NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE iwnzr Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. woensdag TT" uciooer 1893. jaargang ai NEDERLAND. Het Vailerlamlt gbelrouwe Blijf lok tot in iluii Jout. Wilhelmuslied. Q 0 EN Jan Pielers. Co en. Versotiljat lederea Dliiscl;u;, DonderdLasj en Zaterdag. Abonnementsprijs per 8 maande n: Voor de eonrant binnen de gemcoentef 0.70, met Jong Holland/ 1.20 4 naar do overige plaatsen van Nederland w 0.90, e e e 1.40 t t allo landen, dio in hot postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, wet 2.60 eet e Znid-Afrikat 2.50, e e e 4. Adv otiën J. U. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Van 15 regela 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van ds hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advsrlentiën voor liefdadige doeleinden per regel 5 Ct. Dienstaanbiedingen voor den werkenden standw 5 De Advertentieti kunnen overal worden (jeplaatst tnsschen den tekst. HELDER, io October. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant" Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. W. L. P. A. Moolengraaff, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ont vanger der accijnzen te Haarlem J. J. A. Willemse, ontvanger der directe belastingen en acc. te Haarlem (buitengemeenten) tot ontvanger der directe bel., invoerr. en acc. en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Alkmaar N. Glinderman, controleur der dir. bel., invoerr. en acc. te Roosendaal. Bij Kon. besluit is het pensioen, toege kend aan wijlen den heer L. F. II. Tuc- kermann, laatstelijk directeur der werkplaat sen van en magazijnmeester bij 's Rijks algemeen betonningsmagazijn te Enkhuizen, en i Aug. jl. wegens lichaamsgebreken eer vol uit die betrekking ontslagen, bepaald op f 592 's jaars, boven het vroeger verleen de militair pensioen van f 1850 's jaars. De luit. ter zee iste kl. M. J. P. West- veer, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en belast met het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Geep", wordt onder eervolle ontheffing van dat bevel, met den 16 dezer op non-activ. ge steld en vervangen door den luit. ter zee iste kl. F. C. E. L. Koster, die alsdan eer vol wordt ontheven van het thans door hem gevoerde bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Vali". Het bevel over laatstgenoemde kanonneerboot wordt met gemelden datum opgedragen aan den luit. ter zee iste kl. P. F. Van der Velden Erdbrink. Het huwelijksrecht. De te 's Gravenliage gehouden con ferentie voor internationaal privaatrecht heeft, naaraande //Indépendance" wordt gemeld, in haar protocol omtrent het huwelijk de volgende bepalingen aan bevolen Art. 1. Het huwelijksrecht regelt zich naar de landswet van elk der twee aanstaande echtgenooten, tenzij die wet verwijst naar de wet van de plaats des verblijfs, of naar de wet van de plaats der huwelijksvoltrekking. Der halve, en behoudens deze uitzondering, moeten de aanstaande echtgenooten, zal hun huwelijk gesloten kunnen worden in een ander land dan dat der heide echtgenooten, aan de voorwaarden vol doen, door hunne respectieve nationale wet gesteld. Art. 2. De wet van de plaats der huwelijksvoltrekking kan het huwelijk van vreemden verbieden, hetwelk in strijd zou zijn met de daar geldende bepalingen omtrent de graden van j bloedverwantschap, voor welke een absoluut verbod geldt, en omtrent de noodzakelijkheid van de ontbinding van j een vroeger huwelijk. Art. 3. De vreemdelingen moeten, I om te kunnen huwen, bewijzen, dat aan de voorwaarden voldaan is, voor het aangaan van een huwelijk volgens j hunne nationale wetten vereischt. Dit bewijs kunnen zij leveren, hetzij i door een certificaat der diplomatieke of consulaire agenten, of wel der be voegde overheid in hun land, hetzij op elke andere wijze, voldoende geacht door de plaatselijke overheid, die, be houdens internationale overeenkomst in tegenovergestelden zin, in beide ge vallen volle vrijheid van beslissing zal hebben. i Art. 4. Overal zal, wat den vorm betreft, elk huwelijk als geldig worden erkend, hetwelk voltrokken is volgens de wet van het land, waar het is ge sloten. Intusschen zullen de landen, wier wetgeving een kerkelijke huwelijksin zegening voorschrijft, de vrijheid hebben als niet geldig te erkennen de huwe lijken, door hunne burgers gesloten in het Buitenland, zonder dit voorschrift in acht te nemen. Evenzoo moeten de bepalingen der nationale wet omtrent de afkondigingen worden nagekomen. Een authentiek ifscbrift der huwe lijksakte zal uitgereikt worden aan