Il 1 I li H BERNARD FRANK, ,10 beschuldiging. Deze is tcgcu één persoon ge richt, terwijl toch feitelijk liet gehccle Dngel. Bestuur voor de nalatigheid verantwoordelijk is en niet de Secretaris alleen. Hij acht de beschuldiging daarom zeer ongepast. De heer Korver toont zich over 't gehoorde ver baasd. Als hij hiernaar moet afmeten de cor rectheid, WBarmede de raken ter Secretarie be handeld worden, dan is deze niet bijzonder prijzenswaardig. Hoe is *t mogelijk, vraagt hij, dat zulk een gang van zaken bestaan baar is Na 't nu gehoorde verwondert het hem niet meer zoozeer, dat ook de Ver ordening op de schoolgeldheffing, in 1891 aangenomen, nog altijd op uitvoering wacht. De Voorzitter verklaart, den vorigen spre kers het antwoord schuldig te zullen blijven, 't Is zijne bedoeling niet den Secretaris schuldig te verklaren, maar evenmin vindt hij het billijk, dat de heer Zurmuhlen, de schuld van den Secretaris willende afwentelen, deze werpt op het Dagelijksch Bestuur. De Secretaris is in elk geval het hoofd der Secretarie en als een brief daar door onacht zaamheid zoekraakt, is hij daarvoor verant woordelijk en niet de 1-den van het Dagel. Bestuur, die er niets van weten. De heer Oudenhoven voorkomt verdere discussie over deze zaak, door voor te stellen deze niet verder in openbare zitting te behandelen, waarmede de leden eenparig instemmen. Wat de Verordening zelve aangaat, de heer Korver heeft daarop eene bemerking. Hij zou nl. de kramen niet allen gelijk willen stellen en b. v. een spel als dat van Spriet naar verhouding meer willen laten betalen als een oliebollenkraaui. Hij stelt voor van kramen te heffen 25 cent en van tenten en spellen 50 cent per vierk. M. Dit voorstel wordt echter niet voldoende ondersteund. De heer Zurmuhlen meent, nu de heffing der marktrechten in 1892 volgens eene krachte- looze Verordening heeft plaats gehad, dat de belanghebbenden restitutie van te veel be taalde rechten zullen kunnen vragen. De heer Over de Linden herinnert aan het besluit, om over deze zaak in openbare vergadering niet verder te spreken. De Verordening, zooals die door B. en W. werd ter tafel gebracht, wordt hierop met algemeene stem men op 2 na vastgesteld. De heer Spruit stemde tegen, terwijl de heer Zurmuhlen zich van stemming onthieldl. Voor kennisgeving worden aangenomen 1. Proces-verbaal van kas-opname ten kan tore des gemeente-ontvangers op 27 Juni 11., op welken datum in kas was de som van f 7584.48, terwijl alle boeken en bescheiden in orde werden bevonden De heer Korver maakt de opmerking dat het kas-saldo niet zeer belangrijk is, als men nagaat dat daar uit op 1 Juli alle tractementen betaald moes ten worden. 2. Brieven van HH. Gedep. Staten, berich tende goedkeuring der suppl. begrooting voor den dienst van IS98 en van de Raadsbeslui ten tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven en tot het doen van af- en overschrijvingen op de rekening van 1892. Verder niets meer te behandelen zijnde, wordt de openbare zitting gesloten en gaat de Raad over in comité, ter behandeling van ingekomen reclames tegen aanslagen in den Hoofdei ijken omslag. Helder. Het programma van het veertiende zomer-concert, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2| u., door liet Staf muziekkorps der K. N. Marine in het //Park Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Kotta-Radjn, Kraton niarscli, van Blora- mensteijn. 2. Ouverture zu der Oper: Der Wildschütz, Albert Lortzing. 