NEDERLAND. HEI,DER, 17 October. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant". Met 1 November a. s. worden op non- act. gesteld de luits. ter zee lste kl. F. E. bnron Mulert en J. J. W. II. Van der Toorn, beboorende tot de rol Hr. Ms. torpedo-instruc- tiescbip „Marnix" en gedetacheerd respectieve lijk aan boord der logementschepen //Vulkaan" en //Amstel" de luits. ter zee 2de kl. A. A. Flaes en J. F. Nijland, van Hr. Ms. wachtschip alhier, A. C. De Joncheere, van Hr. Ms. torpcdo-instuctieschip //Marnix", J. P. F. Van der Mieden van Opmeer, van Hr. Ms. monitor //Matador"; de luit. ter zee 2de kl. A. M. W. Bussemaker en de off. van admin. 2de kl. G. W. Erfmann, van Hr. Ms. schoener //Zeehond" geplaatstde luits. ter zee 2de kl. F. W. Planten en H. J. Boldingh, aan boord Hr. Ms. torpedo-instructieschip z/Marnix", eerstgenoemde bij den torpedodienst; G. J. J. Verdam, aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier, S. F. Nolst Trenité, aan boord van Hr. Ms. art.-instructieschip „Bello- na", J. Wolterbeek Muller, aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, W. F. Van Erp Taalman Kip, aan boord van Hr. Ms. monitor //Matador", en de off. v. adra. 2de kl. C. Valkenburg, aan boord van Hr. Ms. schoener «Zeehond" de luits. ter zee 1ste kl. J. A. B. C. Bidder van Rap- pard, op Hr. Ms. schoener «Zeehond", als lste off., en E. De Haan, op IIr. Ms. tor- pedo-instructieschip „Marnix", beiden bij den torpedodienstK. Van Andel, op Hr. Ms. schoener „Zeehond," en A. W. graaf Van Hogendorp, op Hr. Ms. wachtschip alhier. Met genoemden datum wordt de luit. ter zee lste kl. W. C. J. Smit gedetacheerd alhier. Bij Kon. besluit is, met ingang van den 1 Nov. a. s., 1. de kapt.-luit. ter zee Z. J. Cambier eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. monitor „Matador" en dat bevel opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee J. Van Scheers 2. de kapt -luit. ter zee H. O. Feith eervol ontheven vnn het bevel over Hr. Ms. schoener „Zeehond" en dat bevel opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee W. M. J. Visser. Bij Kon. besluit is, met ingang van den 1 Dec. a. s., aan den tijdelijk gepens. luit. ter zee 2de kl. II. W. Tydeman, opnieuw voor den tijd van vijf jaren toegekend een pensioen van f 800 's jaars. De luit. ter zee lste kl. A. H. Hoekwater, beboorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en belast met het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot ,A)ns", wordt met 21 dezer eervol van dat oevcI ontheven en weder tijdelijk in commissie gesteld te 's Gravenhage, voor werkzaamheden ten dienste van de militaire hydrographie. De luit. ter zee 2de kl. J. J. Oudemans, beboorende tot de rol van genoemd wacht schip en gedetacheerd aan boord van ge noemde boot, wordt met dién datum op non- activiteit gesteld. De Minister van Waterstaat, enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Maart 1894 een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschritt van voldoend afgelegd examen voor opzichter van 's Rijks Waterstaat. Tot. deelneming worden alleen toegelaten zij, die op 1 Jan. 1894 het 21ste levensjaar reeds en het 30ste nog niet zijn ingetreden. Zij, die aan het vergelijkend onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 Febr. 1894 aanmelden aan het Ministerie van Waterstaat, met een op zegel geschreven verzoek. Verdere bijzonderheden bevat de „Staatscourant" No. 243. „The New-York Herald" (Europee- sche uitgave) bevat de verrassende me- dedeeling, dat Nederland voornemens is een eind te maken aan den oorlog met Atjeh, door het betwist terrein eenvou dig over te laten aan de Atjehers Het blad voegt er de naïeve opmer king bij, dat dit het meest in het be lang van het moederland zou zijn. Aan de „Arnh. Ct." deelt men „van welingelichte zijde" mede, dat de onlangs overleden Staatsman jhr. Elout van Soeterwoude op de gebeurtenissen in Atjeh een grooten invloed heeft ge- had. Zoo moeten de telegrammen aan den toenmaligen vice-president van den Raad van Ned.