NEDERLAND. weg die over de hei en langs bosschen van den Laarderstraatweg, vlak over den ingang van het kamp, naar het dorp heenvoert. Halverwege kruist deze weg den binnenweg van Blavioum naar Naarclen. Ongeveer honderd meter voorbij dit kruispunt, trok een eigenaardig, klagend geluid de aandacht van do drie wande laars, die tot nu toe hun weg zingende hadden vervolgd. Zij bleven staan en luisterden scherper; het geluid herhaalde zich. Er was echter niets te bespeuren. Op ruim 150 M. achter de onderwijzers wandelde het hoofd der school, de heer P. Beemsterboer, met zijne vrouw, die het geluid ook duidelijk vernam. De heer B. trachtte zelts, door wat luider te spreken,de aandacht zijner echtgenoote af te leiden, om haar niet angstig te maken. //Inliet dorp aangekomen, vernamen de onderwijzers dat hun hospes, de bakker Schilders, en zijn 15jarig dochtertje, insgelijks van het kamp gekomen, het kermende geluid in de bosschen aan den binnenweg ook gehoord hadden. Het meisje had zelfs angstig den arm van haar vader gegrepen en gezegd i/O, vader, dat is de stem van een mensch (Hbld.) HELDER, 26 September. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant". Bij Kon. besluit is J. R Kist, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd tot burgemeester der gemeente Ophemert, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Zuidscharwoude. Bij Kon. besluit is met 1 Oct. a. s., 1. aan den luit. ter zee 2de kl. W. A. J. Van Diggelen, op zijn verzoek, vergunning verleend tot het waarnemen eener particu liere betrekking buiten het zeewezen, voor den tijd van een jaar, onder stilstand van non-activiteits-traktement en zonder op klimming in de ranglijst; 2. de adelborst ïste kl. G. Hoogenraad bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. Bij Kon. besluit is benoemd, met 11 Oct. a. s-, tot burgemeester van Wieringer- waard, C. Rezelman Dz. en met 10 Oct. tol burgemeester van Petten, A.Eriks, secr. dier gemeente. Bij Kon. besluit is rar. S. M. S. Mod derman benoemd tot burgemeester der gemeente Groningen. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat „Tromp", onder bevel van den kapt. ter zee H. G. Hildebrandt, den 23 dezer te Batavia aangekomen. Te Antwerpen houdt men zich bezig met een plan tot verbinding van de Schelde en den Rijn door een inter nationaal kanaal, waarvoor de inwoners van Antwerpen, Brussel en Maastricht reeds in het begin van deze eeuw ge ijverd hebben. Men was reeds met de werken be gonnen, toen zij, naar de „Ind. Beige" beweert, gestaakt moesten worden door toedoen van Nederland, dat voor eene vermindering van zijn doorvoerhandel vreesde. Slechts het Duitsc-he deel tusschen den Rijn en de Maas werd toen, op een klein gedeelte na, uitge voerd. In 1848 werd een kanaal gegraven op kosten van België, dat de Zuid- Willemsvaart verbindt met de Schelde. Het kanaal begint bij Bocholt (L.) en werd in 1850 voor de scheepvaart ge opend. Op enkele kilometers (niet meer dan 8) ter weerszijden van de Maas na, is dus het Rijn-Schelde kanaal gereed. Nu de haven van Rot terdam verbeterd is, treedt het belang dier verbinding op den voorgrond en gevoelt men daar weder behoefte aan een gemakkelijker, goedkooper verbin ding met de Rijnprovinciën, om voor de mededingging met Rotterdam beter toegerust te zijn. Nederland kan ech ter het doortrekken van het reeds ge graven gedeelte beletten. Ter oplossing van deze kwestie heeft de Kamer van Koophandel te Antwer pen nu een commissie benoemd, die de zaak zal bestudeeren. Daar de Belgische diplomatie niets kan uitrichten, zoo meldt de Antwerpsche correspondent van de „Indép. Beige", hoopt men, dat de Duitsche diplomatie bij de Neder- landsche Regeering de noodige stappen zal willen doen. Immers de Rijnprovin ciën hebben eveneens veel belang bij liet tot stand komen van het Rijn Scheldekanaal, dat haar verbinding met de zee weer 100 KM. zou bekorten. Binnenlandsch i 0 :i w Helder. Wij achten liet niet ondien- 1 stig er aan te herinneren, dat de stoom boot 1 „Adn van Holland" met de winterdienst, van 1 Oct. tot 1 April* des Zondags de dienst te 2.15 u. van Texel naar hier en te 5 u. van hier naar Texel, niet vervult. Helder. 