NIEUW EDIEPER COURANT. HELDERSCHE n. 92. Vrijdag 4 Augustus 1ö93. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Jaargang 51 NEDERLAND. Hot Vadorlandt ghetrouwre Blijf iok tot in don doot. IVilhelm utlied. Q 2) EN „En dcstapereert nimmer I" Jan Pielen. Coen. Versoüyat locloron Dinsdag, Ooradoranst on Zaterdt«. Abonnementsprijs per 3 Voor de courant binnen de gemeeente j naar de overige plaatsen van Nedorlaod alle landen, die in het postverdrag zijn opgeuomen (inbegrepen Oost-Indiê en Amerika). au Znid-Afrika maanden: f 0.70, met Jong Holland 1.20 0.90, 1.40 1.75, 2.50, 2.60 J. H. VAN BALEN. Molenpleiu.Helder. Prijs der Adverti Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Adrertentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand De AdvertenUSn kunnen overnl worden fjeplfl'it.it, tnsschen den tek.it. HELDER, 3 Augustus. Offlciëele berichten uit de //Staatscourant". Bij Kon. besluit is benoemd bij bet wapen der infanterie bij het lste reg. tot majoor de kapt. G. J. Couvée, van het 8ste reg. Bij beschikking van den Min. van Marine zijn, met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot adspirant-ndmin. bij de opleiding alhier de jongelingen W. Muurling, F. LI. Hoogh- winkel, P. A. Kempen en H. J. J. Renier. bedoeling van U zeer zeker zal zijn, te j trachten het algemeen belang te bevorderen j dat adressant overtuigd is, dat een der beste middelen, om het bestaande euvel te keeren, is, het invoeren van een verkorte arbeidsdag met een daaraan geövenredigd loon. Redenen waarom adressant tot U komt met het verzoek Uwe gewaardeerde mede werking te verleenen, en voortaan in de bestekken van werken, die U aangaan, be palingen op te nemen, waardoor den werk lieden een minimum loon en een maximum werktijd verzekerd wordt, evenals dat door verschillende Collegifin en particulieren al is Het Hoofdbestuur van den Algeraeenen I Nederlandschen Timmerliedenbond heeft j het volgende adres gericht aan de hoofden van Ministerieele Departementen, Gedep. j Staten der Provinciën, Besturen van Ge meenten, van Polders en van Waterschappen, en voorts aan allen die dit zullen zien of hooren lezen en in de gelegenheid zijn j aan het in dit adres voorkomende verzoek j te voldoen dat ingevolge besprekingen en besluiten der jaarvergadering van genoemden Bond, welke gehouden is te Arnhem op den 2isten en 22Sten Mei jl., adressant ver plicht is, het volgende onder Uwe wel willende aandacht te brengen; dat sedert jaren de arbeidende klassen, en, onder hen niet het minst de bouw vakken, veel te lijden hebben van de telkens in grootere mate terugkeerende werkeloosheid, een werkeloosheid die een groot en werkzaam deel der bevolking vast en zeker tot geheelen ondergang doemt dat de daardoor ontstane achteruitgang van zeer velen ook van zelf achteruitgang van de geheele maatschappij tengevolge heeft, en dat adressant vertrouwt dat de In het jongste nummer van „De nieuwe Tijd" komt een artikeltje voor, onder het opschrift„Gratie voor Poutsma", naar aan leiding van het bekende bericht uit de „Arn- hemsche Courant". Daarin wordt o. a. ge zegd „Wat wij echter wel weten is, dat Poutsma onlangs, toen wij hem in tegenwoordigheid van den directeur der gevangenis bezoch ten, zich nog dezelfde vurige socialist be toonde, d ie hij was, toen hij de cel betrad". En na eenige uitweiding, dat gratie geen gunst is, luidt het verder„Als Poutsma uit de gevangenis is ontslagen, zal hij zijn taak als uitgever van „De nieuwe Tijd" weer opvatten en dus te Amsterdam moeten gaan wonen. Dit zal zeker tengevolge hebben, dat hij zich met „woelingen in het Noor den" niet meer zoo zal kunnen bemoeien als hij deed, toen hij te Sneek woonde. Wij welen echter