De nieuwe stoomvaai'tlijn Har- wichHoek van Holland, zoo bericht men uit Londen, voldoet zoo goed, dat de Groote Oosterspoorweg bij de firma Carles, te IIull, nog twee nieuwe stoombooten voor den dagelijkschen dienst heeft besteld. Zij worden ge bouwd naar het model van de „Chelms- ford", maar grooter en nog eenigszins gerieflijker. Binnenlandsch nieuws. Helder. Dinsdag a. s. hebben in onze gemeente de periodieke verkiezingen plaats voor leden van den Raad. Het getal candidaten én door kiesvereenigingen èn door particulieren gesteld, is groot en daardoor dreigt, als de kiezers niet wijzer zijn, deze stemming uit te loopen op talrijke herstem mingen. Het is van harte te hopen dat men zulke mannen in den Raad zal brengen, die èn door hunne onafhankelijke positie èn door hunne ontwikkeling en veelzijdige ken nis daar op hun plaats zijn. Het baat niet of men al zoogenaamde „populaire" man nen in den Raad brengt, als het die menschen mangelt aan de noodige kennis of de ver- eischte onafhankelijkheid van de gemeente. Daarom raden wij den kiezers aan, goed uit hunne oogen te zien bij het invullen van hun stembiljet. Trouwe opkomst is hoogst ge- wenscht. Trouwe opkomst, ja, want het is een bedroevend leit dat in eene gemeente die pl.m. 1600 kiezers telt, gewoonlijk slechts pl. m. of ruim een derde deel daarvan op komen. Men vergeet te veel dat kiesrecht kiesplicht is, dat ieder Staatsburger plichten heeft te vervullen tegenover de maatschap pij. Mogen wij daarom de heeren officieren van marine en leger met aandrang daarop wijzen. Wel is onze gemeente voor hen slechts een passantenhuis, maar ach, daar worden toch zoovele gewichtige besluiten genomen, die hen misschien later een zucht ontlokken. En al is hun verblijf hier slecht tijdelijk, toch moeten zij bedenken dat een stem meer of minder veel gewicht in de schaal kan leggen. Vooral van hen ver wachten wij dat zij hun stem slechts zul len geven aan ontwikkelde, onafhankelijke mannen. En daarom hun het verzoek ge daan kom toch getrouw ter stembus. Die gang weegt zoo zwaar niet. Toont, al ver toeft ge slechts tijdelijk in onze gemeente, dat het wel en wee onzer gemeente u toch ook wel een weinig ten harte gaat. Nog eenseene getrouwe opkomst is hoogst gewenscht Helder. Het programma van het tiende zomer-conccrt, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2{ u., door het Staf- muziekkorps der K. N. Marine in het „Park Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Général haragoza, Murche Mexicaine, A. Ortegn. 2. Ouverture: Carnaval ltomain, Hector Berlioz. 3. A 11a stella confidente, Romance, Vii.zenzo Robaudi. 4. Grande Mazurka de Frédéric Chopin (Opus 33, No. 4). 5. Ouverture de 1'opéra Sarah, Albert Grisar. 6. Fantaisie iiber Italienische Melodiën, Adolphe Schreiner. 7. Dresdner Kinder, Walzer, H. Weiss. No. 2 eerste uitvoering; No. 3 op verzoek. Helder. Bij den heer 0. de Boer Jr., alhier, zal direct na opname in het „Staats blad", verschijnen de „Wet, houdende eene belasting op de bedrijfs- en andere inkom sten," toegelicht door E. Franken, controleur der dir. bel., enz. De besluiten en instruc- ticn ter uitvoering, alsmede een alphabetisch register worden daarin tevens opgenomen. De prijs bedraagt f 1.50. Anna Paulowna. Jl. Zaterdagavond vergaderde de Liberale Kiesvereeniging „Al gemeen Belang* alhier, tot het atellen van candidaten voor den Gemeenteraad. Behalve de aftredende leden, de heeren J. A. Zur- muhlen, D. Schenk en C. Waiboer, werden als candidaten genoemd de heeren L. Met- zelanr, D. Rezeltnan en M. Kooij. Van de laatste drie, allen tegenwoordig, bedankte de heer M. Kooij voor eene candidalnur. Na bespreking ging men tot stemmen over en werden naar rangorde der steramen gekozen de heeren D. Schenk, C. Waiboer en J. A. Zurmuhlen. Bij