Bij Kon. besluit is, met 1 Juli a. s.1. den lsten mach. bij 's Rijkswerf te Amster dam, P. Be9telink, op 7.ijn verzoek, eervol ontslug uit den werfdienst verleend, behou dens toekenning van pensioen 2. de mach. bij genoemde werf P. Huisken, onder eer volle ontheffing van de tijdelijke waarneming van de betrekking van baas der smeden, bevorderd tot lsten machinist. Bij Kon. besluit zijn, met 1 Juli a. s. 1. bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapt.- luits. ter zee J. Dalen en C. HolFmann tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee 1ste kl. W. A. Cambier en L. J. K. A. Jeekeltot luit. ter zee 1ste kl., de luits. ter zee 2de kl. lt. Posthumes Meyjcs en E. de Haau tot luit ter zee 2de kl., de adelb. 1ste kl. F. Van Wogeningen en G. A. H. Van der Stok 2. is de titulaire rang van kapt.-luit. ter zee verleend aan de gepens. luits. ter zee lste kl. C. J. De Jong Pzn. en P. H.Prager, alsmede aan den eervol uit het korps zee officieren afgevoerden luit. ter zee lste kl. C. J. De Vriese. De off.-mach. 2de kl. P. Van Wingaarde, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Ingevolae Kon. besluit wordt Hr. Ms. fregat „Van Speyk" met 15 Juli a. s. builen dienst gesteld eu de kapt. ter zee W. A. Arricns alsdan eervol ontheven van het bevel over dat fregat. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, 19 Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapt. luit. ter zee C. Vreede, in den voormiddag van 26 dezer van Hellevoetsluis naar zee ver trokken, ter voortzetting van den oefenings- tocht. HH. MM. de Koninginnen zijn jl. Zater dag per extra-trein te 5 u. 39 min. op het Loo teruggekeerd. Zij wandelden te voet naar het Paleis en begaven zich terstond naar den rijk met bloemen versierden salon van de Regentes. De Minister van Marine brengt met zijne familie zijn verlof te Paderborn door. De Minister van Financien heeft het wetsontwerp op de grondbelasting naar de Koningin-Regentes gezonden, zoodat het ieder oogenblik bij de Staten-Generaal kan inkomen. Het bericht, dat de directeur-generaal der posterijen enz. bepaald heeft, dat voor taan voor post- en telegraaf bestellers u i t- sluitend zullen worden gekozen gepas- porteerde of gep. militairen, is onjuist. Wel is waar en dat is geen nieuws, dat de militairen bij gelijke aanspraken de v o o r- k e u r genieten. Blijkens de Surinaamsche mail is men daar eenige dagen in ongerustheid geweest wegens een telegram, dat meldde, dat de Koningin stervende was. Toen een paar dagen later, op een telegrafische vraag van den Gouverneur, geruststellend bericht kwam, vierde heel Paramaribo feest. Een Kon. handelwijze! Het bestuur van het Sint Anthony-gasthuis te Bolsward heeft f 30.000 beschikbaar gesteld voor de restauratie van het prach tig Stadhuis aldaar. „De Ingenieur" meldt, dat er gelegen - heid bestaat voor eenige jonge ingenieurs om geplaatst te worden aan den bouw van de spoorwegen der „Ned. Zuidafrikaansche Spoorwegmaatschappij" in de Transvaal het tractement bedraagt f 360 's maands. Helder. Door den "Rand van Toezicht van het Kon. Instituut voor de Marine alhier 1 werd gisteren openbaar aanbesteed 1. De levering van de benoodigde coces en nutskolen, gedurende bet tijdvak van 16 Juli 1893 tot en met 15 Juli 1894. Ingekomen waren 3 iiiBchrijvingsbiljetten, als I van de heeren coces nutskolen. Joh. Dekkerf 0.40 f 0.70 P. Baudsma H 0.40 0.60 P. Schagcn 0.38} 0.74 alles per H.L. 2. Het op aanwijzing verrichten van eenige timmerraanswerkzaamlieden. Ingekomen 10 biljetten, van de heeren K. Zeeman, ad f 805 F. Moorman f 795 C. van der Plas f 654H. Wijker f 647 P. Spruit f 637 C. Pool f 630J. Akkerman f 625 J. Duinker f 537 D. Hoenson f 475.50 en T. Keuris f 448. 