zeker, dat hij indien hij niet gedwongen ware buiten Friesland zijn troost te zoeken daar even goed de autoriteiten zou blijven dwarskijken en het volk opwekken, als hij te Sneek heeft ge daan en als hij in het vervolg overal zal doen, waar het op zijn weg ligt". Te Roermond zou Vrijdag een verga dering plaats hebben, waar ds. W. Bax, pre dikant te Zaandam zou spreken, over Chris tendom en Socialisme. Vergezeld van den bekenden socialist Vliegen, uit Maastricht, en een ho ofdconducteur der Staatsspoorwe gen, werd de heer Bax, op weg naar de vergaderzaal, door een groote massa volk, die van alle kanten kwam opdagen, met de zijnen met steenen geworpen, uitgejouwd, mishandeld, hun parapluien stuk gebroken en waren zij genoodzaakt naar het station te vluchten. Onder bescherming der ge meente- en Rijks-politie werd aan het station de trein afgewacht, waarmede zij blijde waren Roermond te kunnen verlaten. Sedert eenigen tijd worden, op initia tief van jhr. Henry Tindal, aan de Leerhoeve te Oudshoorn proeven genomen met het zuiveren van water. De heer Tindal schrijft daarover in „De Tel.," „dat de uitvinder van hel daar ge bezigde procédé, hetsteriliseeren van water, is de heer Wisse en de ontwerper der ste rilisatoren de heer J. H. G. Van der Weide. Of werkelijk de bewerking plaats heeft met ozon, zooals „De Tel." had medegedeeld, kan de heer Tindal niet mededeelen, daar het procédé nog geheim gehouden wordt. Volgens den schrijver is het echter vol komen juist, dat het meest verontreinigde water gemakkelijk en op weinig kostbare wijze in goed drinkwater te veranderen is. Volgens de „Daily News" is de toe stand in Bangkok „dreigend". Naar de ver klaring van dit blad dat, gelooven wij, voeling houdt mer. de Eogelsche regeering heeft de Fransche admiraal Humann de Engelsche oorlogsschepen „Pallas" en „Swift" gelast buiten de lijn der blokkade te gaan. Dit zou natuurlijk een hoogst ernstige daad zijn tegenover Engeland. Daar Nederland ook een kanonneerboot voor Bangkok heeft, heeft het „Hbld", waaraan wij dit ontleenen, onmiddellijk na ontvangst van het Reuter-telegram aan hare Haagsche correspondent getelephoneerd dat hij inlichtingen zou vragen, wat onze Regee ring dienaangaande vernomen heeft. Hij meldde daarop het volgende De Nederlandsche regeering heeft het Hollandsche oorlogsschip, dat voor Bangkok ligt, geenerlei bevel gegeven te vertrekken. (Dit is Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Soembawa", commandant de luit. ter zeerste kl. W. H. Souman, dat een maand geleden onttrokken werd aan de Vereenigde Scheeps macht in de wateren van Atjeh met bestem ming naar Bangkok. Admiraal Humann had den bevel hebbers der oorlogschepen allen mede gedeeld, dat ze óf in de haven moes ten blijven óf zich buiten de lijn der blokkade moesten begeven. Een vroeger bericht,"dat een viertal gevangenissen vol zijn, kan, naar het „Vad." uit goede bron verneemt, in dien zin wor den aangevuld, dat op dit oogenblik alle gevangenissen (behalve die te Leeuwarden) geheel bezet zijn, terwijl er nog een ach terstand van ongeveer 1000 vonnissen te executeeren valt. Men leide hieruit echter niet af, dat het tegenwoordig geslacht hoe langer hoeboo- zer wordt, daar de schuld voor een deel ligt aan gemeentelijke keuromanie met de gevolgen van dien en aan overdreven dienstijver van ambtenaren van 't Open baar Ministerie, waartegen de Minister on langs een zoo gegronde waarschuwing in de wereld heeft gezonden. Het behoeft overigens wel geen betoog, dat de straf voor allerlei nietigheden haar doel geheel en al mist, als zij wordt ge- executeerd, wanneer de „misdadiger" hel feit al lang is vergeten. In de afdeelingen der Eerste Kamer heeft de groote