NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE- M. 80. Vrijdag 7 Juli 1893. Jaargang 51 Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. NEDERLAND. Het Vailerlaadt ghetrouivo Bljjf iok tot ia den doot. Wilhelmutlied. EN «En deiespertert nimmer I" Jan Pieten. Co en. VersoüljQt lodoroa r>lnsda$c, Donderdag; en Zatoraan;. Abonneioentipriji per 8 Voor de courant binnen de geineeeate j naar de overige plaatten van Nederland iii i alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooit-Indië en Amerika). iii i Zuid-Afrika f 0.70, met Jong Holland f 1.20 0.90, i i 1.40 J. H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Van 15 regelt 50 cent*, elke regel meer 10 cent. hoeveelheid regelt, aanmerkelijk lager. Advtrteatiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkendan itand Prqa der AdvertentIn Bij abonnement, naar gvtaag rae de per regel S Ct. De Advertentiën kunnen overal worden r/eplaatst tnssehen den tekst. HELDER, 6 Juli. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant'1. By Kon. besluit is aan den heer Pieter Groen, consulair agent van Rusland alhier, verlof verleend tot het aannemen der versier selen van ridder 3 kl. der orde van St. Anna van Rusland, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Met 15 dezer worden 1. op non-act. ge steld de kapt.-luit. ter zee B. De Groot, de luits. ter zee lste kl. H. J. F. Michelhoff en M. W. L. Olivier, de luits. ter zee 2de kl. G. W. De Leur, S. F. Nolst Trenité, J. A. Kool, G. J. J. Verdam en A. J. Kleyneu- berg, de olF. van gez. lste kl bij de zeem. J. Vnn der Kollc, die der 2de kl. H. v. d. Voo, en de oSF. van admin lste kl. J. J. v. Diemen, allen dienende aan boord van Hr. Ms. fregat «Van Speyk", eerstgenoemde als lste olF. 2. overgeplaatst de adelborsten der lste kl. M. K. Medenbach, L. Van Verre, J. R. Van der Mandele, F. H. A. Greve, N. Van de Roemer, G. R. J. Haent- jens Dekker, J. N. De Ronde, A. Goedkoop, R. II. Van Neerlant, H. C. StefFelaar, Z. G. P. Marcella, P. M. A. Bogaert, J. H. Com- mijs en W. F. Prins, zoomede de adjunct- administrateur J. M. Grullcmans, op Hr. Ms. fregat De Ruyter» 3. geplaatst de officier- machinist 2de kl. J. Vegtel bij den torpedo- dienst in de directie der marine alhier, en 4. ter beschikking gesteld van den comm. van het korps mariniers, de lste luit. der mariniers J. M. Ente van Gils. Bij Kon. besluit zijn benoemdbij het wapen der art., hij het 2de reg. vesting-art., tot kapt., de 1ste luitenant A. J. Dekker, van het 3de reg. vesting-art. bij het 3de reg. vesting-art., tot kapt., de lste luit. L. Van de Velde, van het 2de reg. vesting-artillerie; tot lste luit., de 2de luit. G. T. Van Dam, van het korps, gedetacheerd bij de werkplaat sen voor draagbare wapenen bij het 4de reg. vesting-art. tot kapt. de lste luit. L. op ten Noort, van het lste reg. veld-art.bij het korps pantserfort-art., tot lste luit. de 2de luit. L. Hanau, van het korpsbij het korps pontonniers, tot lste luit. de 2de luit.-adj. C. J. van Heusden, van het korps. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht C. Pino, wordt met 15 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, tevens om dienst te doen in de Mari tieme Ziekeninrichting aldaar. Verkiezing te Beverwijk. De jl. Dinsdag gehouden herstemming had tot uitslag, dat gekozen is de heer mr. Borret (kath.), met 1359 stemmen. De heer Van Loenen Martinet (lib.), verkreeg 1277 stemmen. Provinciale Staten van Noordholland. Zitting van Dinsdag 4 Juli, des voormiddags 12 uur. De vergadering wordt, zooals gebruike lijk, door den commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. M. Schorer, met