NEDERLAND. was er gebeurd? Bij zijn terugkomst, na liet gesprek met den gouverneur, schijnt Neq in het geheim aan een paar zijner volgelingen verteld te hebben, (lat T. Oemar met den assistent-resi dent onderhandelde, doch dat hij, zoo dra hij binnen de linie kwam, op last van den gouverneur, door volk van Neq zou gevangengenomen worden. Daar Neq echter in Merassa zeer gehaat is, werd het plan aan T. Oemar over verteld, die dit verraad voor rekening van den assistent-resident bracht. De verhouding tusschen den Gouver neur en den assistent-resident, welke toch reeds gespannen was, verbeterde door dit voorval er niet op en kort daarna vroeg de assistent-resident af lossing van Atjeh, hetgeen de Regee ring toestond. In zijn plaats kwam de tegenwoordige assistent-resident Kroe- sen. Aan het einde van het vorige jaar en het begin van dit jaar werd in Atjeh de scheepvaartregeling ingevoerd, waar van T. Oemar evenwel niet veel kon profiteeren. Op de Westkust kwam alleen Poeloe Rajah voor den handel open en dit ligt in de onmiddellijke nabijheid van Telok Kroet, zooals wij boven zagen een Rijkje, dat Oemar zeer vijandig gezind is. In Tenon, dat dooi de Nisero-quaestie reeds lang voorden handel is opengesteld, bleef de toestand dezelfde. (Slot volgt.) HELDER, 12 October. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant*1. Bij Kon. besluit ia de ofF. van adm. 2de kl. H. G. Havik, op zijn verzoek, met den 16 Nov. a. s. eervol uit den zeedienst ont slagen. Bij Kon. besluit zijn 1. de kapt.-luit. ter zee J. H. Mijer en de luit. ter zee 1ste kl. H. E. Bunnik, op pensioen gesteld en hun toegekend een pensioen respectivelijk vnn f 2700 en f 1725 's jaars 2. bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. J. P. M. Westveer tot luit. ter zee 1ste kl., de luita. ter zee 2de kl. C. L. Temminck Grol en M. Van Nassautot luit. ter zee 2dc kl., de adelb. 1ste kl. C. J. J. deNeve, J. J. H. Commijs en J. P. E. Pool. Heden wordt de luit. ter zee 2de kl. Jhr. G. L. Van Panhuijs, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip alhier en gedeta cheerd aan boord van Hr. Ms. kanonneer boot „Lynx", op non-aciiviteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. W. J. G. Umbgrove. De benoemde luit. ter zee 1ste kl. C. L. Temminck Groll wordt met 16 dezer geplaatst aan boord vnn Hr. Ms. wachtschip alhier. „staatkundige, maatschappelijke en J godsdienstige instellingen der Atjehers, van welk werk, dat van regeeringswege zal worden uitgegeven, reeds een groot gedeelte voltooid is. De bewerking van velerlei materiaal, ook van linguïsti- schen en litterarischen aard, dat door hem in Atjeh werd verzameld, zal den adviseur nog geruimen tijd bezig houden. De heer Van Dorsser, voorzitter der Algemeene Rekenkamer in Ned.- Indië, aan wien, zooals bekend is, de opdracht werd verstrekt na te gaan welke bezuinigingen te brengen zijn in de Indische bestuurskosten, heeft bij verschillende nota's de aandacht van de Indische Regeering gevestigd op de volgende uitgaven, waarin wellicht be zuiniging zou zijn te brengen 1. de kosten der kleeding van de justitie- en politieoppassers 2. de kosten van allerlei voorwerpen van zeer uiteenloopenden aard (wapens met toebehooren voor politiedienaren, armbanden voor het personeel der gevangenissen, medailles voor burger lijke verdiensten, enz.) 1 3. de commissieloonen voor het toe zicht op de ontvangst van en aflevering van koffie in en uit eenige algemeene pakhuizen 4. de betaling van rente op borg tochten van boekhandelaren en druk kers ingevolge art. 4 van het druk persreglement 5. de daggelden