meerderheid zich voor aan neming der bedrijfsbelasting verklaard. Het „Vad." verneemt, dat, nu aan het Departement van Financiën de werk zaamheden voor het opmaken der Staats- begrooting, dienst 1894, zijn afgeloopen, de Minister Pierson de hand heeft doen leggen aan de samenstelling van de toe gezegde voordracht tot herziening van de personeelc belasting. Het bericht, dat onlangs in sommige bladen stond, als zouden de opbrengst der vermogensbelasting de raming verre over schrijden, mist eiken grond van zekerheid 54 derlijk verbaasde oogeu lang aan. a Waarom zou ik u wantrouwen, mevrouw Von Rinkow vroeg hij. „En waarom zou ik uw vijand zijn Ik ben niemands vijand." ,/Zijt gij dan niet dien Wilhelm Abrikat, van wien men zegt, dat bij haat en ontevredenheid zaait onder de visschers van Sakran Met kalme waardigheid schudde hij het hoofd. z/Dat heb ik niet gedaan. Maar de naam, dien gij daar noemt, ja, dat is de mijne. En er is geen andere in Sakran, die zoo heet, want ik heb geen familie meer." z/Dan is er geen twijfel aan. Men zegt dat gij gevaar lijke redevoeringen houdt en de lieden opruidt. Zou dat werkelijk niets dan verbeelding zijn //Gevaarlijke redevoeringen zeide hij lachend. „Is het gevaarlijk, om van de liefde te spreken, mevrouw von Rinkow Voor een oogenblik deed deze zonderlinge vraag haar denken, dat hij den spot dreef met haar, maar zijn blik en de uitdrukking van zijn gelaat verdreven haar argwaan weer. z/Ik begrijp u niet," zeide zij. //Men beschuldigt u, haat en wangunst te zaaien. Gij echter zegt liefde te prediken. Hoe rijmt zich dat samen „Ik weet het niet, maar ik denk tocli wel dat zij, die zich over mij beklagen, de liefde nog niet goed begrepen hebben." Gij spreekt erg raadselachtig. Maar welke liefde is dat dan, die gij meent en hoe moet die in toepassing worden gebracht „Zoodanig, dat niemand een ander meer iets boos toe voegt en dat alle menschen op aarde leven, alsof dezelfde 51 niet ongeroepen in uwe familieaangelegenheden mengen, maar ik geloof toch wel te mogen zeggen, dat dit onmogelijk den goeden weg kan zijn, om de genegenheid van een meisje te veranderen en haar tot gehoorzaamheid jegens haren vader te brengen." „Mevrouw begrijpt zooiets zeker beter dan ik, onbeschaafd man, en daarom zal mevrouw mij dan misschien wel raad willen geven, op welke wijze ik haar die onzinnige gedachten uit het hoofd kan zetten. Want dat ik haar zal laten trouwen met een teringachtige jonge man, die, voor een jaar verloopen is, daarginds op het kerkhof zal liggen, als men hem niet vóór dien tijd wegens ophitsing in het tucht huis heeft gezet, dat zal mevrouw Von Rinkow toch zeker niet van mij verlangen." Het meisje snikte nog harder bij deze brutale beschul diging, maar de jonge man bleef onveranderd in dezelfde houding staan, ofschoon hem geen woord kon ontgaan zijn. En met verdubbelde deelneming keek Editli hem aan. Na de woorden van Jankowski was het niet te betwijfelen, dat deze jonge man de geestdrijver was, die de schuld was van de ontevredenheid der Sakraner bevolking. Nimmer echter had de werkelijkheid zoo weinig beantwoord aan het beeld, dat Edith zich van dien man gevormd had, want de man geleek meer op een in visscherskleeding gestoken monnik, dan op een gevaarlijke volksleider. Terstond was Edith besloten hem nader te leeren kennen, maar daar hij in zijn zwijgen bleef volharden, haperde het haar aan een voor wendsel, om het gesprek te beginnen. „Het is mijn zaak niet u in deze aangelegenheid raad te geven," antwoordde zij met voorname waardigheid, „en als gij werkelijk twijfelt wat u te doen staat, kan ik u Daartoe zou vanwege het Departement aan de inspecteurs der registratie eene op gave moeten gevraagd