NEDERLAND. plaatsen. Voor de veeteelt is Transvaal een onbegrensd gebied. Heel Transvaal is weidegrond. Er zijn wel bezwaren, maar geen overwegende. De bevolking en derhalve ook de behoeften nemen toede middelen van vervoer, de spoor wegen kunnen niet uitblijven en de os senwagen is nog zoo verwerpelijk niet. En toch zegt mr. E. L., den Neder- landschen boer niet onvoorwaardelijk te kunnen aanbevelen met zijn gezin op eigen risico daarheen te gaan, en wel omdat hij zeker is, dat de Neder- landsche boer er in de eerste jaren niet dan ellende zal lijden. Hij is er vreemd, kent klimaat en seizoenen niet, zal den grond, dien hij koopen wil, omdat bijna geheel Transvaal particulier eigendom is, zeer duur moeten betalen, heeft irri- gatiewerken aan te leggen, waar hij geen verstand van heeft, enz. Vandaar het boven ontwikkelde plan. HELDER, 38 October. De Tweede Kamer zal, indien zij zich met het voorstel van de centrale afdeeling vereenigt, daags na haar terugkomst op 14 Nov. a. s. in de af- deelingen gaan tot het onderzoeken van de volgende wetsontwerpen Grond belasting bepalingen omtrent vervenin gen wijziging der justitiebegrooting 1892 begrooting voor het weduwen- pensioenfonds provinciale belastingen over 1894 wijziging art. 380 en 383 Wetboek van Koophandelprovinciale heffingen in Zuid-Holland en Overijsel wijziging van de wet betreffende den drankverkoop op de Noordzeewijzi ging van het hoofdstuk Nationale Schuld voor 1892 grensverandering ZwartewaalHeenvlietRozenburg en AmersfoortLeusden wijziging der vestingbegrooting voor 1892id. der begrooting van financiën 1892 en het wetsvoorstel-Hartogh tot wijziging der Burgerlijke Rechtsvordering. De Ministers van Financiën en van W. H. en N. brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de postwissels ter betaling van vermo gensbelasting voor aangeslagenen, wo nende buiten de gemeente waar het ontvangkantoor voor die belasting is gevestigd, kosteloos worden verzonden, onverschillig of de verzending plaats vindt door het post- of hulpkantoor in de gemeenten hunner woonplaats ge vestigd, of door een ander post- of hulpkantoor. Te Enkhuizen is de heer J. Sterken voornemens aan ongeveer 20 arbeiders op zeer billijke voorwaarden een stuk grond te verhuren en wel zoo, dat de huurders na verloop van 10 jaar eigenaars van den grond kun nen worden. Voor dit doel is door hem een ver zoek aan den Raad gericht tot aankoop van gemeentegrond. Naar men verneemt, is de door den Minister van Financiën toegezegde gedeeltelijke herziening van de wet op de per3oneele belasting aan het Depar tement bijna gereed. Een wijziging in de successiebelas ting en in de zegel belasting zouden o. a. het equivalent moeten leveren voor de vermindering van ontvangsten, die daaruit voor de schatkist voortvloeit. Het moet in de bedoeling liggen de partieele herziening zooveel mogelijk gelijktijdig met de bedrijfsbelasting in te voeren, zoodat de indiening der voorstellen niet lang meer zal uit blijven. De heer Treub deelde aan het „N. v. d. D.* mede, dat hij aanvan kelijk de Kamer-candidatnur te Veen- dam weigerde, doch na langdurige briefwisseling ten slotte heeft toege stemd candidaat te zijn. De voornaam ste overweging is daarbij geweest, dat mr. Treub van alle radicale woord voerders het meest bekend was in het district en zijn candidatuur dus de meeste kansen van succès opleverde. De heer Treub zal morgenavond te Veendam voor de kiezers van het dis trict een politieke lezing houden. De liberale Kiesvereeniging te Stads kanaal heeft mr. J. Van Gilse, van Rotterdam, candidaat gesteld. Uit goede bron zegt „de Tel.' te vernemen, dat niet veel gewicht moet worden