen dezer dagen in een vergadering van de Maccabmus- club te Londen het volgende meege- i deeld Voor de levenskracht der Israëlieten, mits onder gunstige omstandigheden geplaatst, pleit her feit. dat in de kolo nie San Antonio met K'0 gezinnen gedurende vijftien maanden, en in de kolonie Clara niet 300 gezinnen gedu rende negen maanden geerienkel sterf geval is voorgekomen. In het geheel zijn er 4 kolonies, die alle zeer welvarend 'ij i. Met eenigen gron 1 mag dan ook verwacht worden, dat dit kolonisa tie-experiment met de schoonste uit komsten zal worden bekroond. Over de kolonie Mozes-stfld wordr aan het tijdschrift „Globics* het vol gende geschreven: Zij ligt 15 KM. verwijderd van het station Palacios van de spoorlijn van Rosario naar Buenos Ayres en bestaat uit 180 afdeelingen van 100 HA., die ieder weder in vier „concessies" van 25 HA. zijn geslitst. Van de 2850 Israëlieten, die in 1891 uit Rusland in Argentinië aankwamen, hebben er zich 402 te Mozesstad ge vestigd, dat thans 90 woningen telt. Deze zijn met stroo gedekt, hebben den grond tot vloer, zijn van weinig gemakken voorzien en liggen gegroe peerd om een groot plein. Het land wordt den Israëlieten tegen betaling afgestaanzij krijgen levens middelen, ploegen, landbouw-werktui- gen, alsmede ossen. Hnnne nationale eigenschappen en hun taal trachten de immigranten zooveel mogelijk te be waren. Toch spreken ook reeds ver scheidene hunner het Spaansch. Laatste berichten 24 Juni. Officiëele berichten uit de „Staatscourant". De luits. ter zee 2de kl. S. Van Lennep, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. riviervaartuig .Rhenus", en E. Baron van Heerdt tot Eversberg, die nende aan boord van Hr. Ms. art -instructie- schip „Bellona", worden respectievelijk 6 en 1 Juli a. s. op non-activiteit gesteld en ver vangen door de luits. ter zee 2de kl. J. F. Hosang en J. A. Van Zadelhof!, terwijl de luit. t"r zee 2de kl. J. Hofstede met 15 Juli wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier. Verder worden de adelborsten 1ste kl. K. F. Sluys, K. VV. Van der (Jhija, A. N. Van Santen en Jhr. H. H. Rnell met 16 Juli geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De adelborst 1ste kl. W. II. M. De Fre- mery, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. Door Burgemeester en Wethouders werd gisteren alhier ten Raadhuize openhaar aanbesteedhet van huiten verven der gemeente-gehouwen, enz. Ingekomen waren 7 biljetten, als van de heeren H. Korff, ad 494 J. Lak f 490; J. Hoogerduijn f 486: F. Boon Jr. f 475 Gebrs. de Boer f 156 J. van Brederode f 416 en H. Keizer f 398. Een 60 tal leerlingen van de openbare school te Schermerhorn bracht jl. Donderdag, onder geleide hunner onderwijzers, per stoomboot een bezoek aan deze gemeente. De collecte tot ondersteuning van den gewapenden dienst, dezer dagen alhier gehouden, heeft f 41.38$ opge bracht. De heer A. W. Jaring, surnu merair bij de Maatschappij tot Exploi tatie van Staats-spoorwegen te Utrecht, heeft aldaar met gunstigen uitslag het ambtenaars-examen afgelegd. Gladstone in het Lagerhuis voorgele zen, waren er aan boord der „Victoria" 611 officieren, matrozen en scheeps jongens, er» 107 mariniers, en vreesde inen lat van deze bemanning minstens 43o waren omgekomen. Echter is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat op het oogenblik der rainp eenige man schappen ann boord van andere schepen van h«-t eskader, waartoe de „Victoria" behoorde, dienst deden. [Admiraal Trvon verdronk tengevol ge van zijn w igering om liet schip te verlaten. De „Victoria" was in 1889 voltooid en had pl. ra. f 8,800,000 gekost.] Herlijn, 23 Juni. Bij de her stemmingen zijn tot lid van de Rijks dag gekozen te Leip/.igde nationaal-lib. Hasse. Frankfort a-M de soc.