de overheid des lands, waartoe de echt genooten behooren. Art. 5- Evenzeer zal, wat den vorm betreft, elk huwelijk als geldig worden erkend, hetwelk gesloten is voor eenen diplomatieken of consulairen agent, krachtens zijne wetgeving, indien de i twee contraeteerende partijen beiden be- I hooren tot den s'aat, waaronder de J legatie of het consulaat ressorteert, en indien de wetgeving des lands, waarin het huwelijk gesloten wordt, er zich niet tegen verzet. De verschillende wetsontwerpen zijn bij de Tweede Kamer ingediend tot bekrachtiging van de provinciale belastingen voor 1894. Voor Noord-Holland wordt het aan tal opcenten op de personeele belasting verhoogd met één, in verband met de lagere raming op de begrooting voor 1894 dan op vorige begrootingen, van de ontvangsten wegens vroegere diensten. Het wetsvoorstel, houdende na dere bepalingen omtrent den suiker- accijns, is jl. Vrijdag door de Tweede Kamer aangenomen met 70 tegen 4 stemmen van de heeren Haffmans, van der Kun, de Ram en Bahlmann. Ycrmoscnsbel.islins;. Naar de „Haagsche Ct." verneemt, had on langs een der aangeslagenen in de vermogensbelasting opgemerkt, dat het geheim der aanslagen gevaar liep bij de betaling, daar dan andere aanwezi gen in liet kantoor van den ontvanger in de gelegenheid waren, min of meer ter sluiks, de biljetten van betalenden in te zien. Hij heeft daarop de aan dacht van den minister van financiën gevestigd. Dientengevolge is bepaald, dat voor de betaling van de vermogensbelasting te 's Gravenliage het couloirstelsel zal worden ingevoerd, d. w. z.ieder, die komt betalen, doet dit in eene ruimte, welke is afgezonderd van het overige publiek in bet kantoor. Aan liet grootste der twee kantoren aldaar, dat een 5000 tal biljetten rond zond, moet de totale opbrengst f 700,000 zijn. Van het andere kantoor, dat op zijne 3000 biljetten aanmerkelijk min der verwacht, is bet totaal nog niet opgemaakt. Verder verneemt het blad, dat de opbrengst in geheel Limburg slechts ongeveer f 40,000 en die in Drente niet meer dan f' 25,000 zou bedragen. Internationaal Privaatrecht. Met betrekking tot de nalatenschap pen heeft de onlangs te 's Gravenhage vergaderde conferentie voor het Inter nationaal Privaatrecht, onder uitdrukke lijk voorbehoud van de afwijkingen, welke iedere Staat noodzakelijk mocht oordeelen, uit het oogpunt van het pu bliek recht of liet maatschappelijk belang, de volgende bepalingen vastgesteld. De nalatenschappen zijn onderworpen aan de wetten des lands, waartoe de 30 Hij had middelerwijl plaats genomen en wischte met den in zijn hoogen hoed liggenden zakdoek zich het zweet van den schedel en zat inmiddels te hijgen en te blazen als een aamborstig karrepaard. Toen hij dit gedaan had, haalde hij zijn zwaar gouden remontoir uit den zak en vergeleek den tijd, dien dit uurwerk aangaf, met dien op de pendule. //Prompt op tijd," zeide hij, „ja, ja, dat weet men van mij, ofschoon, ik heb moeten loopen als een haas." „Zoo'n haast had ge niet behoeven te maken," zeide Demmers. „Ja, ja, maar nog veel andere zaken wachten op afdoen." 0 Terwijl hij aldus het gesprek inleidde, dwaalden zijne blikken aanhoudend naar Suze af en toen zij zich verwijderde, oogde hij haar na, tot hij nog een tip van haar eenvoudig japonnetje kon zien. „Dat is een verduiveld aardig wijfje, Demmers," zeide hij, zoodra zij verdwenen was. „Ja, een net vrouwtje," zei Demmers, „ik geloof dat ik het goed met haar getroffen heb. Maar h propos, hoe staat het met de hypotheek „Opgezegd," zeide de notaris, „ik wou het je juist zeggen." En weldra waren de heeren in een druk gesprek over zaken gewikkeld. De notaris bleef dien dag, tot verbazing van den heer Demmers, zijn bezoek zoolang rekken, tot de bel voor het tweede ontbijt luidde. De zaken, die zooveel spoed hadden, scheen hij glad vergeten of 27 gevat om ook zijne meening, als deskundige, eens te doen hooren. Voor zijne omvangrijke stukken, hoe zaakrijk ook en hoe gaarne opgenomen, werd echter de rubriek „Ingezonden stukken" in de dag bladen wel haast te klein en toen begon hij met vlugschriften, die spoedig lezers vonden en door uitgevers even gaarne in het licht gegeven werden als door het publiek ontvangen. Ook nu weder was hij bezig een dergclijken arbeid te voltooien over de kolonie Suriname, ten einde eenigen klem bij te zetten aan door de regee ring voorgenomen, maar door de Kamers niet goed ontvangen voorstellen tot verbetering van den hui dige» toestand. Op zijn schrijftafel stonden een aantal oude en nieuwe werken over Suriname, terwijl op een lange tafel eenige