gehecht aan de pessimis tische beschouwingen omtrent den stand der kiesrechtkwestie. De tegenstanders doen het gaarne voorkomen, alsof de val van het ont werp zeker is en men gaat zich ver diepen in de vraag wat er volgen zal, Kamerontbinding of aftreding van het Ministerie. Doch de voorstelling van mr. Van Houten, alsof de liberale partij, op enkelen na, die hij als afval ligen beschouwt, tegen den minister over zou staan, is ten eenemale valsch de meerderheid der liberalen wil de voorgestelde uitbreiding. En men heeft de verkiezing van het nieuwe bestuur der liberale club wel degelijk te be schouwen als een eerste uiting van de besliste bedoeling om openlijk van die gezindheid te doen blijkenhet oude bestuur moest vallen, omdat het niet homogeen dacht met de meerderheid der liberale Kamerleden. Dit feit heeft men van zoo groote beteekenis te achten, dat het aan de vrienden van kiesrechtuitbreiding alle hoop op de toekomst mag inboezemen. De behandeling van het ontwerp mag men tegen Maart te gemoet zien. Van het lot der amendementen is nog niet veel te zeggenbijna zeker is het echter, zegt het blad, dat de minister de „schrijfproef* zal moeten opofferenen al valt dat sommigen voorstanders zwaar, niet te betwijfelen echter is het, dat hierin aan de tegen standers zal worden toegegeven. Welingelichten rekenen op 60 stem men voor het (gewijzigde) ontwerp. Gelijk men weet, is door den hoogleeraar dr. P. Van Geer, te Leiden, een uitvoerig rapport uitgebracht over den toestand van het weduwen- en weezenfonds voor de officieren van de landmacht in Ned.-Indië. Dit rapport gaat vergezeld van uitvoerige statis tieken betreffende de sterftekansen der officieren, van hun vrouwen en kin deren. Zooals vanzelf spreekt, is de sterfte-kans van een officier in Indië aanzienlijk grooter dan de gemiddelde in het moederland. Het sneuvelen of overlijden aan bekomen verwondingen oefent eenigen invloed, in veel hooger mate echter doen dit de afmatting, de vermoeienissen en ontberingen bij ex- peditiën, enz. Geen wonder, dat van 28 tot 40jarigen leeftijd de sterfte kans van een officier in Indië even groot is als die van een 10 a 15 jaar ouder mannelijk persoon in Nederland. Opmerkelijk is echter, dat voor vrouwen, weduwen en kinderen van officieren juist het tegenovergestelde geldt. De sterftekans van een officiers vrouw in Indië is geringer, zij leeft gemiddeld langer dan de meeste vrou wen in Nederland. Op middelbare leef tijd is het verschil zeer aanzienlijk de levenskans van een Indische officiers vrouw van 3337 jaar b. v. staat ge lijk met die van een van 26, van 38 42 met die van een van 31, van 4347 met die van een van 42 jaar in Nederlandop hoogeren leeftijd wordt het verschil geringer, zonder ge heel te verdwijnen. Nog gunstiger is de statistiek ten aanzien van de offi- m\ m ciers-kinderen in Nederlandsch-Indië. De sterftekansen van deze zijn van de geboorte tot den jongelingsleeftijd wel twee k drie maal geringer dan van het gros der kinderen in Nederland. Plaatselijk nieuws. In de gisterenavond plaats gehad heb bende algemeene vergadering van de al- deeling Helder der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", is het voorstel van den heer Beekhuis, om over te gaan tot ophef fing der Nuts-spaarbank, na breedvoerige en vrij heftige discussie verworpen, zoodat de Spaarbank op den ouden voet blijft voortbestaan. De majoor T. A. J. Roersch, com mandant van het 5de bat., iste reg. in fanterie alhier, is benoemd tot commandant van het Koloniaal VVerfdepót te Harderwijk. De tweede Volksbijeenkomst in dit seizoen zal op Donderdag 16 Nov. a. s. in „Tivoli" plaats hebben. De loodsschoener No. 