jhr. H. L. Quarles van Ufïord eu jlir. H. J. I A. Pompc v. Meerder voort, en in de rol van Hr. Ms. wachtschip te llcllevoetsluis en ge- I detachcerd aan boord der kannonneerboot „Gier", de luit. ter zee 2de kl. G. W. De Leur, en aan boord van het pantserschip „Schorpioen", de luit. ter zee 2de kl. P. H. D. Schuttevaer en| dc adelborsten der 1ste kl. J. A. Bland van den Berg en J. "Voogd. De Minister van BinnoiiL Zaken heeft jl. Zaterdag de sluitingsplechtig heid der Kamers verricht. In de vergaderzaal waren, behalve de leden der commissie van ontvangst, 14 leden tegenwoordig onder wie de presi dent der Tweede Kamer. Ook werd opge merkt de heer Thooft, niet herkozen lid der Eerste Kamer voor Gelderland, die van zijn laatste recht, om de slui ting bij te wonen, gebruik maakte. Binnenlandsch nieuws. Helder. Het Bestuur der Volksbijeen komsten. die hier eiken winterplaats hebben, hield jl. Vrijdag eene vergadering, waarin de a. s. winter-campagne werd voorbereid en de werkzaamheden, voor zoover dat nu reeds mogelijk was, werden geregeld. Er werd natuurlijk op gerekend dat verschil lende sprekens en de onderscheidene plaat selijke Vereenigingen, die gewoonlijk de Volksbijeenkomsten door hunne medewer king mogelijk maken, ook nu wel weder zoo welwillend zullen zijn hunne èn door het Bestuur èn door het publiek gewaar deerde diensten te verleenen. Wordt het Bestuur daarin niet teleurgesteld, dan zullen de bijeenkomsten gedurende de 23ste winter-campagne, die de volgende maand zal aanvangen, op den ouden voet worden voortgezet, daar ze, zooals zij tot heden gehouden werden, algemeen in den smaak vallen. Ook nu zal „Tivoli" wel weer te klein blijken om de zeer velen, die van de Volksbijeenkorasten wenschen de profi- teeren, te kunnen bevatten, daarvan hou den we ons bij voorbaat overtuigd. Helder. Waarschijnlijk gedachtig aan hetspreekwoord: „Met moet het ijzer smeden terwijl het heet is", doet het Bestuur van „Floralia", nu het wèlgeslaagde bloemen- teest van 1893 pas achter den rug is en men nog volkomen onder den indruk daar van verkeert, een beroep op onze plaats- genooten om, door toetreding tot het lid maatschap, de Vereeniging financieel te steunen. Wij bevelen te toetreding zeer aan, daar eene zaak als deze de mede werking van Helder's ingezetenen ten volle verdient. Wel zijn er reeds een aantal leden op de lijst ingeschreven, doch 't is noodig dat dit aantal vermeerdert, wil het Bestuur in staat zijn uitvoering te geven aan haar plan, om in 1894 een feest op gTooter schaal te organiseeren. Wieringerwaard. De „Fancy-fair" ten voordeele der vereeniging „Liefdadig heid naar Vermogen" alhier zal plaats hebben op Zondag 22 Oct. a. s. Schagen. De „Liberale Kiesvereeni- ging" verkoos in hare vergadering van jl. Woensdagavond, ter voorziening in de vacature Plomp, tot lid van het Bondsbe- stuur, de heer A. W. v. Kluyve. Utrecht. Dc Internationale Tentoon stelling tot bevordering der Photographie, welke van I tot 10 October in het „Park Tivoli" alhier zal worden gehouden, belooft zeer belangwekkend te zullen worden. Tot het vormen der jury hebben zich wel willend bereid verklaard de heeren Prof. D. Van Haren Noman, Amsterdam C. H. Bing- ham en A. C. Westerborg, beiden te Utrecht Louis Apol, den HaagArthur Briët, Nun- j speet Hendrik Groote, Amsterdam Const. W. Grolman, Utrecht. De heeren G. S. de Veer