kaarten lagen uitgespreid, welke hij nu en dan noodig had te raadplegen. Hij had een poos druk zitten schrijven en stond toen op om de kaarten te raadplegen. De op zwaar carton gedrukte bladen, die opgerold geweest waren, gaven "hem veel last, daar zij telkens, als hij de hand ophief of een der presse-papiers verplaatste of toevallig verschoof, bliksemsnel ineenrolden. Reeds een paar malen had hem dit een beweging van ongeduld ontlokt en voor de zooveelste maal had dit weer plaats. Juist hoorde hij voetstappen op de gang en denkende dat het een der meiden was, riep hij. „Hebt u geroepen, mijnbeer?" vroeg de juffrouw, want zij was juist gepasseerd. „Ach, juffrouw," zei Demmers, „doe mij bet genoe gen even die kaart daar vast te houden, opdat zij weer niet ineenrolt; ik kom zoo geen stap verder." De juffrouw haastte zich aan het verzoek te vol doen en Demmers boog zich nu over de kaart, zette bier een teeken met blauw potlood en trok daar weder een lijn. „Dat is dit," mompelde bij, „en dat isjuist, zóó moet het." overledene behoorde. Door die wet wordt ook beheerscht de bevoegd heid om bij testament of bij donatie beschikkingen te nemen en dit is evenzeer het geval met den inhoud en de gevolgen van zulke beschikkin gen. De vormen van de testamenten en donatiën wordt geregeld naar de wet van de plaats waar zij gemaakt zijn. Wanneer echter de landswet van den testateur als bepaalde voorwaarde stelt, dat de akte den authentieken of den olo- graphischen vorm hebbe of eenigen anderen vorm, welke door die wet wordt vereischt, dan zal geen andere vorm mogen gevormd worden. Naar den vorm zullen echter geldig zijn de testamenten van vreemdelingen, wanneer zij over eenkomstig de landswet van den testa teur in ontvangst zijn genomen door de diplomatieke of consulaire agenten van zijne natie. Bij tractaten zal worden geregeld de wijze waarop de autoriteiten van den Staat, op welks grondgebied de nalaten schap is opgekomen, en waarop de di plomatieke of consulaire agenten van de natie waartoe de overledene behoort zullen werkzaam zijn ter verzekering van het behoud des boedels en van de rechten der erfgenamen, alsmede voor de vereffe ning der nalatenschap. Het wordt bevestigd dat naar alle waarschijnlijkheid de conferentie in den volgenden zomer opnieuw zal bijeen komen totdefinitieve vaststelling van de voorloopige teksten van het protocol van 1893 en tot onderzoek van andere vraagstukken van internationaal privaat recht, wekle door de vertegenwoordigde gouvernementen zijn gekozen en gesteld. 8 i n n e u I a n d s c h nieuws. Helder. Statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood over Juli 1893 Aantal inw. op 1 Jan. 23709. Levend geb. 81 Icvenl. aang. 3 overl, (met inbe grip der levenl. aang.) 39aantal overl. op 1000 inw. per jaar 19.37. Overl. op den leeftijd van: minder dan 1 jaar 16, 15 jaar 5, 2050 jaar 4, 5065 jaar 3, 65—S0 j. 6, boven 80 j. '2. Overl. tenge volge van tering 4, kanker 2, mazelen 1, stuipen 1, apoplexia G, hersenziekte 4, bloed spuwing 1, acute ziekte der adrmhalings- werktuigm 3, organ. bangebreken 1, acute ziekte der spijsverteringswerktuigen 7, ziekte van bet kraambed 1, zelfmoord 1, onbekende oorzaak 4. Helder. In de volgende maand zul len in de Marine Machinisten-Club alhier weder, als ten vorigen jare, aanvangen de avonden, gewijd aan het vak, en worden weder eenige speciale voordrachten in uit zicht gesteld. De inleiding tot debat op Zaterdagavond 11 November a. s. zal het vraagstuk be treffen Wat kan men al zoo aan boord van een oorlogsschip met eigen raid- delen repareeren en wel otntrent1. de stoomketels 2. de machines en 3. de hulp werktuigen, lichtmachincs en distilleertoe- slellen. Aan elk nummer zullen één avond of, zoo noodig, meer avonden worden gewijd. Helder. De vernietiging van hel bekende Raadsbesluit heeft ook elders de aandacht getrokken. Het „Weekblad van het Recht" ver wondert zich terecht, dat een gemeente bestuur aldus onbekendheid toont met de grenzen zijner strafrechtelijke bevoegdheid. Het voegt er echter bij, dat de fout niet alleen schuilt in het maximum, maar ook in het minimum der bedreigde boete. Immers volgens het thans geldend straf recht is de laagste boete slechts 50 centen, Het „Weekblad" acht het daarom „vreerad dat de motieven van het vemietigingsbe- sluit hierover zwijgen." I)e Heldcrsche wetgever kan nu in de meening komen, dat het voldoende is het maximum van f 50 te halveeren. In deze opmerking, zegt het „Hbld.", ligt het verwijt verscholen, dat men ook

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1