NEDERLAND. water. Had men niet de deuren gesloten vóór de aanvaring, dan zou zij gezonken zijn. Zelfe nu was het zeer moeilijk haar drijvende te houden tot de matten en platen op hun plaats waren. HELDER, 13 Juli. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant". Door de Rechtbank te Alkmaar is, ter ver vulling van de vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navolgende alphabeti- sche lijst van aanbeveling mr. B. Van der Feen, substituut-griffier bij gemelde Rechtbank mr. Lechner, griffier der Rechtbank te Zierik- zee, en mr. P. J. J. Ras, substituut-griffier bij de Rechtbank te Amsterdam. In October of November aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van ad- spiranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegraphie, waarvoor hoog stens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. van heden. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. instructicschip «Nautilus", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee C. Vreede, den 12 dezer te Christia- nia aangekomen. De off. van gez.. 2de kl. bij de zeemacht F. Schrender, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Provinciale Staten van Noordholland. Zitting van Dinsdag 11 Juli, des voormiddags 12 uur. De Prov. Staten vingen de vergadering van heden aan met het vervolg van de bespreking van het reglement op de wegen. De ledeu van Nierop, De Vries, Serrnrier en 't Hoofd opponeerden tegen de opneming in het reglement van regelen van verkeer over wegen 0. a. van velocipèdes en hondenwagens. Zij achtten dit verkeerd, omdat de toepassing der politieverordeningen te raoeielijk zou wor den. De voorzitter der commissie antwoordde, dat, men de regeling van het verkeer der velocipèdes en hondenkarren aan de gemeenten heeft willen onttrekken, om gelijkmatige regeling te verkrij gen. Het desbetreffend artikel wordt nu aan genomen. Hierna werd de behandeling geschorst en 1 overgegaan tot de benoeming van drie leden der Eerste Kamer, wegens de periodieke af- treding van de heeren A. C. Wertbeim, Mr. J. Kappeyne van de Coppello en J. Breebaart Kz-n. De heer Kappeyne had verklaard niet voor een herkiezing in aanmerking te willen I komen. De heer Wertbeim is herbenoemd met 59 van de 68 steramen 7 waren uitgebracht op den heer H. Waller,{een op den heer Waller te Am sterdam en een op den heer Waterschoot van der Gracht. Voor de vacature-Kappeyne was bij de eerste stemming geen meerderheid. De lieer S. P. van Eeglicn had er 18, de heer M. de Jong van Hoorn 19, mr. M. C. van Hall 11, mr. J. H. Geertseraa en dr. A. Kuyper elk 4, Dirk Laan te Wormerveer, jhr. mr. C. H. I Backcr en Waterschoot van der Gracht elk 2, H. Wallet, jhr. mr. Boreel van Hogclanden en J. Breebaart elk 1, blanco. 3. Tweede vrije stemming: Van Ecghen 19, De Jong 26, Kuyper 6, Van Hall 14, Backer i 2, blanco 1. Herstemming tusschen De Jong en Van Eeghca. Gckozcr. de Jong met 36; Van Eeghen verkreeg 29, Breebaart 2, blan- co 1. Prof. T. M. C. Asser heeft wegens zijn be- i noeming tof lid van den Raad van State, be- I dankt als lid van de Prov. Staten. Tot buiten- gewoon lid van Ged. Staten wordt met alge- I raeenc stemmen herbenoemd Mr. van Valken burg. De vergadering wordt te 2 uur vervolgd met de bespreking van het reglement op de wegen. Het reglement op de wegen werd ten slotte aangenomen met 50 tegen 10 stemmen, i Tegen stemden de heeren C. J. den Tex, ter Hoffstcede, van Lennep, van Wessem, Heems- kerk, Serrurier, de Vries, P. van Eeghen, 1 Hartogh, Westerwoud, van der Meulen, 't 1 Hoofd, Rutgers en Rendor. Zitting van Woensdag 12 Juli, des voormiddngs 10$ uur. Bij den aanvang der vergadering vroeg en verkreeg de heer mr. J. P. Kraakman verlof, een vraag te doen over den spoorweg Hoorn Heer-Hugowaard—Alkmaar. Dit wordt toegestaan. De interpellatie zal na de afhandeling der agenda worden ge houden. Daarop worden de subsidiën aan de In dustrieschool, Machinistenschool, Conservato rium en Zeevaartschool zonder discussie of stemming goedgekeurd. Bij punt 18, subsidie