NEDERLAND. Wedrennen te Arnhem, Een stevige bries waait over de heide, waardoor het bijna onmogelijk is, wegens liet opstuivende zand, de oogen open te houden. Een op alle rangen talrijk publiek geeft evenwel blijk van belang stelling, zoowel in de wedrennen als in de komst van de beide Koninginnen, waarnaar verlangend wordt uitgezien. Ten einde het geduld van 't publiek niet te lang op de proef te stellen, wordt te voren te 2 uren de „Tribune- prijs" gereden. Eerst aangekomene „Grosley" van baron Grenier2de „Salamander* van baron Van Brienen. Met een extra-trein van 't Loo arri veerden Hare Majesteiten aan 't station halte Renbaan en werden aldaar opge wacht door graaf Van Rappard. Zij stegen onmiddellijk in het a la Dau- mont bespannen rijtuig. Aan den in gang van de renbaan bood graaf S. Van Stirum bouquetten aan en stelde de leden van 't comité aan de Vorste lijke bezoeksters voor. In het gevolg van HH. MM. bevonden zich jhr. Van de Poll, freule Van Ittersum, miss Saxton Winter, alsmede de heeren Sir- tema, Taets en baron Rentinck. On middellijk na haar komst op het terrein, met gejuich begroet, bestegen de Vorstin nen de sierlijk door de firma Cohen te Arnhem gedrapeerde estrade en werd het eerste programma-nummer, de //Rhenana-Prij3", gereden door 6 paar den, uitgevoerdwinner was „Maud Elisabeth" van baron Gemier, tweede //Mascotte" van den heer Fock. Na afloop van het nummer werden de Commissaris der Koningin in Gel derland en de burgemeester van Arnhem, benevens verschillende autoriteiten en commissarissen aan de Regentes voor gesteld, waarna het vierde nummer, de „Queenscup" door 7 deelnemers werd gereden. Ritmeester Metelerkamp viel, doch bekwam geen kwetsuren winner was „Sweet Briar", bereden door majoor Van Raden. De cup met het embleem der rensport, een jockey, werd dezen toegewezen. Hare Majesteiten daalden nu de trap pen af en streelden het paard van den winner,dat voorde tribune was gebracht, waarop den winner w.-rd medegedeeld, dat hij later den prijs kon afhalen. Vervolgens had een jachtrijden plaats door zeven deelnemerswinner was „Boulanger", van luit. Van Diepen- brugge tweede //Courtney', van maj. Van Raden. Ten 5 uur vertrokken Hare Majes teiten, nadat Koningin Wilhelmina de cup aan den heer Van Raden had over handigd. Tot den heer Van Stirum zeide zij „Ik dank u voor het genoe gen, dat u mij hebt gegeven bij deze wedrennen." De zilveren bokaal is geheel uit de hand vervaardigd in vieille argent en kunstig gedreven in den stijl van Lodewijk XV. Aan de voorzijde prijkt het wapenschild der Koningin, terwijl het deksel met een zilveren jockey-figuur is versierd, dat meesterlijk is gemodel leerd en geciseleerd. (Vad.) HELDER, 26 Augustus. j Onteigening ten algemeenen nutte. Het afdeelings-verslag van de Tweede Kamer is verschenen over het wetsvoorstel j van den heer Van Houten tot uitbreiding en nadere regeling van het recht tot ont- j eigeuing ten algemeenen nutte door gemeen- 1 tebesturen (dat reeds ter. tweede male is j ingediend). Zeer vele leden bleien het formeele be- zwaar, aan de Grondwet ontleend, volhou den en sommigen bleven bovendien van 1 oordeel, dat het wetsvoorstel in strijd is met 1 geest en letter van art. 51 G. W. Verscheidene leden waren van meening, j dat bij aanneming van het voorstel aan den bijzonderen eigendom een gevoelige slag I zou worden toegebracht. Een der ernstigste grieven, die men tegen het voorstel koesterde, was, dat het lijnrecht in strijd is met hetgeen de voorsteller als de strekking van het ontwerp aangeeft en dat de aanneming van het ontwerp het sein zou wezen tot speculatie in bouwterreinen op groote schaal. Aan den anderen kant werd het betreurd, dat juist buiten het be stek van het ontwerp is gelaten de uitbrei- ding der gelegenheid tot het doen ontrui- men en onteigenen der oude en ongezonde arbeidskwartieren in de steden. Slechts en- I kele leden gaven hunne instemming met 1 het voorstel te kennenvolgens hen behoort het onteigeningsrecht~op de voorgestelde