NIEUW EDI EPER COURANT. HELDERSCHE- daar an^ 51 Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Premiën. M. 76. Woensdag 2^ Juni H3. De Veefokker. Het uitroomen der Melk, De Referendaris. NEDERLAND. Het Vaderlandt ghet rouwe Blijf iok tot in deu doot. Wilhelmutlicd. EN „En deanpereert nimmer I" Jan Piettri. (oen. Versotitjnt lort ore n Dlnsdais, Oon rtorrton o a Zatardts. Abonnementsprijs per S t binnea de gemeeente naar de orerige plaatsen van .Vederlaad alle lauden, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooit-Indië en Amerika). Zuid-Afrika f 0.70. met Jong Holland f 1.20 0.90, 1.40 i 1.75. 2.50, J. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Prqa dar Adrirti Van 15 regelt 50 rent*, elke regel meer 10 cent. hoeveelheid regel», aanmerkelijk lager. Advertentiën voor liefdedige doeleinde* Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand ntiini - Bij nbonnsment, naar gelang van de per regel I Ct. De 4'loertentiën kunnen o eer ui worden qeohintxt tnnnchen den tekst.. Voor de abonnés van ons blad zijn, tegen veel verminderde prijzen, ver krijgbaar de volgende werken Aanteekeuinjgen van den fokker omtrent zijn melkvee, door H. B. Hylkemn, Directeur der Leeuwarder Melkinrichting. Prijs 40 cent, franco 50 cent. door H. B. Hylkemn, Directeur der Leeuwarder Melkinrichting. Prijs 20 cent, franco 25 cent. Het Geheim van den Toovenaar, door André Lnurie. Prijs 50 cent, franco 60 cent. Oorspronkelijke (Haaische) Roman, door J. STORM. Prijs 50 cent, franco 60 cent. j liet bedrag kan per postwissel worden overgemaakt. Bestellingen, die niet vergezeld gaan van het bedrag, worden niet uitgevoerd. Een Goudmijn ontdekt! De goudmijn, die wij onder de aandacht onzer lezers wenschen te brengen, is geen mijn die voor korten tijd het edele goudmetaal levert, maar eene onuitputtelijke mijn, die sedert 4 jaren reeds bestaat in de fantasie van den Heer B. H. Bertels van de Biezen bij Barneveld en het bestaan daarvan thans door feiten aantoont. De Heer Bertels drijft werkelijk den spot met tot dusverre verkondigde theoriën op Landbouwgebied, en be wijst feiten door hem onderzocht en in praktijk gebracht, die lijnrecht tegenover deze theoriën staan. Nu 2 jaar geleden verkondigde hij reeds dat de Landbouwers uit onkunde jaarlijks Millioenen laten verloren gaan, en als hij dan overal aan de Stations de reclames las Veekoek, Gedroogde Spoeling, Lijn- Raapkoek enz. enz. zeide hij reeds: „wacht maar Landbouwers, binnen korten tijd lever ik U al deze Vee-Krachtvoedermiddelen waarvoor gij thans jaarlijks Millioenen uitgeeft voor niets en nog het hooi bovendien." De natuur bespieden, afluisteren en practische proeven nemen op landbouw gebied om den landbouw te verheffen is voor hem liet grootste genothierin vindt hij de ware levenspoëzie, en hoopt hierdoor iets te kunnen bijdragen tot oplossing van het groote sociale vraag stuk. Voor 2 jaren toonde hij reeds aan, dat alle gewassen het vermogen bezit ten de Stikstof uit de lucht op te nemen en niet alléén de vlinderbloemige, zooals de heeren Landbouwprofessoren ver kondigden. Het eenige verschil bestaat hierin, dat de vlinderbloemige gewassen, als Klaver, Serradella ZandklaverWikken, Lupi nen enz. enz. zich bijna uitsluitend met de Luchtstikstof kunnen voeden terwijl de andere gewassen alsGras, Rogge, Haver, Boekweit enz. enz. zich èn met meststikstof èn met luchtstikstof voeden, en toont dit door feiten aan. Door deze feiten vervalt de geheele bemestingsleer van dr. Wolff. Zooals bekend, is de Stikstof het duurste bestanddeel in den mest en kost b. v. in Chilisalpeter en Ammoniak 80 ets. tot f 1 per Kilogram. Doch laat ons naar de Goudmijn terugkeeren die daardoor ontdekt is. Zooals wij reeds zeiden ontdekte de heer Bertels, dat alle gewassen Stikstof uit de Dampkringslucht opnemen, maar ook dat men deze Stikstof, als Eiwit in plant aanwezig, wederom in de lucht laat vervliegen. Bij Gras bewerkt men dit door het te hooien en bij Rogge, Haver enz. door ze te laten rijpen. Nu komt hij tot de vraag of het wel rationeel is Rogge, Haver enz. rijp te laten worden, waar ons de korrel van het Buitenland zoo goedkoop wordt ge leverd en hierop is zijn antwoord be slist neen! De Rogge zegt hij is do vroege, en voedzame grassoort der hooge zandgron