tcekcnschool E.lam, vraagt dc heer Hovy of in het voorstel niet bepaald moet worden, dat in elk geval dc gemeente Kdam zich verbindt tot het geven van een subsidie van f 1370 harentwege. De heer Calkoen, burgemeester van Edam, stelt hieromtrent den spreker gerust, evenals i den lieer Waller, die dc mogelijkheid oppert, 1 dat aan de school wel eens een legaat te J beurt kon vallen. Het voorstel wordt nu zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op punt 19 wordt besloten conform ad vies Ged. Staten en 20 wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. (Punt 19 is subsidie kerk Nederhorst-den-Berg en 20 aan koop van stukken voor het archief.) Bij punt 21 ontspint zich een uitvoerig debat. Het is het adres van het bestuur der afd. Amsterdnra van de Vereeniging ter bevorde ring van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland, omtrent een subsidie verleend ten behoeve van een op te richten Museum van voorwerpen ter voorkoming van ongelukken en ziekten in werkplaatsen en fabrieken. Om reeds uitvoerig door ons vermelde reden stellen Ged. §taten voor, op het ver zoek om de subsidie onder intrekking dier voorwaarde alsnog toe te kennen, afwijzend te beschikken. Eenparig vereenigde de C. v. R. zich met het voorstel van Ged. Staten. De lieer mr. J. H. A. A. Kalff erkent de correctheid van het advies van Ged. Staten, maar meent dat. de zaak, al is ze dan van vorm veranderd, eigenlijk in denzelfden toe- j stand is gebleven. Er is in het Museum al heel wat uitgestald, waardoor niet alle, maar vele ongelukken kunnen worden voorkomen I en waarvan al enkele voorwerpen in Amster- damsche fabrieken worden gebruikt, i Dientengevolge stellen de heeren Hijmans, Zurmiihlen, Groen van Waarder, Waller en Kalff aan de Staten voor, met intrekking van I het ten vorigen jare genomen besluit, dat een subsidie van f1500 per jaar voor drie jaar I zal worden verleend, onder voorwaarde, dat het I Rijk een subsidie van f 5000 verleene en de gemeente Amsterdam de lokalen kosteloos blijft verstrekken. De lieer Zurmiihlen doet opmerken, dat op dit oogenblik de uitgaven reeds vrij belang rijk zijn en dat zonder dat subsidie het museum niet spoedig op zeer goede hoogte zal komen. De lokalen vertegenwoordigen werkelijk een huurwaarde van f3000. De heer Groen van Waarder zegt, dat er nu reeds met die kleine middelen wonderen zijn verricht in het museum en dat dit reeds zeer populair wordt. De heer Sillem betoogt, dat de subsidie vroeger is gevraagd, toen bij Amsterdam het plan bestond om behalve vrije lokalen ook f3000. subsidie toe te kennen. Destijds is in deze vergadering gezegd, dat men de levensvatbaarheid van de zaak niet kou aan nemen, tenzij zij door Rijk en gemeente flink werd gesteund. Spreker ziet derhalve geen re den, om af te wijken van het vorig besluit. De heer Heemskerk heeft bezwaar tegen het voorstel van de vijf heeren, wegens finan- cieele redenen. Amsterdam zal de f3000. niet geven, omdat het geld er niet is. Er moet gezorgd worden, dat ook niet de provinciale begrooting de belastingschuldigen gaat drukken. De heer Kalff beantwoordt den heer Sillem en doet opmerken, dat de heer Heemskerk ten vorigen jare tegen de subsidie heeft ge stemd omdat het museum nog niet bestond. De heer Serrurier zou wenschen dat adres sant weer terugkwam bij de provincie, wanneer adressant van andere zijde financieelen steun wist te bekomen. De heer Waller zou het betreuren, wanneer de provincie ten gevolge van den déplirabelen toestand van de financiën de zaak niet zou subsidieeren. De heer Hovy is van meening, dat dit mu seum niet door provinciale fondsen moet wor den gesteund. Het is gedeeltelijk een reclame en degenen, die er het meest van profiteeren, de fabrikanten, moeten er dan ook maar een offer voor brengen. Deze meening is ook de heer Coniuck Wes tenberg toegedaan. De heer J. E. Henny betwijfelt met den heer Heemskerk of hier wel een speciaal pro vinciaal belang is. Hij noemt het meer Rijks belang. Aan dc voorwaarden moet men zich