NEDERLAND. De andere knikte. „Mandarijnen van Chou-fou-oi," zeide hij, mijn vriend deed verkeerd door u geweld aan te raden. Dergelijke menschen moet men met andere mid delen bestrijden. Als gij naar mij wilt luisteren, zal ik u vertellen wat ik in Engeland heb gezien, en dat zal u het middel in handen geven om zonder ge weld u van Ah-Pheh-Sse te ontdoen. (Slot volgt.) De uitslag. Wij kunnen over den uitslag van de verkiezingen in onze gemeente te vreden zijn. Van de zes door ons aan bevolen candidaten zijn er drie gekozen, terwijl twee in herstemming komen. Van de nieuw gestelde candidaten kreeg de eene, de heer dr. Froweinde meeste stemmen, terwijl de andere wel in de minderheid bleef, maar nog altijd meer stemmen verkreeg dan de candi daten die leden van „Eigen Hulp" zijn. Wij herhalen het, wij kunnen tevreden zijn. Te bejammeren is het, dat er alweder zoo'n groot aantal stemmen versnipperd is op candidaten, waarvan men kon be grijpen, dat het stemmen op hen een voudig onzin is. Te bejammeren is het ook, dat de liberale kiezers zoo slecht zijn opgekomen. Men bedenkt te weinig dat Kiesrecht ook Kiesplicht is en men telt het gevaar, dat in dat wegblijven van de stembus gelegen is, te weinig. En toch is het zoohi geringe moeite, zijn briefje in te vullen en naar een der beide stembureaux te brengen. Menig kiezer zou zich later bij een onverwachte nederlaag wel de haren hebben willen uittrekken van spijt dat hij en zoovele andere nalatige kiezers weggebleven waren en daardoor de altijd waakzame tegenpartij een fraaie gelegenheid hadden geboden zich van eenige zetels meester te maken. Zoo kan het ook hier worden als wij bij I de herstemming niet eendrachtig zijn en niet flink opkomen. j De omstandigheid dat de heer Fro- I wein van de nieuwe leden de meeste stemmen heeft gekregen, doet ons de hoop koesteren dat hij bij de herstem ming gekozen zal worden. Als alle Helderschen hem kenden zooals wij, zou hij gewis, reeds bij eerste stemming, 1 een veel grooter, zoo niet het grootste aantal stemmen op zich hebben vereenigd. Wij willen op 't oogenblik daarover niet verder uitweiden, maar vooral den i anti-revolutionairen, waaronder er zeker wel zijn die onafhankelijk genoeg zijn om een eigen oordeel te hebben, eens i vertellen hoe indertijd een anti-revolu tionair blad over den heer Frowein oordeelde. Wij bedoelen „De Zeeuw",Christelijk- Historisch Nieuwsblad voor Zeeland, waaraan wij het volgende ontleenen: Een oud-Goescn.i.ir, eerlijk liberaal. De heer Frowein, vroeger leeraar aan de Goesche H. B. School voor meisjes, heeft in een vergadering te Amsterdam weer getoond van een recht schapen karakter te zijn. Zijne eerlijkheid, zijn verdraagzaam i oordeel, zijn rechtsgevoel zijn boven onzen lof. In hem eeren wij den Almachtige, die ook ongeloovigen soms met een rechtsgevoel, een levensernst en een liefde voor het zedelijke begif- tigt, die wij in eigen hart en kring zoo gaarne zagen uitblinken. Frowein is, hoe ook door liberale partijgenooten gesmaad en weggekeken, gebleven wie hij was. Een ongeloovige, doch onafhankelijk. In een vergadering van Volksonderwijs te Amsterdam nam de eerlijke liberaal weder zijn benijdens waardig standpunt in. De heer Vitus Bruinsma van Leeu warden had gesproken. Ilij, de anti- elericale voorvechter van algemeen stem recht, had gezegd dat de onderwijs- kwestie, door liberale partijgenooten gaande gehouden, een ramp voor Nederland is. Dat de liberalen in de Kamer zeiven ongezind zullen zijn die kwestie op te lossen, uit vrees voor de clericalen. Dat het. onbillijk is de open bare school, door kinderen van moder nen en liberalen bevolkt, uit de