de bespreking werd van verscbilleude zijden bezwaar geopperd tot het doen eener keuze. De opmerking werd n.1. gemaakt, 1 dat men veel te weinig van de werking der leden in den Gemeenteraad te weten kwam, en algemeen werd de wen9chelijkheid uitge- sproken, dat men van alle Gemeenteraads- i vergaderingen een juist en gedetailleerd ver- slag in een der locale bladen zou kunnen lezen, In verband biermede werd ook opgemerkt, dat de zittingen vnn den Gemeenteraad niet de gewenschte publiciteit verkregen. De leden van den Raad, die ter vergade- ring annwezig waren, beloofden hunnerzijds .gaarne hiertoe medewerking. De geringe opkomst tot deze vergadering I getuigde van weinig belangstelling. (Wij achten ons verplicht bij dit be richt aan te teekenen, dat wij sinds langen tijd alles gedaan hebben wat in ons vermogen is, om onze lezers te Anna Paulowna uitvoeriger verslagen van de Raadszittingen te verschaffen, dan die welke onze gewone corres- pondent ons verschaft. Het heeft er echter veel van, alsof men ons stelsel- matig tegenwerkt, ten einde te beletten, dat wij een verslaggever zenden. Moch- j ten de ingezetenen vnn Anna Paulowna ons echter willen en kunnen inlichten om- j trent dng en uur der Raadszittingen, dan geven wij de verzekeriug, dat onze verslaggever annwezig zal zijn, ten einde een uitvoerig, verslag in on9 blad op te nemen. Red.) Alkmaar. Op het verzoek vnn den heer Jan Holland, om concessie voor het aanleggen vnn een stoomtram Alkmnnr-Ber- gen, over de Koedijker-vlotbrug, aanvangende bij bet Station alhier, is door den Gemeente raad afwijzend beschikt. Eveneens op het verzoek, dat deze gemeente de door den Minister van Waterstaat verzochte waarbor ging, tot een bedrag van f 800 per jaar, gedurende 10 jaren ten behoeve van het Rijk op zich neme, ter verkrijging eener nanslui- ting aan het intercommunaal telefoonverkeer. De Commissie heeft echter geen bezwaar tegen het in overweging nemen van een nader adres, wanneer het aan de verzoekers geluk ken mocht, in den door de Commissie aan gegeven geest werkzaam te zijn. Schiermonnikoog. Dit eilnnd wordt door den eigenaar, den heer mr. E. J. Banck, te 's Gravenhage, tc koop aangeboden voor f 350,000. Zoowel Belgen als Duitschers boden tot een bedrag van f 840,000 tot f 310,000. Purmerend. In de jl Vrijdag alhier gehouden schoon rij derij met paard en sjees namen 20 liefhebbers deel. De iste prijs werd door C. Heijnis te Beemster, de 2de prijs door De Vries te Alkmaar, de 3de prijs door C. Broers te Ben nebroek en de 4de prijs door M. Zwart alhier behaald. Aan de harddraverij met paard en sjees namen 16 paarden deel. De prijzen werden behaald als volgtiste prijs, f 200, door D. Florijn te Rotterdam, met „Sandor", 2de prijs, f 100, door A, Wassenaar te Haren, met „Ussan." Te Oudkarspel treden als leden van den Gemeenteraad af de heeren C. Eecen Pz. en F. de Boer; te Noordscharwoude de heeren K. Slotemaker en C. Opperdoeste Zuid- scharwoude de heeren P. Berkhouwer, K. Zeeman en J. Boon. Marine en Leger. Het voor Oost-Indië bestemde stoomschip „Borneo" is van Amsterdam naar IJmuiden vertrokken, om op de Noordzee de machines en het geschut te beproeven. De luit. ter zee 2de kl. C. Fock, die in Mei jl. te Atjeh werd gewond, is in zooverre hersteld, dat hij zijne gewone diensten kan hervatten. Dc kapt.-kwartierm. J. Allot, van het korps mariniers te Amsterdam, wordt tijdelijk belast met de functiën van luit.-kol.-intendant aan het Departement van Marine. Hel stoffelijk overschot van den luit.-kol.