NIEUW EDIEPER COURANT. HELDERSCHE- mrm. Vrijdag 3 November 1893. Jaargang 51 Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. NEDERLAND. Het Vaderlnndt ghei rouwe Blgf iele tot in den doot. IPu'hr/mutlied. EN aEn de«e percert nimmerl" Jan Pielen, (oen. Vor«oliyat ledoroa Olasdasr, Donderdag ©u Zaterdag. Abonnemontiprij» per 3 Voor de courant binnen de gemeeente i naar de overige plaatsen van Nederland alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooat-Indiê en Amerika). i Zuid-Afrika f 0.70, met Jong Holland1.20 0.90, i i ,1.40 Prij. er Advarte J. H. VIN BALEN. Molenplein.—Helder. Van 15 regels 50 centt, elke regel meer 10 eent. hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advertenticn voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand j abonnement, naar galang ran da .per regel 5 Ct. I)e Advertentien kannen overal worden, qeplnatsl tusschen den tekst. HELDER, 2 November. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant". Bij Kon. besluit is met i dezer: r. de luit. ter zee 2de kl. Jhr. L. F. Martini, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen2. de adelb. iste kl. W. H. M. De Fremery bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. Bij Kon. besluit is de kapt. N. Bosboom, van het 4de reg. vest.-art., met ingang van 1 dezer in zijn rang overgeplaatst bij den generalen stat benoemd bij het wapen der inf., bij den staf van het wapen, tot corara. der 2de divisie, de kol. F. C. C. Bloem, thans coram. van het 4de reg. inf.; eervol ontheven van het bevel over de 2de divisie inf., onder dankbetuiging voor de daarin door hem bewezen diensten, de gen.-majoor A. Kool, sous-chef van den generalen stat. Provinciale Staten van Noord-Holland. Gedep. Staten stellen voor tot wij ziging van liet reglement van bestuur van den Binnendijkschen Buitenveld- sclien polder als gevolg van een besluit van den gemeenteraad van Amsterdam, houdeiyle dat een aantal terreinen tot dien polder beboerende, ter gezamenlijke grootte van 48 hectaren, tegen betaling eener som van f7256 uit het polder- verband zullen worden losgemaakt. Tegen de inwilliging van dit raads besluit hebben Gedep. Staten geen be zwaar, maar stippen aan, dat er bij de omschrijving der nieuwe grenslijn op moet worden gelet, dat de sluis aan de Stadhouderskade met de voormalige Boerenwetering en de aan weerszijden van die Wetering gelegen waterkee- ringen thans de liuysdaelkade tot den polder blijven behooren. Verder adviseeren Gedep. Staten op een adres van het bestuur der Vorm school voor onderwijzeressen voor be waarscholen te Amsterdam, een provin ciaal subsidie te verlccnen, doch niet van f 500, maar van f 300 voor den tijd van 3 jaar, daar uit de stukken schijnt te blijken, dat deze toelage voor haar voldoende is. Verder geven Gedep. Staten in over weging, om aan de afd. Haarlem en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw voor haren cursus in hoefbeslag, een subsidie voor het jaar 1894 toe te kennen van f300. De motieven, aangevoerd om eene subsidie voor den tijd van 3 jaar te verkrijgen, achten Gedep. Staten niet klemmend genoeg om dat voor te stellen. Gedep. Staten stellen voor eene af wijzende beschikking te nemen op een tweetal adressen om subsidie, nl. van de afd. Noord-Holland van de veree- niging Het Nederlandsch Rundvee- stamboek en het Rundveestamboek Noord-Holland. Dit ongunstig advies wordt uitvoerig toegelicht. Gedep. Staten wijzen er in hoofdzaak op, hoe de veestapel ten ge volge van het om eene tijdelijke winst onoordeelkundig verkoopen van fraaie exemplaren, achteruit is gegaan. Dit maakt echter de hulp van derden daar om nog niet noodig. Vroeger is met den prikkel van het eigenbelang door eigen kracht een veestapel ontstaan, die bijna zonder wedergade was en bij gelijke inspanning zullen zeker gelijke uit komsten worden verkregen. Hulp van buiten kan die inspanning slechts ver slappen. Bovendien behoeven voor de veredeling van ons rund niet, zooals bij het paard, voorbereidende studiën te worden gemaakt. Vandaar dan ook, dat volgens Gedep. Staten een beroep op de aan liet Paar denstamboek gegeven subsidie niet opgaat. Gunstiger denken Gedep. Staten over een adres om subsidie van de Holl. Maatsch. van Landbouw en de Ver- eeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier, die wenschen over te gaan tot de aanstelling