8, schipper C. Duinker, welke jl. Donderdagmorgen van hier naar het Eng. kanaal vertrok, is in den namiddag met gebroken grooten zeil- boom en gescheurden kluiver uit zee terug gekeerd. De hier welbekende G. B. Lize, beklaagd van tal van oplichtingen en ver duisteringen, dezer dagen door de Recht bank te Haarlem niet strafbaar verklaard, werd wegens ziekelijke storing zijner verstan delijke vermogens vervolgens overgebracht naar 's Rijks krankzinnigengesticht te Me- derablik. Op last van de rechtbank te Alkmaar is hij jl. Maandag daaruit met verlof ontslagen. Binnenlandse!) nieuws. Texel. Het te Oudeschild bestaande Ziekenfonds, dat 137 leden telt en 27 jaren heeft bestaan, hield jl. Zaterdag hare gewone algemeene vergadering. Uit het verslag bleek, dat er een bedrag van f 1072,43 in kas was. Met het oog op dien gunstigen toestand, deed het bestuur het voorstel om den leden vrijstelling van contributie te verleenen, voorloopig tot 1 Jan. a. s. De heer Kroon stelde voor om de contributie van 10 ct. op 5 ct. tc ver minderen, doch het bestuur te machtigen de oude contributie weer te heffen, zoodra dit noodzakelijk blijkt. Dit voorstel werd met meerderheid van stemmen aangenomen. Voorts kwam een voorstel van het be stuurslid Zwanenburg ter sprake, of het uiet mogelijk zou zijn, om naast het bestaande fonds een ziekenfonds op te richten voor geheele gezinnenderhalve voor vrouwen en kinderen. Eene commissie, bestaande uit de heeren M. Kroon, Jb. Hillenius Mz., J. Kuijper en R. Boon, zou met het bestuur onderzoeken in hoever het mogelijk was, zulk een fonds op te richten en in stand te houden. (Tex. Ct.) Schagen. De heer mr. C. H. Beels, burgemeester dezer gemeente, is benoemd tot adjunct-commies iste kl. bij de Prov. Griffie van Gelderland. Schagen. In de Raadszitting van 24 dezer nam terstond na de opening door den heer Beels, de heer Hazeu het woord, om den burgemeester geluk te wenschen met zijn herstel en leedwezen over diens aanstaand vertrek te betuigen. De heer Beels bedankte hartelijk en verklaarde dat alleen gewichtige redenen hem tot het aanvragen van ontslag hadden genoopt. Ingekomen was de mededeeling van den heer Roggeveen, dat hij zijne benoeming tot ambtenaar van den burg. stand niet kon aanvaarden. In zijne plaats werd ge kozen de heer C. A. Hoogschagen, die de benoeming aannam. Verder mededeeling van het benoemde hoofd der school, den heer Ressing, dat hij de benoeming aannam en zijn best zou doen primo Dec. in functie te treden of uiterlijk half Dec. Des noodig is hij bereid over te komen tot het exa- mineereu van sollicitanten naar onderwij zersplaatsen. Nog geschiedde mededeeling, dat voor de oude gele spuit slecht f 24 was geboden, welk bod men aannam. Vervolgens werd de gemeentebegrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 29.706.20. Óp een verzoek van den hr. De Heer, gemeente-ontvanger, om verhooging zijner jaarwedde, werd na eenige discussie be sloten die met 1 50 te verhoogen, eveneens werd gunstig beschikt op het verzoek van de beide klerken ter secretarie, om ver hooging resp. met f 40 en f 20op dat van het best. der bewaarschool, om de gewone subsidie van f 375 met f 125 te verhoogen en op dat van de Harmonie kapel om een subsidie van f150. De door de harddraverij-ver. aangevraagde subsidie ad f 50 werd teruggebracht tot f 25 en die van f 150 voor de Paaschtentoonstel- ling toegestaan. Kolhorn. Het niet getransporteerde kadastrale nummer van het perceel, waar van wij onlangs melding maakten, werd jl. Dinsdagavond in het openbaar alhier geveild. Het eenige bod was f 1. Op de gebruikelijke wijze werd daarna afgeslagen en niet gemijnd, zoodat de eigenaar