den, waarvan men in de eerste helft van Mei reeds eenen oogst kan hebben van 30,0U0 tot 60,0w0 Kgr. groen voeder, per Hectare of Bunder (met zandwik- ken gemengd gezaaid in September, is in 't begin van Mei reeds ruim 62,000 Kgr. per Bunder geoogst.) Niettegenstaande bet droge slechte weder voor Rogge oogtste hij op 8 Mei jl. reeds, nog ruim 30,000 Kgr. per Bunder Groen voederde Anal yse van het Rijksproefstation te Wageningen van deze Snijrogge is als volgt dot ia 80,000 Kjrr. Gehalte aan K'witarhtige stoffen 2,9 y. 870 Kgr. B Vetachtige «tollen 0,8 w 240 Zetmeelachtige stoffen 11,7 ,3510 ruwe Ce stof 8.3 minerale bestaaddeelen 1,4 rocht 74,9 wanneer deze Rogge rijp was geworden en men rekent de hoogstmogelijke op brengst per Hectare 18Ó0 Kgr. Korrel en 3000 Kgr. Stroo, dan nog zou Kor rel en Stroo hoogstens slechts bevatten Gehslle aan Eiwitachtige stoffen hoog item 270 Kgr. Vetachtige stoffen 50 Zetmeelachtiye stoffen 2000 Zoodat aan Eiwit ruim 800 Kgr. Vet 190 Zetmeel 1500 per Hectare of Bunder verloren gaat, vertegenwoordigende eene voedigswaarde van pl. m. 2000 Kilogram Lijnkoek ter waarde van pl. m. f 240. De voedingswaarde van deze 30,000 Kgr. Snijrogge is groot er dan van 10.000 Kgr. best hooi, en dus naar de huidige prijzen t 70 per 1000 Kgr. ruim f 700. Hij gaat verder voort: maar wij zijn er nog niet, er gaat nog veel meer ver loren op 8 Mei toch heeft de Rogge den grond nog niet geheel uitgeput en bevat dan nog véfl meststof enook wordt de grond nog verrijkt door meerwaar dige groene stoppels en levende wortel vezels, die ondergeploegd nog twee sr.eden Groenvoeder kunnen leveren, zonder te mesten en waarvan ieder snit minstens de voedingswaarde van het eerste bezit. Met Haver, Boekweit, enz. is het 214 Zijne oogen waren gesloten en dikke zweetdroppels parel den op voorhoofd en slapen. Hij bewoog de lippen en praatte zacht. Met smartelijke ontroering naderde Therese en voelde hem de pols. Toen schonk zij zijn drank in en gaf hem die in, zacht en voorzichtig zijn hoofd oplichtende. Ploërné opende de oogen en keek haar aan. Toen zeide hij met een flauw lachje„Ik dank u, zuster." //Hij heeft mij niet eens herkend," zeide het meisje sid derend. En nu eerst overzag zij de geheele grootte van het gevaar. Zij verloor voor een oogenblik hare gewone kalmte en barstte in tranen uit. Dien nacht waakte zij den geheelen langen nacht alleen bij hem. De drank, die zij hem geregeld ingaf, scheen niet te werken de zieke werd onrustiger en ijlde voort durend. Zoo kreeg Therese den geheelen loop van dat bloedige drama te hooren. Zij zag bijna alles zooals het gebeurd wasHoe Roquière, zoodra het teeken was gegeven, had geschoten en Ploërné, in den arm getroffen, was neergevallen hoe hij zich met boveinnenschelijke inspanning had opgericht, het pistool uit de bebloede, slap neerhangende rechterhand in de linker had genomen, de overeengekomen vijf schreden doorloopen had en toen het schot loste dat Roquière door het hoofd ging en hem dood deed neervallen. Zoo ging de nacht om en Therese weende zachtjes. Opeens zeide de zieke, die sinds eenige oogenblikken rustig had gelegen: „Wie weent daar?" Therese stond op en zeide niets, maar gaf hem zijn dratik in. Toen dit gedaan was herhaalde hij de vraag //Wie weent daar?" Maar bijna terstond voegde hij er aan toe//Wie zou er anders om mij weenen dan Therese Therese maakte eene beweging van ontroering. Daarop trad zij zoover terug, dat het licht haar bescheen en wachtte. Raimond stiet een lichten kreet van verbazing uit en zeide: „Zijt gij hier, Therese? Ja, nu kunt ge terug komen, nu zij niet meer hier is. Arme Therese Ik heb u verdacht, ik heb u gekweld en beleedigd O, vergeef het mij toch l" 211 in zijn kamer plat op den grond neer. „Leg hem in het midden van de kamer beval de dokter, „dat is het beste.' Toen knielde hij bij Raimond neder, bevochtigde hem de slapen met eau de cologne en liet hem vlugzout inade men. Eer.e lichte kleur begon zich op Raimond's wangen te vertoonen. Hij opende de oogen, keek rond, herkende zijn kamer en mevrouw de Saint-Maurice. Met eene flauwe beweging van zijn hoofd riep hij haar tot zich en de arme vrouw knielde snikkend neer, terwijl zij stamelend fluis terde „Mijn arm kind, mijn lief kind Hij had de kracht