3. L'Anémone, Solo pour cornet ii pistons, .1. Heijman9 (voor te dragen door den solist W. B. Hel- mann). 4. Grande fantaisie Concertante, F. Blumentritt. 5. OuvertureRaymond ou le secret de la Reine, A. Thomas. 6. Fantaisie de 1'opéra Lakmé, Leo Deslibes. 7. La plus belle, Valse, Emil Waldteufel. Nos. 4 en 7 eerste uitvoeringNo. 3 op verzoek. Door afwezigheid van genoemd korps zal het eerstvolgende Concert worden gegeven op Zondag 3 Sept. a. s. Helder. Het Bestuur van Helder's Belang" heeft wederom een goed werk ver richt. Het vele bezoek aan deze gemeente gedurende het zomerseizoen vnn vreemde stoom- en zeiljachten en van reizigers, aan gevoerd per spoor en boot, heeft er toe. ge leid, om ten gerieve der vreemdelingen kaarten in sierlijken vorm in de F r a n 3 c li e, Engelse he en Duitsche talen te doen drukken, vermeldende op het vóórblad de namen der Commissieleden en aan de binnen zijden eene korte beschrijving van hetgeen deze gemeente en hare omstreken belangrijks en bezienswaardigs oplevert. De kaarten zijn in de voornaamste hdtels en bij de Com missieleden kosteloos verkrijgbaar. Marine en Leger. De opiumjager „Cycloop", van Vlissingcn naar Batavia, is jl. Woensdagavond te Malta gearriveerd. Alles wel aan boord. De opiumjager „Argus" is jl. Donderdag morgen te Aden gearriveerd. Alles wel aan boord. De majoor-torpedist C. Boer, te Hellevoet- sluis, is bevorderd tot oppertorpedist. Landbouw en Veeteelt. Bij de Duitsche spoorwegen te Venloo is thans de aanschrijving ontvangen, dat de invoer vnn fokvee geoorloofd is. Hierdoor zijn de bezwaren opgeheven, die aldaar aan het station tegen dc verdere verzending van de wagens fokvee, komende uit Holland, gemaakt werden. Daar op de Duitsche grenzen de Colorado kever ontdekt is, zulleD, om de uitbreiding daarvan te voorkomen, alle aardappelen eu kuolvruchteii, die uit de Hollandsche grens plaatsen over de Duitsche grenzen worden gebracht, aan een streng toezicht onderworpeu worden. ypwgBëKT»» Belanghebbenden worden attent gemaakt, dat er bij den Afslager JACQUES VAN ROSEN- DAEL, Stationstraat 12, den Helder, steeds gelegenheid bestaat, tegen zeer aannemelijke voorwaarden, tot opgaaf van allerlei goederen, voor publieke verkoopingen bestemd, waarvan de eerst volgende zal plaats hebben op Woensdag 23 dezer. Buitenland. CHOLERA. Napels, 9 Aug. 27 personen zijn hier aan ziektegevallen van cholera-achtigen aard overleden. In de streek van de Vesuvius wordt van nieuwe gevallen melding gemaakt. Braila, 9 Aug. 22 personen zijn hier aan cholera bezweken. Frankrijk. In het proces der werk lieden-syndicaten te Parijszijn alle beschul digden veroordeeld tot 50 frs. boete en gezamenlijk tot de kosten. Het Gerechtshof gelastte ontbinding van alle syndicaten, met inbegrip van den algemeenen raad cn de uitvoerende commissie voor den arbeid. Engeland. De mijnwerkers in het graafschap Monmouth hebben besloten het werk niet te hervatten, voordat de loons- verhooging van 20 pCtwelke de werklie den die de kolen naar boven brengen hebben gevraagd, door de mijndirectie is toegestaan. Zwitserland. Het congres teZtlrich heeft het voorstel van alle Zwitsersche ver- eenigingen, waarin toepassing van den achtuurs-werkdag wordt gevraagd, aan genomen. Dit is eene organisatie zoowel op politiek als industrieel gebied tot dat doel zal een internationale conferentie worden bijeengeroepen. De Nederlandsche gedelegeerden dienden een voorstel in, waarvan de strekking was dat