thans wettig eigenaar is. Daar velen naar den afloop dezer zaak nieuwsgierig waren, was de zaal stampvol. Een daverend gejuich ging na de toewijzing uit het publiek op. Uitgeest. Het Fanfare-gezelschap, onder leiding van den heer P. Velseboer Jr., gaf jl. Zondagavond eene openbare uit voering, die opgeluisterd werd door de medewerking van de heeren Hennes, van Helder en C. B. Breedt Bruijn, van hier. Deze beide heeren gaven eenige bijdragen voor violoncel en viool, die zeer in den smaak vielen van het talrijke publiek. Door kwartetzang en pianomuziek werd verder eene aangename afwisseling ver schaft. Het Gezelschap gaf de duide lijkste bewijzen, dat het onder leiding van zijn verdienstelijken directeur goede vor deringen gemaakt had. Marine en Leger. Het nieuwe oorlogsschip „Oregon", het machtigste van de Marine der Vereenigde Staten, is jl. Donderdag te San Francisco van stapel geloopen. Het schip heeft 4 millioen dollars gekost. Landbouw en Veeteelt. Onder de opgaven van de hoeveelheid grondstoffen, gebruikt voor het groote diner der Parijsche pers aan de Russische officieren, ontbrak de mededeeling hoeveel truffels er gegeten waren, en toch zullen die ook wel niet ontbroken hebben. Maar is het niet merkwaardig, dat dêzêlfcfe vrucht, die op onze diners als de grootste lekkernij gegeten wordt, in andere landen denzelfden dienst doet als bij ons de aardappel In een studie over de truffel deelen twee Fransche plantkundigen, Chatin en Laval, allerlei wetenswaardigs omtrent de truffels mede, o. a. dat de Arabieren zich hoofdzakelijk met eene soort truffels voeden. De Romeinen kenden de truffels, maar wisten niet of het planten waren dat men ze niet kon kweeken, wist Plinius heel zeker. Tegenwoordig wordt de truffel in Frank rijk vooral veel gekweekt. Een stuk grond kan, wanneer er truffels „verbouwd" wor den, drie- of viermaal zooveel opbrengen, als de wijnbouw oplevert. Daarom zijn op vele plaatsen de wijnstokken vervangen door jonge eikenboomenop de wortels van deze boomen groeien de truffels welig. In den laatsten tijd zijn kleine grondbe zitters rijk geworden door de truffëlteelt een man, die niet lang geleden een stukje grond bezat, dat 15,000 francs waard was, verzendt thans jaarlijks voor 6000 francs aan truffels, op zijn grond gekweekt. De omzet van de zoogenaamde Perigords- truffel moet dan ook wel 50 millioen francs bedragen. Kerknieuws. Ter rectificatie van de opgaaf betreffende de Ned. Herv. gemeente alhier, voorko mende op het Predikbeurtenblad van 29 Oct. tot 4 Nov. 1893, wordt ons ver zocht te berichten, dat de opgaaf moet zijn als volgt Ned. Herv. kerk. Westerkerk. Voormiddag 10 ure, Beekhuis. D oopbediening 2 ure, Beekhuis. Donderdag 2 November. Huwelijks-inzegening 12ure, Bron. Nieuwe kerk. Voormiddag 10 ure, Bron. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Wieringerwaard, door ds. R. Schaaf, pred. te Tjerkwerd. Buitenland. Frankrijk. De Russische officieren kwamen jl. Woensdagmorgen ten 10 ure te Lyon aan en werden met buitengewone geestdrift ontvangen. Admiraal Avellan en zijne officieren zijn jl. Donderdagmorgen ten 9 u. 45 min. te Marseille aangekomen en door de be volking met veel geestdrift ontvangen. De stad is in feestdos. Carnot begaf zich gisteren te Toulon aan boord van de „Formidable", op zijn weg daarheen luide toegejuicht door een ont zaglijke massa menschen. Nadat Carnot de revue had gepasseerd over de Russische vloot, ging hij aan boord van de „Keizer Nicolaas", waar hij met groote plechtigheid door admiraal Avellan werd ontvangen, terwijl een muziekkorps de „Marseillaise" speelde. Na dezen bodem in alle bijzonderheden te hebben beschouwd, bracht