Jr., Arnhem, Ign. Bispinck, Bloemendaal, G. P, Smith, Groningen, en J. C. van Gendt, Amsterdam, vormden zich bereidvaardig tot eene commissie van bijstand en geven gaarne de noodige inlichtingen. Van gewaardeerde zijden zijn een 30tal verguld zilveren, zilveren en bronzen medail les aan de jury ter beschikking gesteld. De opening zal plaats hebben op Zondag 1 October a. s., des namiddags te uur, 1 In het „Park Tivoli". Marine en Leger. Hr. Ms. fregat „De Ruijter", bestemd om de volgende maand naar Oost-Indic te ver- j trekken, zou gisteren naar de reede zijn j gestoomd, doch werd daarin op het laatste j oogenblik door het scheuren der •toomleibuis verhinderd. Het schip moest nu in de haven blijven om te repareeren, waarmee men a. s. Vrijdng denkt gereed te komen. De opiumjngers „Cycloop" en „Argus" t arriveerden jl. Zondag van Vlissingen te Batavia. Aan boord was alles wel. Jl. Vrijdag had nnn boord van Hr. Ms. instructieschip „Nautilus" de jaarlijksche bevordering plaats: 8 bootsmausleerli ngen werden kwartiermeester, 17 matroos 1ste kl. en IG matroos 2de kl. De 1ste prijs, een zilveren horloge, is behaald door J. P. de Wit en de 2de prijs, een zilveren commando- fluit, door J. Kraaij. Aan boord van Ilr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wasscnncr" zijn 155 jongens tot lichtmatroos bevorderd. Landbouw en Veeteelt. Op de te Amsterdam gehouden tentoon stelling der Holl. Maatschappij v. Landbouw zijn o. m. de volgende bekroningen toegekend: Kleine groene of blauwe erwten, late piijs J O. Schnap, te Wiukel. Vnle erwten of capucijners, 2de pr. dezelfde. I Paardenboonen, 1ste prijs J. Breebnart Kz te Winkel. Collectieve inzending van nkkerhouw-ge- wassen van landbouwers, zelf gekweekt, 1ste prijs dezelfde. Vijf stuk9 Noordholl. Edammer (kleine kaas), gemaakt in Mei of Juni 1893, 1ste prijs A. j Eriks, te Petten. Vijf stuks idem, gemaakt na 1 Aug. 1893, I lstc prijs II. Waiboer Jz., te Wicringer- wnard en 2de prijs C. Mosk, te Schagcrbrug. j Vijf stuks Noordholl. (Edammer) kans, het j meest geschikt voor export, 1ste prijs A. I Donker Pz., te Wogmeer (gem. Obdam) 2de prijs K. Tensen Hz., te Schellinkhout en 3de prijs A. Koorn, te Hoogwoud. Vijf stuks idem, gemaakt in eene fabriek, lste prijs H. Harp, te Barsingerhorn en 2de prijs A. Eriks, te Petten. Vijf stuks middelb. idem, in 1893 ge maakt, elk van ongeveer 5 Kg., 2de prijs (gem. in Aug.) A. Eriks, te Petten. Vijf stuks commissiekaas, in 1893 gemaakt, elk van ongeveer 4 Kg., lstc prys (gemaakt in Aug.) A. Eriks, te Petten en 3de prijs C. Mosk, te Schagerbrug. Vijf stuks komijnde Edammer kleine kaas, gemnakt in Mei of Juni 1893, van ongeveer 2 Kg., 3de pr. C. Zijp Az., te Lambertschaag. Drie stuks zoetemelksche Goudsche kaas, in 1893 gewrongen, elk niet, lichter dun 5 Kg., 2de pr. (gemaakt in Aug.) A. Eriks, te Petten. Tweewielige rijtuigen, 2de prijs Jac. Met, te 11 eer-Hugo waard. Boerenwngens, melkwagens, karren, gier- karren, enz., 2de prijs dezelfde. Beeren, groot soort, geb. in 1892 of vroeger, 3de prijs S. G. van der Haagen, te Schagen. Merriën, geb. in 1891, 2de prijs O. Schaap, te Winkel. Een vet kalf, geb. in 1893, eervolle ver melding J Snoek, te Grootebroek. Te Broek op Langedijk was in het laatst der vorige week minder omzet in roode kool, tegen lager prijzen voor goede kwal. werd hoogstens f 5 besteed. Bloemkool gold f 3 a f 6 hiervan is weinig