3. Het verrichten van eenige schilders- en behangerswerkzaamheilen. Ingekomen 5 biljetten, van de heeren H. de Wit, ad f 777 F. Boon Jr. f 599 Gebrs. de Boer f 572 J. Hoogerduijn f 560 en J. de Vries f 448. 4. Het verriohten van eenige stucadoors- werkzaaralieden. Ingekomen 2 biljetten, van de heeren: M. H. Harms, ad f1130 en Gebrs. BischofF f 1179. Wieringerwaard. Naar de „S?h. Ct." verneemt, zal de harddraverij, welke daags na die te Schagen zou worden gehouden, niet doorgaan. De „fancy-fair" ten voordeele der kas van „Vrije Liefdadigheid" alhier, is voorloopig uitgesteld. Amsterdam. Ter herinnering aan de roemrijke expeditie van Hr. Ms. „Medusa" in de wateren van Japan, zal door de Kon. Vereeniging „Het Indisch Kruis" alhier een buitengewone vergadering wor den belegd op 2 Juli a. s., welke zal worden bijgewoond door den gewezen commandant der „Medusa", de gep. vice- adrairaal jhr. F. de Casembroot. Marine en Leger. Ten behoeve van de Marine wordt bij de firma K'rupp, te Essen, voor een bedrag van f 124,000 aan artillerie-materieel vervaar digd. Onderwijs en examens. Jl. Woensdag was het een feestdag voor een deel der schooljeugd te Heerhugowaard. Ruim 100 leerlingeu boven de 10 jaar der 4 scholen hadden het afgeloopen schooljaar minder dan 10 verzuimen gehad en werden daarvoor beloond met een tochtje naar Artis. Te zes uur des morgens waren zij aan de scholen, vandaar ging het met rijtuigen naar Alkmaar, waar eene versierde boot gereed lag, die hen naar Amsterdam zou voeren. Het was eene prettige vaart langs het kanaal en over de Meer naar de Zaan, terwijl prachtig weder het genot verhoogde. Na aankomst te Amsterdam, te half elf uur, werd gewandeld langs Nieuwendijk, Kalverstraat naar Artis, waar natuurlijk vooral apen en roofdieren de aandacht trokken en ook nog een enkel der museums in oogenschouw werd genomen. Tegen 4 uur werd de terugtocht naar de boot ondernomen, wederom door de stad, op welke wandeling, evenals des morgens, onder algemeene hilariteit, de leerlingen van eene der scholen, die van roode strikjes voorzien waren (de andere droegen oranje, blauw of wit), voor „socialen" werden uitgemaakt. Ook de terugreis op de boot was gezellig ongeveer tc acht uur kwam tnen te Alkmaar terug en vandaar werden de kinderen weder per rijtuig naar hunne woningen gebracht. l>e commissie kan met voldoening terugzien op dezen genotvollen dag, waarover nog lang door de jeugd zal worden gesproken. Landbouw en Veeteelt. VERSLAG aan den Minister van Binnenl. Zaken, uitgebracht door den districlsveearts te Haarlem, omtrent de proef met de inenting tegen de vlekziekte der varkens, in 1892 van Regeeringswege genomen in de ge meenten Nieuwe Niedorp, Wijdenes, Hoogwoud, Wognum en Berkhout. Alvorens lot de mededeeling aangaande de in dit verslag bedoelde proefneming over te gaan, meen ik te moeten vermel- j den, dat reeds, naar aanleiding eener mi- nisterieele missieve van ix Februari 1891, No. 300, afd. M.P., door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier in overleg met mij pogingen waren in het werk gesteld om, onder bepaalde voorwaarden, in 1891 j varkens ter inenting beschikbaar