NEDERLAND. bergte konden uitrusten, moesten de officieren van den staf, begeleid door eenige cavaleristen, uitgestrekte ver- j kenningen ondernemen, om iets te we ten te komen omtrent het verblijf van Tam-Alam en zijne troepen. Eerst na drie dagen vergeefs gezocht te hebben, gelukte het mij van een Chineeschen handelaar in een kampong aan de i westkust te weten te komen, dat de radjah met het grootste gedeelte zijner macht zich in zijne in de vlakte ge legen dessa had teruggetrokken. Nadat ik mij de ligging dezer dessa nauw keurig had laten beschrijven, keerde ik naar het legerkamp terug en deelde den generaal den uitslag van mijn onderzoek mede. HELDER, 29 Augustus. De nieuwe sluis 1c IJmiiitlcn. In haar nummer van jl. Zondag wijdt „de Amsterdammer" een uitvoerig ar tikel aan de sluiswerken te IJmuiden, die maar niet naar wensch willen gaan. Het blad wijst er op dat de opening der sluis door den Amsterdamschen handel met verlangen wordt tegemoet gezien, doch twijfelt er blijkbaar aan of dat verlangen wel spoedig zal worden bevredigd. Wat toch is het geval Reeds van het oogenblik dat aan den aannemer van den bovenbouw der sluis het reeds opgeleverde werk werd overgedragen, werd steeds een aanzienlijke, massa water verwijderd, hetwelk bleek op te borrelen uit de betonfundeeringen der sluishoofden, die geen bemaling meer hadden behooren te vereischen. Om het water, uit ver schillende wellen in do fundeering voortkomende, op te vangen, metselde men daaromheen een muur van 30 M. omtrek en één M. dik, maar dat men daarmede den nadeeligen invloed van het water niet heeft kunnen keeren, blijkt wel daaruit, dat de sluismuren nu reeds op verschillende plaatsen gescheurd zijn, nog wel niet zoo erg als de viaduct te Amsterdam, maar toch ter lengte van 1 tot ongeveer 2 meter. „De Amsterdammer" maakt zich, niet ten onrechte, over deze verschijnselen ongerust en wijst er op dat deze ten gevolge kunnen hebben dat de Noord zee wellicht eenmaal voor Amsterdam zal komenechter niet op een wijze als de heer Huet het zich wenschte. De toestand is zorgwekkend, daar men met grond kan vermoeden dat de be- tonfundeering der sluis „onderloops" is, met al de gevolgen daaraan verbonden. Het blad dringt daarom op het nemen van spoedige en afdoende maatregelen aan. De heeren B. J. Herweijer, hoofdinspec teur der posterijenA. H. Van Thiel, hoofdinspecteur der telegraphie; W. P. j Nagel en J. J. Doffegnies, inspecteuren der posterijenK. Van der Vegte en R. K. van Eldik, inspecteuren der telegraphie; H. H. G. Neujean en Th. Hoyer, post directeuren te 's Gravenhage en Rot terdam B. J. R. Engelbregt, directeur, gedetacheerd bij het hoofdbestuur; H. J. Bouwmeester, hoofdcommies der pos terijen, en L. M. Ruijtenburg, onder-direc teur der telegraphie, hebben zich tot een commissie vereenigd, ter verwezenlijking van het denkbeeld, om der nagedachtenis van wijlen den heer J. P. Hofstede, noofd- directeur der posterijen en telegraphie, een blijvende hulde te brengen. Zij hebben zich te dien einde tot alle ambtenaren en beambten bij posterijen, telegraphie en Rijkspostspaarbank gewend, om vrijwillige bijdragen, die, hoe gering ook, welkom j zullen zijn, doch f 5 niet mogen over schrijden. De hulde zal bestaan in een marmeren buste, of portret van den ont slapen chef, te plaatsen te 's Gravenhage I in de ontvangkamer van het hoofdbestuur, zoodat ieder in de gelegenheid zal kunnen 1 zijn het daar in oogenschouw te nemen. I Sir Edward Grey heeft in het Lager- huis omtrent de zaak der „Costa Rica Rac ket" verklaard, dat de Regeering rederlijker wijs van de Ned. Regeering geen f 120.000 vergoeding kan vragen voor de schade, welke kapt. Carpentier persoonlijk geleden zou hebben door een hechtenis van eenige weken iets anders is deeisch van de eige naars en de bemanning van het schip, welke eisch aan het oordeel van de raads lieden der Engelsche