van een zuivel-consulent, die van voor lichting dienen kan tot het overwinnen van gebreken, die zich bij de zuivel bereiding vertoonen. Evenwel wenschen Gedep. Staten deze subsidie, die zij willen bepalen op f 1000 'sjaars, slechts voorden tijd van drie jaar te verleenen, op voorwaarde dat 11a ieder jaar een omstandig en be redeneerd verslag worde gedaan van de wijze, waarop de subsidie is gebruikt en van de verkregen resultaten. De Commissie voor Meerenberg dient aan Prov. Staten een 1ste suppletoire begrooting in voor buitengewone ver- beteringswerken tot een bet!rag van f 50.452, welke som de Commissie ver zoekt toe te staan uit de provinciale fondsen. Gedep. Staten stellen voor, deze eerste suppletoire begrooting goed te keuren, behoudens nadere voordracht tot finan- ciöele regeling der uit de provinciale fondsen toe te kennen gelden. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd de regeling van de ver houdingen tusschen Nederland en Por tugal in den archipel van Timor en Solo vrij algemeen met instemming be groet, omdat geschillen over den juisten loop der grenzen tusschen Portugeesch en Nederlandsch Timor in de toekomst zullen worden vermeden, de bescher ming der visschers en het verbod van invoer van vuurwapenen verzekerd is. Toch meende men, dat het tractaat blijk geeft van te groote welwillend heid jegens Portugal. Voor sommige leden lag het gewicht van de aan het tractaat toegevoegde verklaring hierin, dat Portugal de Portugeesche bezit tingen en rechten niet buiten onze voorkennis en wellicht in strijd met onze belangen aan een geoctroieerde maatschappij of misschien aan een andere vreemde mogendheid zal kunnen afstaan. Naar aanleiding van het geschrijf over de pensioneering van kolonel Vogel meldt men aan de „H. Ct." „Op gevaar af van voor een leuge naar te worden uitgemaakt, wat ik echter bij voorbaat al verklaar mij niet te zullen aantrekken, omdat ik goed weet wat ik zeg, kan ik u liet vol gende omtrent de aanleiding tot het veel besproken pensioen mededeelen. De luite nant, onder wiens bevelen de sergeant V. stond, merkte op, dat die onderofficier menigmaal op het appèl ontbrak en ook wel een hem opgelegde straf niet on derging, en sprak er ten laatste den kapitein over. Uit den aard der zaak maakte dit weldra een onderwerp van bespreking uit en werd zoo in steeds wijderen kring bekend, zoodat bet ten slotte hetzij met of zonder opzet ook ter ooren kwam van „de hoogen". „Daarbij kwam echter nog iets, nl. dat genoemde onderofficier niet slaagde bij het examen voor den cursus, doch 70 Rietje haalde op en liet van schrik bijna haar hengel vallen, toen zij werkelijk een „visch" onder aan het snoer zag bengelen. Maar Suze was er vlug bij, verloste, tot onuit sprekelijke verbazing van de kinderen, liet verschalkte vischje van den haak en wierp het in een gereed staande tobbe, waar het vorentje terstond lustig ging zwemmen. De tweelingen dansten van de pret. „Wat moeten wij er mede doen vroeg Rietje, ten toppunt van verrukking. „We zullen ze bakken," zeide Suze, „en straks eten," alsot er reeds een geheel maal was. Rietje en Pietje keken elkander aan. ,Bakken?" klonk het vol verrukking. „.Ta, bakken," zeide Suze met afdoende zekerheid. De kinderen klapten in de handen en dansten van pret. „Zóó, is dat nu je stilhouden; zooals ik je op het hart heb gedrukt?" klonk het opeens achter hen. De dansende, lachende kinderen lieten een klein gilletje van schrik hooren en bleven toen bedrem meld staan. De hengels zakten, tot de toprijsjes in het kiesel van het pad terecht kwamen. Daar stond mevrouw als de vertoornde godheid. Niemand had haar hooren aankomen. „En wat doen jelui daar? Mijn heinelVisschen? Hengelen? Maar, juffrouw, hoe is het nu mogelijk den kinderen zulke wreede vermaken te leeren I FoeiE11 dat kinderen, wier mama lid is van de vereeniging tot bescherming van dierenZoo'n 67 laten uithooren. Het feit echter, dat hij altijd zeer veel ophad met de tweelingetjes, stelde haar gerust omtrent de bestemming, welke hij aan zijne nalaten schap zou geven. Niemand toch was nader dan zij en daarom stond het bij baar tamelijk vast, dat hare kinderen de universeele erfgenamen zouden zijn van de schatten van oom. De omstandigheid, dat haar broeder daar alleen was, geheel in de macht van zijne knappe huis houdster, die intrigante, zooals zij