De heer A. van Dedem acht sommige I zinsneden der Troonrede te optimistisch. Zoo die aangaande den oogst en den veestapel. Is die toestand op het oogen- blik tamelijk bevredigend, er is aan leiding om den winter niet zonder zorg tegemoet te gaan. Van handel, nijverheid en scheepvaart wordt gezegd, rlat „daarin geen merkbare verandering is gekomen". Is dit zoo, dan kan men dien toestand niet anders dan slecht heeten. En van waar dan de uitlating, dat de algemeene toestand des lands „bevredigend" is? Spr. zal geen nieuwe redactie voorstellen, maar bepaalt zich tot een woord van pro test. De heer Pyttersen dringt met den heer De Meyier aan op de herziening van het Personeel. Doch men bedenke, dat in elk geval het gevaar voor uitstel der behan deling van de Kieswet moet worden ont weken. Daarom zou het ongewenscht zijn, om de urgentie van het Personeel al te zeer op den voorgrond te plaatsen. Verschuiving van de Kiesrecht-behande ling zou spr. een groot gevaar achten, waardoor tweedracht en ontevredenheid zou worden gewekt. Daarom neme men liefst de soberheid, door de Regeering be tracht, tot voorbeeld. De heer Bahlmann gelooft, dat de niet- toezegging der herziening van het Personeel groote teleurstelling, zoowel in als buiten de Kamer, heeft gewekt. Desnoods behoude men de tollen, als het maar komt tot de zoo dringend noodige verlaging van het Personeel. De heer De Beaufort (Amsterdam) voorzitter der Commissie van Redactie heeft in de financieele paragraaf der Troon rede eene zekere „rust van voldaanheid" gevonden. Waarin vindt de aankondiging, dat belasting-verhooging niet noodig zal zijn, eigenlijk haar grond? Is de Minister niet geneigd met zijn hervormings-arbeid voort te gaan Deze indruk zou zeker door de nadere verkla ringen der Reg. worden weggenomen. Om al deze redenen achtte de Commis sie 't het best, een blooten weerklank op de Troonrede te geven. De Minister van Financiën wijst er op, dat, waar de Troonrede zegt, dat geen belastingen moeten worden verhoogd, daar mee niet zou gezegd zijn, dat herziening niet noodig is. Aan rust denkt de Minister nieter is op het gebied van belasting-hervorming nog zeer veel te doen en de Min. aarzelt niet op den ingeslagen weg voort te gaan. Waarom is niet van het Personeel ge waagd? Zoodra de Bedrijfsbelasting was aangenomen, is de Min. aan het werk gegaan om te onderzoeken, in welke rich ting verlichting in deze zal kunnen worden gevonden. De Min. meent de moeielijkheid te hebben opgelost, maar is er nog niet ge heel zeker van. Daarom gewaagde de Min. er in de Troonrede niet van. De Min. ontkent, dat hij meer heeft be loofd dan hij heeft gedaan. De Min. heeft zijne uiterste krachten ingespannen. De algemeene strekking van het adres werd, ondanks de bezwaren van den heer A. van Dedem, die ze nader ontwikkelde, zonder stemming goedgekeurd. Het geheele adres is aangenomen met 65 tegen 1 stem (die van den heer A. van Dedem). De vergadering is daarna gesloten. Het ontwerp op de krijgstucht, bij de Tweede Kamer ingediend, behoudt in hoofdzaak de grondslager, der vigeerende wetgeving. Het herstelt alleen de ge breken, bevat aanvulling van de leem ten of brengt wenschclijke wijzigingen aan. Het krijgstuchtelijk recht voor zee- en landmacht is in één ontwerp vervat. De militaire