staats kas, dus door allen te onderhouden en daarna de bijzondere school te doen onderhouden alleen door de oprichters, die eerst hunne belastingpenningen voor het openbaar onderwijs moeten betalen. Dat de Staat maar moest ophouden met scholen te bouwen, en oit aan particu- lieren overlaten, evenals het bakken van brood, enz. De aanwezige open bare onderwijzers, die helaasdeze demoraliseerende wijze van bevordering van neutraal onderwijs niet inzagen, protesteerden, maar dr. Frowein was het met dr. Bruinsma eens. Hij zei//Het beginsel van het libe ralisme brengt mee om een andere regeling van het onderwijs in het leven te roepen en art. 194 te wijzigen. Het neutraal karakter der openbare school, dat hij overigens voorstaat, is een nood zakelijk kwaad. Flink bijzonder onder wijs zal meer bijdragen tot vorming van het karakter. De liberale partij heeft niet uit te "maken wat goed is voor de kinderen. Geen partij mag dit doen. De Staat moet zorgen dat er goed onderwijs is, maar de richting moet niet aangegeven worden." Zoo sprak de heer dr. Frowein. Voor zeker, zulke besliste, van rechtsgevoel en verdraagzaamheid getuigende woor den doen weldadiger aan dan het schel den van zeker blad op de doleerenden Wij hebben hier niets bij te voegen. Zulk een oordeel van de tegenpartij op politiek terrein spreekt beter dan een opgeschroefde lofrede. En zulke mannen zijn in onzen Raad noodig. HELDER, 22 Juli. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant". Bij Kon. besluit is bepaald, dat bij afzon derlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld, de gepens. sergeant-majoor van liet korps mari niers M. Van Buuren, en zulks ter zake van zijn gehouden gedrag bij de affaire van Maoenoera (Flores) in 1878. Blijkens een telegram van den Gouv.- generaal van Nederl.-Indië, van 20 dezer, wordt de gouv.-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 119,228 pikols. De off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht K. A. E. Seipgens en de off. van adm. 2de kl. J. E. Baron Van Iieeckeren van Walicn, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wacht schip alhier en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. instructievaartuig „Urania", worden met den 20 dezer op non-activiteit gesteld, terwijl met 6 Aug. a. s. geplaatst wordt bij het Hospitaal der Marine alhier, de off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht S. Overdiep. De Haagsche briefschrijver van de „Zutph. Ct," meldt, dat voor de alge- meene beschouwingen over de kiesrecht herziening in de Tweede Kamer, het lijstje van ingeschreven sprekers nu reeds tot twaalf is aangegroeid. B i n n e n I a u d s c h nieuws. Verkiezingen voor den Gemeenteraad. op Dinsdag 18 Juli 1893. Callantsoog. Herkozen P. J. Zipp, W. Go vers en J. Vos. 1 Terschelling Herkozen J. Winter- werp, J. Dekker en T. Pais. Noordscharwoude. Herkozen K. 1 Slotemaker en C. Opperdoes. Oudkarspel. Herkozen C. Eeceu Cz. j en F. de Boer Pz. i Spanbroek. Herkozen J. Koning, A. Peereboom en J. Commandeur. Bovenkarspel. Herkozen J. Mantel, J. Boon en C. Commandcnr. Gekozen P. Schuurman Pz. Grootebroek. Gekozen K. Prins, P. Bood Az. en J. Briefjes. Heer-Hugowaard. Herkozen J. Win kel. Gekozen D. Appel. Sint-Pancras. Herkozen I/. van de Vijzel, J. Keizer en C. Slijker. Warmenhuizen Herkozen T. Hooge- boom en J. de Geus Jr. Amsterdam. Herkozen I lugo Muller, P. Nolting, Hovy, van Nierop, Pijnappel, Water schoot cn Reekers. Gekozen Kuinders en Schut. Herstemming tussclien den Hnrtog, Kouvehl, Kuipers en Scholvinck. Helder. Het programma van het elfde zomer-concert, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2J u., door het Staf muziekkorps der K. N. Mariue in het „Park Tivoli" alhier te geven, luidt als vol«;t l. Hocli Hamburg! Marsch, M. Freijd. 