te krijgen. I In weerwil door de genoemde vereeni ging op eene harcr algemeene vergaderingen gelden waren toegezegd ter vergoeding van schade, die eventueel van Rijkswege bij die inentingen niet mocht worden vergoed, kon in bedoeld jaar geen voldoend aan tal varkens voor de proef worden verkre gen, hoofdzakelijk echter door omstandig heden, die niet aan gebrek aan belang stelling waren te wijten. Dank zij de medewerking, ingevolge de ministerieelc missive van 19 Februari 1892, No. 302, afd. M.P., opnieuw door boven bedoelde vereeniging, alsmede ditmaal ook door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw verleend, kon de inenting in 1892 op een 9otal varkens (711 weken oud), toebehoorende aan 8 eigenaren in vijf gemeeuten worden beproefd. Vóór dat de schriftelijke vergunning, bedoeld bij art. 68 van het Koninklijk be sluit van 27 Maart 1888 (Staatsbl. No. 67), werd afgegeven, onderteekenden de houders der proefdieren eene verklaring, waarbij zij genoegen namen met de ge stelde voorwaarden, en zich tevens ver bonden om aan de wettelijke bepalingen te voldoen. De inentingen werden onder stipte in achtneming der desbetreffende voorschriften verricht door de plaatsvervangende districts veeartsen J. M. Billroth en G. Muys, met entstof rechtstreeks afkomstig uit het insti tuut Pasteur. Met het oog op de contröle- proeven werden dc dieren gemerkt met een plombeerloodje, hetwelk hing a a n, en door middel van een plombeertang vast- geknepei; was met de uiteinden eener door de oorschelp gestoken ijzeren draad. De huid der dieren werd op de plaats der inenting vooraf gereinigd met absoluten alcohol. Onmiddellijke gevolgen. Re actieverschijnselen als onmiddellijke gevol gen der ïste en 2de inentingen werden niet waargenomen. Een der biggen uit de kudde van 47 stuks te Nieuwe Niedorp bleef echter ach terlijk in groei en stierf 38 dagen na de 2de enting, zonder dat eenig ziektever schijnsel bij de lijkopening was te bespeuren hoogstwaarschijnlijk volgde de dood dan ook buiten oorzaak der inëntingen. Middellijke gevolgen. Drie varkens uit eene kudde van vijf stuks te Berkhout bleken op r7 Sept. eenigszins achterlijk in groeide waardeverminde ring beliep op dien dalum de som van zeventien gulden vijftig cent per varken. C o n t r öl e-p r o e v e n. Door het uit breken der besmettelijke vlekziekte in de gemeenten Nieuwe Niedorp, Venhuizen en Blokker konden de volgende contróle- proeven worden genomen t. Verbl ij f van ingeente varkens in een besmet hok met voedering van aan vlekziekte gestorven varkens. Elf varkens, waarbij de tweede enting had plaats gehad op den roden Mei, wer den op 22 Augustus overgebracht in een hok, waarin op laatstgenoemden datum een zeug en negen biggen aan vlekziekte waren gestorvende proefdieren werden daarenboven onmiddellijk (gedurende twee dagen) gevoederd met drie der gestorven biggen, wier lijken, na fijngehakt te zijn, met huid en haar werden verslonden. Reeds op 25 Augustus waren vijf dezer elf varkens, onder verschijnselen van ver loren eetlust, hoogst moeielijke en ver snelde ademhaling, verlamming van het achterstel en slaperigheid, ernstig ziek. Van dit vijftal stierf er één reeds op 27 Aug., een ander werd den roden October ge slacht, omdat geene beterschap was te voorzien, terwijl de drie overige slechts door eene moeitevolle, zorgvuldige ver pleging herstelden, behoudens een stijven gang en zeer achterlijken groeihet ge storven dier bleek bij de lijkopening lij dende te zijn geweest aan endocarditis verrucosa en pleuritus siccabij het ge slachte varken werden perirarditis en chro nische pleuritus onderkend. Ook aan de overige zes varkens uit dit elftal waren gedurende de twee dagen der voedering lichte ziekteverschijnselen (ver minderde eetlust, lusteloosheid) waar te nemen. 