gebed ge opend. Het onderzoek van de nieuw inkomende leden, ter vervanging van wijlen de leden Bos, A. W. van Eeghen en Schmitz en van het lid mr. Jordens, wordt opgedragen aan de leden van Prov. Staten Rendorp, 't Hooft en Cordes f. De nieuw inkomende leden zijn jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, T. H. van Eeghen, mr. J. P. Kraakman en H. J. Hijmans. De Voorz. herdenkt den heer Van Eeg hen, in wien Prov. Staten een man hebben verloren, die zeer veel voor Amsterdam heeft gedaan, op gebied van koophandel en wetenschapdaarna den heer Schmitz, wiens naam is verbonden aan vele indus- trieele ondernemingen. De heer Bos heeft een werkzaam deel gehad in de wijziging van den toestand der waterschappen, met behoud der be staande rechten. Zeer kort voor zijn dood nog was hij werkzaam voor de belangen van dit gewest. In mr. Jordens verloor de provincie een man van groote bekwaamheid en werk kracht. De Voorz. uit voor zijn verderen levensloop de beste wenschen. Binnenlandsch nieuws. Helder. De Vrijzinnige Vereeniging „Vooruitgang" heeft in hare vergadering van Dinsdag 4 dezer voor het lidmaatschap van den Raad candidaat gesteld de aftre dende leden C. A. Beukenkamp, I. Kor- ver en P. van Twisk en voor de drie overige vacaturen de heeren dr. P. P. C. Hoek,dr. P. C. F. Frowein en F. P. Schilling. Wieringerwaard. In de op i dezer gehouden vergadering van den Gemeente raad waren alle leden tegenwoordig. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, zeide de voorzitter, dat in de volgende bijeenkomst verslag zal worden uitgebracht betreffende brandweer en tonnenstelsel. Van den heer J. Bakker Jz. is een schrijven ingekomen, waarbij deze ontslag vraagt uit zijne betrekking van Gemeente- Ontvanger. Op voorstel van B. en W. werd besloten, dat ontslag te verleenen, ingaande 1 Juli. Aan B. en NV. werd opgedragen in den dienst te voorzien, totdat een opvolger is benoemd. Eenige bezwaarschriften tegen den hoof- delijken omslag werden in comité behandeld. Na heropening der vergadering werd mededeeling gedaan van eene gehouden kasverificatie, waaruit blijkt, dat op 29 Juni in kas was eene som van f 2596,50$. Naar aanleiding van het voorstel-Groneman om te trachten buiten de kom der gemeente eene tweede postbestelling te verkrijgen, is een schrijven ingekomen van den inspecteur der posterijen, waaruit blijkt, dat het aan tal te bestellen brieven zoo gering is, dat uitbreiding niet in overweging kan worden genomen. Het plaatsen van bussen op de hoeken van den Kruisweg is aan den directeur-generaal voorgesteld. Nadat besloten was hen, die hunne hondenbelasting over het afgeloopen jaar nog niet hadden voldaan, te vervolgen, werd de vergadering gesloten. (Alkm. Ct.) Wieringerwaard. Tot waarnemend gemeente-ontvanger is benoemd de heer W. Teengs, secretaris dezer gemeente. Schagen. Vergadering van den ge meenteraad, op den 7den Juli, voormiddags xo uur. Punten van behandeling: 1. In gekomen stukken. 2. Adres hoofd der school, om ontslag als zoodanig wegens benoeming te Haarlem. 3. Reclames Hoof delijke omslag. Winkel. Begunstigd door prachtig zomerweder, werd jl. Zondag het zesde con cours gehouden door den Prov. Noordholl. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen. De feestcommissie had den gasten eene waardige ontvangst bereid. Van openbare gebouwen en uit vele woningen wapperde de nationale driekleur. 