Kroon onderworpen is. Dit punt is nog in onderzoek en geen beslissing genomen. Tegen de bewering, dat de vermogens belasting veel meer zou opbrengen dan ge raamd was, is voor eenigen tijd de „N. Rolt. Ct." opgekomen met de opmerking dat niemand daar nog iets van kan afweten. Thans verzekert dit blad, dat die bewering naar alle waarschijnlijkheid geheel onjuist is. Afgaande op wat haar ter ooren kwam omtrent de grootste gemeenten, gelooft ze, dat die berichten door de uitkomst zullen worden gelogenstraft. Met het oog op het voorkomen van enkele gevallen van cholera in ons land, vestigt men de aandacht op het adres der ,,'s Gravenhaagsche Arabachtsvereeni- ging", den 18 N0V.1S92 gezonden aan de Tweede Kamer. Dit adres bevat het verzoek bij de wet bepalingen in het leven te roepen, waarbij het werpen en uitloozen van faecalicn en andere onreine stoften in ouze rivieren, kanalen, vaarten en grachten uitdrukkelijk wordt verboden en aan de Gemeentebe sturen de verplichting opgelegd, binnen een zeker vast te stellen tijdsbestek maat regelen te treffen voor de verzameling en den afvoer yan faecaliën, enz., zonder dat deze met de openbare wateren kunnen in aanraking komen en de algemeene volks- I gezondheid in gevaar brengen. 1 De nationale bloem van Neder land. Men zal zich herinneren, dat de radactie van „Floralia" indertijd een 90ort van plebisciet uitschreef voor eene nationale bloem van Nederland. De redactie deelt thans den uitslag mede. Door verreweg de i grootste helft, die hun stem uitbrachten, is gestemd voor de goudsbloem. De redactie hoopt, dat iedereen zich nu op 31 Aug. met de goudsbloem zal tooien en eindigt haar artikel met eene aanhaling aan het slot van een brief van een der inzendsters Mildbloeiende goudsbloem, onder bereik van arm en rijk, in zand- en kleigrond, overal zijt gij op 31 Aug. in vollen bloei. Leve dus de goudsbloem Zij vereenige het gansche Nederlandsche volk onder haar oranje-kleur en brenge door eensgezindheid en liefde voor het dierbare Oranjehuis een gouden stroom van welvaart over het gan sche land De goudsbloem zij de nationale bloem Medemblik. Alhier zal op 4 Septem ber a. s. een harddraverij worden gehouden met paarden van inlandsch ras, gespannen voor tweewielige rijtuigen, om prijzen van f 125, t 40 er. f 25 op denzeltden dag zal een wedstrijd in li«*t schoonrijden plaats hebben om prijzen van I 20, f 10 en f 5. Warmenhuizen. Het telefoon kantoor wordt hier vermoedelijk 1 Sept. voor den publieken dienst geopend. Binnenlandsch nieuws. Helder. Men deelt ons mede, dat de Nederlandsche vlag en de verschil lende kunstvoorwerpen, welke de oud-Hol landers aan Hr. Ms. schroefstoomschip „Van Speijk" in Amerika hebben aange boden en welke thans in de magazijnen op 's Rijkswerf alhier berusten, in bruikleen zullen worden afgestaan aan het Rijks museum te Amsterdam. Helder. Statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood over Mei 1893 Aantal inw. op 1 Jan.23709. Levend geb. 98 levenl. aang. 3 overl. (met inbe grip der levenl. aang.) 28 aantal op 1000 inw. per jaar: 18.01. Overl. op den leeftijd van minder dan 1 j. 4, 15 j. 3, 514 j. 1, 14—20 j. 3, 20—50 j. 8, 50—65 j. 2, 6580 j. 7, boven 80 j. 2. Overleden tengevolge van tering 6, apoplexia 3, bloed spuwing 7, acute ziekte der ademhalings werktuigen 3, organ. hartgebreken 1, acute ziekte (Ier spijsverteringswerktuigen 1, ziekte der organa urogenitalia 1, zelfmoord 1, on bekende oorzaak 2. Oudkarspel. Aan den op Woensdag jl. bij den heer G. Slotemaker gehouden kolfwedstrijd namen 30 personen deel. De eerste prijs werd toegekend aan A. Kist, met 135 punten de tweede aan N. Pronk, met 138 p.de derde aan P. Kraakman, met 128 p.de serie-prijs aan C. Zomer. Marine en Leger. I Omtrent de beproeving van pantserplaten op de Hors schrijft men De 6 pantserplaten waren 2 M. lang, 1.5 j M. breed en 0.15 M. dik. Zij waren beves tigd