NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE- M. 99. Zondag 20 Augustus lb93. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Van alles wat. Het Vailerlaailt ghetroawe Blnf iok tot in den doot. EN «En dcjcjpercert nimmer 1" Jan Pitten. Cc en. VersoliUat lederen Dlnsclfitt, Donderdag ea Zaterdag Abonnementipriji per 3 Voor de courant binnen de gemecente tt i naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, ii i i alle landen, die in bet postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooat-Indië en Amerika). w 1.75, i i i i Znid-Afrika2.50, 2.8C PrB der Advertentiat J. H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Van 15 regelt 50 cents, alke regel meer 10 eent. Bij abonnement, naar gelang van de boeveelheid regelt, aanmerkelijk lager. Advertentiën voor liefdadige doeleinden per regel 5 Ct, Dienstaanbiedingen voor den werkenden «tand5, De Advertentiën kunnen overal worden qeplantxt tnsschen den tek.it. Een Reuzenwerk. Het denkbeeld, om Frankrijk en Engeland op de smalste plaats van liet Kanaal door middel van een vasten verkeersweg met elkander te verbinden, is volstrekt niet nieuw, maar het plan duikt telkens weer op en geen wonder, want in Frankrijk stelt men er zich veel van voor voor den handel en dan is er nog een drijfveer de grootschheid van het plan. De Engelschen zijn echter niet zoo ingenomen met die verbinding, want ten eerste zijn de grootereeders er tegen, die de geregelde stoomvaartdiensten tusschen het vasteland en Engeland onderhouden en ten andere ziet men er een gevaar in voor oorlogstijd. Intnsschen is het laatste wel wat gezocht en dat begint men in Engeland ook in te zien. Want hetzij men een brug maakt of een tunnel, beide zijn gemakkelijk en snel genoeg onbruikbaar te maken, de eerste door er een stuk van weg te nemen, of desnoods te laten springen, de andere door die te ver sperren. Reeds in 1802 werd het eerste plan voor een tunnel bekend en weldra volg den er meer. In 1849 ontstond het eerste plan voor een brug en van toen af volgde eene menigte plannen, nu eens voor een tunnel, dan voor een brug, reusachtige plannen, met gezonken en op den bodem geankerde ijzeren tunnels, een dijk door het Kanaal, enz. Dit laatste plan was wel het wonderlijkste, want hoewel het misschien niet onmo gelijk is, zooals dat ontwerp aangaf, een dam of dijk te maken, waarover spoor lijnen loopen, straten voor voetgangers en rijtuigen, die zelfs een scheepvaart- kanaal bevatte, had de ontwerper geen rekening gehou den met de vraag, of er geen vol kenrechtelijke bezwaren zouden gemaakt worden tegen dat een voudig afsluiten van het Kanaal voor de scheep vaart. Al deze ont werpen konden echter de open bare meening niet voor zich winnen en stuit ten ook ten deele dadelijk af op de onoverko melijk groote kosten. Eerst in 1882, toen de Kanaaltunnel-vereeniging tot stand was gekomen en de Engelsche zuid-ooster spoorwegmaatschappij medewerkte om het door Watkins en Hawkshan ont worpen plan te overwegen, scheen er kans op slagen. De uitvoerbaarheid was bewezen en het kapitaal, 150 180 millioen gulden, was verzekerdin Frankrijk was men met het plan inge nomen, maar het parlement verwierp in 1884, op grond van overdreven beden kingen, het plan, ofschoon juist toen het voorloopige onderzoek naar de uitvoer baarheid allen twijfel, die nog aanwezig was, had weggenomen. In weerwil daarvan werd het plan nog niet opgegeven en bijna terstond na de oplossing van de tunnel-compag nie, vormde zich in 1884 de Channel- Bridge and Railway Company. Als basis nam die compagnie een oud ont- werp van overbrugging ter hand en De ont\vorpen brug over het Kanaal. belastte twee bekende Fransche ingeni eurs, Henry Schneider en H. Hersent, met het maken van een nieuw ontwerp, waarbij alle ontdekkingen van den nieu- weren tijd op het stuk van bruggenbouw zouden worden aangewend. Men voegde hun nog toe de heeren Fowler en Ba ker, de beroemde bouwmeesters