Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot griffier bij bet kantonge recht te Zalt-Bominel, mr. J. A. G. Baron De Vos van Steen wijk, thans te Schagen, in wiens pluats benoemd is mr. H. L. Asser, advocaat te Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd bij bet wapen der inf., bij het 6de reg., tot majoor, de kapt. H. P. Staal, van het reg. gren. en jagersin zijn rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers, de majoor W. B. J. Duycker, van het 6de reg. inf.benoemd bij gemeld wapen tot majoor, de kapt. C. W. Van Suchtelen, van het 8ste reg., gedetach. bij het leger in Ned.-Iudië; tot kapt. a la suite van dat wapen, de 1ste luit. B. Meul- man, adm. van het Mil. Hospit. te Utrecht; tot 1ste luit., de 2de luit. W. De Koning, van het wapen, gedetach. bij de landmacht in W.-Indiëbij het 1ste reg., tot kolonel, comm. van het korps, de luit.-kolonel J. L. Langguth, van den staf der inf., toegevoegd aan den inspect. van het wapentot luit.- kol., de majoor A. P. J. Rutten, van het 7de reg.; tot mnjoor, de kapt. J. Doornbos, adj. vau het 5de reg.tot 1ste luit., de 2de luits. J. F. Legner en P. J. Hasselbach, beiden van het korps bij het 4de reg., tot lste luit., de 2de luit. L. F. T. Vogel, van het korpsbij het 5de reg., tot kapt., de lste luit.-adj. B. Cliarlé, van het korps tot lste luit., de 2de luits. C. J. F. De Graaf en C. E. Nnrdten, beiden van het korps, eerstgen. gedetach. bij de Cadettenschool, laatstgen. bij het korps genietroepenbij het 6de reg., tot luit.kol., de majoor J. F. Meijer, van het korpstot majoor, de kapts. H. A. Calkoen, vau het reg. gren. en jagers en B. C. G. Glacius, van den staf der inf., werk zaam bij de K. M. Academietot kapt., de lste luit.-adj. A. I,. de Wolf, van het 4de reg.bij het 7de reg., tot majoor, de kapt. A. Evenwel, van het reg. gren. en jagers bij het 8ste reg., tot luit.-kol., de majoor A. O. Rebm, van het korpsbij het iustr.-bat., tot luit.-kol., de majoor P. R. Goudschaal, comm. van het korpstot lsten luit., de 2de luit. J. Goldenberg, mede van het korps; bij den plaatsel. staf, tot plaatsel. comm. te Utrecht, de luit.-kol. J. Meijers, van het lste reg. vest.-nrt. tot majoor, plaatsel comm. te '8 Hertogenbosch, de kapt. G. A. W. C. Baron Van Hemert tot Dingsliof, van het reg. gren. en jagers; in rang en betrekking overgeplaatst naar Breda, de majoor A. F. Van der Heide, plaats, comm. te 's Herto genbosch pensioen toegekend aan H. H. F. Salomon (op aanvrage), luit.-kol., met titul. rang van kol., plaatsel. comm. te Utrecht, f 1800 F. J. N. Prohn, luit.-kol., plaatsel. j comm. te Breda (op aanvrage), onder toe- kenning van den rang van kol., f 1800 I J. L. Mulder (op aauvrage), kol., comm. van I het lste reg. inf'., f 2100 J. A. P. Tbeu- nissen (onder toekenning van den rang van kolonel en op aanvrage), luit.-kol. bij het 6de reg. inf., f 1800H. Vermeulen (op aanvrage), luit.