2. Ouverture zu Göthe's TrauerspielEgmont, L. von Beethoven. 3. Ei» Albumblad, Richard Wagner. 4. Fanfaisie de 1'opcra Les Pêcheurs de Perles, Géorgcs Bizet. 5. Ouverture romantique, Kcler-Béla. 6. Grand Selection from opéra-burlesqueMadame L'Archiduc, Jacques Offcnhaoh. 7. Donau- Weibchen, Walzer aus der OperetteSimpli- cius, Joh. Strauss. Nos. 1, 4 en 6 eerste uitvoering. Schagen. De heer C. Zijdewind, bij de jongste verkiezingen voor den Gemeen teraad tot lid van den Raad verkozen, heeft voor deze benoeming bedankt. Schagen. De beer mr. C. II. Beels, burgemeester dezer gemeente, is jl. Maandag met eeu verlof van drie maanden, wegens gezondheidsredenen, naar het buitenland ver trokken. Warmenhuizen. J)c gcm.-rekening over 1892, den Raad aangeboden, bedraagt in ontvangst f 17,635.90 en in uitgaaf f 16,202.08 batig slot f 438.82. Alkmaar. Jl. Woensdag werd alhier de Ambachtsschool feestelijk geopend en te vens voor de verschillende vakken (meubel- maken, smeden, timmeren en verven) in gebruik genomen. De heer mr. F. F. Karse- boora, voorzitter van het bestuur dier school, waarvan de heer H. J. de Groot directeur is, hield bij deze gelegenheid eene toespraak tot de aanwezigen, terwijl de heer C. W. Bruinvis, als oudste wethouder, bij ontsten tenis van den burgemeester, namens den Gemeenteraad de toespraak van den heer Karseboom beantwoordde. Een zestal burge meesters van gemeenten uit den omtrek, welke aan die school eene jaarlijksche bij drage hebben toegezegd, woonden deze ope ning bij. Marino nn Lejjar. De lste comp. van het 4de rcg. vest.-art., te H.lli"oetsluis in garnizoen, onder bevel van den kapt. J. J. G. Van der Vcur cn de 5de c >mp. van dat rrg te 's Hage, onder bevel van den kapt. J. M. Van Vehlhuijzen, vertrekken 31 dezer naar hier, om tot den 12 Aug. a. s. schietoefeningen met het kust- geschut te houden. De kapt. J. M. Ripping, van het lste bat. mariniers te Amsterdam, wordt 1 Nov. a. s. overgeplaatst bij het 2de bat. alhier. De l9te luit. der genie P. Huffnagel, leeraar uan de Kon. Milit. Academie te Breda, wordt roet 1 Sept. a. s. eervol van die betrekking ontheven en ingedeeld bij het korps genietroepen te Utrecht. De „Staatscourant" van 20 dezer bevat bet verslag van het examen tot toelating als adelborst 3de kl. aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier in 1893. Het nnntal opengestelde plaatsen bedroeg 20 voor den zeedienst. Hiervoor hadden zich na»geme!d 97 adspiran'.cn, van wie 41 bij het geneeskundig onderzoek, voorafgaande aan het schriftelijk examen, werden afgekeurd onder hen waren er 16 wegens ooggebreken en 3 zoowel wegens deze als voor andere lichaams gebreken. Aan beide gedeelten van bet exa men werd dus door 56 adspirantcn deelgeno men. Van dezen werd door 24 of 2.9 pCt. aan de vereischten voldaan, zoo Jat 32 niet voldeden. Door 15 adspirantcn was het vorige jaar ook examen afgelegd, waarvan vier aan de vereischten hebben voldaan, doch door gebrek aan plaatsen niet voor benoeming tot adelborst 3de kl. in aanmerking konden komen. Van deze 15 adspirantcn hebben thans 13 vol daan, van wie 12 lot plaatsing konden worden voorgedragen, terwijl één te laag in de rang schikking stond; 2 adspiranten hadden weder om niet vohlann. Onderwijs en examens. MejulFr. A. M. Denker lluneman, te Am sterdam, vroeger alhier, heeft met gunstig gevolg examen voor vroedvrouw afgelegd. De commissie tot het examineeren van stuurlieden ter koopvaardij hield 11, 12, 13, 17 en 18 Juli zitting te Rotterdam. Aangemeld