's Morgens om 11 ure had in de concert zaal de officiccle ontvangst plaats van leden van den Bond, juryleden, feestcommissie en burgemeester dezer gemeente, door den voorz., den heer J. P. Groot, die allen hartelijk welkom heette op dit zesde concours. Hij drukte zijn leedwezen uit, dat Alkmaar rede nen meende te hebben, uit den Bond te treden en hoopte, dat dit korps op zijn be sluit mocht terugkomen. Daarentegen was het hem een genoegen mede te deelen, dat een nieuw korps van jeugdige dillettanten uit Amsterdam, „Trou moet blijeken*, tot den Bond was toegetreden. Een lid der jury, de heer Kriens, was door ongesteldheid ver hinderd, waarop de heer J. M. Olto zich bereid had verklaard, die taak op zich te nemen. De jury bestond dus uit genoemden uitleggingen vatbaar was, haar hoofd afwendde. «Dat vind ik ook,* zeide zij koel. «We zullen elkander dan ook over een paar dagen reeds wederzien.' Het was duidelijk, dat hare koelheid hem verdriet aan deed. Een paar seconden aarzelde hij nog te gaan, alsof hij het onmogelijk achtte, dat zij nog niet een hartelijk woord tot afscheid zou zeggen, maar toen kuchte hij ver legen en daar niemand van de aanwezigen meer iets scheen te zeggen te hebben, verliet hij, den jongen schilder nog vriendelijk toeknikkend, de kamer. Eenige minuten later rolde de jachtwagen voort en Gerard von Rinkow wuifde nog in de verte met zijn zak doek, ofschoon, behalve een dom voor zich kijkende rijknecht, niemand zich de moeite gaf hem na te staren. In de eetzaal heerschte na zijn vertrek eenige oogen- blikken stilte. Toen de oude klok echter met zware slagen verkondigde, dat er weder een uur verloopen was, stond mevrouw Edith met eene diepe zucht op. «Elf uur pasEen eindeloozen dag hebben wij nog voor onsGij moest een program opmaken, mijnheer Burghardt, hoe wij op een draaglijke manier den dag zullen doorbrengen.' «Laten wij een wandelrit naar den Schwenkister molen maken, mevrouw. Daar brengen wij dan onze paarde n op stal en wandelen langs een zeer prachtig pad, dat ik enkele dagen geleden ontdekt heb, door het heerlijke beu kenwoud naar zee. Een roeiboot ligt daar gereed en als de vleeschpotten van Groenheide ons niet vroeger naar huis doen gaan, kunnen wij daar den geheelen dag aan genaam doorbrengen.' Aandachtig had Edith geluisterd en als een straal van als ge zoo bovenmenschelijk vriendelijk waart om toch nog met mede te gaan?' De aangesprokene, die tegelijk met den «inspector' was opgestaan en voor het raam stond, keerde zich langzaam om. Hij was misschien twee of drie jaar jonger dan de gastheer en minstens een hoofd kleiner dan deze, maar zijne gestalte, die door zijn koket, licht gekleurd zomercostuum voortreffelijk uitkwam, was knap en goed geproportionneerd. Handen en voeten waren van eene bijna vrouwelijke sier lijkheid en het bruingelokte hoofd met den smallen, flauw gebogen neus, de donkere levendige oogen en de onder het sierlijke kneveltje te voorschijn komende bloedroode lippen konden zonder aarzelen schoon genoemd worden. «Pardon, waarde Rinkowzeide hij zeer beleefd. «Ik dacht juist aan iets anders, zoodat ik niet zeker ben, dat ik u goed heb verstaan. Ge noodigt mij geloof ik uit, u naar Koningsbergen te vergezellen is het zoo niet Zijne woorden waren tot den huisheer gericht, maar zijne oogen waren voortdurend op de jonge vrouw gevestigd en alsof er een onweerstaanbare aantrekkingskracht van die oogen uitging, hief mevrouw Von Rinkow het hoofd op. Zij wendde haar gelaat naar hem toe en gedurende eene seconde vestigde zij hare groote matzwarte oogen op de zijne. Er was niets opvallends in die beweging, want men kon evengoed denken, dat het een of ander gedruisch daarbuiten hare aandacht had getrokken, maar werkelijk moest het iets anders zijn, want om de roode lippen van Burghardt speelde een gelukkig lachje en zonder eene