en koelieloonen bij reizen van landsdienaren over land 6. de daggelden bij reizen te water 7. de tafelgelden bij reizen met oor logsschepen en stoomschepen van de gouvernementsmarine 8. de daggelden van de hoofden van gewestelijk bestuur in de buitenbezit tingen bij reizen binnen hun gewest 9. de vergoeding voor reiskosten van den resident van Palembang 10. de kosten van overplaatsingen 11. de kosten van het departement van marine 12. de kosten van het personeel bij den post- en telegraafdienst. Voorts is door hem toegezegd eene nota over het denkbeeld om de uit voering van bouwwerken ten behoeve van het departement van oorlog op te j dragen aan den dienst der burgerlijke j openbare werken terwijl hij, ingevolge eene uitnoodiging van den Gouverneur- Generaal, ook eene nota heeft aange- boden omtrent bezuiniging in de in richting der inspectie van financiën. De „Stand." verneemt, dat de ziekte van mr. Keuchenius een hevige ont steking van het verhemelte hoewel niet van gevaarlijken aard, toch van langen duur dreigt te zullen worden. De spraakorganen zijn belemmerd en de pijn is schier ondragelijk. Onlangs werd tot alle gemeente ambtenaren in Nederland een circulaire gericht, waarin zij uitgenoodigd werden een vergadering bij te wonen, ten doel hebbende de oprichting van een Ned. Bond van gemeente-ambtenaren te be spreken. Deze vergadering werd jl. Zondagmiddag bij „Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden en werd geleid door den heer P. Kraan, president van de „NoordhoUandsche Vereeniging van gemeente-ambtenaren". De bijeenkomst werd door een dertigtal belangstellenden bijgewoond. Bij acclamatie werd besloten tot op richting van den Bond. De zetel van het bestuur zal te Utrecht gevestigd zijn. Het reglement werd vastgesteld. Het doel van den Bond is: bevorde ring van meerdere kennis van het administratief recht bij den gemeente ambtenaar, verbetering van den maat- schappelijken toestand van den gemeen te-ambtenaar en de oprichting van een fonds tot geldelijke uitkeering bij over lijden en zoo mogelijk van een weduwen- en weezenkas en een pensioenfonds. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. Kraan te Zaandam, tot secretaris de heer J. v. d. Laan te Weststellingwerf tot bestuursleden de heeren J. P. C. Ten Geusendam, te Utrecht, C. W. Wagenaar, te id., en H. G. Hartman, te Goes. De adviseur voor Oostersche ta len en Mohammedaansch recht, dr. C. Snouck Hurgronje, houdt zich, over eenkomstig eene opdracht van den gouverneur-generaal, bezig met de sa menstelling van een werk over de Binnenlandsch nieuws. Helder. Door den kolonel, comman dant van het 4de reg. vesting-artillerie al hier, werd heden openbaar aanbesteed de levering van fourages, ten behoeve van de hier gedetacheerde paarden van het 3de reg. veld-artillerie, gedurende het tijd vak van 1 Nov. 1893 tot en met 31 Oc tober 1894. Ingekomen waren 4 inschrijvingsbiljetten, als van voorhooi stroo haver. Th. Terra f 0.76 f 0.36 f 0.86 Jb. Gouwenberg f 0.65 f 0.30 1 1. P. de Bruin 1 o 68 f 0.34 fo.96 A. Zwaan f 0.73 f 0.40 to.94 alles per 10 Kilogram. De heer Terra was laagste inschrijver. Texel. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag den ir Oct. 1893, om 11 uur des voormiddags. Punten ter behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrief nieuw gekozen Raadslid. 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 3. Verzoek gem. asch- en vuilnisophaler W. Schaatsenberg, om verhooging jaarwedde enz. 4. Adres R. Eelraan e. a., tot het aan leggen van een voetpad langs den Waalder- weg. 5. Aanbieding begrootingen a. der Ge meente b. van het Algem. Armbestuur c. van het Algemeen Weeshuis, alle voor 1894. 