2. Verblijf van 4 geCnte varkens in een besmet hok, met voedering van inge wanden, bloed en afval van aan vlekziekte lijdende en dientengevolge geslachte varkens. Vier varkens uit de geënte kudde te Wijdenes verbleven twee aan twee, respec tievelijk gedurende 17 en 26 dagen, in besmette hokken en werden gedurende de twee eerste dagen van het verblijf op de sub. 2 aangegeven wijze gevoederd, zonder eenig nade-:l te ondervinden. 3. Ver blij 1' van rr geCnte varkens in een besmet hok. Elf varkens, welke gedurende ro dagen (van ro tot 2r September) waren onder gebracht in het sub r. bedoelde, dus meer dan besmette hok, bleven gezond. Gevolgtrekking. Met betrekking lot de directe gevolgen kan de uitslag der inentingen gunstig worden genoemd. Wel stierf een big 38 dagen na de 2de enting, doch niet alleen wijst de lijkschouwing er op, dat de dood niet in verband staat met de inëntingen, maar is het niet onge woon, dat er uit een kudde biggen on der gewone omstandigheden een of meer onder de aangegeven verschijnselen te gronde gaan. Minder bevredigend s c h ij n t de uit komst der contróle-proeven. Wanneer ech ter in aanmerking wordt genomen, dat slechts nadeelige gevolgen werden onder vonden bij die varkens, welke door voe dering met gestorven biggen aan eene on gewone wijze van besmetting waren bloot gesteld geworden, en de overige proefdie ren gezond bleven, dan kan de proefne ming ook in dit opzicht, uit een practisch oogpunt, als geslaagd worden beschouwd. Ten slotte meen ik te mogen opmerken, dat eene herhaling der proefneming, be houdens natuurlijk eene eventueele wijzi ging in de entingsmethode, mij in mijn district niet noodzakelijk voorkomt, vooral daar ook in de andere districten reeds nagenoeg overeenkomstige resultaten wer den verkregen. Overweging zoude het echter verdienen de inëntingen, met het bepaalde sub. b, art. r, van het Koninklijk besluit van r2 Mei 1889 („Staatsbl. No. 62), nog te bevorderen, door op bepaalde voor waarden van Regeeringswege entstof ter beschikking te stellen voor die veeartsen, die inëntingen wenschen te verrichten. Haarlem, r3 Juni r893- M. J. HENGEVELD G.Jz. (St. Crt.) De afd. der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hebben voor de benoeming van een voorzitter uit Zuid-Holland, een lid van 't hoofdbestuur uit Noord-Holland en afgevaar digden bij het Ned. Landbouw-Comitc de vol gende voordrachten ingediend Voor een voorzitter der Maatschappij. Van de afdeelingen Anna Paulowna-polder, Medemblik en Omstreken en Opmeer en Om streken de heer D. F. A. Batiduin te 's Gra- venhage. Van dc afdeelingen Beemster c. a. en Zannlandsche Gemeenten de heer C. J. Vnn der Oudermeulen te Wassenaar. Van de afdeeling Dordrecht en Omstreken de heer J. Van der Breggen Azn. te Leiden. Van de afdeelingen Sloterdijk en Waddingsveen c. a. de heer J. Rinkes Borger te Leiden. Voor een lid van 't hoofdbestuur uit Noord- Holland. Van de afdeeling Anna Paulowna- polder de heer S. De Jongh te Oudorp. Van de afdeeling Beemster c. a. de heerL. Visser O7. te Beemster. Van de afdeeling