houden. Nadat door den heer Zurmuhlen nog is mede gedeeld dut door particulieren reeds f1700 a 1800 is bijgedragen en die bijdragen zeker nog ruimer zullen vloeien, wanneer ook de provin cie de zaak steunt, stelt de heer Serrurier als amendement op het voorstel der heeren Kalff c. s., voor, dnarin in te voegen de voorwaarde «dat particulieren minstens jaarlijks f3000 bijdragen zullen verleenen". Het voorstel van Ged. Staten, om het ver zoek af te wijzen, wordt nu in stemming ge bracht en aangenomen met 33 tegen 15 stem men. Punt 22 wordt conform het voorstel van rapporteurs zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. (Subsidie stoombootdienst. Enkhuizen-Urk- Kampen.) Eveneens 23, 24, 25, 26 en 27 rekeningen Meerenberg, suppl. begrooting provincie en vrijstelling rentebetaling Meeren berg. Bij laatstgenoemd punt merkt de heer Heemskerk op, dat de verpleeggelden wel wat konden worden verhoogd. De heer Ferf beBtreed dat. De heer Hoog hoopte, dat het werk der krankzinnigen meer productief zou worden en merkte verder op, dat hij toonecl- voorstcllingen voor krankzinnigen schadelijk achtte en liever muziek had, getuige de ge schiedenis van David en Saul. De heeren Kalff en Van Hamel bestreden sprekers meening over tooneelvertooningen. Zonder hoofdelijke stemming werden goed gekeurd punt 29, 30, 31, 32 (wijziging re glementen polderbestuur) en het voorstel van Ged. Staten tot beharding van ccn gedeelte weg over den dijk langs zijkauaal C. Daarna werden zonder aanmerking goed gekeurd de punten 11, 12 en 13, zijnde de ontwerp-begrootingen en het voorstel, om in- plants van 4 te heffen 6 opcenten op de per- soneele belasting. Hiermede is de agenda afgeloopen. De heer Kraakman vraagt alsnu, hoe het staat met den spoorweg Hoorn-Alk maar. De Voorz. antwoordt, dat Prov. Staten officieus bekend is, dat de zaak in een goed vaarwater is en spoedig de berichten, waar naar allen verlangen, zullen kunnen inkomen. De heer Kraakman zegt den voorz. dank. De vergadering wordt gesloten. Uit 's Gravenhage meldt men aan het „Hbld."In politieke kringen alhier wordt het bericht, als zoude de Gouverneur- Generaal op verzoek der Regeering nog een jaar het bestuur der kolonie blijven voeren, betwijfeld en verzekert men integen deel, dat de heer Pijnacker Hordijk bij zijn wensch, om nog dit jaar zijn bestuurszaak neer te leggen, blijft volharden. Men meldt aan „De Avondpost" uit Amsterdam Door mr. Korthals Altes, alhier, is bij den officier van Justitie een aanklacht ingediend tegen G. Van Deth, wegens laster jegens den heer Van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch. De beweging ten gunste der kiesrecht- ontwerpen, door het Algemeen Nederl. Werkl.-verbond, tegen 23 dezer te 's Graven hage ingeschreven, vindt veel instemming. Ruim 90 Vereenigingen in verschillende streken des lands, hebben het besluit hunner vergaderingen doen kennen en zullen één of meer, tot zelfs 10 en 25 afgevaardigden zenden. Bovendien hebben eenige honder den leden het verlangen te kennen gegeven de vergadering bij te wonen. De deelnemende Vereenigingen zijn voor namelijk vak- en algemeene werk lieden ver eenigingen overigens Kiesvereenigingen van verschillende richting. De vergadering zal worden gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. Binnenlandsch nieuws. Helder. De Roomsch-Katholieke kies vereeniging «Eendracht" heeft tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heeren C. A. Beukenkamp, J. Hoo- genboscb, F. H. Riesselmann, I. Korver, P. Spruit en P. Van Twisk. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Ne derland en Oranje" stelde tot candidaten de heeren C. A. Beukenkamp, I. Korver, P. Spruit, J. Hoogenbosch, P. Lutijzen en F. HRiessel- Wieringerwaard. De Kiesvereeni ging alhier hield jl. Dinsdagavond eene algemeene vergadering in den tuin van j den heer J. Boon, die door slechts 7 leden werd bijgewoond. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd, bij afwezigheid van den heer Zijp, door der. voorzitter mededeeling gedaan omtrent de op 12 Juni jl. te Schagen gehouden ver gadering van den Bond van Liberale Kiesvereenigingen in het hoofdkiesdistrict Alkmaar. De Vereeniging stelde de af tredende leden van den Raad, de heeren T- L. T. Groneman, V. Bakker Jr. en J. D. Schenk, allen wederom candidaat. De kiezers zullen per circulaire verzocht worden, getrouw op bovengenoemde heeren hunne stem uit te brengen. Heer-Hugowaard. De bekende jaarlijksche harddraverij aan „de Hengst man" had jl. Zondag onder grooten toe loop van belangstellenden plaats. Van de acht paarden, die aan den wedstrijd deel namen, won de „Willem III", van den heer Broers, te Benningbroek, den prijs; de eerste premie de „Wassenaar", van den heer Wostel, te Wormer en de tweede premie de „David", van den heer de Wit, te Zijpe. Kolhorn. Op de adressen van inge zetenen, in zake geneeskundige hulp, werd èn door Gemeenteraad èn door Armbe stuur afwijzend beschikt. Jl. Vrijdag werd eene tweede vergadering belegd, welke door slechts enkele personen werd bezocht, waarop besloten werd om aan den Com missaris der Koningin dezer provincie mededeeling van een en ander te doen en er op te wijzen, dat geneeskundige hulp onontbeerlijk is. Kolhorn. Aan den heer J. Bree baart, sedert jaren voorzitter van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, is op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. Alkmaar. In navolging van de Liberale Kiesvereeniging „Eensgezindheid" zijn door de R.-K. Kiesvereeniging alhier de zes aftredende leden van den Gemeen teraad tot candidaten gesteld, 't Is dus te voorzien, dat de heeren C. W. Bruinvis, W. F. Stoel, J. M. de Sonnaville, J. de Wit Dz., T. L. Koorn en J. de Lange C.Jz. weder tot Raadsleden zullen worden her kozen. Marine en Leger. i I)e gepens. kapt.-luit. ter zee K. O. Van der Veen is te Nieuwer-Amstel overleden. I In den ouderdom van 57 jaren is te I 's Gravenhage overleden de heer D. A. C. Ebell, luit.-kolonel, intendant van liet korps mariniers. Mutatiën machinisten der Marine op den 15 dezer Mach. 2de kl. L. J. Groenier, van «Van Speyk" op wachtschip alhier en gedetacheerd bij de conservatie op 's Rijkswerfidem C. 1 W. Kemmer, var. idem op wachtschip te Arasterdam en gedetacheerd bij de conser- j vatie op '3 Rijkswerf aldaar; mach .-leerling 1ste kl. F. J. L. Swiiste, van idem op «Gui- j nea" id. C. G. M. G. De Vries, van idein op «Schorpioen"idem J. W. M. Ilenken, van idem op «Matador" idem J. H. Voort- huizen, van idem op «Bloedhond" idem M. J. H. Van Alpheu, van idem op «Tijger" j idem J. M. Brinckman, van id. op «Cerberus", j Wegens de belangrijke toeneming van liet getal vuurstokers bij de Marine, zullen voor- loopig geen personen meer worden aangeno men en zal de werving den 15 dezer worden gestaakt. Met 1 Oct. zullen op de landswerf te Am - sterdam, wegens meer dan 60jarige leeftijd, 31 werklieden worden gepensionneerd. Onderwijs en examens. Tot hoofd der 2de openbare school voor onvermogenden te Alkmaar is benoemd de heer C. J. Reiziger Jr. Landbouw en Veeteelt. Van het eiland Vlieland, waar bet hooi steeds wordt aangevoerd van den vasten wal, kan als bijzonderheid worden gemeld, dat onlangs in een der vele duinvalleien een stukje van ongeveer 75 H.A. is afgerasterd en in cultuur gebracht voor hooiland niet tegenstaande het zeer droge jaar is daarvan dezer dagen afgemaaid ongeveer 1600 pond hooi. Meermalen wordt beweerd, dat voor een jong landbouwer, toegerust met een weinig kapitaal en vooral den noodigen ijver, vele vlakten te vinden zjjn waar de ontginning goede vruchten zal afwerpen. De meeste duin valleien liggen zoodanig, dat op weinig kost bare wijze eene afwatering kan worden ver kregen op het Zuiderstrand. Hierbij komt nog dat de duinpacht gering is en wilde men valleien voor lange jaren in huur, dan is wellicht het Bestuur der Domeinen of van den Waterstaat daartoe wel te vinden. In vroeger tijd werd meest de mest, die hier juist zoo hoog noodig was, voor een schijntje naar den vasten wal verscheept. Gelukkig geschiedt zulks thans