wijze in overeenstemming gebracht te wor den met de maatschappelijke behoeften. Klerk bij de Posterijen en de Telegrafie. Wij vestigen er de aandacht op van meisjes, die tot bovengenoemde betrekking worden opgeleid, dat aan het Program van het in October af te nemen examen de volgende, voor hen niet onbe- teekenende bepaling is toegevoegd: N.B. De aandacht van vrouwelijke candidaten wordt in het bijzonder gevestigd op de voortaan geldende bepaling, dat zij niet minder dan de mannelijke ambtenaren aan den dienst in zijn vollen omvang moeten deel nemen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Aan den Raad dezer ge meente is door alle onderwijzers en onder wijzeressen (op twee na) het volgende adres aangeboden Geven met verschuldigde hoogachting te kennen ondergeteekenden, onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen te Helder: dat zij met groote teleurstelling hebben kennis genomen van de regeling hunner tractementen, zooals die in uwe vergade ring van 10 Augustus jl. is goedgekeurd. In die regeling toch zijn de vooruitzich ten zoo gering, dat het zelfs den knapsten, den meest practiscnen onderwijzer, die jaren lang getrouw en ijverig zijnen plicht heeft betracht en op wiens maatschappelijk gedrag niet het minste valt aan te merken, onmogelijk is met zijn huisgezin van zijne jaarwedde te kunnen leven dat er bij die regeling volstrekt niet is gelet op de vele moeiten en opofferingen, die de raeesten onzer zich getroost hebben, om de acte voor vrije- en ordeoefeningen te verkrijgen; dat vooral door de geringe toekomstige bezoldiging het te voorzien is, dat er steeds vele vacatures zullen blijven, tot groot nadeel van het onderwijs; redenen, waarom ondergeteekenden be leefd, doch dringend verzoeken, hunne jaarwedden zoodanig te regelen, dat zij op lateren leeftijd met minder kommervolle omstandigheden hebben te kampen en op dat hunne ambitie voor het onderwijs steeds levendig blijve, wat ten goede moet komen aan het opkomend geslacht. Helder. In de jl. Donderdag gehou den openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. niet vatbaar voor inwilliging verklaard, het verzoek van den gepension- neerden majoor H. N. Boerrigter, vroeger magazijnmeester der artillerie alhier, be treffende de uitbetaling van het door hem genoten traktement en den datum van ingang van het hem toegekende pensioen. Helder. In de algemeene voorwaar den van aanbesteding van goederen en materialen ten behoeve van 's Rijks Marine is de navolgende bepaling opgenomen Indien gedurende de aanneming veran dering wordt gebracht in de accijnzen of belastingen voor zoover die op de te leve ren goederen worden geheven, dan wel wanneer die artikelen daarmede nieuw mochten worden belast en daardoor verhoo ging der onkosten van den aannemer ont staat, zal, voor zoodanige hoeveelheden als na de toepassing der verhooging enz. ge leverd zijn, de aannemingsprijs per 100 KG., L. enz. worden vermeerderd met ge lijk bedrag als die per 100 eenheden be draagt; daarentegen zal bij.vermindering of afschaffing, de aannemingsprijs in gelijken zin worden verlaagd. Helder. Door bestuurderen der Ver- eeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" alhier werd jl. Donderdagavond openbaar aanbesteed het bouwen van een oudelie- denhuis aan de Jan In 't Veltstraat. (Raming f 5SS0.) Ingekomen waren 14 ir.schrij- vingsbiljetten, als van de heeren: W. de Jong, ad. f6760; A. Krijnen 16644 F. Steeman f 6397; J. Duinker f 6149; H. Wijker f6097 IC. Zeeman f6088; L. Klein f5978; P. Spruit f5894; A. Korff f5787: C. Pool f5765; J. F. Philips f5647; T. Keuris f5590; A. Vis, te Oudkarspel, f5555 en D. de Vries f5500. Schagen. „Het zwemmen is een schoone zaak en geeft het menschdom veel vermaak", zou Lucas de Wilde of een ander lid dier Wilde familie uit Mul- tatuli's „Woutergeschiedenis" hebben gezegd, als hij de vergadering van de zwemvereeniging alhier jl. Dinsdag had bijgewoond. Want na de verkiezing van een nieuwen voorzitter, den heer dr. Melchior, en