hadden zich 22 candidaten en wel voor de groote Stoomvaart Aeerste stuurman 2, tweede stuurman 2, aanvulling derde stuurman 11. Voor de groote Zeilvaart eerste stuurman 3, tweede stuurman 6, derde stuurman 10 candidaten. De volgende diploma's werden uitgereikt; Groote stoomvaart A, tweede stuurman aan dc hecreu G. Botje en J. van Wijkaan vulling derde aan'ile hceren W. F. van Oosten en L. van der Plas. Groote Zeilvaart A, eerste stuurman: aan den heer J.C. Stenger; tweede stuurman aan de heeren M. Elles en J. C. Jongbloed (de laatste tevens aanvulling derde stuurman stoomvaart) ;derde stuurman aan de heeren .1. van Beek, D. Kat en J. VVinsemins (allen met aanvullinss-diploma derde stuurman groote stoomvaart) en aan de heeren N. C. Taylor Kaai en A. Weltevreden. Kerknieuws. Beroepen bij de Herv. gem. te Heer- Hugowaard (toez.), de heer T. Tjamraens, cand. te Leiden. Landbouw en Veeteelt. Een zeer groot aantal landbouwers uit alle deelen van ons vaderland komen des Donder.lngsiniddags op het landgoed „De Biezen" bij den lieer 13. II. Beuels te Bar- neveld een kijkje nemen naar zijne groen- voederpers en zijne nieuwe methode van bebouwing. Bedroeg dit aantal verleden week ruim 6o personen, eergisteren kon hel op minstens 8o geschat worden. Ongetwij feld valt hier dan ook veel te leeren, daar de heer Bertels de welwillendheid heeft met de belangstellenden zijn gehcele land hoeve rond te gaan, om overal eene ver klaring van te geven en op elke vraag duidelijk te antwoorden. Er wordt op vele plaatsen dit jaar over het gewas geklaagd hier ziet men de prachtigste rogge, haver, spurrie, lupinen enz. zelfs van land, waarop nu uitmuntende spurrie staat, heeft men reeds een- of tweemaal geoogst voor de groen voederpers, om dan hiervan dit jaar nog een snede serradella te verkrijgen. Voorzeker zal dan ook de „Bertels' groen voederpers" en zijne methode van be bouwing spoedig door velen toegepast worden. Buitenland. Frankrijk. Generaal Dodds vertrekt io Aug. weer naar Dahomey. Engeland. Het vergaan der „Victoria". Door lord Gillfort, vlag officier, die als getuige werd opgeroepen, is voor den krijgsraad op Malta verklaard, dat lord Tryon na de aanvaring tussclien de „Victoria" en de „Camperdown" tot hem heeft gezegd, dat de ramp uitsluitend was veroorzaakt door zijn, lord Tryon's, eigen schuld. Noorwegen. Het Storthing heeft met 02 tegen 49 stemmen besloten, het gemeen schappelijk consulaatwezen met Zweden op te zeggen. Daarna werd met 56 tegen 55 stemmen bepaald, dat het afzonderlijk consulaatwezen voor Noorwegen 1 Januari j 1895 aanvangt. Mede heeft het Storthing met 62 tegen 52 stemmen besloten, het apanage des Konings van 336.000 kronen te vermin- deren tot 256,000 kronen. Met 61 tegen 52 stemmen werd het apanage van den Kroonprins met 20,000 kronen verminderd, j Siam. De Fransche zaakgelastigde te Bangkok, de heer Pavie, heeft bevel ont- I vangen aan het hof van Siam het ultimatum der Fransche regeering te overhandigen, 1 waarop binnen 48 uren antwoord gewacht wordt. Bij het ultimatum wordt geeischt een geheele schadeloosstelling van 3,000,000 frs. en vele kleine schadevergoedingen aan particulieren. Indien de Siameesche regeering daarin niet toestemt, zal Frankrijk de blokkade der kusten afkondigen. Als de Siameesche regeering echter in beginsel die eischen inwilligt, zal men, als blijk van haren goeden wil, voor Frankrijk vergunning vragen een iort bij een gunstig gelegen ankerplaats te mogen bezetten. De streek, waarover de 1 quaestie loopt, is de provincie Lowang Prebang,op den rechteroever van deMekong. i Siam zal de aanspraken, die Frankrijk op i het bezit dier provincie