Dordrecht en Omstreken de heer Herman F. Bultman te Haarlemmermeer. Van de afdeelingen Enk- huizen, Medemblik en Omstreken en Opmeer en Omstreken de heer Jn. Zijp Hzn. te Twisk. Van de afdeeling Gooiland de heer A. Kuhn te Nanrden. Van de afdeeling Sloterdijk de heer J. Zijp Kzn. fe Abbekerk. Van de afdeelingen Waddingsveen c. a. de heer jhr. mr. P. Van Foreest, te Heiloo. Van de afdeeling Zaanlandsche gemeenten de heer J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. Voor afgevaardigden bij het Ned. Lnndb. Comité. Uit Noord-Holland. Van de afdeelingen Anna Paulowna-polder, Dordrecht en Omstreken, Enkhuizen, Helder en Om streken, Opmeer en Omstreken en Zaan landsche gemeenten de heeren Herman F. Bultman, te Haarlemmermeer Th. J. Waller te Anna Paulowna, en J. L. T. Groneman, te Wieringerwaard van de afdeeling Medem blik en Omstreken, de heeren Herman F. Bultman, te Haarlemmermeer J. L. T. Groneman, te Wieringerwaard, en J. Zijp Kz., te Abbekerk. Voor een afgevaardigde-plaatsvervanger. Van de afdeeling Anna Paulowna-polder de heer G. Vas Visser, tc Amsterdam van de afdeeling Opmeer en Omstreken de heer P. B. J. Ferf, te Haarlem. Uit Zuid-Holland. Van dc afdeelingen Anna Paulowna-polder, Dordrecht, Enkhuizen, Helder, Opmeer en Omstreken en Zaan landsche gemeenten de heeren P. J. A. de Bruine, te ZwijndrechtC. J. Van der Oudermeulen, tc Wassenaar, en D. F. A. Bauduin, te 's Hage van de afdeeling Leiden en Omstreken de heeren J. D. Van den Akker, te Hazerswoude Arie Van Leeuwen Azn., te Leiderdorp, en J. H. Van der Torren, te Binnenlandsch nieuws. Helder. De Vereeniging „Helpt Elkander", welke zich ten doel stelt hare leden te ondersteunen bij ziekte en over lijden en thans bestaat uit rÓ5 leden (allen particuliere werklieden, woonachtig in deze gemeente), hield jl. Zaterdagavond hare driemaandelijksche vergadering in het lo kaal „Tivoli". Tegenwoordig waren 99 leden en eenige donateurs, welke met belangstelling de vergadering bijwoonden. Nadat de President, de heer J. P. van Melle, de vergaderde met een woord van welkom had geopend en de Secretaris de notulen had voorgelezen, werd gelezen het verslag over het algeloopen jaar, waar uit bleek dat het ledental was vermeerderd met 26, terwijl het aantal donateurs tot 54 is gestegen verder dat op ro Juni r892 in kas was de som van t Sr5.32en dat er gedurende het loopende jaar aan 4r ver schillende leden aan ziekengeld is uitge keerd de som van f 73r, plus bodeloon, kosten van beheer, drukwerk, enz. De uit gaven beliepen t 867-9r, terwijl de ont vangsten bedroegen aan contributie en in- leggelden van nieuwe leden f 821.59}, donateursgelden f 147,20, samen f986,79}. Het voordcelig saldo bedroeg op r8 Juni r893 f ro6.88}. Verder werd nog verslag uitgebracht door den Penningmeester over het laatste halfjaar, waaruit bleek dat er aan ziekengelden, kosten van beheer, bo deloon, enz. werd uitgekeerd de som van l 579-OI> terwijl de ontvangsten bedroegen f 4Ö5,07}, wat een nadeelig slot tengevolge had van f 113.57}, zoodat er op r8 Juni in kas was de som van f 917,29, welke gelden zijn belegd ten name der Vereeni ging „Helpt Elkander" op de Post- en Nuts-spaarbanken. Door een der leden werd aangeboden, om op de volgende vergadering eene le zing te houden, welk aanbod in dank werd aangenomen. Niemand meer het woord verlangende, sloot de President, onder dankzegging voor de betoonde aandacht, de vergadering. 