een dito secretaris, den heer J. P. Wagenaar, kwam een schandelijke misdaad aan het licht van eenige Schager- bruggenaars. Deze onverlaten vinden het zwemmen in het water van de zwemver eeniging zoo'n schoon vermaak, dat zij, zonder lid te zijn, brutaalweg daar komen zwemmen. Terecht was men verontwaar digd en om tegen deze zwemmende kwart jesvinders te ageeren, werd het bestuur aangevuld met twee commissarissen, de heeren Van Stam en J. Brugeman, die hun post aan „de Wiel" zullen betrekken, met het vaste voornemen te overwinnen of te sterven. Men besloot nog het reglement te her zien en elk der leden een exemplaar te vereeren. Een voorstel tot vermindering der contributie werd aangehouden, evenals eer. voorstel om wegens bijzondere belang stelling. die men dit jaar mocht ondervinden, het iojarig bestaan in 1S94 te vieren met een sport- en waterfeest. Wij hopen voor de Vereeniging, dat deze „bijzondere" be langstelling niet slaat op die Schagerbrug- genaars. Zijpe. Betrekkelijk nogal belangrijk was de buitengewone raadszitting van jl. Dinsdag. Aan de orde was het goedkeuren der rekening en nu had de Commissie iets op het hart, dat er uit moest. De post voor publieke verma kelijkheden n.1., veraamd op f300.ha l f 480.70 opgebracht en dus kregen we f 180.70 meer dan waarop we gerekend hadden. Nu zou een ieder denken, dat de Commissie en de andere Raadsleden met zoo'n buitenkansje erg in hun schik zouden zijn, maar geen kwestie van. Integeudeel venocht de Comin. den Voor zitter niet zoo gereedelijk toeslemming te geven tot het houden van publieke vermakelijkheden, •-'et is zonderling! Zou alle vermaak dan uit den booze zijn of gebeuren er ten onzent zulke scbnndelijke dingen bij die publieke pretjes Men zou het buitenaf waarachtig gaan gelooven. Jammer dat er ons nooit iets van ter oore kwam. Nu ja, die danspartijen, is dat dan zonde Mag men zich 11a eene geheele week van inspanning ook niet eens ontspannen Den Voorz. speet het ook, dat er zooveel van kwam hij wist cr niets beters op dan de belasting op het dansen maar te verhoogen maar mijn beste heeren, dan brengt het 't volgeud jaar nog meer op 1 Neen, als ge u daardoor bezwaard acht, verlaag die belasting dan, dat is het radieale middel. Eene andere opmerking van de Commissie was meer Billijk, n.1. dat de kruideniers- en grutterswaren voor het Weeshuis door een paar leveranciers zijn geleverd cn niet zooals altijd gelijkmatig verdeeld over allen. Zeker, dat is niet meer dan billijkals men niet aanbesteedt, dnn ieder zijn beurt. Onder dankbetuiging aan de Commissie werd natuurlijk de rekening goedgekeurd. Deze was als volgtgem.-rekening, ontv. f 46,327.98, uitgaaf f43,400.39, batig saldo f 2927.59 rekening Armbestuur, ontvangst f 9867,35^, uitgaaf f 8692.514, batig saido f 1174.84; rekening Weeshuis, ontvangst f 3327-04, uitgaaf f 2656.48, batig saldo f 970.56. Daarna stelden B. en W. voor, van liet batig saldo 1892, groot f 2227.59, f 1000 te gebruiken voor buitengewone aflossing var. schuld. Op voorstel van den heer Bier steker en gesteund door den lieer Nobel besloot men echter, die aflossing met de helft te verminderen. De afd. van de H. M. v. Landb. had verzocht een of meer Gemeenteraadsleden te benoemen om zit ting te nemen in het comité voor werkverschaffing, en daar allen daaraan hunne adhaesie schonken, werden als zoodanig gekozen de heeren G. Nieuwlnnd, P. Wai- boer, C. Kruijer en J. van Beusekom. Gedep. Staten hadden bericht, dat de aan slag van S. Groot in den hoofdei, omslag gehandhaafd blijft, zooals die door den Raad was vastgesteld de Min. van Binneiil. Zaken, dat het besluit in zake de verordening op het lager onderwijs niet kan worden vernie tigd, terwijl de Voorz. mededeelde, dat de politie-agcnt 4de kl. te Haarlem D. Smit benoemd is tot gem.