disciplinaire vergrijpen worden in twee klassen onderscheiden. Tot de eerste behooren handelingen, die een schending der militaire verplichtingen leveren, tot de andere delikter., die disciplinair kunnen afgedaan en ettelijke overtredingen tegen de krijgstucht. Binnenlandsch nieuws. Helder. Het programma van het negentiende zomerconcert, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2} u., door liet Staf- muziekkorps der K. N. Marine in het „Park Tiroli" nlhier te geven, luidt als volgt 1. 1848—1893. Peestmarsch, opgedragen aan het Delftsch Studentencorps, ter gelegen heid van haar 9de Lustrum, G. van Tien hoven van den Bogaard. 2. Jubel-Ouverture (met slot oud Wilhelmus van Nassauen, van Marnix van St. Aldegonde, 1583), C. M. von Weber. 3. Alpenhornklange am Rosen- laui-Gletscher, Emile Kronach (mit Solo für Cor Anglaise). 4. Grande fantaisie sur des motifs de 1'opéra de G. DonizettiLa fille du Regiment, F. Blumentritt. 5. Ouverture: Soldatenleben, Kéler-Béla. 6. Eine Musik- reise durch Europa, A. Conradia. Abfahrt von Amsterdam b. Berlin c. Oesterreich d. Schweize. Italicn (Tarantelle)f. Frank- reich g. Spaniën (Bolero)h. Gewitter auf See i. Schotland; j. Engeland; k. Rusland; 1. Polen m. Ungarn n. Zurückkehr in Amsterdam. 7. La Sércnala, Valse Espagnole, Olivicr Me'fra. Nos. 1, 2, 3, 4 en 5 eerste uitvoering. Marino en Leger. De zomerschietoefeningen van Hr. Ms. artil lerie-instructieschip „Bellona" aan de Hora zyn voor dit jaar afgeloopen. Dc ctat-major van Hr. Ms. fregat „De Ruijter",dat bij gunstig weer morgenochtend te. 1 uren van hier naar zee zal vertrekken, be- I staat uitkapt. ter zee C. HolTman, com- mandantkapt-luit. ter zee L. C. Rovers, lste ofï.luit. ter zee lstekl. W. J. Cohcn J Stuart, id. P. Scholten; luit. ter zee 2de kl. W. C'ornelis, id. O. Van Lennep, id. W. C. B. Wintgens, id. A. J. Kleijnenberg adel borsten lste kl. E. P. Westerveld, J. .1. M. Baart, M. C. Koning, K. Zeeven, J. II. Tours, F. H. Smit Kleine, A. W. lioeke, F. K. J. Heringa, A. Waller, C. Aronstein, C. J. P. Zaalberg, L. J. Quant, R. F. Muschart, P. A. Arriëns, J. Arendsen de WollT, G. L. Heeris, P. A. Van Rees, A. D. Muller, P. H. Gnllé, C. Van Manen en F. B. Klaver weiden ofï. v. gez. lste kl. T. Janssonius, id. 2de kl. W. A. Stark, off. v. adm. 2de kl. S. F. baron Van Heerdt tot Evcrsberg, adj.-admin. A. A. Peereboom Voller. Het machinekamer-personeel bestaat uit mach. lste kl. v. k. J. G. H. Jordans, id. 2de kl. A. Aarsen, id. id. E. M. Bnijck, id. 3de kl. P. Ohmstede, id. id. P. L. Cocheret, mach.-ll. lste kl. P. G. Gallas, id. A. B. Engelbrecht, id. G. J. Conrad, id. C. A. I)e Bode, id. J. W. J. Cleijpool, id. F. J. L. Swüste. De kapt.-luit. ter zee H. Van der Meer wordt 1 Nov. a. s. als hoofd ven het vak van uitrusting op 's Rijkswerf te Hellevoet- sluis vervangen. Er is bepaald, dat dag en nacht aan boord van Hr. M«. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam een officier van gezondheid aanwezig zal moeten zijn, ten einde desverlangdjhulp te verleenen bij plot selinge gevallen van cholera aan boord van Hr. Ms. schapen, in de mariniers-kazerne of op 's Rijkswerf aldaar. Mutatie op heden in de directie der Marine te Hellevoetsluis op non-actief worden gesteld de luits. ter zee 2de kl. W. C. A. Hoog en D. E. Van Dijk, van Hr. Ms. „Nautilus", W. H. Nolthenius, van Hr. Ms. „Prins van Oranje" en W. A. J. Vau Diggelen, van Hr. Ms. „Gier"; geplaatst: op Hr. Ms. „Nauti lus" de luits. ter zee 2de kl. L. J. Van Helo- ma, jhr. H. L. Quarles van Ufford en jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoortop Hr. Ms. „Gier" de luit. ter zee 2e kl. G. W. De Leur; overgeplaatst: van Hr. Ms. „Nautilus" naar Hr. Ms. „Prins van Oranje" de luit. ter zee 2de kl. H. H. Del Court van Krimpen. Omtrent het proefstoomen van den nieuw- gebouwden monitor „Reinier Claeszen", den grootsten monitor onzer Marine, bestemd voor de verdediging van het Zuiderfrontier en in conservatie te Hellevoetsluis, vernemen wij uit goede bron het volgende Op den eersten proeftocht, op 21 dezer, wilde men de vaart bij weinig vermogen lee- ren kennen en op deu tweeden, 2 3dezer, heeft men het kolenverbruik bij 10 mijlsvaarl nagegaan. Na den kolenproef werd een uur met 150 slagen gestoomd, waarbij een vaart van 12 mijl behaald werd. Jl. Donderdag zou de derde proeftocht (de volle krnchtsproef) gemaakt worden langs de gemeten mijl, maar eerst werd de „Claeszen" in het droge dok te Hellevoetsluis opgeno men, waar eene kleine verandering in de afmetingen der voortstuwers gemaakt zal worden, waardoor men nog beter resultaten hoopt te verkrijgen. De levering van p. m. 1,261,000 Kg. pnntscrplaten, ten behoeve vau de in aan bouw zijnde pantserschepen te Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen, is opgedragen aan den heer Jacq. R. Dulilh, te Rotterdam, als vertegenwoordiger der Compagnie des haute fourneaux Forges et Américn de la Marine et des chemins de fer te St. Chamond (T.oire), Frankrijk. Benoemingen, enz. Tot lichtwachter te de Cocksdorp op Texel is met 1 Oct. a. s. benoemd J. C. Ham, te Egmond aan Zee. De rijksveldwachter (brig.-titulair) R. Bot, te Alkmaar, is, op zijn verzoek, met ingang van l dezer eervol ontslagen. Het overgroot aantal sollicitanten naar de betrekking van rijksveldwachter maakt het noodzakelijk, vooreerst geen niéuwe sollici tanten daarvoor in aanmerking te doen komen; mitsdien zal op de alsnog tot dat einde in gediend wordendu verzoeken vooreerst geen acht meer worden geslagen. Onderwijs en examens. Benoemd tot onderwijzeres te Heiloo, mej. T. van Es, te Enkhuizen. Kerknieuws. Geslaagd voor het ndmissie-examen der Theologische School te Kampen, de jongeling Joh. Taal, leerling van den heer C. W. II. Louws alhier. Rechtszaken. ATrondissements-rechlbank te Alkmaar. Zitting van 26 Sept. 1893. A. P., te Schagen, mishandeling, 8 dagen gevangenisstraf. M. P., huisvr. v. G. V., te Helder, dief stal, f 5 boete, snhs. 3 dagen hecht. H. F., te Helder, mishandeling, 6 dagen gev. C. H., te Hoorn, diefstal, 8 maanden gev. P. d- G., A. d. G. en J. d. G., te Cas- tricum, mishandeling, de eerste 4 weken, de tweede 2 weken en de derde 1 week gev. J. D., te Enkhuizen, openbare dronken schap, bevestiging van het vonnis van het kantongerecht. A. B., te Hoorn, diefstal, 6 maanden gev. C. U., te Hoorn, heling, 6 maanden gev. M. G., te Enkhuizen, diefstal, vrijgesproken. P. v. R., T. S., J. S.. S. d. J. en M. B., allen te Hoorn, diefstal, de 4 eersten ieder 5 dagen gev., de laatste vrijgesproken. Buitenland. België. Jl. Donderdagmorgen werd