-kol. bij het lste reg. inf., f 1800 J. D. A. Pabst, kapt. bij het 6de reg. inf., f 1430. art. 178 voornoemd aan het oordeel van Gedep. Staten te onderwerpen. Maar dit college vond evenmin termen om dat artikel op den loteling toe te passen. Overeenkomstig het verlangen van den Minister werd daarop door den Commissaris in Noord-Brabant tegen dit besluit van Gedep. Staten beroep ingesteld, zoodat de quaestie bij de afdeeling Geschillen van bestuur van den Raad van State werd aan hangig gemaakt. Daar is uit. eene verklaring van den betrokken loteling nu alsnog gebleken, dat deze van de fout geen kennis heeft gedragen en hij, met .de uitspraak van Gedep. Staten ten eenemale onbekend zijnde, zelfs meende, dat hij voor den dienst was aangewezen. Een vreemde toepassing van verzekering tegen ongelukken. De heer F. P., te 's Hertogenbosch, had zijn koetsier verzekerd bij de „Eerste Nederlandsche" te 's Hage en daarvoor de premiën betaald. De koet sier kreeg een ongeluk, dat hem een halfjaar in het gasthuis bracht en een blijvend gebrek aan zijn b'een berok kende, zoodat hij zijn beroep niet meer kon uitoefenen. De Maatschappij keerde daarom aan den heer P. f 500 uit, maar deze gaf toen daarvan slechts f 20 aan zijn gewezen koetsier en nu eischte deze uitbetaling der overige f 480, omdat de verzekering te zijnen behoeve was gesloten en zijn naam dan ook in de polis was opgenomen, tevens bewerende, dat op zijn weekloon gekort was voor de premie. De heer P. ontkende dit laatste en meende aan den koetsier niets ver schuldigd te zijn, omdat hij zelf "n de polis als verzekerde was opgetreden, zij het ook „op het lijf van een ander persoon" en alsdan, zooals de polis luidt, niet deze persoon, maar hij zelf als contractant de rechten des verze kerden verkrijgt. Met deze verwering heeft de recht bank te 's Hertogenbosch zich, bij j vonnis van 7 April j 1vereenigd. De eisch van den koetsier werd daarom ontzegd. Men zal wél doen met deze uitspraak in gedachten te houden. Een loteling uit de gemeente Stratuin werd van den dienst bij de militie vrijgesteld wegens krankzinnig heid, maar... op een attest dat zijn broeder betrof. De officier van justitie te 's Hertogenbosch, deswege om ad- I vies gevraagd, verklaarde echter, geen termen te vinden om den loteling I wegens het gebruik maken van een valsch attest te vervolgen, daar geble- ken was, dat de vrijstelling het gevolg i was geweest van nalatigheid en schro- melijke achteloosheid van liet gemeente- bestuur, zoodat er geen sprake kon 1 zijn van valschheid in den zin der j strafwet, noch ook volgens art. 178 der Militiewet. Na dit advies verklaarde de Minister 1 van Binnenl. Zaken echter, toch grond te vinden om de zaak krachtens j Plaatsel ij k nieuws. Het programma van het tweede winter- coucert, hedennvond ten 8 ure door het Stafmuriekkorps der K. N. Marine in het lokaal „Tivoli" alhier te geven, luidt als volst 1. Nee aspera terrent, Marche, Gustav Herold. 2. Ouverture de la TragédieLe Duc d'Alba, W. Merke3 van Gendt. 3. Abschieds-Standchen, Solo fiir Cornet a pistons, W. Herfurth (voor te dragen door deu Solist W. B. Helmann). 4. Fantaisie de 1'opéra: La Traviata, Giacomo Verdi. 5. Ouverture jubilaire Viennoise, Franz von Suppé. 6. a. Serenade de Mandolines, L.C. Desormesh. Egyptischer Marsch, Joliann Strnuss. 7. Aus meinem Stambuch, Grosses Tongemalde, Carl Faust. S. Fin de siècle, Valse, Emil Waldteufel. Nos. 1, 2, 3 en 8 eerste uitvoering. Dit concert is uitsluitend toeganke lijk voor HH. Contribuanten met hunne Dames. Afloop der openbare verkooping van huizen, enz., alhier, ten overstaan van den notaris Hattinga Raven, in het lokaal „Tivoli", op 30 dezer 1. Een huis en erf aan het Havenplein, gemerkt no. 15, kooper de heerS. D. Kik kert, voor f 4400. 3. Een winkelhuis en erf aan de Spoor straat, no. 120, kooper de heer A. Klein, voor f 2115. 