-veldwncliter. Daar do lieer Biersteker, gelijk men weet, zijne laatste zitting bijwoonde, achtten de heer Nobel en de Voorz. zich geroepen een woord van waardeering tot liem te richten, wat de heer j Biersteker bewees zeer op prijs te stellen. En zoo eindigde deze vergadering, wat lang niet altijd met zulke vergaderingen het geval is, onder wederzijdsche erkenning van elkanders verdiensten. Wieringerwaard. In onze raadzit ting van jl. Dinsdag hadden we na goedkeu ring der gemecnle-rekeiiing cn liet onder/oek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, wat goed van stapel liep, een geurige schotel, n. 1. discussie over de mo gelijkheid van de invoering van liet tonnen stelsel. Er waren door den heer Melchior van Winkel welwillend de nuodige inlichtingen verstrek! en de heer Jb. Zijp Hz. deelde nu mede, dat, werd het stelsel ingevoerd ten be hoeve van de „Buurt" en een deel van het „Kleine Buurtje", p. m. 50 gezinnen, men dan 120 tonnen a f3.zou noodig hebben. Drie maal per week moesten zij opgehaald en ge reinigd worden, daarvoor betaalde men te Winkel f 5.per week aan een arbeider, die tevens vrije woning had. Het aanschaffen van een wagen kostte f 350 Verder had men daar natuurlijk een stuk grond voor lu t bergen de faecaliën en een boet voor het schoonma ken der tonnen. Van het Witte Kruis had men f74700 subsidie ontvangen en jaarlijks f 250. De jaarlijksche kosten beliepen (altijd te Winkel) f 400. Spr. achtte een en ander boven de krachten der gemeente. De heer Groneoian 'm meendp, en 0. i. terecht, dat het tonnenstelsel niet voor een deel, maar voor de kom der gemeente moest worden ingevoerd. Dan zou het wel nog duurder worden, maar bij de groote be hoefte aan „beer" kon de gemeente het aanbesteden. De heer Zijp stemde toe, dat de toestand der privaten en siooten heel wat fe wenschen overlaat, doch wilde dat verbeteren doorjaar- lyksclie uitbaggering en aanvoer van stroo- mend water. De vraag, of dit laatste moge lijk is, kwam bij ons op, en de heer Gro- neman scheen zich ook die vraag te hebben gesteld. Hij achtte uitbaggering goed, maar zelfs liet aanschaffen van een paar Norton- poinpen zou geen stroomend water geven. Spr. raamde do oprichtingskosten op f 1000 en wilde zien onderzocht of er geen personen zijn te vinden, die een en ander op eigen kosten willen aanpakken tegen vergoeding van de faecalifin. Groningen b. v. maakt jaarlijks f 40,000 met hei tonnenstelsel. Gelukkig werd besloten, dat B. en W. dit zouden onderzoeken. Verder zullen B. en W. streng letten op liet nakomen der veror deningen op den toestand der slooten. De heer Zijp wees nog op de wensche- lijklicid, de toelage voor de hulpondcrwijzeres vast te stellen en nadat de heer Groneman had verzocht streng toe te zien op het verbod omtrent het wielrijden, daar de wielrijders eenvoudig de rijtuigen voorbijsnorren en niet afstijgen, werd de vergadering gesloten. Barsingerhorn. De heer dr. Beeker, onze arts, was volstrekt niet tevreden met zijne aanstelling als gemeentegeneesheer op de conditiën door den Raad gesteld, dat bleek in de Raadszitting van den 19den dezer ter stond. Zooals die conditiën luiden, kon hij nl. terstond door het gemeentebestuur wor den ontslagen, indien zich te Kolhorn een arts mocht vestigen. Het spreekt vanzelf, dat hij daarvoor bedankte. Wel was hij ge neigd de benoeming aan te nemen, maar slechts nis men hem voor een vasten tijd be noemde en dat, als een arts zich te Kolhorn mocht vestigen, deze eerst na verloop van een half jaar in aanmerking kan komen. Ja, dat was een lastig geval. Men dacht het zoo goed te hebben ingepikt en daar wierp nu die dokter alles in duigen. Wat nu te doen Er werd gepraat en nog eens gepraat, maar men was niet gezind zoomaar ineens toe te geven. En toen vond men er het volgende op Men zal den heer Beeker benoemen voor een jaar, en deze benoeming wórdt voor onbepaalden tijd verlengd, indien er in dien tijd geen gegronde klachten in komen tegen den dokter, tenzij zich een geneesheer vestige, die naar het oordeel van het Gemeentebestuur kan in aanmerking komen. Als wij dit staaltje van duidelijke, glas heldere omschrijving nu goed begrijpen, dan zal dc heer Beeker, als hij hiermede genoe gen