't Zal onzen plaatsgenooten, beminnaars van het tooncel, zeker aangenaam zijn te vernemen dat reeds nu maatregelen worden genomen om hun de ophanden zijnde lange winteravonden te helpen korten en deze j zoo genoegelijk mogelijk te maken, 't Zijn de lieeren Van Lier, de directeuren van onzen S'.ads-schouwburg, die. zich aan liet. werk hebben gezet om een aantal voorstellingen, in den loop van den aanstaanden winter tc ge ven, voor te oereiden. Dezer dagen zullen zij in deze gemeente een lijst doen circuleeren, waarop men voor de acht abonncments-voorstellin- gen, door huil gezelschap in den Stads schouwburg te geven, kan inteekenen. De lieeren Van Lier verzekeren dat aan deze voorstellingen de meeste zorg zal worden besteed. De beste en nieuwste stukken van het repertoire zullen worden uitgekozen, de voornaamste artisten van het gezelschap, waaronder de lieeren Veltman en Pot harst, zullen daarin optreden, terwijl aan raonteermg en sccnerie kosten noch moeite zullen worden gespaard. De decoraticn van den schouwburg worden naar Amsterdam overgebracht, 0111 daar in de ateliers van de beeren Van Lier 1 te worden nagezien, verbeterd en ver nieuwd. Wij vertrouwen dat onze plaatsgenooten zullen toonen de pogingen van de lieeren Van Lier, om hunne voorstellingen zoo aangenaam mogelijk te maken, te waardeeren, door in grooten getale op de aan te bieden lijst in tu teekenen. Helder. Iu de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, gehouden op Vrijdag den 22 September j!., werden behandeld 1. eene missive van den Minister van Wa terstaat, llnndel en Nijverheid, over wijziging en aanvulling van enkele bepalingen omtrent de kiesbevoegdheid voor de Kamers van Koophandel, met het oog op de intrekking der patentwet. Hiermede werd tegelijkertijd behandeld eene missive van het bestuur dezer gemeente, waarbij gevoegd was een afschrift van een stuk over hetzelfde onderwerp. Bij discussie blijkt, dat de eenparige meening der Kamer is, dat alle mannelijke personen, die zijn Nederlander, meerderjarig en niet bij rechter lijke uitspraak het beheer of de beschikking over hunne goederen hebben verloren, voor de toekenning van het kiesrecht voor de Ka mers van Koophandel in aanmerking moeten komen, voor die gemeente, waar zij wonen en eenig bedrijf van handel of nijverheid uit oefenen. I11 dien zin zal hierop worden geantwoord. 2. eene missive van den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, betreffende het vraagstuk van de wederinvoering eener ootrooiwet, met een nota van toelichtingen en een wetsontwerp. De Kamer vereenigt zich met de meening van een harer leden, dat voor ons kleine land het vrijhandclslelsel liet meest gewenscht is en een ootrooiwet niet anders dan tot schade der ingezetenen kan leiden, waarom zal worden bericht, dat in voering eener octrooiwet der Kamer niet ge wenscht voorkomt. 3. eene missive van de vereeniging „Maat schappelijk belang" (afd. Helder), de mede werking der Kamer inroepende tot het alhier verkrijgen van een betaal meestersknntoor. Bij bespreking dezer zaak wordt, in herinnering gebracht dat reeds meermalen hierop door de Kamer werd aangedrongen, in het belang van de meer dan -100 gepensioneerden en van zoovelen die betalingstukken ontvangen van een der departementen, die niet dan met on kosten kunnen worden ingewisseldwordt be sloten, nogmaals op deze zaak bij Z. E. den heer Minister van Financiën terug tc komen. Verder worden besproken ingekomen adres sen, betreffende den vischafslag alhier en de opheffing van de scheepvaartrechten op het Noordhollandsch Kanaal, met verzoek om ondersteuning. Na eenige discussie wordt daartoe besloten. Helder. De Gymnastiek- en Exercitie- vereeniging „Pro Patria" alhier, hield jl. Zaterdagavond in „Musis Sacrum" eene fees telijke vergadering, tot opening van het winterseizoen. De leden niet hunne dames en