de socialisten,ingeval van oorlog, de oor logsverklaring dadelijk moeten beantwoor den met een algemeene werkstaking en de weigering om als militair te dienen. De be raadslaging hierover werd uitgesteld. Bij de bepsrekingen over de houding der socialisten ingeval van oorlog, werd het voorstel der Nederlanders, betreffende het beginnen van eene algemeene werk staking en eene weigering om militaire diensten te verrichten, verworpen het ge wijzigde voorstel der Duitsche afgevaar digden werd met 11 tegen 4 st. aangenomen. Bij het Britsche voorstel was bepaald, dat men zich aan de besluiten, op het congres te Brussel genomen, zou houden en zich uitsluitend zou bezighouden met den strijd tegen het kapitalisme. Bij de discussie hield de Nederl. soc.- dem. Domela Nieuwenhuis een rede, waar in hij het voorstel der Duitschers een samenraapsel van phrasen noemde en hen van chauvinisme beschuldigde, omdat Bebel in den Rijksdag Rusland den erfvijand en het broeinest van alle geweld genoemd had. Het liet zich niet bang maken door Rusland. Jl. Donderdag sprak Pechaofi over Bismarck, en Bebel had, door het leger- ontwerp goed te keuren, aan het militarisme de hand gereikt. Eene algemeene werkstaking achtte Do mela Nieuwenhuis wel uitvoerbaar; men zou dan eenige menschen doodschieten, maar dan bestaat een burgeroorlog, d.i. een krijg tegen de ware erfvijand. Als het congres het voorstel aannam, zou den de vorsten op de tronen sidderen. Tegen den aanval van Domela Nieu wenhuis op de sociaal-democratie verzette zich de Duitsche Rijksdag-afgevaardigde Liebknecht, die betoogde dat desoc.-dem. steeds de zwaarste offers had veii gehad voor het bestrijden van het militarisme. Hij herhaalde, wat Plesanoff tegen het voor stel der Nederlanders gezegd had, dat men juist door het aannemen van het voorstel nieuwe offers aan dien moloch brengen zou. Het militarisme kan, zeide hij, niet door kinderachtige samenzweringen in de kazerne maar alleen door voortzetting der agitatie onder het volk, doordat de recruten reeds als socialisten in de kazernes komen, gebro ken worden. Turkije. De gezanten van Oostenrijk, Duitschland en Italië hebben gezamenlijk eene nota aan de Porte overhandigd, om te protesleeren tegen de heffiing van kadegel- dente Beyrouth. Frankrijk en Rusland heb- bengeweigerd de protest-nota te ondertee kenen. Spanje. In alle provinciale hoofdste den worden uitgebreide voorzorgsmaatrege len genoomen met het oog op de beweging tot de legerhervormingen. Vooral te Victo ria is de gisting grootpatrouilles moesten de groepen betoogers uiteendrijven en 3 per sonen werden in hechtenis genomen. Men spreekt hier van een aanstaande ministerieele crisis. De minister van oorlog zou bij zijne terugkomst zijn ontslag in dienen. Argent. Republiek. De radicalen zijn gisteren La Plata binnengerukt. De minister van oorlog heett de ontwapening van beide partijen bevolen. Gisteren eischten de radicalen de erkenning van de door hen ingestelde regeering het congres is daar echter tegen, en de ministers zijn het er onderling niet over eens. Het ge rucht wil, dat eene ministerieele crisis op handen is. Later bericht. De radicale regeering van de provincie La Plata heeft bevel ge geven tot de ontwapening vau hare troepen. De radicalen hebben gisterenavond de openbare gebouwen bezet. De ministers en de bondstroepen gaan La Plata verlaten, om zich naar Ensenada te begeven. China. Tengevolge van de vijande lijke gevoelens, die ontstaan