neemt, over een jaar nog even ver zijn als nu. Want na een jaar wordt zijne be noeming voor onbepaalden tijd verlengd en als er een geneesheer zich alhier vestigt, die naar het oordeel van het Gemeentebestuur in aanmerking kan komen, dan benoemt het die cn ontslaat den heer Beeker als het wil, want die is maar voor onbepaalden tjjd benoemd. Wij zijn benieuwd te vernemen, of de heer Beeker op deze conditiën zal ingaan. De ingekomen geloofsbrieven der herkozen Raadsleden, de heeren J. Hoekstra, J. Blau- boer en G. Beers, werden goedgekeurd. Vastgesteld wordt de rekening der gemeente over 1892, tot een bedrag in ontvangst van f 23912.20 en in uitgaaf van 23417.35 batig saldo 1' 494.85. Haarlem. Naar het „Hbld." verneemt heeft de heer Alex. Beuckers, om redenen van gezondheid, aan Gedep. Staten van Noord Schotland ontslag gevraagd uit zijn 93 „Wat wilt ge beginnen, „Edith snauwde bij haar toe. „Uw man is in gezelschap van ervaren zeelui en er zal hem niets overkomen. Laten wij liever het toeval danken, dat zijne landing vertraagd heefthet geeft ons gelegenheid een grooten voorsprong te krijgen!" Bestorven en verschrikt staarde zij hem eenige oogen- hlikken aan, toen schudde zij woest zijn arm, waarmede hij haar had willen tegenhouden, van zich af en sprong, vóór Burghardt het kon verhinderen, uit het rijtuig. „Dacht ge dan, dat ik Gerard zal verlaten, terwijl hij met den dood worstelt?" riep zij uit. „Wat mij ook van hem heeft kunnen verwijderen, zoolang hij in gevaar is, is mijne plaats daar beneden en niet hier in het rijtuig „Maar wat gij nu doet, is onzinzeide de schilder. „Als hij werkelijk in gevaar is, dan is niemand minder in staat om hem te helpen dan gij, en als..." Maar zijne woorden gingen verloven, want Edith ver loor geen tijd met er naar te luisteren. Met in den wind fladderende kleederen beklom zij de duinen, om daarna naar de plaats te ijlen, waar de booten lagen, zoo snel hare voeten haar konden dragen. De schilder, die ook uitgestegen was, deed een paar schreden, alsof hij haar wilde volgen, maar terstond ver anderde hij van plan en bleef. „Wij zullen de terugkomst van de dame hier afwachten," zeide hij tot den koetsier, wiens onverschilligheid ten duidelijkste toonde, dat hij er zich het hoofd niet mede zou breken of de dame heenging of niet. „Maar zijt ge werkelijk overtuigd, dat die boot niet aan land zal komen „Als de boot niet omslaat of niet in stukken wordt geslagen, dan lappen zij het misschien nog. Maar ik ge- 93 loof het niet. Het is een oude, wrakke boot en wat het ergste is vier man op de riemen is te weinig om door de branding te komen. Wat mij aangaat, ik geef geen cent voor hun leven, neen, geen cent En hij haalde met kracht aan zijn pijpje, dat dreigde uit te gaan. Burghardt heet op zijn onderlip en staarde zwijgend voor zich heen. Hij durfde het zichzelf niet bekennen, dat hij Gerard van Rinkow's dood wenschte, maar het instinctmatige gevoel van lafheid, dat hem weerhield naar beneden te ijlen, dat hem zelfs weerhield een blik tusschen de duinen door te werpen, 0111 te zien hoe het met de boot stond, dat waren onwederlegbare getuigenissen, dat hij dien misdadigen wensch koes terde. Hij was besloten niet anders te doen dan te wachten maar die minuten, waarvan elke hem eene eeuwigheid toe scheen, zij waren zeker de verschrikkelijkste van zijn leven. En daaronder aan het strand, bij de hoog op het duin gehaalde booten, stond op datzelfde oogenblik de geheele bevolking van Sakran, met gespannen aandacht de bewe gingen der vier mannen volgend, die daar met inspanning van alle krachten om hun leven worstelden. Het zeil, dat in de branding niet alleen nutteloos was, maar waarschijnlijk den ondergang van het kleine vaartuig zou hebben bevorderd, hadden zij gestreken en hunne eenige hoop berustte in de spierkracht en liet volhardingsver mogen hunner armen, die de breede schopyormige riemen voerden. Maar dat was geen roeien in den gewonen zin van het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2