verdere genoodigdcu waren flink opge komen, waardoor de zaal goed bezet was. Nadat de bijeenkomst door den president der Vereeniging, den heer F. C. 11. Schlnh- milch, met een kort woord was geopend, werd het woord genomen door den secretaris, den heer H. J. A. Verhoeve Bruinvis, die er aan herinnerde, dat de heer Sehlahmilch welhaast 5 jaar als president aan het hoofd der Vereeniging zal hebben gestaan, terwijl het reeds 6 jaar geleden is dat de beer G. 1). Hagenaar zich met het penningmeesterschap zag belast. Met eene zeer waardeerende toe spraak werd beiden jubilarissen, de heeren Sehlahmilch en Hagenaar, door den heer Bruinvis namens de werkende leden een stoffe lijk blijk van achting aangeboden, voor elk bestaande in eene sierlijke cassel te met album, de namen der leden bevattende. De aan wezigen stemden met deze huldebetuiging ten volle in. Hierna werd met het afwerken van het pro gramma een aanvang gemaakt. Allereerst werd de serie slaafoefeningen te aanschouwen ge geven, welke op het jongste feest van het Nederl. Gymnastiek-Verbond te Amsterdam door meer dan 1000 turners werd uitgevoerd. De serie werd goed afgewerkt en viel zeer in den smaak Ook de toestel-oefeningen rek en rek-muurspringen, werden over het algemeen flink uitgevoerd, terwijl het nummer „gym nastische standen", dat liet gymnastisch ge deelte van het programma besloot, met recht een luid applaus oogstte. Een paar aardige voordrachten en het kluchtspel „Eén uur dokter" gaven eenige variatie aan het programma en werden door de aanwezigen met -genoegen gevolgd. Eer. geamineerd bal, dat tol laat in den nacht voortduurde, besloot natuurlijk den feestavond. Texel. Gemeenteraad. Zitting van 22 September 1893. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Westenberg, Koorn, Koning, Bakker, Mets, F. Keijser, C. P. Keijser, Dros, Roeper en Zijm. De Voorzitter opent de vergadering en doet de notulen der vorige voorlezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter mededeling 1. van eene missive van den heer Striek van Linsehoten, voor zijne benoeming tot raadslid bedankende. 2. Hoe geene uitvoering is gegeven aan het besluit om den kweekeling Dikker ter adsistentie aan het ho f'd der school te de Koog toe te voegen, omdat zulks tegen de wet zoude zijn. 3. van een schrijven van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling dat de loting voor de militie dit jaar en waarschijn lijk ook in het vervolg, te den Burg zal worden gehouden. 4. dat de Commissie uit Gedep. Staten bij liaar bezoek op Texel de kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger verilieerde, een en ander volkomen in orde bevond en hare bij zondere tevredenheid over de keurige admi nistratie tc kennen gaf. 5. dat blijkens een ontvangen schrijven van den Ingenieur Kempers aan het verzoek der schipperij tot het nanbrengen van bout jes in de palen der hnvenbesohoeiing ge volg zal worden gegeven, en G. van een adres van den met den reini gingsdienst te den Burg belasten persoon, verzoekende f 25 's jnars verhooging van salarisook dat door de gemeente hem een schuurtje wordt verstrekt tot stalling voor zijn paard, of hem een stukje grond wordt aangewezen, waarop hij zelf een gebouwtje lot dat doel kan plaatsen. Sub. 1 tot 5 worden voor kennisgeving aangenomen en sub. G wordt tot eene volgende vergilde- ring aangehouden. De benoeming van een wethouder in de vorige vergadering niet geschied zijnde, om dat de Voorzitter naar aanleiding van 't geen daaromtrent door Mr. Cremer in zijn werk wordt gezegd, in de nieeniiig verkeerde (laar toe de Raad voltallig behoort te zijn, kan blijkens ingewonnen informatie bij de Ge meentestem evenwel geschieden en stelt hij daarom voor daartoe thans over te gaan. De benoeming geschiedt ter voorziening in de vacature-Westenbergde nieuwbenoemde zal aftreden in het jaar 1S99. Tot stemming overgaande, worden S stem men op den heer Westenberg en 2 op den heer Koorn uitgebrachteerstgenoemde is dus herkozen en verklaart de benoeming aan Er wordt