zijn sedert de laatste standjes tusschen Hindoes en Mo hammedanen in het district Junaghar, zijn gisteren te Bombay ernstige ongeregeld heden ontstaan, vooral in de nabijheid der hoofd-moskee. Er zijn vele gewonden aan beide zijden naar het hospitaal vervoerd. De opstootjes breiden zich uit naar de andere gedeelten der stad. Het verkeer is gestremd. Europeesche en inlandsche troepen zijn te hulp geroepen om de orde te herstellen, daar de politie hiertoe niet bij maebte was. Gemengd nieuws. Toen jl. Donderdag de jachtopzichter van den heer Verbruggen, te Grathem, op surveillance was, had hij zich achter een struik geposteerd, ten einde een door hem verdachten strooper beter in het oog te kunnen nouden. Nauwelijks eenige minuten klaar staande, hoorde hij een schot en kreeg hij een volle lading hagel in hand en been. Niettegenstaande hij ook onmiddellijk vijf schoten loste in de richting van waar het eerste schot was gekomen, zoo scheen toch niemand te zijn geraakt, althans van den dader wat niets te be speuren. Jl. Donderdagavond te ruim 10 uren, is te Haarlem een felle brand uitgebroken op het bovenhuis van perceel No. 17 aan de Leidsche straat, bewoond door den heer Van Rijn, die afwezig was; zijn vrouw met één kind was alleen thuis. De brand is ontstaan door het breken en vullen van een petroleumlamp. Het bovenhuis is geheel uitgebrand, de bewoners hebben zich met moeite gered. Het benedenhuis was eerst sedert jl. Donderdag bewoond door zekeren Hoedjes, die des morgens in het huwelijk was getreden. Het huis is alleen verzekerd, maar de inboedels van beide bewoners niet. Te ruim 4 uren was de brand geheel ge- bluscht De politie met haar slangen wagen en de brandweer hebben goede diensten bewezen. De heer H. H. de Roode, uit Leiden, bekend staande als een goed zwemmer, had zich eergisteren naar Katwijk aan Zee be geven om een bad te nemen. Hij wilde ver in zee gaan en deed dit ook, niettegen staande eene ernstige waarschuwing van een ervaren badknecht van het hotel „De Zwaan", welke waarschuwing hij verant woordde tnet te zeggen, dat een zwemmer als hij geen gevaar zou loopen en dat hij, te vermoeid, op den rug zou gaan liggen. De badknecht hield hem nog wel in het oog, maar moest ook letten op andere per sonen, aan zijne zorg toevertrouwd, o. a. op den heer T. uit Rotterdam, die te ge lijkertijd in zee was en door het opsteken der hand te kennen gat, dat hij uit het bad wilde komen. Vóór dezen wenk had de badknecht den heer de R. nog goed in het oog, maar nauwe lijks ging hij aan zijn werk voor den heer T., of hem drong de kreet in de ooren, dat een heer in zee in levensgevaar verkeerde. Wel waagde hij zich nog zoo ver hij maar kon in zee, doch er was niets meer aan te doen de heer de R. was gezonken en in de diepte verdwenen. Te halfvijf spoelde het lijk niet ver van de plaats des onheils aan het werd des avonds laat naar Leiden vervoerd. Door de keel met petroleum te be strijken, heeft dr.Flahaut te Rouaan 40 diph- teritislijders genezen, terwijl van de 30 lij ders die op de gewone wijs behandeld wer den, 9 stierven. Het geneeskundig genoot schap te Rouaan bevestigde de meening van den geneesheer, dal deze geneeswijze gunstige resultaten geeft en daarbij gevaar loos, gemakkelijk toe te passen is en acht de uitvinding van het grootste belang. Te Ragatz zat een vrouw voor hare woning aan den oever van het Tamina-meer, toen zij van de rots, juist tegenover haar, die zich 1500 voet boven