Carnot vervolgens een bezoek aan de „NachkimofP'. Gedurende dit bezoek had Carnot met graaf Mohrheira en graaf Montebello een onderhoud, dat zeer de aandacht trok. President Carnot ontving jl. Donder dagmorgen te Parijs bezoek van de Groot vorsten Sergius en Paul van Rusland, broeders van den Czaar. Hij bracht hun 60 waartoe haar lichaam gedwongen werd, week, kwam zij tot kalmtemaar slaap kwam niet in hare oogen, den geheelen langen nacht niet. Onophoudelijk spookte de vreeselijke ontdekking haar door het hoofd. Kon Albert dat werkelijk bedoeld hebben? Kon hij werkelijk willen, dat zij eene misdaad zou doen, om tot het begeerde doel te geraken Zou het mo gelijk zijn, dat hij wilde, dat zij haar weldoener zou vermoorden Laaghartig, hem, die haar zijn volle vertrouwen geschonken had, door vergif om het leven te brengen Neen, dat was immers on- mogelijk. Demmers had zich vergist in het slot van den roman, dien zij hem had verteld en dat kwam omdat hij Albert niet kende. Hij had geoordeeld naar een romanheld. Had zij hem maar eerlijk en open alles kunnen vertellen, dan zou zijn oordeel wel anders zijn geweest. Maar dat kon zij niet, on mogelijk Want dan zou het immers in eens uit zijn met de vertrouwelijke verhouding, met alles, alles. Want Demmers zou spoedig argwaan krijgen en haar wegzenden. Maar het kon niet waar zijn. Neen, het was on- mogelijk. Albert had iets anders bedoeld, geheel iets anders. Wat? dat wist zij niet, maar dat was het in geen geval. Het zou ook te monsterachtig zijnZij rilde, als zij er aan dacht, hoe kalm en met een lachend ge zicht Demmers dat had gezegdJe zult het zien, dat ik gelijk heb en dat die heer door vergif sterft." En hij had eens moeten weten, dat hij op dit oogen- blik van zichzelf sprak en dat hij zijn eigen doodvon.... Zij stopte met een plotselinge beweging het tot een prop gedraaide laken in haar mond om den kreet te smoren, die haar dreigde te ontsnappen, de gil, die haar in de keel opkwam, toen zij wilde zeggen „dat hij zijn eigen doodvonnis uitsprak.* Neen, neen, zij wilde er niet aan denkenzij wilde het verbannen uit hare gedachten. En zij greep met beide handen haar hoofd, alsof 61 zij den storm daarbinnen wilde bezweren; doch het hielp niet. Voortdurend bleef het daar rondspoken „hij zal sterven door vergif, door vergif, sterven, sterven Zij kon het niet langer uithouden in bed. Telkens meende zij in de richting van Demmers-1 kamer verdachte geluiden te hooren. De nachtelijke stilte tooverde haar in het geluid van" den wind in den schoorsteen, het gekraak van binten of deuren, aller lei verdachte geluiden voor. Zij stond op, stak de bloote voeten in pantoffels en liep in hare kamer heen en weer tot de morgen daagde. Toen kleedde zij zich en schreef een briefje aan Albert, waarin zij hem dringend verzocht dien avond te komen. Zij wilde het hemzelf vragen, wat hij bedoeld had zij wilde verlost worden van dien vreeselijken twijfel, van die afschuwelijke gedachtenvan zijn eigen lippen vernemen, dat zij zich vergist had. Eer zou zij niet tot rust komen. De nacht, dien zij had doorgebracht, was te verschrikkelijk om een tweede zóó in te gaan. XIX. Het briefje, dat Albert den volgenden morgen ontving, was zóó dringend, dat hij, hoewel weinig lust er toe gevoelende, niet nalaten kon des avonds op het afgesproken uur aan de tuinpoort van Dem mers te zijn. Het viel hem terstond op, dat Suze zenuwachtig was en hij bracht dit, zeer natuurlijk, in verband met Demmers' ziekte. Had hij Suze werkelijk lief gehad, dan zou het hem zijn opgevallen, dat zij hem niet op hare gewone hartelijke manier begroette,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2