bevestiging van zijne vraag van Von Rinkow af te wachten, zeide hij: «Ik zou u van harte gaarne dezen kleinen dienst willen heer en de heeren J. Koning, te Helder en Joh. M. Zaagmans, te Amsterdam. Nadat daarna de voorz. van de feestcom missie, de heer Abr. Sloos, den welkomst groet beantwoord had, werd door al de Ver- eenigingen te zamen de «Bondsmarsch" uit gevoerd. De wedstrijd ving te 12 ure aan 10 korpsen namen er aan deel. Het Stedelijk Muziekkorps Tan Alkmaar werkte tot opluis tering van het concours mede, doch bleef buiten mededinging. Na alloop van het con cours ging de jury spoedig tot de uitspraak over. In de 2de afd. bekwam den lsten prijs: verg. zilv. medaille, Amsterdam, met 39 punten den 2den, zilv. med., Beet*, met 33 p. den 3den, bronzen med., Winkel, met 32 p.den 4den, diploma, Kdam, met 20 p. In de lste (hoogste) afd. werd de lste prijs, verg. zilv. med behaald door Purmerend, met 50 p. de 2de, zilv. med., door NVeesp, met 42 p. de 3de, bronzen med., door Broek in Waterland, met 41 p. By alle prijzen was een fraai diploma gevoegd. Maandagmorgen ten 8 ure werd groote reveille gehouden door alle aanwezige tara- boers; daarna werd de «Bondsmarsch" uit- gevoerd en een optocht gehouden door alle korpsen. Van 10 tot 11 ure had de velocipède- j wedstrijd plaats, waaraan 15 personen deel- namen. De af te leggen weg was van Win kel tot Lutjewinkel, een afstand van 1000 M. De lste prijs, verg. zilv. med., werd behaald door den heer Liesman, van Amsterdam, die den weg in 2 min. lil sec. aflegde; de 2de, zilv. med., door den heer Mastenbroek, van Hoorn, in 2 min. 17 sec. en de 3de, bronz. med., door den heer Beijsenheftz, van Am sterdam, in 3 min. 15 sec. Verschillende volksspelen werden op het feestterrein gehouden. Van 5 tot 6 ure was er gymnastiek-uit- voering, die welwillend aangeboden was door «Sparta', van hier, «Lycurgus', van Schagen en «Olympia», van Wieringerwaard. Een talrijke menigte, zoo van bier als elders, was den geheelen dag op «ie been. Heer-Hugowaard. Als teilen van der. Gemeenteraad treden dit jaar af de heeren J. Winkel en K. Raat. Oterleek. Dit jaar treden als leden van den Gemeenteraad af de heeren G. Vis ser Cz., J. Kok en B. Dekker Cz. Spanbroek. De langdurige droogte bezorgt den boeren, die land hebben in 't oostelijk deel dezer gemeente, vrij wat overlast. Want ofschoon de pomp te Opmeer sinds maanden open staat, liggen nabij Wadway alle slooten bijna droog, zoodat koeien en schapen er op hun ge mak door kunnen loopen. Enkhuizen. Tot groot ongerief van den handel te Bovenkarspel bevatte jl. Dinsdag de eerste trein van hier naar Am sterdam geen dienstdoend postbeambte, waardoor de correspondentie moest blijven liggen tot den volgenden trein. Onderwijs en examens. De openbare school te Sint-Pancras is ge sloten, tengevolge van het heerschen der mazelen in het gezin van het hoofd dier school. Marine en Leger. De lste luit. der mariniers P. S. Groen, sedert 1 dezer ter beschikking gesteld van den commandant van liet corps, is ingedeeld bij bet lste bat. te Amsterdam. Door den Minister van Marine is aan den inspecteur van administratie voor speciale diensten W. H. F V »g»l, te Amsterdam, op gedragen een regeling voor te bereiden van den intendance-dienst der zeemacht, in tyd van oorlog. De mach. late kl. H. J. A. Lagaajj is geslaagd roor het vaste korps en de mach. 2de kl. E. M. Buijck, J. /.wart cn A H, De Bats hebben met goed gevolg examen gedaan als mach. lste kl.laatstgenoemde behaalde den term «zocr voldoende* en slaagde dus tegelijkertijd voor het vaste korps.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1