3. Zes woonhuizen en erven indeScha- gendwarsstraat, gemerkt nos. 2, 4, 6, 8, 10 en 12, kooper de heer J. Schol, voor f 4S20. 4Een perceel bouwterrein aan de Rozen straat, kavel 56, kooper de heer T. Bol werk, voor f 122 50. De overige perceelen zijn niet verkocht. De Scherm- en Gymnastiek- Vereeniging „Oefening kweekt Kunst" alhier, gaf jl. Zaterdagavond het tweede gedeelte harer eerste uitvoering in dit seizoen, waaraan ditmaal de Hootd-af- deeling en de Meisjes-afdeeling medewerk ten. In weerwil van de splitsing der uitvoering in twee deelen, met het oog op gebrek aan genoegzame plaatsruimte, was de zaal weder tot achter toe gevuld. 't Was een zeer uitlokkend programma, wat de menschen, niettegenstaande de ongunstige weersgesteldheid, naar „Tivoli" dreef en het optreden der Meisjes-afdeeling was het glanspunt van den avond. Wij wenschen aan de werkzaamheden der Hoold-atdeeling- niet te kort te doen, zelfs gaarne getuigen dat de Vrije oefeningen, de Staafoefeningen en de Groepen, die onder leiding van den heer H. J. Seeboldt werden uitgevoerd, bezwaarlijk beter had den kunnen zijn en dan ook algemeen werden toegejuicht, maar hef optreden der meisjes is nieuwer, meer ongemeen en voornamelijk daardoor interessanten. De aantrekkelijkste nummers der meisjes waren„Vrije oefeningen, in verbinding met stokoefenir.gen" en „Driepas met variatie, in verbinding met halter-oefe- ningen". Onder directie van den hcerR. Oostenveld, voerden de jeugdige vrouwelijke gymnasten de verschillende, niet altijd even gemak kelijke bewegingen zoo sierlijk mogelijk uit en marcheerden zij op de maat der muziek, om een jongenjaloersch temaken. Geen wonder dan ook dat er, als na afloop eener oefening het gordijn omlaag ging, in de zaal geen hand op elkaar bleef en in een daverend applaus aan directeur en leerlingen hulde werd gebracht. „Oefening kweekt Kunst" heeft met deze uitvoering veel eer ingelegd. Met een geanimeerd bal werd de uit voering besloten. Naar aanleiding van de reeds lang hangende Spaarbank-kwestie, hebben be- stuurderen van het plaatselijk Nuts-depar- tement in de vergadering van jl. Vrijdag, na de verwerping van het voorstel-Beek- huis, tot opheffing der Spaarbank, collec tief hun ontslag als zoodanig genomen. In eene a. s. Vrijdag te houden algemeene vergadering zal een nieuw bestuur moeten worden gekozen. Het is te vreezen dat weinigen lust zullen gevoelen zich eene benoeming tot bestuurslid te laten welgevallen, onder om standigheden, die het aftredende en bij zonder voor haar taak berekende bestuur in den laatsten tijd zooveel onaangenaam heden hebben bezorgd. Binnanlandsch nieuws. Texel. De heer T. de Wijn, koster bij de Herv. gein. alhier, zal op 1 Nov. a. s. 25 jaren als zoodanig werkzaam zijn. Wieringen. Tot bode bij de posterijen alhier is benoemd de heer J. Slikker Jz., te Oudesluis. Anna Paulowna, 30 Oct. In de vergadering van het departement Anna Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, jl. Zaterdag gehouden, werd o. a. verslag uitgebracht van den toestand van het departement in het afgeloopen dienst jaar, verder van het Ziekenfonds, dat zich voortdurend in algemeene deelneming mag verheugen en uitstekend aan het doel be antwoordt. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de financieele toestand vrij gunstig mag genoemd worden. Tot commissaris der Spaarbank, ter vervanging van wijlen den heer C. E. Perk, werd benoemd den heer B. 1). Ras. Vervolgens werd besloten, dat de spreek beurt in November zal vervuld worden door den gunstig bekenden declamator Henri M. Dekking, te Rotterdam. Voorts werd eene Commissie van drie leden benoemd, tot onderzoek in zake de 25 jarige trouwe plichtsbetrachting van een werkman in dienst bij een zelfden patroon. Nog werd ten gevolge van den zeer gunstigen financieelen toestand van het „Schoolfonds'1 besloten, de vrijwillige jaar- lijksche contributie van het departement aan bedoeld fonds op te zeggen en ein delijk werd medegedeeld, dat het bestuur beleefd heeft bedankt voor eene propa- ganda-lezing van den algemeenen secre taris, omdat zulk eene lezing, in verband met de locale omstandigheden, tot geen of zeer weinig resultaat zou leiden. De heer Geevers bracht een voorstel ter tafel, ter benoeming eener permanente commissie, tot onderzoek in zake trouwe diensten of buitengewone plichtsbetrach ting. Dit voorstel werd door het bestuur tot de eerstvolgende vergadering verdaagd en zal dan op het convocatiebiljet vermeld worden. Marine en Leger. De luit. ter zee iste kl. P. A. R. Hen- nequin wordt 1 Jan. a. s. toegevoegd aan den kapt. ter zee J. C. Comm ijs, hoofd van het vak van uitrusting op 's Rijks wert te Amsterdam. In verband met de hervorming van het korps mariniers, die sedert een jaar bij het Departement van Marine in studie is en reeds sedert 1 Januari 1893 tot een begin van uit voering kwam door het niet aanvullen der opengevallen plaatsen, zoowel in hoogeren als lageren rang, werd dezer dagen door den Minister van Marine eene nieuwe Commissie benoemd, beslaande uitden kapitein der mariniers C. J. Visser; den ofï van adm. iste kl. F. H. M. Rant; den luit. ter zee iste kl. W. P. A. M. Kluitden kapt. dei- mariniers A. P. Timmers; den iste luit.- kwartiermeester der mariniers A. C. Beijdals. Het doel isde administratie van het korps meer in overeenstemming te brengen met die der zeemacht, geheele afscheiding van het leger, inkrimping en bezuiniging. Op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis is uitge reikt de gouden medaille met gratificatie van f 100, ter belooning van 3Ójarige ijve rige en trouwe dienst, aan den bankwerker P. J. Staleman, scheepstimmerman J. C. van 't Hart, blokmaker J. de Koe en werfsjouwer P. Burgers. Onderwijs en examens. Mr. H. Smeenge zal met de onderwijzers uit zijn kiesdistrict een vergadering houden, ter bespreking van de middelen die kunnen leiden tot lotsverbetering, speciaal wat be treft de regeling der tractementen en opne ming van weduwen en weezen in het pen sioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. De vergadering zal worden gehouden op morgenmiddag 1 uur, in het Stations- koffiehuis te Meppel. Ook het lid der Tweede Kamer, de heer Houwing, is uitgenoodigd die bijeenkomst bij te wonen. Landbouw en Veeteelt. Las men voor eenige dagen een bericht over hooge prijzen, gegeven voor weiland in Holland's Noorderkwartier, te Broek op Langedijk wordt niet minder voor bouwland besteed. Den 26 dezer werden ongeveer 6 bunders bouwland ver kocht, waarvan een-derde water, voor de belangrijke som van f 23952. Sommige perceelen brachten ver boven de f 100 per „snees", d. i. een-twee-en veertigste bunder op, één perceel zelfs f 140 per „snees". De gevolgen van de ongunstige hooi