6. Benoeming Commissien onderzoek be grootingen. 7. Voorstel B. en W. tot wijziging der verordening, regelende het openbaar lager onderwijs. Schagen. Aan den wielerwedstrijd op jl. Zondag werd door 12 rijders deelge nomen. De iste prijs werd behaald door den heer A. F. Vlug, van Utrecht, de 2de en 3de door de heeren D. Rozendaal en C. Igesz, belden van Hoorn. Schoon weder begunstigde dezen eersten wedstrijd, uitge schreven door de Schager wielrijdersclub. Een vrij talrijk publiek volgde met belang stelling den loop van dezen kamp. In het lokaal-Blauw werden den winners door den voorzitter der vereeniging, den heer Roep, de prijzen uitgereikt. Beverwijk. De heer A. Stumphius, directeur van het post- en telelegraafkan- toor alhier, herdacht jl. Zondag zijn veer tigjarige dienstvervulling. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire", be stemd voor het politietoezicht op de visscherij, is hier heden van Hellevoetsluis aangekomen. Vermoedelijk reeds van 1894 af, zal tot het afleggen van het toelatings-examen voor de Cadettenschool te Alkmaar ook in Indië de gelegenheid worden gegeven, waarvoor jaarlijks plaatsen zullen worden opengesteld. Uit goede bron verneemt het „Hbld.", dat de kapt.-luit. ter zee H. van der Meer, hoofd van het vak van uitrusting op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis, met 1 Nov. a. s. van zijne functie ontheven en gedetacheerd wordt in de Directie der Marine alhier. Door den kapt. der mariniers C. J. Visser, tijdelijk comm. van het 1ste bat. te Araster dam, werd jl. Dinsdag, voor het front van den troep, het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen, met den gesp Atjeh 1873- 1890, uitgereikt aan den sergeant Maas, den tamboer Moesker, den korporaal Wessels en de mariniers Baaij, Boom, Bastiaansen, Ter- zenaar, Vis, de Meij, Penning, Bareveld, Trikken, Mijnsbergen, Riemers, Snaas, Hazel- hofF, Plijnaar, Klaver en Walhof. Genoemd eereteeken is mede uitgereikt aan deD kwartiermeester C. de Klerk, dienende aan boord van Hr. Ms. monitor „Tijger". Een vertegenwoordiger eener Dmtsene wapenfabriek is te 's Gravenhage aangeko- j men, om ter beproeving bij het leger aan te bieden een nieuw model geweer, dat het vermogen zou bevatten 50 schoten per minuut te lossen, door een nieuw zelfwerkend Een door den Franschcn kolonel Deruc verbeterde sabel is door ons legerbestuur als wapen aangenomen. De uitvinder ontving als belooning het officiers-kruis van de Oranje- Nassau orde.j Onderwijs en examens. Te Leiden is gisteren bevorderd tot doc- ter in de geneeskunde de heer J. E. Janzen, geb. alhier, met proefschr. get. „bijdrage tot de statistiek over carcinoma mammae." Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Spanbroek (salaris f550 met f25 toelage) heeft zich gee r enkele sollicitante aangemeld. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft uit Barneveld, dat de me- thode-Bertels op het landgoed „de Biezen" thans de schoonste resultaten doet zien. I Hoewel de heer Bertels den toegang heeft gesloten wegens de wijze waarop zijn stel- sel in den laatsten tijd is beoordeeld, zal j hij aanstaanden Vrijdag aan iederen land- bouwer de gelegenheid geven, zich van alles op de hoogte te stellen. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. llerv. kerk te Texel. Zondag 15 Oct., Burg, voorro. 10 u., da. van Schaick. Avondmaal. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudeachild, nam. 2 u., da. van Schaick. Voorbereiding. Oosterend, voorm. 