NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE- Qs Apostel Tan Sakran, M. 78. Zondag 2 Juli 1893. Jaargang 51 Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. BERICHT. NEDERLAND. Het Vaderlandt ghetronwc BIgf '®k tot in den doot. IFilhelmtulied. EN „En d'iopcrtert nimmer I" Jan Pieten. Cara. Voracliljnt iodoroa Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 1 Voor de con ant binnen de geineeente f 0.70, met Jong Holland f 1.20 UITGEVER Prija dsr Advertenties: naar de overige plaatsen van Nederland alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen 0.90, 1.40 J. H. VAN BALEN. Van I5 regeli 50 cent», elke regel meer 10 eent. Bij «bonnemeat, naer gelaat.- ven de hoeveelheid regel», aanmerkelijk lager. Ooat-Indië en Amerika). Znid-Afrika 1-75. 2.50, 2.60 4.— Molenplein.Helder. Advertentiën voor liefdadige doeleinden per regel t Ct. Dienstaanbiedingen voor d«a werkenden itandlv De Advertentiën kunnen overal worrlen qejilantxt tusschen den tekst. In het volgende nummer van ons blad zal een begin worden gemaakt metdenpas verschenen boetenden roman: door REINIIOI.D 0RT1IAN!V. Wij vestigen hierop de aandacht van onze lezers, zoowel als van hen die zich eventueel mochten wenschen te abonneeren. HELDER, i Juli. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant". De off.-raach. 2de kl. P? Van Wingaarde en de benoemde off.-mach. 2de kl. A. De Leeuw, worden respectievelijk met 15 en 6 dezer gedetacheerdeerstgenoemde bij de fabriek van de Kon. Maatsch. „De Schelde" te Vlissingen, en laatstgenoemd bij de Ned. Stoomboot-Maatsch. te Rotterdam. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er eene plaats als adspirant-ingenieur der marine op eene jaar wedde van f 1200 wordt opengesteld. Candidatcn, die op 1 Sept. a. s. bun 27ste jaar nog niet zijn ingetreden, en in hel bezit zijn van de diploma's van scheepsbouwkun dig en van werktuigkundig ingenieur, worden opgeroepen om vóór of op 1 Aug. a. s. een verzoekschrift op gezegeld papier aan zijn Departement in te zenden, om tot het te houden houden vergelijkend examen te worden toege laten. Nadere bijzonderheden bevat de „St.-Ct." No. 152. Zooals wij vroeger mededeelden, moest de heer Van Deth Woensdag voor den rechter-commissaris te Arnhem verschijnen als getuige in zake Neerbosch. Het onderhoud, dat de heer Van Deth met den rechter-commissaris had, duurde maar 20 minuten en was slechts van voor- loopigen aard. De rechter-commissaris wees er den heer Van Deth op, dat hij voor hem de in de brochure vermelde mishandelingen op het oog had en dat daarvoor alleen in aan merking konden komen de gevallen, welke niet waren verjaard. Natuurlijk komen het eerst in aanmerking de mishandelingen, waaraan getuige beweert, dat zijn eigen kinderen hebben blootgestaan. Heden zal de heer Van Deth daarom voor den rechter-commissaris verschijnen met zijn zoontje en den volgenden Dinsdag compa reert zijn dochtertje in gezelschap van haar pleegvader, een predikant in Friesland. Tegen Maandag a. s. is de heer Van 't Lindenhout gedagvaard. Inmiddels zal de heer Van Deth den rechter-commissaris in kennis stellen met de namen en adressen van hen, die als getuigen kunnen optreden van de overige in zijne brochure vermelde mishandelingen. Een wetsontwerp, houdende een geheel nieuwe regeling van de grondbe lasting, is gisteren bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingekomen. De Holland Society. De „New- Amsterilam Gazette" heeft een buitengewoon nummer uitgegeven, als een soort van na praatje op de feesten ter eere van de „Van Speyk". Dit nummer is vol van wetenswaar dige bijzonderheden over onze stamgenooten in Amerika. Allereerst zien wc, dat in het blad de rechter