voorraad meer en dit weinige heeft evenals alle koolsoorten zeer veel te lijden gehad van de zooge- naamde „luizen", die zich door de voort- j durende droogte in ongekende hoeveelheid I vertoonden. Wel heeft de late kool van deze plnng minder te lijden gehad, doch Hink van stuk is zij niet geworden. Mogen enkele streken zich door de geval len regens nog in een voldoenden hooioogst verheugen, ja zijn er zelfs, waar men over vloedig teelt, niet alzoo in Hollands Noor- derkwarticr.Is het aan den invloed der twee zeeën of wel aan andere natuurkundige verschijnse len toe te schrijven, wij weten het niet, maar waar is het dat bijna elke bui Oost of West waarts uitweek. De gevolgen zijn dan ook hoogst treurig. Van uitstekend land, dat ge middeld jaarlijks 60 wagens hooi levert, ver kreeg men dit jaar van 8 tot 10 wagens. Tal van boeren zijn dan ook verplicht een gedeelte van hun vee te verkoopen, ten einde j met de verkregen gelden de overige beesten door den winter te helpen. Treurig is het met hen gesteld, die thans moeten verkoopen en weten in het a. s. voorjaar, door gebrek aan de noodige middelen, het vee niet terug te kunnen koopen. Voor dezen is de droge zomer eene vernietigende ramp en er zijn er j zoo velen. Om zooveel mogelijk nog in den nood te voorzien, hebben velen de Bertels j methode in toepassing gi-hracht. Uit eeu mengsel van rogge en wikken hopen zij in den herfst nog een snede groenvoer te ver krijgen. Anderen bepalen zich enkel tot eene uit zaaiing van rogge, om die in het voorjaar van 1894 te maaien en ah sf al voeder te gebruiken. De langdurige droogte heeft echter hc.t bewerken van den grond bijna onmogelijk gemaakt. Ploegen, met drie en vier paarden bespannen, kannen op vele plaatsen den grond nauwelijks breken eu dan kost het nog harden arbeid om de grove kluiten stuk te slaan. Nat gras wordt door enkelen ingekuild, doch de onaangename geur, door de verzuring ontstaan, weerhoudt de mcesten. Toch heeft de ervaring bewe- z.en, dat het door het vee gaarne wordt ge nuttigd en uitstekend op de nielkopbrengst werkt. (llbld.) In Frankrijk zijn, wegens de schaarschte aan hooi, allerlei proeven genomen met bui- tenlandsche voederplanten. I11 het bijzonder wordt nu als zoodanig aanbevolen een spur- riesoort uit Sachalin, die bnitengewoou snel groeit. Sachalin is liet eiland benoorden Japan, dat tot Siberië behoort en dus aan Rusland onderworpen is. Wellicht dat hierin al een reden is gelegen, waarom die plant in Frankrijk zoozeer de aandacht trekt. Reeds vroeger zijn met een Jnpansche soort proeven genomen, die echter tegengevallen zijn. De Sachalinsehe spurrie heeft nog eene andere deugd. De jonge blaadjes zouden tevens voor den niensch een smakelijke groente opleveren, het midden houdende tus- schen spinazie en zuring. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In de te Amsterdam gehouden vergadering deelde de Voorzitter ji. Vrijdag na de pauze mede, dat tot afgevaardigden hij het Ned. Landbouwcomité zijn benoemd de hee ren lierman F. Bultman, J. L. T. Groneman en Th. J. Waller voor Noordholland, C. J. van der Oudermeulen, 1). F. A. Bauduin en P. A. J. de Bruine voor Zuidliolland, met den heer H. P. de Kat v. Hardingsveld tot plaatsvervanger, terwijl als plaatsvervanger voor Noord-Hol land wordt aangewezen de heer J. Zijp Kzn., te Abbekerk. Verder werdpn benoemd tot leden der com missie voor