teelt en van het weinige grasgewas nn dien tijd, komen in het Noorderkwartier meer en meer aan den dag. Sommige boeren maken hunne koeien reeds „droog" opdat ze minder voedsel zullen gebruiken en toch goed in hun vleesch zullen blij ven. Anderen zijn verplicht hunne koeien te verkoopen, daar ze niet meer hooi hebben geteeld dan ze voor hunne paarden noodig hebben. Op het beste land komt tegen woordig zoo weinig gras, dat er van de melk van 20 koeien niet meer dan 5 kazen per dag kunnen gemaakt worden. Er zijn zelfs weiden, die vau het begin der maand Juni tot nu zonder vee zijn geweest en waarop nog zoo weinig ge groeid is, dat men er geen vee op kan houden. Buitenland. Frankrijk. Op het oogenblik, dat President Carnot te Toulon jl. Zaterdag gereed stond naar Parijs terug te keeren, ontving hij het volgend telegram Gatschina, 28 Oct. Aan den President der Fransche Republiek. Op het oogen blik, dat het Russisch eskader Frankrijk verlaat, is het mij een behoefde u te zeggen hoe ik getroffen ben en hoe erkentelijk voor de warme schitterende ontvangst, welke aan mijn zeelieden overal op Fransc'nen grond ten deel viel. Deze bewijzen van warme sympathie, die zich opnieuw op zulk een welsprekende wijze openbaarden, zullen de banden versterken, die de beide landen reeds vereenigen, en zullen, naar ik hoop, bijdragen tot den algemeenen vrede. Alexander. Carnot verliet Toulon te halftien, aan het station uitgeleide gedaan door de Ministers, graaf Morhenheim en admiraal Avellan, met wien hij zich vriendschappelijk onderhield. De president was zeer inge nomen met het telegram van den Czaar, waardoor dc band tusschen de beide Rijken nog was versterkt. Het eskader zal zich morgennamiddag gereed maken voor het vertrek naar Griekenland. In een hoofdartikel doet de „Norddeut- sche", bij de bespreking van het bezoek der Russische vloot aan Frankrijk, uitkomen, dat hierin voor Duischland geen reden tot ongerustheid mag gelegen zijn. Het is een sedert lang bekende zaak, dat Rusland op de vriendschap van Frankrijk en eventueel ook bij een oorlog rekenen kan, maar daarom nog geen reden heeft om deze weinig kostbare vriendschap door een belofte van reciprociteit te beantwoorden. Mac-Mahon krijgt een standbeeld in de avenue te Parijs, die zijn naam draagt. Men zegt dat de Regeering het initiatief daartoe heeft genomen. De socialistische afgevaardigden te Lens hebben een protest opgesteld, waarbij de verantwoordelijkheid voor den toestand aan de regeering wordt" geweten. Duitschland. De „Kreuzzeitung" spreekt het telegram van R. O. tegen, vol gens hetwelk de Duitsche Regeering bij de Regeering van Transvaal zou geprotes teerd hebben tegen het verleenen van het dynam etmonopolie aan eene Fransche maatschappij. Duitschland, zegt het blad, heeft wel is waar groote belangen in de Zuid-Affikaansche Republiek, maar het is de vraag, of dynamiet tot de artikelen van vrije concurrentie behoort. De strijd over het dynamiet-monopolie schijnt meer een strijd van binnenlandsche 64 Goddank En zij drukte hem tegen zich aan als iemand, die op bet punt is geweest het hoogste geluk te verliezen en dat plotseling weergevonden heeft. „Bedaar toch, mijn God, Suze, wat ben je op gewonden." „O, Albert, ik bedoelde ook iets geheel anders," stamelde zij. „Ik bedoelde.... dat ik desnoods in alles zou toestemmen, in alles, begrijp je Of hij haar begreep