gelezen een adres van den heer Heeroma, hoofd der school aan de Koog, verzoekende eene gratificatie voor de meer dere werkzaamheden, door hem in 't belang van 't onderwijs verricht gedurende den tijd dat de betrekking van onderwijzer aan zijne school vacant was. De Voorzitter stelt voor, de behandeling uit te stellen tot dc vacature aan de school van den lieer H. zal zijn vervuld en men j dus zal kunnen oord celen hoe lang door den 1 lieer II. buitengewone diensten zijn verricht, j De Raad vereenigt zich hiermede. Thans is aan de orde de bespreking van het onderwijs aan de Koog. De Voorzitter deelt mede, dat vóór en 11a de trnctementsverhooging oproepingen zijn gedaan dat de examens thans zijn afgeloo- pen en slechts twee sollicitanten zich hebben j aangemeldbeide verzoeken zijn ter onder- j zo ie gesteld in handen van het hoofd der school. De vraag is nuwil de Raad uit dit tweetal eene benoeming doen of wil hij vol gens de wet alleen uit een drietal benoe men in liet laatste geval zal men opnieuw moeten adverteeren er. om kans van slagen te hebben het salaris moeten verhoogen. 1 De heer Koorn ziet geen bezwaar uit een tweelul tc benoemen, mits sollicitanten zich in persoon presenteeren. Dc Voorzitter zegt, dat zulks zeer moeie- lijk zal gaan, tenzij men sollicitanten tegemoet komt in hunne reiskosten. De heer C. P. Keijser wil liever trachten ruimer keus te krijgen en het salaris tot f 600 verhoogen. De Wethouder Keijser geeft in overweging deze zaak aan te houden en op flink salaris eene onderwijzeres met acte handwerken te ben oemen. De Voorzitter vraagt of dc vergadering zich niet dit voorstel kan vereenigen. De heeren Westenberg en Koorn mecnen dat de lieer Heeroma is benoemd onder be lofte dat het salaris voor het onderwijs in handwerken door zijne echtgenoote koude worden genoten. Dc heer Westenberg zon 't voor den lieer H. hard vinden, indien hij die inkomsten moest missen, de tractementen zijn evenwel niet hoog; hij zou liever den tegenwoordigen toestand willen behouden en een ouderwijzer benoemen. De Voorzitter zegt het den Wethouder Keijser niet is te doen om den heer H. in zijne inkomsten tc bekorten hij geeft alleen in overweging een onderwijzeres te benoemen. De Wethouder K. kan zich dc bedoelde toezegging aan den beer Heeroma niet her inneren ook hij zou den heer 14. gaarne meerder salaris toekennen, doch geeft in 't belang van 't onderwijs zijn voorstel in over weging. De heer C. P. Keijser vereenigt zich met liet gevoelen van den voorsteller. De heer Westenberg repliceert het den schijn zou hebben alsof hij het persoonlijk belang van den lieer H. hooger zou achten dan dat van 't onderwijs, zulks is volstrekt niet het geval hij wilde ook daarom liever een onderwijzer benoemen, omdat z. i. diens onderwijs in den regel is te prel'ereeren boven dat van eene onderwijzeres. De lieer C. P. Keijser zegt, met het oog op het onderwijs in de nuttige handwerken er voor te zijn eene onderwijzeres te benoemen. De Voorzitter kan met den beer Keijser meegaan en vraagt of het voorstel aan den Wethouder Keijser wordt aangeuomen, waarop toestemmend wordt geantwoord. Bij de rondvraag van den Voorzitter vraagt de lieer Mets op een gedeelte van het haven terrein tot meerdere veiligheid een lantaarn, terwijl de heer C. F. Keijser wijst op den minder effenen toestand van den grindweg over den Waal- en Burgerdijk. Dc Voorzitter antwoordt den heer Mets dat aan zijn verlangen zal worden voldaan en den heer Keijser dat juist heden door den weg werker de gewenschte verbetering wordt aan gebracht. Hierna wordt de vergadering gesloten. Marine en Leger. De portier C. Jansrna wordt 1 Oct. a. 9. van 's Rijkswerf tc Amsterdam naar hier verplaatst. De sterkte der manschappen bij het korps mariniers zal bij de nieu we organisatie onge veer gelijk blijven aan de tegenwoordige. Zij worden evenwel meer ingedeeld op de oor logsschepen. De wijziging zal voornamelijk dc hoogere rangen treffen. Reeds drie luitenants der mariniers hebben, in verband met de ophanden zijnde reorga nisatie, overplaatsing aangevraagd bij het Ned.