-Indië, die met het es kader te Penatig op de instructiën zijner regeering wachtte, door hem zijn geïnspireerd geworden, waardoor de oorlog onvermijdelijk werd. „In hoeverre ook hij door de alge- ineene paniek, die destijds in onze re- geeringskringen heerschte, is bevangen geworden, dan wel in hoeverre de grieven van zijn vader, den oud-com missaris-generaal van Ned.-Indië, tegen Atjeh hierbij van invloed zijn geweest, kan thans moeilijk worden uitgemaakt en zal vermoedelijk wel altijd in het duister blijven." De „Küln. Volksz." bevat een stukje over het Merwedekanaal, waarin gewezen wordt op de goede resultaten gedurende het eerste jaar, welke het blad inderdaad zeer aanzienlijk noemt, liet is van oordeel, dat daardoor de nieuwe vaart zeer voldoende is geble- ken. al valt het niet te ontkennen, dat voor groote Rijnaken de vaart soms wat nauw is. Door de zorg van liet Departe ment van Marine is een nieuwe „Scheeps- gezondheidsleer" verschenen, een hand leiding tot het bewaren en bevorderen van de gezondheid van den Nederland- schen zeeman, in 't bijzonder van den marine-schepeling. Dit zeer omvangrijke j werk is geschreven door Gr. H. Klosser, j officier van gezondheid lste kl. bij de K. N. M. Het is bestemd het werk van prof. Van O verbeek de Meyer over dit onderwerp, dat 30 jaar geleden verscheen, te vervangen. De heer Klos ser heeft het werk van prof. v. O. de Meyer als leidraad gebruikt en brengt in eeH naschrift zijn voorganger dank voor zijn werk en den heer dr. F. J. Van Leent, inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht, voor zijn voorrede en zijn hulp. De „Staatscourant" van 14 dezer bevat de wet van 2 October jl. (Stbl. 149), tot heffing eener belasting op be- drijfs- en andere inkomsten. Plaatselijk nieuws. Het programma van het eerste winter- concert, hedenavond ten 8 ure door het Stafmuziekkorps der K. N. Marine in het lokaal „Tivoli" alhier te geven, luidt als volst 1. The Servian Parade, Marche, Th. Cursch- Buhren. 2. Ouverture: La Reine d'une jour, Adolphe Adam. 3. Larghetto aus dem Clarinettcn-Quintett, W. A. Mozart (voor te dragen door den solist J. Bohne). 4. Grande fantaisie de 1'opéra Faust, Charles Gounod. 5. Ouverture: Paragraphe III, Franz von Suppé. G. n. Berceuse, Miska Hauser b. The Cromartie, Banjo-Marche, R. Heath. 7. Souvenir de 1'operetteDer arme Jona than, Carl Millöcker. 8. Dolores-Walzcr, Emil Waldteufel. De toeziende Chef van het Militair Hospitaal alhier heeft gisteren aanbesteed de levering van levensmiddelen, ten dienste van het Hospitaal, gedurende 1894. De afloop was als volgt Witbrood. Ingekomen 3 inschrijvingsbiljetten, als van: J. Bruin Jz., ad f 11 H. I.. Elte f 10.50 en B. F. Verfaille f 10 per 100 Kg. Kruidenierswaren. 3 biljetten, vanH. Bontes, boter, ad f 1.25 per K.G.I. Korver, havergort f 0.17, rijst f 0.11, gort f 0.12, zout f 0.07L gr. zeep f 0.13£, boter f 1.02 per K.G. en azijn f 0.044 per L. F. Steeman, havergort. f 0.17, rijst f 0.11, gort f 0 11, zout f 0.07^, gr. zeep f 0.14L boter f 0.99^ per K.G. en azijn f 0.04* per L. Aardappelen. 2 biljetten, vanC. Postma, ad f 2.22 per H.L. (65 K.G.) en D. Doornkamp, al hier, ad f 1.75 per H.L. (68 K.G.). Brandstoffen. 4 biljetten, van Steenkolen Lange turf per 1000 K.G. per 100 stuks. R. Zwaan f 11.30 f 0.48 J. Kikkert. 