212 „Jawel. Ploërné verlangt zelfs naar u." „Laat mij ook meegaan," smeekte mevrouw. „O, neen, mevrouw, voor geen schatten. Alleen kalme, rustige menschen mogen even bij hem komen. Zijn leven hangt er van af." „Laat mij dan slechts door de kier van de deur kijken." Raimond lag met gesloten oogen, alsof hij sliep. Toen Bernheimer zacht nader trad sloeg hij de oogen op en zeide „Bernheimer het Comptoir „O, bekommer u daarover niet. Ik sta voor alles in. Uwe zaken daarmede zijn geheel afgedaan, ik heb dat maar geheel op mij genomen." Een straal van vreugde vloog over het bleeke gelaat van Raimond. „Dank!" stamelde hij. „Denk nu maar aan je genezing," zeide Bernheimer. „Je hebt goede vrienden en een zorgzame moeder." Deze woorden, die hem weder aan Lvdia deden denken, brachten rimpels op Raimond's voorhoofd. Zijne wenkbrau wen trokken zich samen. „Nu moet ge mijnen zieke met rust laten," zeide dr. Rameau, terwijl hij Bernheimer bij den arm nam. „Er is geen sprake van dat hij alleen gelaten mag worden. Wie zal er bij hem waken Een liefdezuster of zijn moeder „Mevrouw de Saint Maurice in geen geval. Kan ik het niet doen „Maar de beurs dan?" „De beurs moet het vandaag maar eens zonder mij doen." De dokter drukte den bankier de hand en ging. „Om zes uur kom ik terug," zeide hij. De dag ging slecht voorbij. De koorts verhief zich en liet den zieke niet los. Zijn gelaat was purperrood en zijn ademhaling ging met een piepend geluid gepaard. Hij bewoog zich niet, want daartoe was hij te zwak. In weerwil van het verbod van den arts had mevrouw de Saint Maurice zich in het ziekenvertrek ingekwartierd en zat aan het voeteneinde van zijn bed hem stil gade te slaan. De zieke had haar herkend, want als zij hem zijn drankje gaf, had hij zacht hare hand gedrukt, wat mevrouw 213 stil voor zich heen deed weenen. Des avonds werd de toestand erger en de dokter fronste de wenkbrauwen, trok een bedenkelijk gezicht en toen hij een nieuw recept geschreven had, zeide hij tot Bernheimer „Wij moeten, voor de nacht begint, eene verpleegster hebben. Eene zachte vrouwenhand kan hier veel doen. Weet ge zoo iemand?" Bernheimer dacht na. Daar schoot hem plotseling iets te binnen. „Ja, ik heb wat en wel het beste wat hij krijgen kan," zeide hij verheugd. De dokter ging nu gerustgesteld heen en nauwelijks was dat gebeurd of Bernheimer zeide, dat hij een liefde zuster ging halen en ijlde weg. Hij liet zich onmiddellijk naar het klooster brengen en vroeg om Therese te spreken. Hij moest lang wachten, want het was voor het kloos ter bijna nacht, eer Therese verscheen. „Wat is er toch aan de hand, dat ge zoo laat komt vroeg Therese, toen zij hem begroet had. „Een groot ongeluk, lief kind." Zij verbleekte. „Is er met Raimond iets gebeurd?" zeide zij. „Ja!" „Hij is dood „Neen, maar zwaar gewond." Zij begon te weenen van vreugde en vouwde de han den als om God te danken. Samuel vertelde haar nu in het kort alles en zeide dat hij op haar rekende. Tien minuten later verliet zij aan Bernheimer's arm het klooster om zich naar Raimond's ziekbed te spoeden. Hij had niet te vergeefs op haar gerekend. Mevrouw de Saint Maurice ontving hare nicht met open armen en Therese's eerste vraag was, hoe het met Rai mond ging. „Niet goed hij heeft hevige koorts." „Breng mij bij hem In de door een nachtlamp flauw verlichte kamer lag Raimond nog altijd onbeweeglijk op het bed uitgestrekt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2