haar noemde, en die, tot haar bittere spijt, nog de dienst niet was opgezegd, was voldoende om mevrouw Demmers op haar hoede te doen zijn en het onmogelijke mogelijk te maken, door een dag uit te breken. En zij verscheen dan ook stipt op den aangekon- digden tijd en met alle statie en hoogheid, die zij tegenover een mindere kon ontwikkelen. „Zoo, juffrouw, nog altijd hier Hoe maakt u het en hoe maakt mijnheer het?" Suze bleef wijselijk het antwoord op de eerste vraag schuldig. „Dank u," zeide zij. „Hoe mijnheer het maakt? Ja, niet al te best." Mevrouw schikte met eene bewonderenswaardige handigheid de tweelingetjes in den tuin en zette zich. „Zoo, niet al te best? Wat hoor ik? En waarom hebt u mij dat niet laten weten, juffrouw Zij drukte de handen op de knieën en keek Suze met voorovergebogen bovenlijf zóó uitdagend aan, dat bij deze liet bloed begon te koken. „Omdat mijnheer het mij niet gelast heeft, me vrouw," zeide zij. „Zoo? En wist u dat dan niet uit uw eigen? Ik ben toch zijne naaste bloedverwante!' „Neem mij niet kwalijk, maar als mijnheer het verbiedt...." „Verboden? Ach zoo! Heeft mijnheer het verbo den „Ja, mevrouw," liet Suze, die zich, ondanks de behandeling uit de hoogte, toch geroepen gevoelde daarop door den kolonel een nieuwe examen-commissie werd benoemd, die den sergeant toeliet." Naar men verneemt heeft de mi nister van Binnenlandsclie zaken de besturen der gemeenten Alkmaar c. a. aangeschreven, dat zij onverwijld de wik- en weegloonen op de kaasmarkt van 65 tot 50 cent per 50 Kg. hebben te verminderen. Otigci'cffcldlicclcii Ie Wacr- ningen. Te Wageningen was het jl. Maandag bij gelegenheid der loting voor de nationale militie zeer rumoerig. Vele lotelingen liepen in den namiddag dron ken langs de straatook kwam het hier en daar tot vechtpartijen. Ecnige sociaal-democraten maakten van deze gelegenheid gebruik, om een optocht met roode vlag te organiseeren. Aan gezien de nieuw benoemde commissaris van politie nog niet in functie is, trad de burgemeester, mr. H. F. Ilesselink van Suclitelen, handelend op en trachtte het zingen te beletten. Een der politieagenten wist de vlag af handig te maken. In het gedrang werd toen den burgemeester met een dolk een wond toegebracht in liet onderlijf, terwijl ook de oudste wethouder eene verwonding bekwam. Een tweetal ge- neeslieeren, die onmiddellijk ontboden werden, constateerden, dat de wonden niet gevaarlijk waren. Het volk kwam vervolgens in grooten getale voor liet stadhuis, om de vrijlating te eischen van een paar belhamels, die gearresteerd waren. Naar de politie werd toen met steenen geworpen, waarvan er een een ruit van de secretarie verbrijzelde. Daarop zijn 36 man van de rijdende artillerie uit Arnhem aangekomen, om de orde te bewaren. Op een twaalftal 11a zijn zij weer naar Arnhem vertrokken. Ailes is thans rustig. Zekere T. Vietor, 23 jaar oud, heeft bekend den burgemeester en den wet houder te hebben gestoken. Het dolk mes, dat hij bad weggeworpen na zijn misdaad gepleegd te hebben, is gevon den. De dader is gevankelijk naar Arnhem overgebracht. De toestand van den lieer Keuche- nius blijft nog altoos even tragisch, zegt „De Standaard". Schijnbaar deert hem niets. Evenals gewoonlijk zit hij nog, geheel gekleed, op zijn studeerkamer, en het zelfbedwang is in zoo hooge mate bij hem ontwikkeld, dat aan zijn gelaat alleen door den kenner bespeurd kan worden, wat pijn hij doorstaat. Toch weet rnen, helaas, maar al tegoed, dat deze pijn opkomt uit een steeds zich verbreedende wonde in het verhemelte, die bezig is zijn leven te sloopen en dat de medische wetenschap nog altoos geen kruid kent, tegen deze bedenkelijke krankheid gewassen. Plaatselijk nieuws. Door de Garnizoens-voedings-com- missie alhier werd gisteren ten behoeve der menages van dc hier garnizoen houdende troepen openbaar aanbesteed de levering van vleesch en vet, gerookt-, versch- en pekelspek en kruideniers waren, voor het tijdvak van 1 Jan. tot en met 30 Juni en van zout, steenkolen, coces en lange turf, gedurende het jaar 1894. De afloop was als volgt V 1 e e s c li en vet. Ingekomen 4 inschrijvingsbiljetten, als van de heerenVV. J. Oostenbrug, ad f 68.50I. A. van Gelder f 66; A. Koomen f 65 en \V. S. J. Beek f 59.10 per 100 Iv.G. Spek. 8 biljetten, van de heerenA. J.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1