iu vele mijnen vau het bekken Charleroi de arbeid gestaakt; het aantal werkstakers bedraagt 1700. Men gelooft, dat de werk staking zich zal uitbreiden, doch van korten duur zal zijn. In het bekken van La Louviére breidt de werkstaking zich nog uit; men telt daar nu reeds een 5000 werkstakers. Enkele mijnen hebben versterking der gen darmes of het zenden van troepen gevraagd; daartoe is echter nog geen bevel gegeven. Düitschland. De telegrammen die tusschen Keizer Wilhelm en Prins Bismarck gewisseld zijn, luiden vertaald als volgt Güns, Sept. 19. Aan Prins Bismarck, Kissingen. Ik heb tot mijn grooten spijt eerst nu vernomen, dat Uwe Hoogheid onlangs eene vrij ernstige ziekte doorstaan heelt. Daar ik te gelijker lijd, Gode zij dank, vernam, dat een,voortdurend toenemende beterschap ingetreden was, betuig ik daarover mijne groote voldoening. Daar ik gaarne iets zou bijdragen tot verder herstel uwer ge zondheid, verzoek ik Uwe Hoogheid, met het oog op het minder gunstige klimaat van Varzin en Friedrichsruh, gedurende den winter uwen intrek te willen nemen in een mijner kasteelen inMidden-Duitsch- land. Na overleg met mijn hofmaarschalk zal ik Uwe Hoogheid den naam van het meest geschikte kasteel doen weten. Wilhelm. Prins Bismarck zond het volgende ant woord Kissingen, Sept. 19. Aan Z. M. den Duitschen Keizer Met den meesten eerbied zeg ik Uwe Majesteit dank voor uwe viendelijke be tuiging van deelneming in mijn ziekte en van voldoening over de pas ingetreden verbetering in mijn gezondheid en niet minder voor Uwer Majesteit's vriendelijk verlangen om tot mijn herstel mede te werken door mij een woonplaats te ver schaffen in het gunstige klimaat. Mijn eer biedige dank voor de vriendelijke plannen van Uwe Majesteit wordt in het geheel niet verminderd door de overtuiging, dat mocht het Gods wil zijn dat ik herstellen zal daarop waarschijnlijk de meeste kans bestaat in den huiselijken kring en de om geving, waaraan ik gewend ben. Daar mijn ongesteldheid van zenuwachtigen aard is, deel ik de meening van mijnen geneesneer, dat het beste middel om mijn beterschap te bevorderen is, den winter te midden mijner gewone omgeving en bezigheden door te brengen en dat de storing in mijn zenuwgestel, die door een verblijf in nieuwe voor mij vreemde omgeving en gezelschap pen waartoe ik genoodzaakt zou zijn, indien ik aan Uwer Majesteit's verlangen gehoor gaf veroorzaakt zou kunnen wor den, met het oog op mijn hoogen leettijd vermeden moet worden. Professor Schwen- ninger zal de eerste gelegenheid te baat nemen om U deze overtuiging, die ook de mijne is, schriftelijk mede te deelen. Bismarck. De hofmaarschalk van Keizer Wilhelm, graaf Von Lehndorf, is volgens de „N.-Y. Herald" (Parijsche uitgave), te Kissingen aangekomen, naar het heet om over een samenkomst tusschen den Keizer en den gewezen rijkskanselier te onderhandelen. Hetzelfde blad deelt mede, dat Bismarck weinig eetlust heeft en slecht slaapt. De rheumatische pijnen gevoelt hij thans in den linkerschouder. Graaf Herbert von Bis marck. voud zijnen vader veel veranderd bij was zeer geschokt toen hij den Prins terugzag. Engeland. Gladstone hield jl. Woens dagavond in de AlbertHallteEdinburgh eene redevoering voor een publiek van 1200 personen, die hem bij zijn optreden met groot