-dem. Schmidt. Elberfeld de soc.-dem. Harm. l'arijs, 23 Juni. Volgens een telegram van kolonel Archinard aan den Onder-ininister van Koloniën, heeft kapitien Blachère, die te Bandiagara in garnizoen lag. Sultan Ahmadon ver slagen en met verlies van 103 man op de vlucht gedreven. Kapitein Blachère stierf kort daarna de dyssenterie. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dl N S D A G 2 7 J U N I 1893, des avonds ten zeven ure. Helder, den 24 Juni 1893. De Burgemeester, C. A. BEUKENKAMP. Punten van behandeling: 1. Financiëele regeling begrooting 1892. 2. Benoeming van een onderwijzer. 3. Benoeming van een Commissaris van het Ziekenhuis en de gemeente apotheek. 4. Suppletoire begrooting 1893, rege ling ontvangsten en uitgaven Zee vaartschool. 5. Adres haringvisschers. 6. Herstemming wijziging politie verordening. 7. Brief van den Heer P. Groen, verzoek om ontslag als lid 'Ier Commissie van plaatselijk Toezicht op het lager onderwijs. 8. Brief van de Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs. 9. Mededeeling ingekomen stukken. 10. Bezwaarschriften hooide], omslag. AJD V EKXE MTIEN. SCHEEPSRAMP. JOO Personen verdronken. Londen, 23 Juni. Het Engelsche pantserschip „Victoria", van het eskader der Middellandsche Zee, is bij Tripoli in Syrië gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het pantserschip „Cam perclown". Admiraal Tryon, de bevel- hebber van het eskader, die zich aan boord bevond, is met 400 man omge- komen. Van de opvarenden werden 225 man gered. In een telegram aan de Admiraliteit, uit Tripoli verzonden, wordt ge meld dat de aanvaring hedenmiddag plaats had, terwijl afdoende oefeningen werden gehouden. De „Victoria" zonk 15 minuten 11a de aanvaring in een diepte van 150 meter met de kiel naar boven. Behalve den admiraal Tryon, den i scheepsprediker, den lsten machinisten een luitenant, zijn 8 adelborsten omge komen.- De „Victoria" werd doorboord door den ram van de „Camperdown" aan de rechterzijde nabij den toren. De „Cam perdown* is zeer beschadigd. Het zal noodig zijn het schip in het dok te brengen ter reparatie. Volgens een officieel telegram, door Getrouwd: SIMON D. KIKKERT, Machinist K. N. M. en ISA BELL A DAND. Helder, East-Hartlepool ^0 Juni 1893. (11 Friar Terrace), Eenige en algemeene kennisgeving. Ondergeteekenden, niet in staat zijnde van aile vrienden afscheid te nemen, roepen bij hun ver trek naar Amsterdam aan allen een hartelijk vaartwel toe. P. MEIJNBKE. L. MEIJNBKE Van Leeuwen. Helder, 23 Juni 1893. MAmiSTB. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine zal, op tVnniMlnff 28 Juni 1893, des voormid lags ten 11 uur, bij inschrijving worilrn ann- l>c*tccd de levering van AARDAPPELEN ten behoeve van het hospitaal der Marine te Willemsoord, van 1 Juli tot Ultimo October 1893. De inschrijvingen, bevattende den nannemingssprijs in cijfers en letters per 50 Kilogram en overigens ingericht volgens artikel 5 der Algenvene Voor waarden. zullen, vóór of op den dag der aanbesteding vóór het bepaalde uur bezorgd moeten worden in de bus, geplaatst in het Directiegebouw. I De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden tot aan den dag der aanbesteding, gedurende de werkdagen, op de gewone kantooruren ter lezing en inzage bij de Directie voornoemd. Willemsoord, 22 Juni 1893. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, UHLENBECK.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 3