10.95 0.49 P. Schagen Jr. 9.42 P. Bandsma 8.90 0.49 Door de Garnizoens-voedingscommissie alhier werd gisteren openbaar aanbesteed de levering van aardappelen, ten dienste der menages van de alhier garnizoen houdende troepen, gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1893 tot 15 Juni 1894. Ingekomen waren G biljetten, als van C. Po9tma, ad f 1.90 per H.L. (wegende G8 K.G.) A. J. de Bunje f 1.S4 (GG K.G.) .T. Huij/.ing f 1.G0 (65 K.G.)C. van Os f 1.57 (GG K.G.)S. van \mesfoort T)z. f 1.55 (66 K.G.) en F. Th. de Haas f 1.53 (GG K.G.). De in de vorige week uitgestelde ge combineerde manoeuvres van zee- en land macht alhier, zijn thans bepaald op a. s. Woensdag. Het bevel over de scheepsdi- visie zal alsdan worden gevoerd door den kapt. ter zee J. Dalen, commandant van Hr. Ms. pantserschip „Schorpioen". De heer Chrispijn, van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is voornemensin het a. s. speelseizoen, bij genoegzame deelneming, een zestal voorstellingen in het lokaal „Tivoli" te geven. Het gezelschap is samengesteld uit de heeren: Chrispijn, Van Zuijlen, Schwab, Van Westerhoven, V. d. Horst, Mijin, Faassen Jr., Ternooy-Apèl, Samson, Plas, Ftlrber, Dubois, Cohen, Weltevreden en Van der Does en uit de damesBeukers, Kleij, V. d. Lugt, Schwab-Welman, De Boer-Van Rijk, Ternooy-Apèl, Faassen, Eggers, Vor- derhake, Montan, Meijer, de Rooij en Heggelman. De Scherm- en Gymnastiek-Vereeni- ging „Oefening kweekt Kunst" alhier, gaf jl. Zaterdagavond in het lokaal „Tivoli" hare eerste uitvoering in dit seizoen, waar aan hoofdzakelijk werd deelgenomen door twee onder-afdeelingen der Vereeniging, de Adspiranten- en de Voorbereidingklasse, ter wijl de Hoofd-afdeeling ter opluistering een drietal nummers ten beste gat. Door de Adspiranten werden, onder directie van den heer R. Oostenveld, series Vrije- en orde- oefeningen en stokoefeningen en oefeningen aan de rekstok flink uitgevoerd de Voor bereidingsklasse trad, onder leiding van den heer H. T. Seeboldt, op met een carré lange stok, stokoefeningen en oefeningen aan de barren, die zeer voldeden, en de Hoofdafdeeling gaf met veel succès staaf- oefeningen, oefeaingen rek en tot slot eene serie mooie groepen, die voortdurend wer den toegejuicht. Een geanimeerd bal besloot natuurlijk den feestavond. Op Zaterdag 28 dezer zal de Vereeniging eene tweede uitvoering geven, waaraan de Hoofd-afdeeling en de Meisjes-afdeeling zul len deelnemen. De eerste der reeks Volksbijeenkomsten, in dit seizoen alhier te houden, heeft giste renavond in „Tivoli" plaats gehad en werd weer even diuk bezocht als gewoonlijk; de zaal was tot achter toe dicht bezet, waardoor eene temperatuur werd bereikt, die voort durend spuien noodzakelijk maakte. De bijeenkomst werd door den Voorzit ter van het Bestuur met een woord van welkom geopend, waarna als eerste spreker optrad de heer D. J. ten Klooster, met eene improvisatie, getiteld „Houd maatDe spreker gaf menige nuttige les ten beste en wees er op dat maathouden in en bij alles noodzakelijk is, wil men niet de ellenden ondervinden, die het gevolg van onmatig heid moeten zijn. De tweede spreekbeurt werd vervuld door den heer S. F. Klein- bentink, die optrad met een geestig verhaal van Weruméus Buning: „De reis van boots man Klapperdos om een erfenis te halen". Beide sprekers werden met genoegen gehoord en oogstten een verdiend applaus. Jammer dat bij een deel der aanwezigen de aan dacht te wenschen overliet, waardoor zoowel de sprekers als de aandach tige hoorders meermalen werden gehinderd. Door leden der Onderoflïciers-vereeniging „Vaderland en Oranje" werd ten slotte met veel succès opgevoerd het kluchtspel „De bankroetier, of de ontvluchting in de wijn mand". De werkzaamheden werden door zeer goede muziek-uitvoeringen, van de kleine kapel van het Stafmuziekkorps der Marine afgewisseld. Binnenlandse!! nieuws. Texel. Jl. Woensdagavond had van wege het Nutsdepartement Texel, de eerste volkslezing voor het winterseizoen plaats. Als spreker trad op de heer Bruinwold Riedel, algemeen secretaris van de Maat schappij „tot Nut van 't Algemeen", met het onderwerp „het doel en streven van de Maatschappij". De opkomst was niet groot. Texel. Jl. Woensdagavond hield het te den Hoorn bestaande Ziekenfonds eene openbare vergadering. Uit de rekening bleek dat de toestand der financien over het afgeloopen jaar zeer gunstig was. Aan het einde van het jaar was f 458.80 in kas. Tot bestuursleden werden de aftredende