op schijven die in samenstelling met het boord der in aanbouw zijnde schepen type A over eenkwamen. Zij waren afkomstig uit de fabrie ken van Crown te Sheffield, Ga mme 11 te Sbeffield, St. Chamond te Chamond, Krupp te Essen, Schneider van le Creusot en Vickers te Sheffield. Het vuren geschiedde met een stalen ach- terlaadkanon van 12 cM., lang 35 kalibers en met stalen puntgranaten van Krupp, wegende 26 KG. Er werden op eiken plant 5 schoten gelost met (1e trefsnelheden van 440, 480, 520, 540 en 573 M. De eerste twee schoten werden door alle platen gekeerd. Het derde projectiel werd gekeerd door de platen van St. Chamont en Vickers het doorboorde de schijven van Cammell, Krupp en Schneider dóór en dóór en bleef bij die van Brown met de punt, even door de bui- j tenhuid stekend, in de pantserplaat zitten, j De vierde grannat werd gekeerd en verbrij zeld door de plaat van Vickers alleen zij drong door de scheepshuid heen bij die van Brown en St Chamond en werd bij die van Cammell, Krupp en Schneider na de geheele schijf doorboord te hebben op reep. 2000, 1500 en 1400 M. achterwaarts gevonden. Bij het vijfde schot bleven alleen de pla ten van Schneider en Vickers, waarfegen de granaten verbrijzeld werden, ondoorboord j drong het projectiel bij de schijf van St. Cha mond dóór den dubbelen bodem en werden de schijven van Brown, Cammell en Krupp geheel doorboord. De granaten die door de 3 laatstgenoemde schijven gegaan waren, werden niet teruggevonden. De plaat van Vicker9 bleek dus de eenige te zijn, die in staat was de buitenhuid en den dubbelen bodem van het schip volkomen te beschermen. Buitenhuid en dubbele bodem werden beide doorboord eenmaal bij de platen van Brown en St. Chamont, tweemaal bij de plant van Schneider en driemaal bij de platen van Cam mell en Krupp. Bovendien werd de buiten huid van het schip nog tweemaal doorboord bij Brown en eenmaal bij St. Chamond. Geen der platen toonde scheuren of kraken, behalve die van Vickers, waarin na liet vijfde schot scheuren ontstonden, die de plaat in drie groote stukken verdeelden, welke echter op hun plaats tegen de schijf bleven zitten, terwijl aan geen der bevestigings bouten eenig gebrek werd waargenomen. Het nieuwgebouwde ramschip „Reinier Claes^en" zal eerstdaags naar de Hors wor den gedirigeerd, voor proefnemingen met het geschut op stalen pantserplatcn. De kapt. ter zee W. F. Blaauw, inspecteur over de artillerie der Marine, zal deze proeven bij wonen. ITr. Ms. stalen kanonneerboot No. 3 is jl. Zaterdag te Hcllevoetslui9 buiten dienst gpsteld en in conservatie opgenomen. De luit. ter zee 1ste kl. C. Zeeman is mits dien eervol ontheven van het bevel over dien bodem, gedetacheerd bij het Departement van Marine en toegevoegd aan den chef van den Marinc-stai. De luit. ter zee 2de kl. VV. H. Nolthenius, die ook op genoemde boot heeft aediend, is geplaatst op Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De luit. ter zee 2de kl. J. R. van Osselen is tijdelijk geplaatst aan het hoofd der op leiding van mach.-leerlingen te Hellevoetsluis. Op Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis is de gouden medaille voor 36 jnren trouwen dienst, met daaraan verbonden gratificatie van f 50, toegekend aan den konstabel-majoor v. c. W. Kamminga. De luit.-ingcnicur P. A. A. Faure zal van hier worden overgeplaatst naar Amersfoort. De 2de luit. der art. N. D. Kuiper wordt van Utrecht naar hier overgeplaatst. Te Rijswijk is overleden de lieer G. de Fremery, ridder der Milit. Willemsorde, oud- luit. ter zee. Naar het „Hlild." verneemt, zal de reor ganisatie van het korps mariniers op 1 Mei 1894 eerst intreden. Eene belangrijke wijzi ging zal alsdan bij dat korps plaats vinden. Onderwijs en examens. Voor de vacnnte betrekking van hoofd der school te Schagcn hebben zich 33 sollicitan ten aangegeven. Tot onderwijzeres aan de openb. lagere school te Sint-Pancras is benoemd raej. S. de Vries, te Bc-neden-Knijpe. Landbouw en Veeteolt. De vergadering van de afd. Texel der Holl. Maatschappij van Landbouw, jl. Don derdagavond gehouden, was maar door een twintigtal leden bezocht. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen werden in behandeling genomen de punten van beschrijving vnor de alg. verg., den 15 Sept. a. s. te Amsterdam te bonden. Over het algemeen kon de verg. daarmede wel instemmen alleen het voorstel van de afd. Alfen, Oudshoorn en Aarlnmler- veen, „dat van Regeeringswege wettelijke bepalingen worden getroffen ter bestrijding der tuberculose bij bet rundvee, in dien zin, dat vee, aan bovenvermelde ziekte lijdende be vonden, van Rijkswege worde afgemaakt en do volle waarde daarvan aan den eigenaar worde vergoed," gaf aanleiding tot discussie, doordien een der leden betoogde, dat ge noemde afd. dit voorstel niet voldoende had gemotiveerd, daar uit de toelichting er van meer bleek de wensch van volle vergoeding voor de afgemaakte dieren, dan wel de be strijding der tuberculose in liet belang van bet algemeen. De vergadering weersprak dit niet en door de afgevaardigden zal hierop de aandacht worden gevestigd. Voor de keuze van een voorz. der H. M. v. L. werd de aandacht gevestigd op den heer Bauduin voor een lid in het hoofd bestuur op den heer Gronemanvoor de verdere benoemingen werden geen personen aangewezen. Tot afgevaardigde en diens plaatsvervanger werden aangewezen de heeren S. Kcijscr Pz. en C. Kcijser Pz. Verder deed de Voorz. mcdedeeling van een schrijven van de Vereen, „het Nederl. Paardenstamboek", dat medio Sept. te Texel weder eene keuring zal worden gehouden van paarden, welke men in het Stamboek wenscht opgenomen te zien. De vraag, door een der leden aan bet einde der vergadering gedaan „op hoedanige wijze de veehouder, bij de behoefte aan ruw voeder, daarin voor den winter zal voorzien," gaf wel aanleiding tot mededeelingen door verschillende leden, doch leidde niet tot eeoige afdoende conclusie. (Tex. Ct.) Ook te Schagen pogen de veehouders in de j slechte hooioogst te voorzien, door een geheele of gedeeltelijke toepassing van Bertels metbo de. Er zijn er, die uit eeu mengsel van rogge j en wikken in dei^ herfst nog eene 9nede groen over hopen te verkrijgen, anderen bepalen zich enkel tot eene uitzaaiing van rogge, om die in het voorjaar yan '94 te maaien en als stal voer te gebruiken. De langdurige droogte heeft echter het be- I werken van den grond bijna onmogelijk ge maakt. Ploegen met drie paarden bespannen, kunnen op vele plaatsen den grond ternauwer- 1 nood breken en dan nog kost het harden ar beid, om de grove kluiten stuk te slaan. Na gras wordt slechts door enkelen ingekuild. Toch heeft de ervaring bewezen, dat het in den winter door het vee gaarne wordt ge nuttigd en uitstekend op de melk-opbrengst werkt. Ons kwam echter ter oore, dal de smaak der melk door het voeren met ingekuild gras minder aangenaam wordt. In hoeverre dat waar is, zullen HIT. veehouders, die reeds een proef namen, misschien wel kenbaar willen maken. Mogen enkele streken zich door de geval len regen nog in een voldoende hooioogst verheugen, ja, er zijn er zelfs, waar men over vloedig teelt, in Hollands Noorden, met name te Schagen, is de teelt bijzonder slecht. Als e n voorbeeld uit velen, vermelden wij slecht9 dat de heer P. van uitstekend land, dat hem een gemiddelde opbrengst van 60 wagens op leverde, dit jaar 8 wagens verkreeg. Velen, die nog hoopten te hooien, hebben bet land reeds weder toegegeven. Dat de melk-opbrengst uit bet droge, stoppelige gras verre van rijk is, spreekt als van zelve. Malve kaas en geen hooi. (Sch. Ct.) Niettegenstaande er dit jaar prachtige veu lens zijn, is de handel in deze dieren te Ter schelling tot heden ongekend traag. Slechts ongeveer 20 stuks van de ruim 200 zijn ver kocht en wel tot zeer lage