Misschien niet eens. Want hij was er de man niet naar om de grootheid van hare liefde te begrijpen, om den hartstocht van de vrouw, die liefheeft, boven alles te vatten. Het offer, dat zij desnoods hem zou gebracht hebben, was misschien voor hem geen offer. Zijne gedachten waren met geheel andere dingen vervuld en hij be greep, dat hij, wilde hij komen waar hij wilde zijn, langs een omweg moest gaan. „Ik begrijp niet," begon hij na eenige oogen- blikken, „dat je zoo aan dien man gehecht bent. Veronderstel nu eens, dat hij plotseling stierf. Je hebt immers gezegd, dat hij een kwaal heeft, die een plotselingen dood kan veroorzaken. Zou je dat dan zoo erg vinden „Neen, dat niet, maar.... als het maar niet ge beurde door mijn toedoen. Zie je, Albert, ik dacht eerst dat het je bedoeling was, dat ik hem zoo ge makkelijk zou kunnen vergeven.... met dien drank bedoel ik, en.... hem verinoorden.... dat.... neen „St, st zeide hij, de zich angstig tegen hem aandrukkende gestalte vaster omstrengelende. „Je moet zoo iets niet zeggen. Wie spreekt er van moord Gekheid, onzin Ik dacht, toen je er gisterenavond over sprak hoe ziek hij was en dat hij geen dokter wilde hebben, hoe licht zoo'n man een ongeluk kou krijgen. Ik stel voorop, dat niemand, de maatschappij niet en geen mensch, er iets aan verliest of zoo'n man sterft. Integendeel zouden wij en zijne familie leden er gelukkiger door worden. Toen ik daar zoo over dacht, bedacht ik ook hoe onvoorzichtig 65 het van hem is om geen dokter te nemen. De mid delen, die zulke menschen uit de Oost of de West medebrengen, zijn gewoonlijk gevaarlijk. Als het pijnstillende middelen zijn, is het gewoonlijk vergif, waarvan een paar droppels..." „Ja, het is ook vergit wat hij gebruikt," zeide Suze, die als in een droom sprak. „Zie je, daar heb je het al. Nu heeft zoo iemand slechts een paar droppels te veel te gebruiken en 't is mis. Hij wordt bijvoorbeeld, wat met zulke kwalen nog al eens voorkomt, onverwachts benauwd, krijgt een aanval van de kwaal. In zijne zenuwachtigheid neemt hij te veel van het pijnstil lende middel in, of hij laat het iemand gereedmaken, die er niet mede bekend is. Zulke dingen gebeuren vaak. Zoo krijgt hij door zijn eigen schuld te veel en.... marsch 't Is gedaan Suze kniktehare zenuwachtigheid was gaande weg verdreven. Albert sprak zoo kalm, vertelde zoo van iets dat vanzelf sprak, dat zij gerustgesteld werd. „Nu spreekt het vanzelf, dat, als zooiets hier gebeurde, het te bejammeren zou zijn voor den man. Maar daar staat tegenover, dat het misschien voor hem een weldaad zou zijn. Wat mij betreft ten minste, ik was liever ineens dood, dan zoo langzaam gemarteld te worden. Ik heb meermalen menschen zien lijden, die mij smeekten hun vergif of een revolver te bezorgen 0111 er een eind aan te maken." Suze knikte weder. Zijne goed doordachte drog redenen begonnen ingang te vinden. „Dat zeg ik nu niet, omdat ik dien man gaarne dood zou zien, maar 't is toch de waarheid, dat hot hemd nader is dan de rok en als ik morgen of overmorgen hoorde, dat je heer dood was, zou ik er geen traan om laten, dat spreekt vanzelfhui chelen doe ik niet. Want ik zou denken ziezoo, nu krijgt mijn lief wijfje de duiten en nu kunnen we trouwen. En als ik dan bedenk, dat ik de vrij heid zou hebben je voor het oog van de geheele

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2