de wetsherziening voor Noord- Holland de he.eren K. Cz. de Boer te Asscn- deltt en Fr. Lieftinck, te Haarlemvoor Zuid-Holland PI*, van der Breggen te Wad dingsveen en L. ltinkes Borger, te. Leiden. Alsnu kwamen aan de orde de voorstellen der afdeelingen: A. Van de afd. Allen, Oudshoorn en Aar- landerveon„De afd. spreekt den wensch uit, dat van Regeeringswcge wettelijke bepa lingen worden getroffen ter bestrijding der tuberculose bij het rundvee, in dien zin, dat vee, aan bovenvermelde ziekte lijdende be vonden, van Rijkswege worde afgemaakt en de volle waarde daarvan aan de eigenaars worde vergoed." In haar toelichting acht de afd. deze maatregelen tot bestrijding der tuberculoze wenschclijk, wegens het veelvuldig voorkomen dier ziekte onder het rundvee en de sehadp, die daardoor den landbouw wordt toegebracht. Als ecnig afdoend middel tegen het voort woekeren der ziekte noemt de afd. afmaken door den Staat en vergoeding der - volle waarde aan den eigenaar. In zijn praeadvies omtrent dit voorstel acht het hoofdbestuur het heter de besturen der gemeenten, waar openbare slachthuizen zijn, te wijzen op de wenschulijkheid om door een oordeelkundige „venekering" het nadeel van den hoer af te wentelen, zonder daarvoor kosten te maken, terwijl /,ij zich nog zullen bevoordeelen door hunne veemarkt aanlokkelijk te maken. Na langdurige discussie vnreenigle de vergadering zicli ten slotte met het prae advies van het hoofdbestuur. De uitslag der stemmingen wordt 1111 be- j kend gemaakt. Tol voorzitter iu plaats ilesh"cren ilcrmau F. Bultman is gekozen de heer D. F. A. Bauduin, te 's Gravcnhagc. Tot lid van het Hoofdbestuur is gekozen dc heer S. de Jongh, te Oudorp tot lid der linanciëele commissie de heer Jhr. mr. W. (i. Dedel, te Amsierdaiu. Nu komt aan de orde B. Van de afdeeling Houtrijk en Polanen „Ten einde de gelegenheid te geven tot het verkrijgen van goede zaaizaden, worden door het hoofdbestuur jaarlijks twee zaai zaden-keuringen uitgeschreven, een in het voorjaar voor zomergewassen en de andere in den herfst voor wintergewassen. Deze keuringen worden elk zoowel te Am sterdam als te Rotterdam gehouden op of in dc onmiddellijke nabijheid van de Korenbeurs. Ter bevordering der inzendingen zullen ccnige gepaste geldelijke bekroningen voor de beste monsters worden beschikbaar gesteld, zoo noodig uit de kas der Maatschappij, en aan den uitslag der keuringen publiciteit ge geven in liet „Landhoiiw-Wcekblail". Het hoofdbestuur praeadviseert mede te gaan met het voorstel der afd. Houtrijk en Polanen en voor de uitvoering een post op de begroot ing ad t 200 aan te wijzen. Bij aanneming zal het hoofdbestuur acht geven op de verbouwing der gewassen in de verschillende deelen der Maatschappij en dus bij voorkeur tarwe en andere wintergewassen in Zuidholland zo-nergewassen en fijne zaden in Noordholland vragen. De afd. Houtrijk en Polanen vereenigt zich geheel met het prae-advies van het hoofd bestuur, waarna het punt wordt aan renomen. De heer Bauduin, tot voorz. der Maatschappij gekozen en juist ter vergadering gekomen, dankt voor de vereerende benoeming op hem uitgebracht. Aan dc orde komt 1111: C. Van de afdeeling Leiden en Omstreken „De afdeeling Leiden en Omstreken, van oordeel zijnde dat de tot dusver gevolgde wijze van beoordeeling op de Algemecne Ten toonstellingen der Maatschappij niet aan het doel beantwoordt, stelt