prijzen, nl. van 35 tot 59 gulden. Ook is er nog te veel rundvee voor het aanwezige voedervooral ouder de één- en tweejarige ossen moet eene opruiming komen. De koren-soorten zijn nog al meegevallenhet nagras is mooi en op de meeste akkers staan de aardappelen best. Enkele boeren hebben zelfs voor (1e tweede maal eene goede snede hooi van hunne weide gekregen, over 't algemeen is er evenwel niet meer dan de helft van bet hooi in een gewoon jaar en zal men dus vrij wat kortvoeder moe ten bijkoopen. Kerknieuws. Beroepen bij de Hengemeente alhier ds. H. A. Ludwig, pred. te Zuidscharwoude. Buitenland. Frankrijk en Italië. Napels, 26 Aug. De stad is rustig. In den afgeloopen nacht zijn 300 personen in hechtenis genomen. Bij besluit van den prefect wordt aan het publiek medegedeeld, dat de stad door gedrongen, armoedig en ongevoelig uitziende vrouwen. „Is het dan mogelijk, dat ge dit laat gebeuren Hebt gij ook geenbart voor den doodsnood uwer medemenschen „Voor die moordenaars neen antwoordde een der vrouwen ruw. „Hebben zij dan hart gehad voor hun eigen vleescb en bloed Als de lieve God ben zelf wil richten, zullen onze mannen dan sterven om het te ver hinderen „Maar bet zijn de Jankowski's alleen niet, die daar voor bun leven kampengij ziet toch dat mijn man er ook bij is, en wat ge voor ben niet wilt doen, dat doet ge misschien wel voor hem Ik beloof ieder, die een poging doet om hem te redden, wat bij wil." Zij bad zicli weder tot den eersten spreker gewend, maar kon niet merken, dat hare woorden eenigen indruk maakten. „Wie van ons daarbij omkomt, die kan met al uw geld niet levend gemaakt worden. De rijke lieden kunnen nu ook eens zien, dat zij voor bun vervloekt geld niet alles kunnen krijgen Hij, die dit zeide, was dezelfde oude man, wien Editb den dag na bare komst te Sakran zijne verloren netten had willen betalen en die een zeker aanzien onder hen scheen te genieten. Het herbaalde hoofdknikken van de anderen getuigde van instemming met zijne woorden. De toestand van de boot had zich gedurende dit korte gesprek er niet op verbeterd. In weerwil van de uiterste inspanning was men niet veel vooruit gekomen, want de van bet strand terugrollende golven stieten de boot telkens meer achteruit dan zij vooruit was gegaan. En als niet een barmhartige golf opeens een einde aan dit schouwspel 97 maakte, dan zou het einde tocli spoedig daar zijn, tenge volge van de uitputting der mannen. „Zij houden zich dapper, maar zij spelen bet niet klaar," meende een jonge borst, wien de wraakzucht uit de oogen straalde. „Sta op, Wilhelm, dan kan je zien hoe zij naar den duivel gaan!" Onwillekeurig wendde de jonge vrouw de oogen naar de plaats waar de man zat, tot wien deze hartlooze woorden gericht waren en eerst nu zag zij, dat ook Wilhelm Abrikat zich daar bevond. Maar de apostel van Sakran scheen geen acht te slaan op betgeen er op zee voorviel en bij bad ook stellig niets verstaan van hetgeen zij ge sproken bad. Hij zat achter een der booten in bet zand, met de elle bogen op de knieën en bet hoofd in de handen verborgen. De stormwind speelde door zijne haren en van tijd tot tijd rilde bij alsof bij de koorts bad. Ook bij hetgeen de jonge visscher tot hem zeide, ver roerde bij zich niet. Maar Editb gevoelde bij zijn aanblik de hoop opnieuw baar hart binnensluipen en aan eene oogenblikkelijke ingeving gehoorzamende, liep zij op hem toe. „Ja, sta op en kijk zeide zij, zich nederbuigend, zoo dat baar mond bijna aan zijn oor kwam. „Zie, boe uwe medemenschen, uwe broeders op de verschrikkelijkste manier met den dood kampen en boe een troep lafaards zich in dat gruwelijk schouwspel verkwikt. Dat zijn de menschen wien gij bet evangelie der liefde hebt gepredikt nu kunt ge met eigen oogen zien wat uwe prediking heeft uitgewerkt De toegesprokene had eerst eene onwillige beweging

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2