Aug. van Wijck, te Brooklyn, een beroep doet op de afstammelingen der Hol landers in de V. S., om bij te dragen voor een standbeeld voor Willem van Oranje te New-York dat H. M. de Koningin-Regentes haren dank heeft betuigd aan de „Holland Society" voor de vriendschappelijke gevoelens i jegens het Nederl. volk, op het jaarlijksch 1 feestmaal der Verceniging op 14 Jan. jl. uitgedrukt. Ook bevat bet blad eene be- schrijving van de „Van Speyk", met mededee- j lingen van de tochten cc gevechten aan welke het schip deelnam, alsmede een uit- i voerig verslag van het feestmaal, dat „the 1 Saint-Xicholas Society of the City of Nëw- York" op 8 Mei aan den heer W. A. Ar- riëns, commandant van de '„Van Speyk", en zijne officieren aanbood. Uit onze Koloniën. Batavia, 23 Mei. Op 20 dezer is de vice-president van den Raad van Nederh-Indië, de heer R. C. Kroe- sen, na op zijn verzoek van zijne betrekking te zijn ontheven, tot herstel van gezondheid naar Europa vertrokken. De heer Kroesen had verzocht, het voorgeschreven ceremonieel achterwege te laten, hetgeen natuurlijk niet wegnam, dat zeer vele vrienden en bekenden j hem uitgeleide deden. Moge het verblijf in Europa hem spoedig beterschap schenken. (Java-Bode.) Op 23 Mei had te Tandjong Poera de plechtige installatie plaats van den troonop volger Tongkoe Moentil als Sultan van Lang- kat. Uit Medan wordt <!d. 28 Mei geseind Een bende van 40 AtjeLers heeft Boekit Koeboe beschoten en eenige kleine Cbineesche gedéhs geplunderd, waarna zij in de rimboe verdwenen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Het programma van het achtste zomer-conccrt, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2| u., door het Staf muziekkorps der K. N. Marine in bet „Park Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Schiirsjungen Marscb, Franz von Suppé. 2. llme Ouverture de Concert, J. Christopiic. 3. Marsch und Chor ans der OperDie Zauberftöte, W. A. Mozart. 4. Mosaïque de 1'opóraL'Ombre, Friedrich von Fiotow. 5. Une Fête champêtre, A. Labory. 6. Erinnerungsblatter, Grosses Potpourri, Louis Stetefeld. 7. Walzer aus der Operette Die Jungfrnu von Belleville, Carl Millöcker. Barsingerhorn. Gemeenteraad. Vergadering van Zaterdag 24 Juni 1893. In deze zitting werd gelezen eene missive van het Weezen-Armbestuur, houdende mede- deeling waarom de uitgaven, voorkomende in de rekening waartegen in de vorige vergade ring cenige opmerkingen waren gemaakt, gedaan zijn. Na eenige discussie werd deze missive voor kennisgeving aangenomen. Een brief van het bestuur der „Liberale Kiesvereeniging", waarbij het de wenschelijk- heid uitdrukt, om woningen te Kolhorn, die eigenlijk niet als woonhuizen moesten dienen, voor rekening der gemeente te koonen en af te breken, gaf den Voorz. aanleiding als zijne meening te kennen te geven, dat zij nog wel gebruikt konden worden. De heer Beers zegt, dat het de bedoeling van adressanten is, om het vestigen vbii arme huisgezinnen uit andere gemeenten tegen te gaan hij wcnscht, dat dit schrijven onder de aandacht zal blijven. De vergadering kan zich hiermede vereenigen. Aan den heer F. M. Westfaal Quadekker, te Kolhorn, wordt, met ingang van 31 Juli a. s., op verzoek ontslag verleend als geneesheer. Op een adres van T. Koomen Az. c. s., houdende verzoek om zoo spoedig mogelijk te Kolhorn een geneesheer te willen benoe- dekker, wordt na breedvoerige discussie afwij zend beschikt. Een adres van den heer Beeker, houdende verzoek om ook belast te worden met de armenpraktijk in de wijken E, F en G is aangehouden. Inzage wordt genomen van e«n proces verbaal der kas-opneming bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt, dat in kas is de som van f 