haar toe te lachen en zijne ongeschonden gebleven hand onder de dekens uitstrekkend, reikte hij haar die. Zij bedekte die hand met kussen. Maar toen kwam Bernheimer om haar weg te brengen, want hij wilde haar niet bij de operatie doen blijven, die noodzakelijk moest gebeuren. De dokters waren er reeds en terwijl dat plaats greep, hield de bankier de arme gefolterde vrouw aan de praat. De diepste stilte heerschte in huis enjuist daardoor werd de ongerustheid van mevrouw de Saint Maurice nog erger. Met door tranen overstroomde oogen zat zij daar, klagend over haar dochter, die nu weder twee mannen ongelukkig had gemaakt, de eene dood, de andere misschien stervend. Daar werd de deur geopend en de admiraal trad binnen. Zijn gelaat zag er kalm uit. „De doktoren hebben den kogel er uitgehaald," zeide hij. „Dat is al veel, want hij was op eene zeer gevaarlijke plaats ingedrongen. Maar dr. Rameau verzekert, dat geen edele deelen gekwetst zijn. Een rib gebroken en wat spieren verscheurd, dat is alles. Rust en eene zorgvuldige oppassing moeten het doen." „Wat een geluk „Maar hij heeft hevige koortsin weerwil van het sterke bloedverlies." „Wat doen zij nu?" „Zij leggen den arm in een verband, dat dien, tot hij geheel genezen is, volkomen onbeweeglijk maakt." „Mag ik naar hem gaan zien?" vroeg Bernheimer. zelfde het geval. Maar al kunnen wij door deze methode na te volgen nu ook al hij éénmaal flink mesten op zandgrond zeker 3 sneden groenvoeder verbouwen, waardoor de zandgrond den kleigrond nabij, zoo niet ter zijde streeft, toch zou dit nog weinig waarde hebben, wanneer wij deze niet kunnen bewaren op eene wijze voor lederen boer geschikt en waarbij geen voeder of voedingswaarde verloren gaat. Doch ook hierop heeft genoemde heer iets gevonden, dat alle verwach ting te boven gaatzonder eenige kosten kan thans iedere boer alle Groenvoe der conserveeren en wel zoo dat het voedsel daarbij zelfs wint in smaak en voedingswaardehet riekt als versch Roggebrood. Iedere Boer, op de hoogste zandgron den zelfs, zal voortaan een voeder kunnen verbouwen en bewaren, dat meer voedings waarde bezit en waarvan de koeien méér en betere melk geven, dan van het beste Hooi en Lijnkoek. Hij zal niet alleen voor het vee hetgeen hij thans heeft, maar voor het dubbel en vierdubbel aantal genoeg leeren verbouwen. Het klinkt als een aangename droom maar het is nog aangenamer daar het werkelijkheid isware ik dichter, ik zou dit feit der wereld met kernach tige dichterlijke taal verkondigen Om deze methode van bebouwing van den grond en bewaring van Groen voeder (niet in kostbare silo's zooals tot dusverre, en waardoor men een on aangenaam zuur voeder verkrijgt) bovengronds om zoetgrnen voeder te behouden, waardoor iedere boer direct en zonder eenige kosten welvarend moet worden, spoedig onder de aandacht van alle Landbouwers in den lande te brengen, schrijft genoemde heer Ber tels een boekje, bevattelijk voor iederen boerhij gaar hierin met den boer op het land, ploegt en zaait met hem, dat het een lust is, gaat vervolgens met hem maaien, het voeder conserveeren voor den winter, en het vee voederen. De heer Bertels heeft zich n.1. eene diepe practische studie van dit alles gemaakt en heeft zich zoo zelf tot een meester gevormd op het Land hou wgi*- bied, die zich niet aan heoriën stoort maar practische feiten verkondigt, nadat hij ze zichzelf overtuigend heeft be wezen. Wijl dit practische en nuttioe werkje een algemeen belang geldt en onmiddel lijk aaii iederen boer moet worden uitge reikt, koestert genoemde heer de hoop dat het voor rekening van het rijk kosteloos zal worden uitgegeven. In den thans jammerlijken toestand van de Landbouwers en gebrek aan Veevoeder is dit zeker zeer gcwcnsrht Tot zoolang zijn deze Bmchure's hij den heer Bertels van de I'lezen bij Bar neveld aan te vragen. (Barnev. Ct.) HELDER, 27 Juni. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant11. I Bij Kon. besluit is, met ingang van Juii a. 9., benoemd tot directeur der strafgevan genis te Alkmaar, M. A. Bender, thaus cipier j dier gevangenis. Bij Kon. besluit is de mach. lste kl. r.c. A. De Leeuw, met l Juli a. s., benoemd tot officier-machinist 2de kl. bij 's Rijks stoom- vaartdienst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1