van de Forthbrug en in 1889 werd op de We reldtentoonstelling te Parijs het nieuwe plan voor liet eerst openbaar gemaakt. Nadat in 1890 door deze compagnie nieuwe boringen en verdere onderzoe kingen waren gedaan, kwam men tot geheele omwerking van het plan en nu werd het ontwerp definitief vastgesteld. Als men het plan van een brug tegenover een tunnel stelt, bezit het eerste veel voordeelen. Een brug is gemakkelijker onbruikbaar te maken dan een tunnel en daardoor hoopt men te eer de toestemming van het Parlement te verwerven. Bovendien geeft een brug meer zekerheid voor de passage dan een tunnel. Een spoorwegonge luk b. v. op een brug zou niet zoo verschrikkelijk zijn als in een engen, donkeren tunnel en ge makkelijker te herstellen. Daar tegenover staat, dat,al neemt men de pij Iers, waarop de brug rust, nog zoo ver van el kander, zij altijd een gevaar zul len opleveren voor de scheepvaart, inzonderheid voor de zeilschepen bij stormachtig weer. Daarentegen is zoo'n lange tunnel zeer moeielijk te voorzien van versche lucht. Men zou er de lucht met buizen in moeten geleiden en men zou locomo tieven moeten gebruiken, die geen rook gaven. Wel zou een tunnel de helft minder kosten dan een brug, maar dit is iets wat niet in aanmerking komt. Het nieuwe plan komt op het vol- 82 zal naar den ijver, waarmede gij u van uwe opdracht kwijt, de warmte van uwe vriendschap voor mij afmeten." De schilder boog, ten teeken van onderwerping aan haren wil, zwijgend het hoofd. Hij was tevreden met hetgeen hij voor het oogenblik bereikt had en hij hoedde zich, door een al te brutale behandeling het genomen voor deel op het spel te zetten. Hij wist, dat Edith de herin nering aan dit gesprek niet van zic.h af zou zetten, dat het groote uitwerking op haar zou hebben en dat misschien binnen enkele uren de een of andere kleinigheid haar tot een overijlden stap kon brengen, die niet meer te herstellen was en waarop hij al zijne misdadige verwachtingen had gebouwd. Zwijgend wandelden zij den niet zeer langen weg af naar de visscherswoningen. Toen zij het dorp bereikt hadden, zagen zij dat een enkele boot, die daareven met veel moeite door de reeds tamelijk hooge branding in de open zee gekomen was, zijn groot roodbruin zeil heesch en toen pijlsnel over de gekuilde golven doorheen schoot. De gelaatstrekken der mannen, die in die boot zaten, waren van het land af niet te herkennen, maar de oogen van de jonge vrouw hingen daarom met niet minder opmerkzaam heid aan dat scheepje dat op de hooggaande golven danste. Het lichte hoofddeksel van een der mannen was het wat hare aandacht trok. Onwillekeurig dacht zij aan de witte muts die Gerard hier aan het strand placht te dragen en nu deed zij vergeefsche moeite om eene nadere aanduiding te vinden voor haar vermoeden. Daar kwam van de plaats, waar de andere booten hoog op het strand getrokken stonden, een grijzen visscher op hun toe. Hij keek de beide jongelieden wantrouwend aan 79 hij zich vol geestdrift en toewijding. Als er nog één kans is het meisje te redden, mevrouw,' zeide hij, „dan verzeker ik u, dat het zal geschieden. De boete, welke gij mij oplegt, is van dien aard, dat het eer is om mij er trotsch op te doen zijn, dan deemoedig. Maar één ding moet ik u opmerken. Als Gerard hier is, zal hij mij zonder twijfel dit werk uit de hand nemen en met geestdrift voor u doen, wat gij mij verzoekt." Edith was getroffen, maar zij begreep hem en met eene trotsche beweging het hoofd terugwerpend, zeide zij „Het betreft hier minder mij een dienst te bewijzen, dan wel een gebod der menschelijkheid op te volgen en ik geloof wel, dat ge u niet door de vrees, dat uwe be moeiing den een of anderen niet zou bevallen, zult laten terughouden." #Nu zeker niet, mevrouw Edith Waar het de ver vulling van een uwer wenschen betreft, vrees ik niemand ook uw man niet," voegde hij er zacht en beteekenis- vol bij. „Maar het kon gebeuren, dat hij mij ontmoette