minder en wordt deze meer verkocht voor bemesting der tuintjes in het dorp. Doordien het jonge vee dat in de duinen graast er zeer goed uitziet, is reeds meer dan eens sprake geweest vee te brengen van den vasten walmen zij clan echter bedacht, dat het eerste jaar het aangebrachte vee weinig vooruitgaat; is het vee hier echter eenmaal gewoon, dan is de groei zeer goed. Te Kolhorn zijn de arbeiders dit jaar niet allen aan het werkverscheidenen kunnen maar geen werk bekomen. Door de droogte is er op bet veld minder le doen het vuil wast evenmin als de gewassen. Ook den vorigen winter had men niets overver- diend (toen door verlet met de vele regen dagen), maar men had aardappelen in over- 16 onregelmatigheden van hem wel gewoon zijn, want niemand vroeg naar hem. Terstond na het souper, dat op Groenheide, volgens landelijk gebruik, vroeg werd gehouden, verliet Blanca het huis. Edith verzuimde ook bij haar vertrek geen der plichten, die zij als gastvrouw verschuldigd was. Zij stond in de vestibule, toen Blanca in haar eenvoudig reistoilet de trap afkwam en zij geleidde de vriendin van haren man beleefd tot aan het rijtuig. Maar de afscheids woorden, welke daarbij gewisseld werden, waren koel en vormelijk, alsof er niet anders dan eene oppervlakkige kennis bestond. Wel poogde Blanca, toen zij reeds den voet op de trede had, nog in het gelaat der jonge vrouw te lezen, alsof zij daar iets van spijt of van verzoenende gezindheid hoopte te vinden, maar de schoone trekken bleven koud en onbeweeglijk, alsof zij uit marmer waren gehouwen en een lichte, stomme buiging van het hoofd was de laatste groet, welke Edith voor haar oyer had. Boven de machtige boomkruinen van het oude park steeg de maan langzaam omhoogeen luwe zomerwind ruischte zacht door het gebladerte. In de woning was alles stil en slechts uit de verte, uit het dorp Groenheide, klonk gedempt een door mannen gezongen Lithausch volkslied, eene zwaarmoedige, eentonige wijs en toen Edith eenige oogenblikken daarnaar had geluisterd, schudde zij mismoedig het hoofd. «Waarschijnlijk weer een lied van bedrogen liefde en verlangen naar den dood," mompelde zij. «Maar het is trouwens geen wonder, dat alles zoo doodelijk treurig is in dit land Zonder doek of hoed te halen, ging zij dieper het duistere park in. Er moest sedert jaren en jaren zeer 17 weinig aan het onderhoud daarvan zijn gedaan, want reeds dicht bij het heerenhuis geleek het veel meer op een wildernis, dan op een goed onderhouden park. Edith was echter met alle hier en daar geheel door laag hout begroeide paden bekend. Met gebogen hoofd liep zij voort, totdat plotseling het akelige gekras van een nachtvogel haar verschrikt deed opzien. Zij bleef staan en keek rond en het was alsof de ongezellige duisternis nu een onaangenamen invloed op haar begon uit te oefenen. Sneller dan daar straks ging zij den weg, dien zij gekomen was, terng, maar zij had nog geen honderd schreden gedaan, toen eene lichte gedaante zoo plotseling uit de duisternis voor haar opdoemde, dat zij met een kreet van angst terugweek. «Vergeef mij, als ik u heb doen schrikken, mevrouw," klonk nu Werner Burghardt's weeke stem aan haar oor. «De prachtige zomeravond was zoo verlokkend en in het park van Groenheide heeft men bij maanlicht vooral zulke schilderachtige partijen, dat ik mij door deze late wande ling hoopte schadeloos te stellen voor het genot, dat gij mij hedenmorgen hebt moeten ontzeggen." De jonge vrouw was spoedig van haren schrik bekomen en hare stem klonk volmaakt kalm, toen zij, naast den schilder voortgaande, antwoordde «Niet ik, mijnheer Burghardt, maar uwe kunst is oorzaak geweest, dat ge u dat genot moest ontzeggen, vergeet dat niet. Maar wilt ge wel gelooven, dat ik u van ganscher harte benijd «Benijd mij? En mag ik vragen waarom?" «Om het voorrecht, in deze akelige wildernis nog iets schoons te kunnen ontdekken, schoonheden, die u in verruk king brengen. Ik kan in deze sombere wouden, die altijd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2