- intendant van het korps mariniers Ehell is gisteren op Eik-en-Duinen te 's Gravenhage ter narde besteld. De Minister van Marine met zijn adjudant, de oud-Ministers Kruijs en Dyserinck, de voormalige korpscommandant der mariniers Van Braam Houckgeest, de inspecteurs en oud-inspecteurs bij de Marine, hoofdambtenaren bij liet Departement, enz. waren tegenwoordig. Palmtakkeu en kransen dekten de lijkbaar. Te Hellevoetsluis werd de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den botteliersmaat J. A. Wondt en aan de vuurstokers A. N. Anchclm en J. Reurings. Onder-vijs en examens. Tot de 1ste kl. van de Rijks lloogere Burgerschool te Alkmaar zijn 0. a. toegelaten G. E. Brand, van hier; Jacoba H. A .Duker, van ZuidscharwoudeP. A. Enserink, van Nieuwe Niedorp en J. Vrijer, te Broek op Langedijk. Wegens het heerschen der mazelen is de openbare school te Koedijk gesloten. Kerknieuws. Beroepen bij de Doopsgez. gem. te Giet hoorn, ds. D. Kossen, pred. alhier. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Eenigeuburg, door den heer S. Mie- dema, pred. te Ferwerd naar Hensbroek, door den heer E. E. Botjes. Landbouw en Veeteelt. De eerste roodekool van de Langedijk ter markt aangevoerd gold f 8.5o per xoo stuks. Van deze soort kan men echter nog niet doorgaan met snijden. De geregelde afvoer begint in 't laatst van Augustus. Het snijden der bloemkool is begonnen. Door de droogte is ze van middelmatige kwaliteit. Wortelen zijn duur en zeer ge wild. De zaaiing van najaarswortelen heeft nog steeds plaats. Nu het hooi zoo schaarsch is, wordt de aandacht gevestigd op allerlei andere, voor al licht verkrijgbare soorten van voeder. De heer Girard wijst in een Fransch land bouwblad vooral op boombladeren als ge schikt voeder. I)e voedingswaarde is vooral gelegen in de bladschijf; de steel bevat meer watercellulosen. Een ontleding leert, dat de voedende bestanddeelen in gelijke hoeveelheden boombladeren hooger zijn dan in ander voeder. In 12 soorten die onder zocht zijn, vond men het gras op 100 dee- len o 8 vetten, 3.5 stikstof houdende stoffen, 9.2 stikstofvrije extractstoften (suiker, zetmeel enz.) 4.5 cellulosenen bij boombladeren gemiddeld 1.7 pCt. vet, 5.4 stikstofh., 21.8 stikstofvrije, en 5.1 cellulosen. Het rijkst aan stikstofhoudende deelen zijn wilgen, olmen, moerbeziën, eisen, populieren en lin den. De verteerbaarheid was ook voldoende de melk kreeg enkel een eigenaardigen smaak. Buitenland. België. De Kamer beraadslaagde jl. Dinsdag over de koloniale kwestie, in ver band met de herziening van art. r tier grondwet. De minister Beernaert verdedigde de voorgestelde wijziging van het artikel, welke eventueele anexatie van koloniën, met name van den Congo-staat, mogelijk maakt. Tevens verklaarde de minister echter, dat er geen sprake is van het op richten van een koloniaal legereventueel kan een leger van inboorlingen, onder aanvoering van blanke officieren er. onder officieren, van nut zijn. Nadat verschillende amendementen ver worpen waren, heeft de Kamer de nieuwe redactie van art. 1 der grondwet, volgens hetwelk België als koloniale mogendheid kan optreden, met 115 tegen 16 stemmen aan genomen. Frankrijk. Comelius Herz gaat voor uit; hij kan eiken dag het bed verlaten. Aldus „Figaro". Maar uit Bournemouth wordt dit tegengesproken. Herz heeft slechte nachten en dikwijls brakingen. j Duitschland. De Rijksdag nam jl. Donderdag bij hoofdelijke stemming art. x van de Legerwet aan. De stemming was te halfvier afgeloopen 198 stemmen verklaarden zich voor de j wet en 187 tegen. De uitslag werd met I toejuichingen begroet. I In antwoord op de interpellatie betref- fende het houden van manoeuvres in die landstreken, waar reeds gebrek aan vee voeder bestaat, verklaarde de Minister van Oorlog, dat het uitschrijven van het houden van oefeningen tot het recht des Keizers behoorde. De Rijksdag heeft daarna de legerwet in tweede lezing aangenomen. Terwijl graat Herbert Bismarck zijn tevredenheid uitdrukte over de houding der conservatieven, maakten de sociaal- democraten en