leden, de heeren G. Boon, Directeur, G. Duinker, Secretaris en D. Lap, Commis saris, met groote meerderheid herkozen. Texel. Naar de „Tex. Ct." uit zekere bron verneemt, heeft de tegenwoordige eige naar van de hofstede „Vianen", in de Eierlandsche polder, het systeem Bertels van groenvoeder persen gevolgd en een 40 wagens gras tweede snede op schelf gezet, daar hij bij de sedert 14 dagen gevallen regen geen kans zag hooi er van te kunnen maken. Wij vernamen tevens dat die proef voorloopig uitstekend is geslaagd en het aldus geperste gras door 't vee graag genomen wordt. Wij kunnen een ieder aanraden, daarmede kennis te maken, te meer daar de eigenaar gaarne daartoe een ieder in de gelegenheid wil stellen en ge heel belangloos alle noodige inlichtingen aan belanghebbenden op gemelde hofstede geeft of doet geven. Heer-Hugowaard. I)e Gemeente raad heeft aan den heer IC. Boot, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als gem.- ontvanger, met een pensioen van f 100 's jaars. Leiden. De oud-directeur van 's Rijks museum van oudheden alhier, dr. C. Lee mans, is jl. Vrijdag in S4jarigen ouderdom overleden. Marine en Leger. Het eereteeken voor belangrijke' krijgsver richtingen, met den gesp Atjeh 18731890, is uitgereikt aan de mariniers lste kl. J. Bos, A. P. Lavanché en L. van der Wolf, die nende aan boord van Hr. Ms. opleidings schip „Admiraal van Wassenaer", H. J. Els- hof en J. Kammers, dienende aan boord van Hr. Ms. monitor „Tijger", en P. L. van der Nut, geplaatst bij de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden. De zeemiliciens, gedurende de zomer-oefe- ningen geplaatst geweest aan boord van het gepantserd materieel der Marine, keeren al hier den 26, 27 en 28 dezer, te Amsterdam den 27 dezer en te Hellevoetsluis den 28 dezer nnar hunne haardsteden terug. Onderwijs en examens. j Schagen. In de buitengewone verga dering van den Raad, jl. Zaterdag gehou den, is tot hoofd der school benoemd de heer J. H. Ressing, van Del den (Stad), met algemeene stemmen. Tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs te Oudkarspel is benoemd de heer D. van der Sluis, te Oos terzee, gem Lemsterland (Friesland). Landbouw en Veeteelt. Wanneer het wild op Texel niet zoo spoe dig dunde, dan zou zeker daar het Eldorado der jagers gevonden worden. Zes zonen van Nimrod, waaronder drie van den vasten wal, maakten voor een paar dagen een tocht door den polder Eierland en wisten ruim 40 hazen en 20 konijnen te bemach tigen. Als bewijs, dat het bouwland te Haring karspel zeer gewild is, kan dienen dat bij een verhuring, Woensdag jl. gehouden, 18 H.A. 75 A. en 60 c.A. werden verhuurd per jaar voor de som van f3823 en voor den tijd van 4 jaren, hetwelk 4 jaren ge leden f2270 opbracht, toen met 11 H.A. grasland er bij, die men nu zou mogen scheuren en tot bouwland aanleggen. Wordt andere jaren in den polder Waard en Groet het stroo bijna uitsluitend verkocht voor de stoomstroopapierfabriek te Kampen, geheel anders is zulks dit jaar. De veehou ders uit de omstreken halen dagelijks het stroo, ter aanvulling van hun hooi, tegen zoo hooge prijzen af, dat de fabriek daar tegen niet op kan. De Minister van Buiten!. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel de in- en doorvoer van schapen en versch schapen- vleescb, herkomstig uit Nederland, met in gang van 15 dezer in België isjjverboden. Dit verbod is niet toepasselijk op schapen en versch schapenvleesch zonder overlading per spoorweg transito door België te vervoeren. Bij den overvloed van boomvruchten kan het zijn nut hebben mede te deelen, hoe appelen een geheel jaar kunnen bewaard worden. Zuiver zand wordt, goed gedroogd en de bodem eener kist of van een vat wordt eenige centimeters hoog met bet zand bedekt. Nu legt men mooie, onbeschadigde appelen op het zand, maar zorge er voor, dat ze elkaar niet raken. 