546.55$. Vastgesteld wordt een besluit tot het doen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1892, en een 222 Raimond schrikte op en bedacht zich toen dat hij Bern- heimer's brief niet eens geheel had gelezen. Na eenige woorden aan de nagedachtenis van Lydia te hebben gewijd en te hebben medegedeeld, dat mevrouw de Saint-Maurice den slag met berusting droeg, kwam Bernheimer op Therese. „En nu, mijn vriend," schreef hij, „meent ge niet dat uwe vrijwillige ballingschap lang genoeg heeft geduurd? Wijst het toeval u niet, duidelijk den weg, dien gij hebt te volgen. Of denkt ge niet dat ge Therese eenige schade loosstelling schuldig zijt voor het leed dat haar berokkend is? Als er gerechtigheid op deze aarde is, wie heeft er dan meer aanspraak op dan dit edele meisje. Een enkel woord van u is genoeg om haar rijkelijk te beloonen voor alles wat zij geleden heeft. Gij zijt eenmaal het geluk voorbijgegaan maar het heeft op u gewacht. Ge hebt slechts de hand uit te steken om het te nemen. Wilt ge dat doen, kom dan terug. Wilt ge echter niet, leef dan wel, maar kom niet terug." Raimond bleef lang, zeer lang in diepe gedachten zitten en het was volkomen duister eer hij uit zijne overpein zingen ontwaakte. Het beeld ran Lydia verscheen hem voor den geest alsof zij zich tusschen hem en Therese wilde dringen, maar Raimond schudde dat visioen van zich af en toen beschouwde hij Lydia, zooals hij haar het laatste had gezien, als een verachtelijk, egoïstisch wezen. De betoovering was geweken en daarmede het besluit genomen en nog dienzelfden avond schreef hij aan Bern heimer slechts deze drie woorden„Ik kom terug 219 Eenige dagen later mocht Raimond opstaan, en een paar uren in een leunstoel doorbrengen. Voor Therese was het een ware vreugdedag, toen zij hem, weliswaar bleek en zwak en met een verbonden arm, gezond zag zitten. Zij liet niets onbeproefd om hem op te beuren. Mevrouw de Saint-Maurice was na een tijd van zenuw achtige spanning in de diepste verslagenheid vervallen. Zij beweende haar dochter, verliet hare kamer niet meer en vond alleen in het gezelschap van Therese nog eenige verstrooiing. Het jonge meisje verdeelde haren tijd tusschen hare verwonden en zieken en ging van den eenen naar den andere. Therese had hare kloostergedachten nog niet vaarwel gezegd en toen Raimond na zes weken volkomen genezen was, gaf zij haar plan te kennen, weder in het klooster terug te keeren. Haar voogd mocht haar nog zooveel voorstellen doen, Therese bleef onwrikbaar. Hij wendde zich daarom tot Raimond en deelde dezen Therese's plan mede. „Dit bericht verbaast mij nu niet," zeide Ploërné „ik heb niets anders verwacht, maar ge kunt u gerust op mij verlaten ik zal Therese wel van haar plan af brengen." Denzelfden avond, toen hare tante zich na het eten teruggetrokken bad, zeide Raimond tot Therese „Het is buiten zoo schoon, wilt ge niet eenige oogenblik- ken met mij in den tuin gaan Therese wierp een licht kanten doekje om en volgde hem. Het voorjaar was buitengewoon heetofschoon het eerst in het laatst van April was, was het reeds zoo warm als in den zomer. De hemel was met sterren bezaaid en een bedwelmende geur van allerlei bloemen vervulde de lucht. „Laten wij gaan zitten," zeide Raimond, „ik heb ernstige dingen met u te bespreken. Brengt deze avond u geen anderen in de gedachten „Ja, dien avond, vóór tante nog in Frankrijk was, toen ik u mijn droomen vertelde en toen gij mij wildet af brengen van mijn besluit om in een klooster te gaan.' „Juist. Nu, de toestand is nog net hetzelfde. Ook thans besluit tot onderhandsche verhuring van een perceel weiland van P. Stiiis, voor f 45's jaars. Marin® en Leger. De inspecteurs van de Rijksveldwacht