de leden der Volkspartij een verschrikkelijk leven. Richter riep aan- I houdend„ter zake, ter zake". Bismarck kon zijn rede slechts onder herhaalde interrupties ten einde brengen. Na Bismarck's rede verhief Caprivi zich om te antwoorden. Hij werd daarbij keer op keer door Bismarck in de rede gevallen. (Van alle zijden protesteerde menvoort durend leven.) De Rijkskanselier verzocht den Voorzitter, onder bijval van het ge- heele Huis, om de vrijheid van spreken te doen eerbiedigen. De definitieve stemming over de legerwet zal hedenmiddag te twee uur plaats hebben. Engeland. Van de mijnarbeiders te Dewsbury, die op het oogenblik der ramp aan het werk waren, zijn slechts 9 gered; tot nu toe zijn reeds 138 lijken gevonden. Het amendement van Gladstone in het Eng. Lagerhuis op artikel 9 (weglating der 3 en 4, waarin aangegeven werd, over welke Engelsche aangelegenheden de Iersche vertegenwoordigers niet zouden mogen stemmen) werd met 325 tegen 298 stemmen aangenomen (Uitbundig gejuich van de radicalen en nationalisten). Ongeveer 25.000 mijnwerkers te Der by hebben de mededeeling ontvangen, dat hunne loonen met 25 pCt. verlaagd zullen worden. Aan de „Daily News" wordt gemeld, dat verschillende scheepskapiteins, die de bevelen van admiraal Tryon niet hebben opgevolgd, ter gelegenheid van de behan- deling der zaak van het ongeval met de Victoria voor den krijgsraad zullen terecht- i staan. Weer een Eng. oorlogsschip in aan varing. Het admiraalsschip „Albacore", werd bij Queenstown door het Eng. stoom schip „Louise" aangevaren. De „Albacore" werd zeer zwaar beschadigd. Noorwegen. Met 62 tegen 50 stem men heeft het Storthing aangenomen een voorstel van den afgevaardigde Foss, om 100,000 kronen uit de Staatskas te bewil- ligen voor den aankoop van geweren ten behoeve van particuliere scherpschutters- vereetiigingen. Brazilië. Naar bericht wordt, heeft de admiraal der opstandelingen Van der Kolk zich meester gemaakt van de stad Rio Grande do Sul. Zanzibar. De „Times" verneemt, dat de Sultan bij een proclamatie heeft bekend gemaakt, dat hij de administratie over de havens en het gebied Benadir heeft afgestaan aan Italië, voorloopig voor I drie jaren. Siam. De „Times" verneemt uit Bangkok, dat de Fransche gezant jl. Don- derdagavond pogingen in het werk stelde om te beletten, dat de kanonneerbooten de rivier zouden opvarenmaar zij stoomden den sluisboom voorbij, wisselden en stoom den op Bangkok aan. In een om 10 u. 50 verzonden telegram voegde de berichtgever hieraan toe, dat Frankrijk Siam de meest vredelievende ver zekeringen had gegeven, met de bijvoeging, dat geen andere stoombooten de rivier zou den opvaren en met de belofte, dat alle ge schillen billijk op vriendelijke wijze geregeld zouden worden. De Siameezcn zijn geheel terneergeslagen. Van de bemanning der „Inconstant" en der „Comete" is cén man gedood twee zijn gewond. Deze schepen zijn met de „Lutin" bijna vlak tegenover het Engelsche gezant schapsgebouw voor anker gekomen, j De koning en het kabinet hielden raad op het paleis. Als er oorlog uitbreekt, zullen in dc geheele stad verschrikkelijke tooneelen voorvallen. Alex Meijer's koffie, bekend en met de hoogste prijzen bekroond om haar heerlijk aroma en groote bezuiniging in het gebruik is in pakjes van 1/2 en t/i Kg. te Helder verkrijgbaar bij H. Riesselmaim, Spoorstraat. VraagMerk A, Prima Preanger Melauge, Deze koffie is ook bijzonder geschikt voor extract op Indische manier. Stoom-koffiebranderij van Alex Meijer en Co., Amsterdam, DettanicMtraat 18. Gemengd nieuws. Een jeugdige marinier is te Amster dam van het dak der kazerne gevallen en op de plaats doodgebleven. Te Arkel is een witte huismusch met roode oogen gevangen. Wij ontvingen ter aankondiging: Hoe en waar? Een ernstig woord aan allen die