'Tusschen die appelen en eenige centimeters daarboven komt weer zand, dan weer een laag appelen en zand, en zoo verder, tot het vat vol iseindelijk een laag zand. Het vat wordt toegemaakt en op een droge plaats bewaard, waar vooral de vorst niet kan doordringen. Het ooft wordt steeds eerst kort voor bet gebruik er uit genomen, want reeds na twee of drie uur wordt het in de vrije lucht zwart. Het verliest bij deze manier van bewaren niets aan smaak en geur. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van xi October 1893. P. v. S., huisvrouw van Th. L. S., te Helder, een tapperij te laat openhouden, f 1 boete of x dag hecht. 40 haar toekomst verzekerde. Mocht bij komen te val len, dan was Suze wat men noemt „bezorgd". Uit vrijen wil had Lij dit gedaan en toen waschte Dera- mers zijne handen in onschuld en had vrede met hetgeen was. Hij verbrandde zijn schepen en ging enbezorgd de toekomst te geraoet. Wel zou hij gaarne gewild hebben, dat zij hem haar geheim had toevertrouwd, maar hij was te kiesch om daarop aan te dringen en ook was hij vast overtuigd, dat zij hem dit vroeg of laat uit eigen beweging wel zou openbaren. De voorstelling in de „Harmonie" had een buiten gewoon succes gehad wel te verstaan voor de troep, die er wèl bij gevaren moest zijn, want alle plaatsen waren bezet. Het was in het vrij vervelende plaatsje eene zóózeer gewenschte afleiding geweest, dat iedereen er gretig de handen naar had uitge strekt. Kastelein en directeur hadden goede zaken gemaakt. Misschien was er dan ook slechts één onder de talrijke bezoekers, die niet dat genoegen had gehad, wat men redelijkerwijs had mogen verwach ten. Suze namelijk was er zeer verstrooid van teruggekomen. Het had haar moeite gekost om een vroolijk gelaat te toonen en Demmers te doen den ken, dat zij genoegen had gehad, en zij was ver heugd, dat haar dit gelukt was, maar blijde tevens, dat zij op haar kamer was en zich ongestoord aan hare gedachten kon overgeven. En clie verdrongen zich in dat kleine, fraaie hoofdje, dat nu op liet kussen rustte, in menigte. Het optreden van een der artisten, die slechts een ondergeschikte, weinig beteekenende rol ver vulde, was oorzaak van dat alles. Zijn stem, zijn gebaren, zijn voorkomen hadden herinneringen aan lang vervlogen dagen en aan de illusie van haar leven tevens bij haar opgewekt en thans, terwijl de herinneringen naar overstelpten, deed zij zich gedurig de vraag: „Is hij het of is bij het niet?" Er was een tijd geweest, dat zij beminde, zooals een hartstochtelijk verliefde vrouw maar ééns in haar leven bemint. Dat was de gelukkigste tijd baars levens geweest. Jammer slechts dat het van zoo korten duur was geweest. De man, dien zij lief had, bezat te veel wilde haren, om eenvoudig hui selijk geluk en een bescheiden werkkring op prijs te stellen of daarmede tevreden te zijn. Het was een van die naturen, die rust noch duur hebben en die een onafhankelijk, zij het ook wisselvallig en onrustig leven boven stil geluk verkiezen. Hij nóch zij bezaten fortuin en in den administratieven werk kring, waarin hij geplaatst was, vond hij nóch ge noegen nóch de belooning, die hij wenschte en welke hij zoo hard noodig had. Om dat elders te zoeken vertrok hij, zonder daarom den band te verbreken die hen bond, en sedert dat tijdstip zag zij hem niet weer. Van tijd tot tijd, met zeer lange tusschenpoozen, ontving zij een schrijven van hem, steeds meldende dat hij nu dit, dan dat was en dat zijn adres zóó was. Haar vader wilde van het huwelijk met een man, die zoo weinig waarborgen voor de toekomst bood, niets weten, zooals hij zeide, maar de rechte oorzaak was eenvoudig hierin gelegen, dat hij zijn dochter liefst bij zich wilde houden. Suze was een knappe, zuinige huishoudster en de oude man, die zeer vrekkig was, zag er erg tegen op, aan een vreemde den zorg voor alles op te dragen. Suze kostte hem weinig en was bekend met al zijn eigen aardige gewoonten, terwijl hij voor haar niet bevreesd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2