dragen een uniform, dat veel overeenkomt met de tenue der officieren van het wapen der Koninklijke marechaussee, met dit onderscheid, dat zij zilveren fourragères met dito kwasten en een helm dragen. De opslagen van kraag en mouwen van de korte jas zijn donkerblauw. De sabel is van hetzelfde model als bij de bereden officieren van het leger ïn gebruik. De mach. 3de kl. A. Rissenw is heden geplaatst bij den torpedodienst te Hellevoet- sluis. Aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis zijn heden geplaatst de adelborsten lste kl. K. F. Sluijs, K. W. Van der Chijs, A. N. Van Santen en jhr. IL H. Roel], Door den inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht is dc off. van gee. N. J. Cuperus, van het lste bat. 3de rcg. te Bergen-op Zoom en gedet. bij het 4de rcg. vest.-art. alhier, eervol ontheven van diedet. en overgepl. bij het 4de bat. fide reg. inf. tc I Breda A. C. Ten Hove, van liet lste bat. 1 89te reg. inf. en gedet. hij het mil. hospitaal te Utrecht, eervol onth. var, die detach. cn gedet. bij het éde reg. vest.-art. alhier. Bij de zeemacht zijn bepalingen vasigestcld betreffende de aanstelling en opleiding van kanonniers. H«t examen voor alle graden van bet konstnüels-pc.fsoneti ral voorumu uusiuiklu j binnenslands worden afgenomen Departement van Marine in Oost-Indie. Ontheven eervol, van de tijdel. waarneming van het bevel over de „Koningin Emma der Nederlanden', de luit. ter zee lste kl. L. C. Koster. Onderwijs en examens. I Voor de Rijkscommissie van examens voor machinist ter koopvaardij is geslaagd de hevr J. van der Wal, leerling van den heer C. W. H. Louws, onderwijzer alhier. Tot onderwijzeres aan de school voor ge- woon lager onderwijs te Oudkarspel, is be- noemd mej. C. M. Adclink, te Wormervecr. Landbouw en Veeteelt. Na de gevallen regens en het ingetreden koele weder bestaat er alle kans, dat «le kool- en bloerakooltcelt in „de Streek" nog weer goed zal zijn. Over het algemeen staan de planten vrij goed, terwijl <!e 1 gesneden bloemen er best uitzien. Dc aanvankelijke prijzen zijn hoog. Woensdag liepen zij zelfs op tot 15 en 15,50 gulden j per 100 stuks. De Belgische arbeiders zijn weder uit den Waardpolder vertrokken. Ook werden verscheidene arbeiders van Kolhorn, we gens gebrek aan werk, tijdelijk bedankt. Het karweizaad staat al aan de hokken. De prijs is vrij wat hooger dan de laatste jarener werd echter minder verbouwd. Uit den Bangert zijn voor het eerst door verschillende tuinders naar Engeland ver zonden te zamen tachtig mandjes roode aalbessen. Verder duurt de verzending van zwarte aalbessen en kruisbessen nog voort, want het gemis van regen houdt deze vruchten minder zacht dan gewoonlijk en daardoor langer geschikt ter verzending naar het buitenland. Kerknieuws. In de classicale vergadering te Alkmaar zijn de volgende benoemingen sedaau tot lid van het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland ds. A. W van Kluyve, Schagen tot secundus, na het bedanken van cis. Cal- koen, ds. J. F. L, Boonacker, Oterleek tot assessor van het classicaal bestuur, in plaats van ds. A. O. 11. Calkoen, Nieuwe Nicdorp, die als zoodanig heeft bedankt, ds. A. G. Pareau, Anna Paulowna tot secundus ós. 1'. Jentink, Rijp; tot quaestor ds. G. E. Bron. le Helder tot secundus H. van der Hoeven, Noord-Schermer; tot leden ds. J. F. L. Boon acker, Oterleek; ds. A. J. Adriani, Warnu - huizen en P. Emmink, Bergen; tot secundus ds. W. Beekhuis, te Helder ds. J. Muhring, Valkoog; tot secundus van ds. J. 1>. C. Koch, Zuid-Zijpe, ds. Kniphuizen, Oudorp tot secundus van den heer Jb. BI >m, ouder ling, de heer W. Warrink, ouderling. Rijp.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1