uitstekende weezenverpleging op den hoogsten prijs stellen, door J. K. G. Muller, Hoofd der school te Oudeschild. De schrijver breekt, naar aanleiding van de I Neerbosch-kwestie, een lans voor de ver- I pleging van weezen in het huisgezin, j Waarschijnlijk zal dit genoeg zijn om velen te bewegen de brochure te koopen. De prijs, 10 cent, zal niemand afschrikken. Verleden week werd de heer W., di recteur van de Toevlucht voor Onbehuisden te Amsterdam, wegens zeer ernstige reden j ontslagen. Opmerkelijk is het, dat sedert dien tijd het gespuis in de Zwanenburger straat iederen avond op schandelijke wijze huishoudt voor de deur van de inrichting. Gisterenavond namen twee personen nacht- 20 in de wolkelooze avondlucht glinsterde als metaal. Onder een kolossalen boom, wiens onderste takken tot bijna aan de oppervlakte van het water reikten, was een bank en Edith had er niets op tegen dat de schilder haar daarheen bracht. Hij zette zich echter niet naast haar, maar bleef met over de borst gekruiste armen voor haar staan. „En gelooft ge werkelijk, mevrouw, dat men alleen op een onbewoond eiland eenzaam kan zijn vroeg hij met drift, maar op een zwaarmoedigen toon. „Gelooft ge niet dat er een nog veel treuriger eenzaamheid bestaat, de eenzaamheid te midden van het gedruisch der wereld. De banneling of de schipbreukeling kan altijd nog hopen en van dag tot dag uitzien naar een reddend zeil, dat hem weer gelukkig zal maken, maar welke troost, welke hoop blijft hèm over die alle vreugde des levens voor zich ziet, wien land nóch zee van het hoogste aardsche geluk scheidt en die toch de hand niet durft uitstrekken naar zijn geluk, omdat de een of andere omstandigheid hem dit wreed belet? Gelooft ge werkelijk, dat het mogelijk is, bij zulk leed te vergeten of te pogen u zelf te veranderen Edith antwoordde niet, maar zij was van de bank op gestaan. „Het is toch, nu de zon ondergegaan is, koel geworden," zeide zij „ik ril en ik wil liever naar binnen, mijnheer Burghardt." Hij bleef echter onbeweeglijk staan en versperde haar den weg. „Hebben mijne woorden u schrik aangejaagd, mevrouw.... Edith. Zijt ge boos op mij „Neen Maar ik geloof dat wij beter zouden doen over vroolijker dingen te spreken." 21 Hij haalde diep adem en liet de armen zakken. „Over vroolijker dingen vroeg hij bitter. „Is het brandende wee, dat iemand het hart verscheurt, door een eenvoudig bevel tot zwijgen te brengen. Gij weet het zeer goed, Edith, dat ik daareven niet over een ander, maar over mijn eigen noodlot heb gesproken." „Waarom hebt ge dat ook gedaan? Wat geeft het u> of g'j mÜ een lee(l openbaart waarvoor ik geen ge neesmiddel weet „Omdat gij het geneesmiddel niet kennen wilt. Want gij zoudt geen vrouw en niet evenals ik nameloos onge lukkig moeten zijn, als gij mij niet sinds lang begrepen had. Neen, er bestaat voor ons beiden geen geluk meer wanneer wij niet den moed hebben het te veroveren. Maar wat verhindert ons dien kamp te beginnen De liefde, die bergen verzet, die alle gevaren overwint, zou die machte loos zijn tegenover een beletsel, dat eigenlijk slechts een vooroordeel is, een beletsel, dat slechts in onze verbeelding bestaat Edith was, voor zijne vurige blikken en voor zijne opgewonden taal bevreesd, tot aan den rand van den vijver teruggeweken. „Ik wil u niet langer aanbooren, mijnheer Burghardt," zeide zij streng. „Alleen als ge uw woord er op wilt geven niets derge lijks meer te zeggen, wil ik het trachten te vergeten, dat gij op het punt zijt geweest het recht van gastvrijheid op eene ongehoorde wijze te misbruiken." Deze harde en duidelijke terechtwijzing kwam den schilder zichtbaar onverwacht. Hij haalde diep adem en eene uitdrukking van boosheid verscheen op zijn gelaat.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2