voor om te besluiten a. dat de beoordeeling op de Algemeene Tentoonstelling der Maatschappij voortaan zal plaats hebben volgens een speciaal daarvoor J op te maken reglement b. in dat reglement 0. a. te bepalen, dat bij dc beoordeeling gevolgd zal worden het puntenstelsel c. het hoofdbestuur uit te noodigen, één of meer commissiën te benoemen, om de uitvoering van dit denkbeeld voor tcbereiden. Het hoofdbestuur prae-adviseert omtrent dit voorstel ongunstig. Het wijst er op, dat het reeds dikwerf éen punt van overweging heeft uitgemaakt, de keuring toe tc passen volgens puntenstelsel, doch men herhaaldelijk op moeielijkheden is gestuit; dat bovendien bij keuring volgens dit stelsel alle inzendingen langer dan één dag ter tentoonstelling zouden moeten blijven, wat der Maatschappij veel geld zou kosten en aanneming van het voor stel dus zeer moet ontraden. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 13 September 1893. J. Jz. B., te Helder, een trekdier door een persoon beneden de zestien jaren op straat te Helder doe.n besturen, f 0.50 boete of 1 dag hecht. G. de B. en G. J. S., beiden te Helder, nachtrumoer, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. S. D., Ie Wieringcn, nachtrumoer, f 1 boete of 2 dagen hecht. F. S. G, II., tc Helder, een tapperij te Helder tusschen 12 uur 's nechts en 5 uur 's morgens voor het publiek geopend hebben, f 3 boeto of 1 dag hecht. P. B., te Helder, als winkelhouder en opkoo- per gecne aanteekening houden van alle door hem gekochte goederen in een doorloopend register, f l boete of '2 dagen hecht. P. van 1)., te Helder, dronkenschap, f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. van E., VV. D., en J. B., allen te Helder, II. B. Pz., Ie Texel, en H. T. te Volendam, dronkenschap, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. W. van O., tc Helder, dronkenschap bij derde herhaling, G dagen hecht. C. V., te Helder, dronkenschap bij vierde herhaling, 7 dagen hecht. J. D. S., te Hehler, dronkenschap bij vierde herhaling, 10 dagen hecht. J. de J., te Helder, dronkenschap, twee maal gepleegd, 2 boeten van f 1, subsidiair 2 dagen hecht, voor elke boete. A. VV., te Helder, dronkenschap bij tweede herhaling, tweemaal gepleegd, 2 hechtenis- strallen van 3 dagen elk. C. van der P., te Helder, als tapper niet boven of ter zijde van de buitendeur zijner tapperij zijn naam te lezen hebben, terzijde, hoven of onder het aldaar geplaatste woord „vergunning", f 0.50 boete of 1 dag hecht. R. C. P., en .1. de VV., beiden te Helder, loopen op hooiland in de maand Mei zonder daartoe gerechtigd te zijn, vrijgesproken. J. Jz. R., te Texel, schapen laten loopen op den weg te Texel, vrijgesproken. Kerknieuws. Ds. H. A. Ludwig, pred. te Zuidschar- woude, heeft het beroep naar de Herv. gem. alhier aangenomen. De heer ds. D. C. Tnijm is, blijkens kennisgeving van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage, door het classicaal bestuur voorloopig in zijn bediening geschorst. Buitenland, Frankrijk. De geruchten omtrent Cornelius Herz laat de Regeering in eene officieuse nota tegenspreken. Het is vol komen onjuist, wordt in de nota gezegd, dat de Regeering van zins is, verandering te brengen in de inslructien, welke den Franschen vertegenwoordiger te Londen gegeven zijn om de uitlevering van Herz te verkrijgen. Op verzoek der Fransche Regeering zal opnieuw een officieel onder zoek worden ingesteld naar den toestand van Herz. Oostenrijk. De „Magyar Hirlap" deelt mede, dat door boeren te Bokszog en Pamumd in Wallachije een poging is gedaan om den trein te doen ontsporen, waarin Keizer Frans Jozef zich bevond, toen hij bij gelegenheid van de legeroefeningen daar passeerde. 