maakt, moeten erkennen. In het Eng. Lagerhuis verklaarde sir Edward Grey, dat de regeering de termen i van het ultimatum, door Frankrijk aan Siam gezonden, niet kent, maar daarnaar gevraagd heeft. De eenige kwestie, waarbij Engeland betrokken is, is de regeling om trent het grondgebied. De regeering heeft en toen hij terug was, hinderde het haar, dat hij op zijne schertsende wijs door allerlei kleine aardigheden hare nieuwsgierigheid ten hoogste gaande maakte, vóór hij tot de zaak kwam. „Nu," zeide hij ten laatste, „het strandslotje staat wer kelijk nog op zijn oude plaats. Een visscher, die er vlak bij woont en die mijn oom in allerlei hoedanigheden diende, heeft er zorg voor gedragen. Van binnen ziet het er vol strekt niet zoo slim uit als ik gevreesd had, ofschoon er een groot gebrek is aan Smirnasche tapijten, kristal, enz. Maar met behulp van een wagenlading van de onontbeer- lijkste dingen is het nestje wel voor eenige weken bewoon baar te maken. In weerwil daarvan echter en dat is het slimste moet ik je toch nog smeeken, mijn lieveling, van je plan af te zien." „En waarom?" vroeg Edith spottend. „Vreest ge soms, dat de geest van uw overleden oom des nachts in de kamers rondspookt, of dat de Vliegende Hollander die eenzame duinen tot toevluchtsoord zal opzoeken „Het eene noch het andere zou iets verschrikkelijks voor mij hebben. Maar ik heb uit den mond van den ouden visscher dingen gehoord, die mij verrast en onaan genaam getroffen hebben, die mij veel meer hinderen dan spoken." „Nu? Ge maakt mij doodelijk nieuwsgierig naar de vreeselijke dingen, welke te Sakran gebeuren." „De zaak is ernstiger dan ge denkt, mijn beste. En ik geef je de verzekering, dat het mij een paar uren geleden geheel ontstemd heeft en mij al het genoegen, dat ik mij van een verblijf aan de Oostzee-kust heb voorgesteld, heeft vergald. Ik heb menige zomer doorgebracht te Sakran en 33 altijd zijn mij de aangenaamste herinneringen bijgebleven aan de eenvoudige trouwhartigheid en de open eerlijkheid van de kleine visschersbevolking, waarmede ik bij de zon derlinge eenzelvigheid van mijn oom uitsluitend moest omgaan. Goede manieren hadden naar onze begrippen de lieden toen ook niet, maar bij al hunne ruwheid waren zij hoog te schatten om hunne eerlijkheid en de trouw, waarmede zij mijn oom en mij aanhingen. Dat is nu echter alles geheel anders geworden." „Werkelijk?" vroeg Edith ongeloovig. „En welke booze geest is het, die deze lieden in zoo'n korten tijd bedorven heeft „De geest der ontevredenheid en van stille wrok tegen de bestaande maatschappelijke toestanden. Hoe overdreven het mij ook eerst voorkwam, ik heb mij spoedig kunnen overtuigen, dat de oude Jankowski niet overdreven had, toen hij mij vertelde, welk een vreeselijke haat de Sakraners tegenwoordig iedereen toedragen, die rijk is. De booze heeft ook in deze vreedzame en rustige hoek van de Sam- landsche kust het zaad uitgestrooid, dat zoo welig tiert in onze groote steden in de fabrieken en werkplaatsen en wat ik nimmer voor mogelijk had gehouden, het heeft er rijke vruchten gedragen. Deze arme, onwetende lieden, wier gezichtskring veel meer beperkt is als de enge horizon, die zij van uur tot uur voor oogen hebben, begrijpen natuurlijk niet het minste van politieke en staathuishoudkundige kwesties en een agitator van het gewone slag, die hun met het schetterende marktgeschreeuw van de sociaal-democratie aan boord zou zijn gekomen, zou zeker met een minachtend schouderophalen ontvangen zijn, indien hem niet iets ergera was wedervaren als loon voor zijne bemoeizucht. Van deze

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2