NIEUWE DIEPER COURANT. HELDERSCHE- M. 13Ö. Woensdag 15 November 1893. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Jaargang 51 NEDERLAND. Het Vaderland! ghetrouwe Blijf iele lol in den doot. Wilhelmuslied. EN „En deaespereert nimmer I" Jan Pieten. Cc en. Ver»ottt1a» lodoroa Olusdasc, Ooudordass ea Zaterdag. Abonnementsprijs per 8 maanden: Voor de conront binnen de geraeeentef 0.70. met Jong Holland/ 1.20 UITGEVER Pr ij* der Advertentiën: j naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, m alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen 1.40 J. H. VAN BALEN. Van 15 regelt 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, na hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. ar gelang van de Oost-Indië en Amerika). 1.75, si Znid- Afrika2.50, 2.60 4.— Molenplein.Helder. Adrerientiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand >er regel 5 Ct. De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tussehen den tekst. MELDER, 14 November. In een schrijven van Oct. des vori- gen jaars gaf het bestuur der Zuider zee-Vereeniging als zijne meening te kennen, dat in het ingetreden tijdvak van onderzoek der plannen en van den verderen arbeid der Vereeniging door de bij September 1S92 ingestelde Staats commissie, eene afwachtende houding schijnt voorgeschreven, doch dat hier uit allerminst twijfel moet worden afge leid aan de noodzakelijkheid van het voortbestaan der Vereeniging. Het bestuur is nog steeds van dit gevoelen en meent, onder verwijzing naar genoemd rondschrijven, dat er ook thans nog geene aanleiding bestaat, de leden tot een algeraeene vergadering bijeen te roepen. De burgemeester der gemeente Texel waarschuwt tegen de berichten in de nieuwsbladen of daartoe uitge zonden agenten, die soms met verstrek king van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemin gen, Nederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werk lieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zelf öf door zijne tusschenkomst, zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden, om trent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woning aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleurstelling en schade. Er is een tweede brochure van den heer Van Deth over de Weesinrichting te Neerbosch verschenen, een boek van 157 bladzijden. De beschuldigin gen, tegen den heer Van 't Lindenhout, zijne vrouw en het personeel ingebracht, zijn niet minder ernstig dan de vroegere, ja nog veel weerzinwekkender, daar thans niet alleen van gruwelijke mis handeling, maar ook van de brutaalste onzedelijkheid wordt gewaagd, welke door den heer Van 't Lindenhout en zijne onderwijzers op de aan zijne zorgen toevertrouwde kinderen gepleegd zouden zijn. 1 Het overzicht, dat „de Amsterdam- mer" er van geeft, is echter zoo gru- j welijk, dat het ons letterlijk ongeloof- baar voorkomt. „Engeltjesmakerij" en I levering van meisjes aan „cafe's met damesbediening" en bordeelen zijn nog j maar een paar van de misdrijven, welke Van Deth nu aan Van 't Linden- hout ten laste legt. Het komt ons j eenvoudig onmogelijk voor, dat in Nederland zulk een reeks van misdaden jaren achtereen zou kunnen zijn ge- I pleegd, zonder dat er iets van uitlekte en de justitie er tegen optrad. Want was er ook maar één tiende deel waar van hetgeen Van Deth nu schrijft, dan zou de inrichting een gruwel zijn. Volgens een correspondentie in de //Tel.", zou de opbrengst der Vermogens- belasting niet minder dan 13 ton tot bij de raming achterblijven, 's Gravenhage zou bijna 1 millioen geven, Amsterdam niet meer dan 12 ton, Rotterdam 6 ton. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Oct. 1893, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1892, door het Departement van Financiën openbaar gemaakt. 1898. 1893. Directe belastingen f6 633.292,18 f3 673.505.081 Rechten op den invoer - 520.992 431 - 513.340,40 Accijn/en-3.401.580.391 -4.12S.608.12i Waarborg en bel. der goud. eu zilv. werken - 17.968,77 - 17.648,32 Indirecte belastingen - 1.681.656,961 -2.098.637,52 Domeinen- 135.835,481 - 217.295,281 Posterijen- 642.402,98 - 617.025,631 Rijkatelegrafen - 120.151,45 - 125.638,471 Staat.lotcrij- 166.684,37 - 168.803,781 Akten v. jacht en visch- 4.714,00 - 4.671,00 Loodsgelden- 150.898,031 - 147.269,95 Totaal f 13.478.177,061 1 11.712,443,58 De opbrengst over de eerste tien maan den van 1893 bedroeg f94.622.209,47, tegen f 98.541.176,73 over de eerste tien maanden van 1892. Plaatselijk nieuws. De heer ds. H. A. Ludwig, van Zuid- scharwoude, bij de Hervormde gemeente alhier beroepen, ter voorziening in depre- dikants-vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Granpré Molière, werd jl. Zondag morgen in de Nieuwe Kerk in zijn dienst werk bevestigd door ds: Bron, die tot on derwerp zijner rede had gekozen de laatste woorden van het derde vers van Matth. 