132 niet uitspreken en Edith bemerkte aan liet sidderen van zijn lichaam, hoe vreeselijk hij leed onder de onverbidde lijke noodzakelijkheid dezer ontzettende scheiding. Eene uitdrukking van wanhopige kalinte kwam op haar gelaat en met vaste, hoewel klanklooze stem, voleindigde zij den door haar man onvoltooid gelalen zin „Als ge de plichtvergetene vrouw nog langer onder uw dak houdt, bedoelt ge. Ik begrijp wel, Gerard, dat het, na hetgeen ik in waanzinnige verblinding gedaan heb, niet anders kan. E11 ik dank u daarom niet minder voor uwe grootmoedigheid. Wat ge ook verder over mij en mijne toekomst zult beslissen, ik zal dit nooit vergeten." „En als als wij nu gescheiden zijn, Edith, wat denkt ge dan te doen Zij trok met eene uitdrukking van ontzettende moeheid op haar gelaat de schouders op. „Ik weet het niet. En ik ben op 't oogenblik niet in staat daarover te denken. Er zal wel ergens een stil boekje op aarde zijn te vinden, waar ik mijne misdaad kan boeten." „Burgliardt zal u echter opnieuw opzoeken. Gij zult hem wederzien en misschien misschien. Ook zonder dat hij het uitsprak, begreep zij wat bij bedoelde en hare gestalte, die tot nog toe gebogen was geweest, richtte zich snel op, terwijl hare donkere oogen vlammen schoten. „Hij zal zich niet meer in mijne nabijheid wagen na hetgeen hij in deze kamer uit mijn mond gehoord heeft. En wanneer hij nog de brutaliteit had het te doen, dan zou die eerste poging dat zweer ik u, Gerard, ook dé laatste zijn." 138 „Er is dus niets meer in uw hart terug gebleven wat voor hem spreekt? Gelooft ge, dat ge voor immer genezen zijt van het verlangen naar eene vereeniging met hem?" De jonge vrouw liet het hoofd weder zakken en er liep eene siddering door hare leden. „Als ge mij niet wilt kwetsen, Gerard, waarom wilt ge mij dan dwingen antwoord te geven op zulke vragen Hoe kan ik aan uwe vergiffenis gelooven, als ge mij op zoo'11 manier uwe verachting toont?" „Zoo was het niet gemeend, Edith Maar het is mij ook nog altijd onbegrijpelijk hoe ge mij kondt verlaten om een man, tot wien gij niet eens door eene innige liefde werd aangetrokken. Dat ge mij niet liefhad, nu ja, ik moest daar ten slotte wel aan gaan gelooven, maar dat ge mij zoo haatte Nogmaals hief zij de gevouwen handen tot hem op. „Vraag mij niets meer. Als ge nog een klein beetje medelijden met mij hebt, dan bezweer ik uvraag niets meer. Ik weet dat ik de strengste staf verdiend heb en ik weet dus niets wat mij daarvan kan redden. Ik ben bereid mij aan alles te onderwerpen wat ge over mij besluiten zult, maar men legt zelfs den grootsten misdadiger geen erger straf op dan bij dragen kan en wat gij als antwoord op uwe vraag verlangt, dat uit te spreken, Gerard, gaat boven mijne kracht. Hij schudde het hoofd en keek haar treurig aan. „Ik begrijp u niet, maar ik verlang in ieder geval niet u te zien lijden. Ik heb genoeg van mijn eigen lijden. Eén ding moeten wij echter nog bespreken. Tegenover de zucht tot laster van de wereld moeten wij een voor-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2