het water verheft, een man zag tuimelen. Het lichaam sprong van rots tot rots, sloeg toen op het water en verdween. Het was onmogelijk het lijk terug te vinden. Uit onze Koloniën. Batavia, 7 Juli. De 2de luit. der inf. D. Toekamp lem mers, die bij dispositie van den krijgsraad te Kota Radja ongegrond is verklaard in zijn reclame over een hem door fijn korps-com mandant, majoor Maurenbrecher, opgelegde straf van acht dagen eenvoudig arrest, we gens gebrek aan beleefdheidsvormen, is bij beschikking van het Militair Gerechtshof ge grond verklaard in zijn reclame. Volgens de „Java-Bode" is de uitspraak van den Raad van onderzoek in de zaak van den lsten luit.-kwartierm. Kcijzer niet-eervol ontslag uit 's lands dienst, zonder onderstand. Bij sententie van het Hoog Milit. Gerechts hof is de straf van 12 jaren milit. gevange nis, wuartoe de serg.-majoor-kwartierm. G. Keizer door den krijgsraad te Soerabaja werd veroordeeld, ter zake van insubordinatie door feitelijkheden onder mitigeerende omstandig heden (de verwonding van den lsten luit.- kwartierm. van der Linden) verminderd tot 10 jaren. Op het eiland Poeloe-Laut, in de zoo genaamde Koltabaroe, heeft een gewapend oproer, uitgaande van eene kleine bende Boegineezen, plaaU gehad, dat gelukkig, dank zij de flinke houding van den controleur Ryckmans, met een sisser is sfgeloopen, doch heel wat ernstiger gevolgen kon hebben gehad. •stoomvaart en Scneopstijdingen. Voorwaarts (s.), van Singapore naar Arasterdam, passeerde 10 Aug. Oueasant. Prinses Sophie van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Aug. van Genua. C o 11 r a "1 (s.), van Batavia naar Amster dam, passeerde 11 Aug. Perim. Utrecht (s.), vau Rotterdam naar Ba tavia, vertrok 10 Aug. van Suez. Spaar 11 dam (s.), arriveerde 9 Aug. van New-York te Rotterdam. Didam (s.), van New-York naar Rotter dam, passeerde 9 Aug. Prawlepoint. Zaandam (s.), van A msterdam naar New-York, passeerde 10 Aug Dover. Amsterdam (s.), van Rotterdam naar New-York, passeerde 10 Aug. Lizard. Werkendam (s.), vertrok 10 Ang. vnn New-York naar Rotterdam. Prins Willem I (s.), vertrok 10 Aug. van Amsterdam naar Suriname. Betty, kapt. Ilansen, lag 7 Aug. te Fredriksstad zeilklaar naar Purmerecd. V i 8 s c h 0 r ij. Nieuwediep, 12 Augustus. Sedert jl. Donderdag werden hier door 85 korders 10 tot 80 groote-, 5 tot 20 kl. tongen, 22 tar botten, 2 tot 10 roggen, 3 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aange voerd gr. tongi gold 55 a 40 cent, kleine id. 25 cent, tarbot f 9 a f 5, rog 65 a 75 cent per stuk, kl. schol f 1.50 a 50 ceut per mandje en schar f 2.50 a f 2 per mand. Marktberichten. Alkmaar, 11 Aug. Kleine Kus f 30, C'omm. f 26.50 en Middelb. f 28 per 50 Kg. Tarwe f 6.75 a 7, Rogge f 5 a 6; Gerst f 4.50, ia. Chev. f 3.75 a 4 35 en Haver f 5 a 5.35. alles per hcctol. Hoorn 10 Aug. Aangev 265 stap. Ksaj, weg. 69,018 KG; kl. f 30. cointn. f 26. Edam, 10 Aug. Aangev.: 122 part. Boter, 55 n 65 c. de 5 HG. Kieren f 3 25 e 4 de 100. Bovenkarspel (Station), 11 Aug.Meirapen ƒ-.a wortelen f 1.a 1.10 per 1000 stuka. Streeker Muizen f 1.10 a 1.20. kleiie f0.55 a'1 65 en ronde f 1.25 a 1.40 per hnlf hectoliter Bloemkool fijne f 3.25 a 3.75, grove f 5.25 a 6.75Witte Kool f 3.50 a 5.roode f 4,— a 4 50 per 100 stak*. Peren I 1 a 1.25 per half Hl. Enkbuizen, 11 Aug. Muizen 1.a 1.10, kl. f 0.40 a 0.60, Blauwe f 1.20 a 1.25 p. half Hl. Andijk, 11 Ang.Groote Muizen f 1,10 a-. en kl. f 0.90 a per half Hl. Broekerhaven, 11 Ang. Grnote Muizen fl. a 1.10, kl. id. f0 55 0.65. Graafjes f 1.10 a 1.20, blauwe f 1.25 a 1.35 per half hectoliter. Wijdenes, 11 Aug. Gr. Muizen fl.65, midd. id. I 1.40 a p. half hectoliter. Amsterdam. 