10 u., de heer C. vnn Waardenburg, j cand. nam. 3 u., ds. Leffef. Voorbereiding. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgezinde kerk te Texel. Zondag 15 Oct., Waal, voorm. 10 u., ds. 1 Kuperus. Den Hoorn, nam. 2 u., ds. Ku- I perus. Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 15 Oct., voorm. 9.30, Schager- brug, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 15 Oct., voorm. 9.30, Sint-Maar- 1 tensbrug, ds. Koch. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 15 Oct., voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Cnllantsoog. Zondag 15 Oct., voorm. 10 uur, ds. van Kluijve, van Schagen. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 15 Oct., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 15 Oct., voorm. 9.30, ds. Miedema. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 15 Oct., voorm. 10 u., ds. Beek huis, van Helder. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 15 Oct., nam. 1.30, ds. Beekhuis. Op 8 dezer werd bij de Herv. Gem. alhier beroepen de heer H. A. Ludwig, pred. te Zuid-Scharwoude, van wien het gunstig bericht van aanneming der beroe ping reeds is ontvangen. uenjK reeus 111 1 gemerkt, hebben zich tot heden niet 26 (zooals eerst gemeld was) maar 46 nieuwe theologanten voor het eerste ofpropaedeu- tische studiejaar aan de gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam doen inschrijven en op de collegelijsten van den ingetreden cursus geteekend. Van dezen behooren 32 tot het Ned. Herv., 14 tot het Doopsge zinde kerkgenootschap. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 10 Oct. 1893. J.S., te Helder, huisvredebreuk f 10 boete of 5 dagen hecht. I. K., te Helder, meineed, vrijgesproken. C. M., te Amsterdam, bankbreuk, 6 maan den gev. W. R., te |Venhuizen, mishandeling, 2 maanden gev. C. W., te Opperdoes, mishandeling, 8 da gen gev. J. V., Haringkarspel, mishandeling, 10 dagen gev. J. de P., Medemblik, diefstal, opzending naar een rijksopvoedingsgesticht tot 1 April 1899. O. B., te Grosthuizen, beleediging, f 5 boete of 3 dagen hecht. G. IC., te Hoorn, vernieling, 12 dagen gev. Buitenland. België. Het uitvoerend comité der „Ridders van den arbeid" heeft na een rumoerige zitting besloten, dat in het bek ken van Luik heden reeds het werk zal hervat worden. Duitschland. Prins Bismarck is jl. Zaterdagavond te it uur te Friedrichsruh aangekomen. Hij liet den salon wagen, waar in hij gereird had, niet doorrijden naar zijn kasteel, maar stapte aan het station uit en liep flink rechtop naar zijn rijtuig, dat hem huiswaarts bracht. Hij had bijna de geheele reis liggend doorgebracht, maar volgens prof. Schweninger, die hem verge zelde, heeft de reis geen nadeeligen invloed gehad en zal de oude staatsman na eenige dagen van rust weder in staat ziju kleine wandelingen te maken. Op het perron te Kissingen, aan de sta tions, die de trein zou voorbijrijden en bij aankomst te Friedrichsruh, waren groote volksmenigten saamgeslroorad om Bismarck te begroeten. Hoe het met de plechtige „verzoe ning" tusschen Keizer Wilhelm en Bis marck staat, kan men het best vernemen uit 't jongste artikel in de „Zukunft", waar Max Harden, de gunsteling van Bismarck, den draak steekt met een verzoeningstoo- neel, zooals sommigen zich dat voorstellen, en op zijn gewonen scherpen toon de grieven opsomt, welke Bismarck tegen de hoogstgeplaatsten in den lande heeft. Generaal von Kirschhofï, die een aanslag pleegde op den heer Harich van het „Bcrliner Tageblatt," zal terecht staan voor een krijgsraad, bestaande uit een ge- neraal-opperbevelhebber, drie generaals van