en mij vroeg, of ik van u volmacht had om voor u te han delen mag ik, in dat geval, handelen zooals het mij het best voorkomt Slechts een seconde lang weifelde zij, maar antwoordde toen vast „Ja, en ge behoeft het voor hem volstrekt niet te ver bergen, dat ge op mijn verzoek deze arme lieden bijstaat. Het zal niet uwe schuld zijn, als dat antwoord hem zal beschamen." „Zoo, heeft Rinkow geweigerd uwe wenschen in te willigen zeide hij snel en indringend. „Dus, hij heeft u in dit geval weder niet begrepen, zooals hij u nog nooit gende neer: De brug wordt 33.5 KM. lang, het getal pijlers bedraagt 92. De grootste diepte bedraagt 51 M. De richting is lijnrecht van Kaap Blanc-Nez op de Fransche kust tot bij South-Foreland op de Engelsche. De pijlers, die in eene diepte van 551 M. te bevestigen zijn, om hun het noodige weerstands vermogen tegen stormen te geven, nemen van het doorstrooiningsprofil in.' Gevaarlijke stroomingen zijn door deze geringe vernauwing niet te vreezen. De bouw der pijlers z.il op de volgende wijze geschieden. Nadat het geheele onder water liggende gedeelte van ijzer vervaardigd en zoover gereed is, dat het rechtop drijvend naar de plaats kan worden gesleept, waar het zijn moet, wordt door verscheidene vaartuigen en verankeringen de juiste plaats bepaald. Dan wordt er zooveel water ingelaten, dat het tot op den bodem zinkt. Tegen den golfslag wordt van boven een be kleedsel aangebracht en onder bedek king daarvan geschiedt de verdere op bouwing, terwijl tegelijk in het onderste opene gedeelte het water door lucht- drukking uitgedreven wordt, de overal uit een vaste krijtlaag bestaande bo dem geëffend en de overblijvende ruimte met beton geheel gevuld. Op dit pijlervoetstuk komt een granieten bovenbouw van 21 M. hoog, waarin tegelijk kleine bij de bezinking altijd onvermijdelijke afwijkingen kunnen ver holpen worden. Op dit granieten voet stuk of muur, onbereikbaar voor de golven en het opspringende water, worden twee uit verscheidene in el kander schuivende buizen Bestaande ijzeren zuilen van 8 M. middellijn aan gebracht, die diep in het graniet muur werk worden ingelaten en met elkander verbonden worden. De bovenste plat vormen dezer zuilen dragen de brug. De gemiddelde bouwtijd voor een pijler wordt, in aanmerking genomen het afwisselende weder, dat dikwijls het werken onmogelijk zal maken, geschat op 480 dagen en aan iedere zijde zal men steeds tegelijk aan acht pijlers werken. De eenige zwarigheid of moeic- lijkheid, die men bij den bouw .lezer pijlers denkt te ondervinden, zal zijn bij de 31 pijlers, welke in meer dan 40 M. diepte moeten worden gezonken, daar dit tot heden de grootste diepte is geweest, waarin men pijlers gemaakt heeft en de arbeiders in de saamgeperste lucht slechts korten tijd verblijven konden. i De van gesmeed ijzer vervaardigde j bovenbouw der brug zal naar hetzelfde svsteem worden gemaakt als bij de Forthbrug. Het spreekt vanzelf, dat bij den bouw van zoo'n reuzenwerk alleen acht kan worden geslagen op de soliditeit en zekerheid en men geen rekening kan houden met de aesthetiek. Nochtans i maakt het bovenwerk, zooals het op onze gravure is voorgesteld, een groot- I schen indruk. De overspanningen zijn afwisselend 100 en 250 M., 200 en 350 en 300 en 500 M., zoodanig verdeeld, dat de groot ste overspanning samenvalt met de grootste diepte, met het oog zoow.-l op de scheepvaart, als op de moeielijke fundeering der pijlers. De breedte der brug op de pijlers bedraagt 25 M., de hoogte 85. De onderkant der ijzeren constructie, de bodem van de brug, ligt 61 en 65 M. boven laagwater, terwijl groote zeeschepen gewoonlijk hoogstens slechts 42 a 45 M. doorvaarthoogte noodig hebben. De spoorbaan loopt horizontaal op 72 M. boven de zee en heeft dubbel spoor. Het is te begrijpen, dat een bouw werk van zulke reusachtige afmetingen ongehoord veel materieel, arbeid en geld

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1