11 Aag. Tarwe op leverinv vaat; Nov. f171; Maart f177. Rogge op levering hooger; Oct. f120, Maart 1894 f 120. Raapolie vliegend f 25.50; Sepl.-Dec. f 23.034- Lijnolie vliegend f21.75; Juni-Aog. f 21.371 Sept.-Der. f21.124. Raapkoeken f60 a 80. Lijnkoeken f7.75 a 11.50. Amsterdam. 11 Au*. Aardappelen Vriesehe Saaiera f2.f2.10; dito Hamburgers, f2 90, f3, Gtldrrsa-he blawen f2.90, f3, dito Kralen f2.25, f2.30 |ier HL, Rijnburgen f-.f-.per HL. Katwijl-rr Zand f 2.i 3de mand; dito Muit je* f 2.50, f 2 60 de mand; And. Mniajes f 2.20, f2.30 per HL.,; Weutland-clie fdito Zand f-,de mand Muitjes f 0.f 0. Haarl. Bollen f2,f 2.10 per Hl., Noordwjjker Giave f2.50, f3.— dito Znrd f180. f2 20 de mand. Sataenheimer Za'-d f0.f-; Hillegommer Zand f2.f4.de mand. Schiedam, 11 Ang. Moutwijn f 8 50. Jenever f 12 50, id. Amate-durotehe proef f14. Londen, 10 Ang. Ter Veemarkt zijn aan gevoerd 100 Runderen, 7000 Schapen en Lam- meren, 55 Kalveren, 15 Varkens. Prijzen beste Runderen 8-2 a 4-9. Sehapen en Lamroereo 3-8 a 5-6, Kalveren 2-4 a 4-8. Varken» 2-9 a 4-6. AANGEKONDIGDE PAARDENMARKTEN IN NEDERLAND. Terschelling (Veulenmarkt), Woensdag 30 Augustus. Burgerlijke stand van: Texel, van 2 tot S Au?. Geboren: Martinus, z. v. A. J. Eelman en A. Kaan. Pieter, z. v. A. van der Vis en T. Kuiser. Overleden C. Hin, 49 j. Schagen, van 2 tot 4 Augustus. GeborenHenderica Catharina Gerarda. d. v. J. T. van Avezaath en A. Orertoom. Van 5 tot 8 Augustus. Geboren Jan Cornelis, i. v. J. Noorden en G. Kosseu. Neeltje en Maartje, dochters v. N. Raven en N. Sch rieken. Weer*, .vaarnemingen te Helder. (Laiidakeet.) Windrichting en kracht. Barometer mNl. Thermometer Ca. Stand. Af*. Stand. 11 12 W.Z.W. 0.2 Kg. 12! 8 Z.W.t.Z. 0.4 12 12 W.t.Z. 0.2 764.80| t 4.10 765.84 T 5.14 765.94 t 5.24 20.2 186 19.9 t 1.2 T 1.4 Weersgesteldheid Toeatand r»a de ie*. 11 12! 0.81 12 8 0.90 12 12 0.85 1 1 Held., raooiw. Bevv., raooiw'. id. Vlak. id. id. Politie. Gavoadea voorwarpal. Adres Bureau Ii kruiwageni kinder schoentje. Laatste berichten. 12 Augustus. Officicele berichten uit de „Staatscourant4. Met 1 Sept. a. s. worden de luit. ter zee der 1ste kl. W. 1'. Coolhaas, de luits. ter zee der 2de kl. F. W. Planten, P. Te Veltmp cn J. H. Keljen, dc off. van g«. der lste kl. W. Blaak hert, dc off. van administratie der 2de kl. J. M. Tromp en de adj.-sdm. T Akkerman, al'i-n dienende aan boord van Hr. Ma. korvet „Van Galen" eerstgenoemde als lste nff, •- n non-jictiv. gesteld; terwijl mede m< t .dien datum van genoemden bodem worden overgeplaatst: dc addb. 1ste kl. W. O. Kou don op Hr. Ms. insiructieschip „Nautilus", A. G. Vnn Braam Houckgccat op llr. Ms. art.-instructieschip „Bellona", F. Van Manen, J. Z. Muller, C. A. Brugman, W. L. Pilaar en N. Maats op Hr. Ms. wachtschip te Heil' voetsiuis, H. W. Verkerk cn W. F. Van der Hegge Spies op Hr. Ms. panterschip Guinea, en A. E. Matthijsen op Hr. Ms. pantserschip Schorpioen. Verder worden met bovengemeldcn datum op non-actïv. gesteld de adelb. lste kl. K. F. SJuja, jhr. H. H. Röell, W. A. Van Aken en H. Van Schreven van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, J. A. Barrau eu F. C. Brust van Hr. Ms. art. instructiesebip „Bellona", W. R. H. Van l-eersum, W. H. De Waal, H. H. A. Buysing