zijn, terwijl wij met zekerheid kunnen meedeelen, dat de opgaaf tot heden noch gevraagd, noch gedaan isj (N. R. Ct.) STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 1 Augustus. Kieswet-ontwerp. De beraadslaging wordt voortgezet. De heer Rutgers van Rozenburg begint met er op te wijzen, dat, vooral sinds 18S7, van het in 1848 veileend recht van petitie schromelijk misbruik is gemaakt. Meer en meer zoekt men zijn kracht in veelheid van handteekeningen, in stede van in kracht van argumenten. Daarna zijn gekomen de mon ster-meetings, de betoogingen onder dak en in de open lucht, etc. etc. Op vreesachtigen moest dit alles zekeren indruk maken. En hoewel dit kabinet onder deze categorie niet te rekenen is, aan de genoemde invloe den van buiten heeft het geen weerstand kunnen bieden. Door de indiening van dit ontwerp nu, zegt spr. heeft de Ilegec- ring eene zeer zware verantwoordelijkheid op 2ich geladen. Wordt het verworpen en doen zich betreurenswaardige gevolgen voor, zij, de Regeering, zal er de schuld van dragen. De berekening des Ministers, dat 74 pet. van de mannelijke bevolking het stem recht zal erlangen, acht spr. vaag, onbe trouwbaar en in de lucht hangend. De Volksvertegenwoordiging moet doof zijn voor al dat rumoer van buiten en moet beseffen, dat 't haar plicht is om in deze een objectief besluit te nemen. Of zullen ook wij ons verliezen in dat Hosan- nah-geroep? Reeds in 1887 had spr. voorspeld, dat men van art. 20 zou kun nen maken wat men wilde. Toch had hij niet gedacht, dat men er zoo spoedig race zou komen Wat men te duchten heeft, is niet eene echte democratie, een medc-regeeren van gansch het volk, maar wèl eene ochlo cratie, een regeeren van de onderste, on rijpe lagen der maatschappij. Daarom zou spr. zijn stem aan dit ontwerp onthouden. Uitbreiding van kiesrecht kan spr. huldi gen, maar niet volgens de methode van dit Kabinet. Deomkooperij zal schrikbarend toenemen de „waarde" der stemmen in gelijke verhou ding verminderen. De volksmenners zullen gansche drommen ter stembus voeren en de onverschilligen zullen ook dan thuisblijven. En nu de kenteekenen. De Regeering is er, in het gevoel van haar onmacht, eindelijk toe gekomen om een kenteeken te nemen, zich tc behelpen met een ken teeken, dat het gemis van het tegendeel aanduidt. Daar komt het eigenlijk op neer. (Wordt vervolgd.) Uit onze Koloniën. Aan het „Bat. Nbld.» is uit Batoe Djadjarecn treurig ongeval gemeld. Jl. Zaterdag is namelijk bij het proefvaren meteen 12 c.M achtcrlaad, een granaat in dien vuurmond gesprongen, ten gevolge waarvan de gehccle bediening, bestaande uit vier Europeesche kanonniers en een Inlaiulschen kanonnier, onder een Europeescben korporaal, deerlijk werden verw nd. Een der kanonniers werden de handen afgeslagen, een tweede werd blind en door granaatscherven met wonden overdekt, een derde kreeg een granaatscherf tegen den arm en daardoor een groote wond en allen zijn onkenbaar gemankt door dc verschrikke lijke uitwerking van het kruit. Van eerstge noemde heeft men dc armen moeten afzetten. „Bonjour" schrijft aan dc „8oera!>. Ct." Kr wordt gemompeld over 't voornem -:i des vijands, om een inval te doen, doch ik kan cr niet aan gelooven. Wel weten de Atjehers met wijs overleg verschansingen op te werpen, hij troepjes aan te vallen, 1:1 hinderlagen te liggen, enz., in een woord, uitmuntend den guerilla te voerfn, doch om „en massa» tegen geregelde «ro^p--. ren, neen, die kunst verstaan ».ij gelukkig nog niet, anders hadden wij 't hard te ver antwoorden. Pedir alleen telt 70,000 strijd bare mannen, d. i. ongeveer driemaal zooveel als de sterkte van het Indische leger.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1