gejuich begroetten. De redenaar ver klaarde dat zijn streven ten gunste van Home Rule niet zonder succes was geble ven. Een ontbinding van het Parlement wegens de verwerping van de Home Ru le- voordracht zou tegen het beginsel der grond wet zijn en verraad tegenover eene groote natie, die het recht heeft zichzelveu te regee- ren zelfs de quaestie van de opheffing van het Hoogerhuis zou aan de kiezers worden onderworpen. liet zal de plicht der meer derheid zijn, een middel te vinden om het doel te bereiken. Spanje. Maarschalk Martinez Campos maakt 't goed. Van alle zijden ontving de generaal, door wiens toedoen vooral de monarchie werd hersteld en die alge meen voor den leider van Spanje in uren van gevaar wordt gehouden, blijken van sympathie. Ook generaal Perez Clemente werd ernstig gewondin het geheel zijn 13 officieren en hoofdofficieren gewond. Hoeveel personen uit de toeschouwers wonden of kneuzingen bekwamen, is niet bekend. Toen Pallas de bommen had geworpen, gooide hij zijn pet in de lucht en schreeuwde ik heb 't gedaan. Hij erkent alles, maar voegt er steeds bij, dat hij, als hij ter dood wordt veroordeeld, niet ongewroken zal sterven. De man is typograaf, gehuwd en vader van 3 kinderen. Maandagnacht en Dinsdag zijn nog 20 anarchisten te Barcelona gearresteerd; bij de huiszoekingen is nog een bom gevonden. De bereden j gendarme,die gedood werd, was op het oogenblikder ontploffing vlak bij den Maarschalkde grootste stukken van de bom troffen hem en het dier, dat hij bereed; was hij daar niet gewees.t dan zou de Maarschalk ongetwijfeld gedood zijn. De overheid vermoedde wel, dat onder de anarchisten iets broeide; men dacht echter niet dat zij onbeschaamd genoeg zouden zijn te pogen den Maarschalk op klaarlichten dag aan het hoofd der troepen te dooden. De toestand van den Minister-President Sagasta (die jl. Donderdag zijn kuitbeen brak) is verbeterd. Griekenland. Te Thorikos, bij Lau- rium, is een waar Pompei ontdekt, eene stad die, na bedolven te zijn door eene on bekende oorzaak, geheel geconserveerd is gebleven met huizen, muren en straten. De ontdekking maakt veel sensatie. Brazilië. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van het oude pantser schip „Lozandes" en zijn daarmede de rivier opgestoomd tot Rosario, het centrum van den opstand. De regeering heeft hen een kruiser en twee torpedobooten achterna ge zonden. De generaals Reijalle en Arredondo zijn uitgetrokken tegen de opstandelingen 111 de provinciën Cordoba, San Louis en Tucuman, De regimenten nationale gardes van de provinciën Entre-Rios en Buenos- Ayres concentreeren zich voor Rosario. Kolonel Espina, die beschuldigd wordt de opstandelingen te hebben aangezet tot den aanval, welke jl. Donderdag door tor pedobooten op de vloot werd gedaan, is tot den kogel veroordeeld. In Santa Fe zijn de opstandelingen op de vlucht gedre ven hun aanvoerders zijn krijgsgevangen gemaakt. Volgens een particulier telegram, te Lon den ontvangen, is het bombardement van Rio-Janeiro jl. Donderdagmorgen hervat. Siam. Op een conferentie met den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, nam gis teren de Fransche gezant Le Myre de Vilers een verzoenende houding aanhij schijnt zijne eischen gematigd te hebben. Er be staat nu veel hoop op een vreedzame