Damsté en G. J. Te Winkel van Hr. Ms. pantserschip „Schorpioen", J. J. De Vries, J. A. Bland v. d. Berg en J. Voogd van Hr. Ms. instructieschip „Nau tilus". Met 12 Aug. a. a. wordt «le detacheering van den luit. Ier zee 2de kl. A. A. Flaes, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord, als oudste off. aan boord Hr. Ms. schoener Dolfijn ingetrokken en in diens plaats daar aan boord gedetacheerd de luit. ter zee 2de kl. G. J. Van der Hout, thans dienende aan boord van gemeld wacht schip. De off. vsn adra. 2de kl. H. W. Stoelman, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier en de adj.-ailro. C. Ferguson, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Helle voetsluis, worden met 1 Sept. a. s. overge plaatst respect, aan boord van Hr. Ms. wacht schepen te Hellevoetsluis en Amsterdam. Zij worden vervangen door den off. van adm. 2de kl. W. Nanning en den adj.-adm. H. P. Winkelman. De luit. ter zee 2de kl. S. P. L'Honoré Naber, behoorende tot dc rol van Hr. Ms. instruciieschip „Admiraal van Wassenser* cn gedetacheerd nan boord van het instructie- schip „Pollux", wordt met 16 dezer op non- activiteit gesteld. De luit. Ier zee 2de kl. M. J. Reynvaan, dienende aan boord van 11 r. Ms. schoener „Zeehond", wordt met 16 deur op non-acti viteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H G. Surie, van Hr. Ms. wacht schip alhier, terwijl de luit. ter zee 2de kl. J. H. Junius alsdan aan boord van genoemd wachtschip wordt geplaatst. Bij Kon. besluit van 20 Juli jl. is be paald, dat, wegens hel voorkomen van gele koorts, Aziatische cholera en pokken in ver schillende plaatsen van het buitenland, de Ministers van Binnenl. Zaken en van Finan ciën gemachtigd zijn den in-, door- en Ter- voer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddengoe-l te ver bieden uit landen of plaatsen, door hen aan te wijzen. I)e voornoemde Ministers zijn bevoegd die aanwijzingen te veranderen, zoo dikwijls dc omstandigheden dit gedongen of noodig ma ken, alsmede te bepalen of en in hoever de bagages, door reizigers medegebracht, onder het verbod zijn begrepen. Te Zaandam is hedenmorgen omstreeks 9 uur een felle brand uitgebroken in een winkel van verfwaren. Gevoed door den voorraad pek, teer en olie, sloegen de vlam men spoedig naar de belendende perccclen over en in minder als geen tijd stonden 3 winkelhuizen, waaronder het sigarenmaga zijn van „Trio", in brand. Bij het afzenden van dit bericht was het te voorzien dat al deze perceelen geheel in de asch zouden wor den gelegd. De brand moet zijn ontstaan door het overkoken van olie in den winkel van den heer Visser. De Minister van Marine is hier heden middag aangekomen, tot het bezoeken vau verschillende maritieme inrichtingen. Door de hecren Vermeulen, Harte, Haff- mans, Mutsaers en Travaglino is in de Tweede Kamer een voorstel gedaan tot invoering van meervoudig kiesrecht. Door de heeren Vermeulen, Travaglino, Dobbelman en Van Vlijmen zijn verder voorgesteld verschillende amende menten op de wetsontwerpen betrekkelijk de uitoefening van het kiesrecht, die verband houden met bovenbedoeld art. 40 bis, te bepalenDe uitoefening van het kies recht is verplicht. ADVERTENTIE De Tandmeester (nieuwe wet) Prins Hendrikkade 150, Amsterdam, zal voortaan den id*0 en Don derdag van iedere maand zijn patiënten alhier bezoeken. Aanvragen worden steeds tot daags te voren aan zijn domicilie ingewacht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 3