-Ind. leger. Eene eenvoudige, maar indrukwekkende plechtigheid had jl. Vrijdagmorgen plaatsjaan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, n.1. dc uitreiking van de Milit. Willemsorde aan den provoost lt. 11. Slndens. Een talrijke opkomst van aldaar aanwezige ridders dier orde en Marine officieren was een bewijs van hunne sympathie voor den onderofficier, die zich deze koninklijke onderscheiding had waardig gekeurd. Onder beschermheerschap van den heer J. W. Visser, directeur der Kweekschool 4 Nimmer sloeg hij de handen op een ledige plaats of greep hij iets verkeerds. In den donker kon hij gerust alles vinden en mocht er eens iets niet te vinden zijn, dan bleek het toch spoedig, dat hijzelf hiervan de oorzaak was. Kortom, mijnheer Demmers zegende het oogen- blik, waarop mejuffrouw Suze van Hees de pen had opgevat 0111 te solliciteeren, en hij zou, indien hij haar het driedubbele van haar salaris had moeten uitbetalen, dit liever hebben gedaan dan haar te missen. Als hij ergens spijt over gevoelde, dan was het hierover, dat hij haar niet vroeger had gehad. De onrust en de onaangenaamheden van jaren zouden hem dan bespaard zijn geworden. Doch het was nu voorbij; het leed was geleden en bij gunstige verandering vergeet men spoedig liet onaangename verleden. En zoo was „Groot Rustoord" dan weer geworden wat de naam aanduiddeeen heerlijk, lieflijk rustoord, waar de vrede en het geluk huis vestten. De zou drong in de gezellige huiskamer van „Groot Rustoord" onbelemmerd door. Geen jaloe zieën weerden haar, geen veranda belette haar in het ruime vertrek door te dringen. Vroolijk ver lichtte zij het beschilderde behang en schitterde zij op het vergulde lijstwerk, dat de vakken afscheidde. Breedc stralen schoot zij op het fraaie, groen ge bloemde tapijt, als wilde zij die kunstige bloemen met hare verkwikkende stralen verwarmen. liet was een heerlijke najaarsdag en dc ramen stonden open, om ook aan de frissche lucht toegang te" verleenen. Daar buiten in den tuin klonk het vroolijke, heldere gezang van het roodborstje en van den winterkoning, die met elkander schenen te wed ijveren in helderheid van geluid. Een troep musschen vocht om de kruimpjes, welke de juffrouw uit het raam had geworpen en werd met onverflauwde volharding gadegeslagen door de kat, die achter een heester verborgen ineengedoken zat te loeren. Tussclienbeide slechts werd haar aandacht afgeleid door een dikke vette spin, die zich gedurig tot dicht 111 hare nabijheid liet afzakken van de bladeren van den wingerd, die boven de ramen was geleid, om dan weer bliksemsnel naar boven te snellen. De kat scheen echter terecht te begrijpen, dat dit armzalige boutje niet waard was de kans op een gelukkige uitkomst van hare voorgenomen jacht te verliezen en hield zich met voorname onverschillig heid, alsof zij de spin niet eens zag. In de kamer zaten mijnheer Demmers en zijne huishoudster aan het ontbijt. Mijnheer slurpte met welbehagen zijn thee en at met meer smaak dan hij in jaren gedaan had. Gewoonlijk liet hij het ge- heele ontbijt onaangeroerd, maar sinds kort was dat geheel veranderd. Wat toch één mensch een verandering kan aan brengen, dacht Demmers, toen hij op dien morgen zijne huishoudster gadesloegwat toch de eene mensch een invloed op den andere kan uitoefenen. En dat mocht hij waarlijk wel zeggen, want de verandering, die mot hem had plaats gegrepen, was opmerkenswaardig. Nooit had hij zooveel en zoolang in de huiskamer vertoefd als tegenwoordig, nimmer zoo geprofiteerd van het minste vleugje mooi weer, dat het najaar nog gaf, om een poosje in den tuin te vertoeven. Zat hij vroeger het grootste gedeelte van den dag op zijn kamer, thans niet, en des avonds ging hij er in het geheel niet heen. Als de lamp werd ontstoken, nam hij een boek ter hand, maar sinds eenige avonden sloeg hij het suoqpi; op dezelfde pagina open en ook weder dicht. Hij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2