op lossing De onderhandelingen zullen Vrij dag hervat worden. CHOLERA. Sedert onze vorige opgave deden zich choleragevallen voor in de navolgende gemeenten 12 de vlam en snoof met een alleraardigste beweging van de neusvleugels den blauwen rook op. „U rookt heerlijke sigaren," merkte zij op. „Ja, 't is een goede sigaar," zeide hij, „anders, ik heb er nog wel betere, waarvan ik u ook eens zal laten genieten." „'t Is of ik ook rook," lachte zij. Deinniers lachte ookhij vond zijn gezegde en baar opmerkingen even koddig en hij luisterde met welgevallen naar baar helderen lach en keek met zeker genot in haar vroolijk gelaat. Gedurig als hij liaar aanzag, vertrok zij haar mond tot een lach en hij lachte dan ook. E11 indien een derde hen zoo had zien zitten, zou die wel gedacht hebben, dat mijnheer Demmers en zijne huishoudster zich als een paar dwazen aanstelden. Een oogenblik later stond Demmers op en slenterde den tuin in. Hij draaide een paar minuten daar buiten rond als iemand, die niet weet wat hij doen zal, maar stak toen zijn hoofd door het opgeschoven raam en zeide „Ik geloof waarlijk, juffrouw, dat u nog haast niet in den tuin zijt geweest.' „Ja toch, wel eens even." „Achteraan ook?" vroeg hij. „Achteraan? Neen, niet verder dan dat hekje." „O, maar dan hebt u nog niets gezien," zeide hij. „Hebt u lust, kom dan eens met mij, dan zal ik u alles eens laten zien." Zij legde haar werk neer en was een seconde later aan zijne zijde. 13 „Dit voorste gedeelte is niets*, zeide hij, „die bloe men beteekenen niet veel. Aan den achterkant moet ge eens zien. O dat is zoo'n mooi gezichtWist u dat niet, dat de tuin achter aan de vaart uitkomt „Aan het water Neenik ben nooit zoover ge weest," zeide zij. Zij wandelden samen voort onder het zware lommer van beuk en eik, van kastanje en linde, over de met fijne kiezel vast aangestampte tuinpaden, elk oogenblik stilstaande, om een bloembed, een perk heesters, een sierplant of een boom te beschouwen. Mijnheer Demmers zorgde voor de noodige ver klaring en aan de juffrouw was eer te behalen. Zij kende slechts van weinige gewassen de namen en de hoedanigheden, en Demmers vond dat aardiger, dan indien zij met alles bekend ware geweest. Nu kon hij uitleggen en wijzen en hij zag zoo graag haar ernstig luisterend gezichtje naar hem gekeerd. Bijna waren zij aan het eind van den tuin, die zeer diep was. Aan het eind was het geheel van de vaart afgesloten door een hooge vlierhaag en een daarachter staande rij geschoren linden, zoodat men eerst om den laatsten hoek van de kronkelende paden, daar waar zij zich vereenigden, door eene ope ning in haag- en boomenrij de vaart en het aan de overzijde gelegen landschap kon zien. „Dus u is nog nooit hier geweest vroeg Dem mers. „Neen", betuigde zij, het hoofd schuddend. „Doe dan de oogen eens toe, tot ik u zeg te kijken," zeide hij. „Maar dan kan ik niet zien." En beiden lachten luid en recht hartelijk over dit dwaze gezegde. „Maar dat hindert niet," zeide de heer Demmers, „ik zal u leiden, geef mij een hand." Suze sloot de oogen en gaf hem een hand. Het was alsof beiden een schok kregen bij die aanraking. Maar zij deden alsof zij er niets van merk ten en haar bij de hand verder voerende, liep Dem-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2