legercorpsen, drie divisie-generaals en drie brigade-generaals. De behandeling der zaak zal met gesloten deuren plaats hebben. Naar aanleiding van deze zaak dringen de bladen op herziening van het wetboek van strafrecht aan, daar de militaire rechts pleging geen voldoende waarborgen van onpartijdigheid en openbaarheid biedt en 32 waar hij op den terugweg had willen aangaan en toen hij op zijn kantoor was aangekomen, vergat hij, of schoon hij ze in de wachtkamer had gezien, de cliën ten, die hem wachtten, zoodat de klerk hein moest waarschuwen, dat er menschen waren om hem te spreken. Des middags aan tafel was hij erg afgetrok ken en op de sociëteit des avonds verhaalde hij ieder een het nieuws, welk een mooie huishoudster die Demmers had opgedaan, „een juweel van een meid Het duurde geen drie dagen of hij bracht het be loofde bezoek op „Groot Rustoord". Toevallig was Demmers in den tuin, toen hij verscheen en de juffrouw ontving hem. Zijne beleefdheden waren nu nog in het oog loo pender dan de vorige keer en zij kreeg, met het diepe, doorzicht van een vrouw in dergelijke zaken, terstond de overtuiging, dat die man haar het hot maakte. Zij bezat echter tact genoeg om hem noch aan te moedigen noch af te stooten en gunde hem niet lang het genot met haar alleen te zijn, daar zij zich, onder voorwendsel mijnheer te gaan waarschuwen, verwij derde. Van Warvvijck keek haar na, zooals zij daar langs de paden liep en de kleine oogen van den ouden man schitterden van begeerte. „Zij zal bijten," mompelde hij, „al kost het mij ook nog zooveel." X. Maar Suze beet niet. Want de herfst was reeds gekomen en ook weer 33 heengegaan en de winter stond reeds voor de deur, eer de notaris nog een schrede gevorderd was. Wie hem dat voor eenige maanden bij die eerste kennismaking zou gezegd hebben, zou hij eenvoudig met een tersluiksch knipoogje en bedektelijk glim lachend hebben geantwoord „dat kan wel zijn," en dan zou de voorspeller nog even wijs zijn geweest. Toch verloor mijnheer Van Warwijck den moed niet, dat lag niet in zijn natuur'; integendeel herhaalde hij voor zichzelf, zoo vaak hij er over dacht, hetzelfde wat hij toen gezegd had „zij zal wel bijlen." Maar al wanhoopte hij nog volstrekt niet, toch was het hem wel een beetje zonderling, dat hij nog niet verder was gekomen en het naarste was, dat hij daarvoor geen geldige redenen kon vinden. Had hij zijn vriend Demmers niet te goed gekend, of ware hij een slecht opmerker, dan zou hij tot de gedachte hebben kunnen komen, dat deze het hem had afge snoept, maar dat kon nietin dat geval zou hij er iets van hebben moeten merken. Ware het hem echter vergund geweest een kijkje achter de schermen te nemen op een van die gure, donkere avonden, welke bij het doorkomen van den winter zoo vaak het afscheid van den herfst kenmerken, dan zou het voor hem ook stellig een gezicht uit de „Openbaringen" zijn geweest. Daarbuiten joeg de hevige wind den regen tegen de ramen en deze plaste kletterend uit goten en van da ken. Nu en dan tikte een door den storm afgerukt takje tegen de ramen of zweepte een losgescheurde klimop rank langs het glas. Zoo ongezellig als daarbuiten, zoo gezellig was het binnen. Mijnheer Demmers, die er als de verpersoonlijkte vergenoegdheid uitzag, zat in zijn fauteuil bij den heerlijk brandenden haard de couranten te lezen, welke de meid zooeven had binnengebracht. Een flesch wijn, twee glazen en een schotel gebakjes en sigaren maakten zoo'n uitlokkende vertooning op tafel, dat men er zich terstond gezellig zou gevoeld

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2