13 „Een zaaier ging uit om le zaaien." Nadat ds. Ludwig de gebruikelijke be lofte had afgelegd, werd hem door de ge meente het derde vers van Gezang 216 en door het Zangkoor „Harmonie" een „Welkomstgroet" toegezongen, voor deze gelegenheid door den heer J. F. G. ver vaardigd. 's Avonds hield de nieuwe leeraar in de Westerkerk zijn intreerede, naar aan leiding van de woorden van Psalm 36, vs. 10. Zoowel 's morgens als 's avonds waren de kerkgebouwen eivol. De jaarlijksche zanguitvoering van de Zangschool „Euphonia", onder leiding van den heer W. Kuijk, zal morgenavond in het lokaal „Tivoli" plaats hebben. Bij deze gelegenheid zal de school tevens haar 3isten verjaardag mogen herdenken. Het programma voor deze uitvoering belooft een aangenamen avond behalve een aan tal zangnummers, vermeldt het de opvoe ring van eene aardige operette, ontleend aan het verhaal „Adelbert van Dennenburg" en door den heer Kuijk bewerkt. De re putatie van „Euphonia" is te goed, dan dat eene bijzondere aanbeveling onzerzijds om de uitvoering bij te wonen noodig zou wezen. Ook zonder deze zal „Tivoli" als gewoonlijk wel weer vol zijn. Het Hollandsch Tooneelgezelschap, onder directie van de heeren Van Lier, zal a. s. Donderdagavond in den Stads schouwburg (Koningstraat) alhier de derde abonnements-voorstelling geven. Opgevoerd zal worden het drama „Onschuldig ver oordeeld," naar het Fransch, van Dennery en Cormon, een stuk dat meermalen met het meeste succès ten tooneele is gebracht. (Zie achterstaande advertentie.) Door de Rederijkerskamer „Wilhel- mina," alhier, werd jl. Zondagavond in „Tivoli" eene welgeslaagde tooneeluitvoe- ring gegeven. Opgevoerd werden het blij spel „De gefopte Communist, of Eigenbelang boven alles" en het kluchtspel „Het spreekuur van den dokter." Beide stukjes werden niet onverdienstelijk afgespeeld en bleken, blijkens het herhaald applaus, zeer in den smaak der aanwezigen te vallen. In de pauze werden ter afwisseling een paar dramatische voordrachten ten beste gegeven, die met aandacht werden ge volgd en daverend werden toegejuicht. Het programma van het derde winter- concert, hedenavond ten 8 ure door het Staf muziekkorps der K. N. Marine in het lokaal „Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Cheers for our Fleet, Marchc, Joseph Manas. 2. Vorspiel und Siciliana aus der OperCavalleria Rusticana, Pietro Mascagni. dat je weer terug bent, Suze." „Had ik het maar geweten, dan was ik thuis ge bleven." „Gekheid," zeide hij, „dat kon jij evenmin weten als ik." „Was het erg „Ja, heel erg, en het ergste was, dat ik mijn ge woon middel niet kon nemen. De meiden waren zoo verschrikt, dat zij mij niet konden helpen. O, wat lieb ik naar je verlangd." Dat verlangen sprak zoo duidelijk uit de blikken van den liulpeloozen man, dat Suze werkelijk ont roerde. „Nu," zeide zij, „wees nu maar gerust, ik ga nu niet meer uit, hoor, in het geheel niet meer, en voor van nacht zal ik mij hier maar opschieten. Vindt ge dat niet goed „Dat behoeft niet," zeide Demmers afwerend, „je kunt immers dadelijk bij mij zijn, als ik je schel „Ja, ja, dat behoeft wel,' zeide zij, „en praat nu maar niet tegen. Voor ditmaal heeft mijn best ventje eens niets te zeggen." Demmers lachte tevreden. „Denk je te kunnen slapen „Ik weet het niet.' „Wil ik je wat voorlezen „Neen, als je mij een genoegen wilt doen, kom dan bier bij mij zitten.' Suze schoof een stoel dichtbij en nam zijn hand in de hare. Zoo bleef zij stil zitten. Gedurende eenige oogenblikken richtte Demmers nog nu en dan het woord tot haar, maar spoedig viel hij in een onrus- tigen slaap, die hem onmogelijk kon verkwikken. Toen hij ingeslapen was, maakte zij zijn hand los uit de hare en begon langzaam de kamer op en neer te loopen. 87 „Nu," zeide de notaris fluisterend, „dat was vijf- en-twintigduizend gulden. Gisteren heeft hij mij laten roepen om eene verandering in zijn testament te maken." „Eene verandering?" vroeg zij, brandend van nieuwsgierigheid. Hij maakte van de gelegenheid gebruik, dat zij zich een weinig vooroverboog en schoof zijn arm om haar middel. „Ja, eene verandering, maar ten goede," zeide hij, „kom een beetje dichter bij, dan zal ik het je vertellen." Suze aarzelde een oogenblik, maar toen boog zij zich tot hem. Zij wilde, zij moest het weten. Hij liet snel hare hand los, sloeg de vrij gewor den arm om haren hals en kuste haar. Toen fluisterde hij „Vijftigduizend is het." Suze onttrok zich aan zijne omhelzing en keek hem onderzoekend aanzij verbleekte een weinig, maar niet uit boosheid, omdat hij haar gekust had, dat bleek hem spoedig. „Is het waar?" vroeg zij. „Of het waar is? Zoo zeker als ik hier voor je zit. En dat is nog niet alles." „Wat dan nog?" „Nog meer krijg je." Er kwam een woeste glans van vreugde in Suze's oogen. „Wat dan nog?" „Iets dat haast evenveel waard is." „Zeg het dan toch „Kom dan bij mij, dicht, zeer dicht." Toen drukte hij haar vast in zijne armen en ter wijl hij haar met waanzinnige hartstocht kuste, zeide hij „Geheel „Groot-Rustoord* heeft hij je vermaakt." „Wat?" riep zij uit, „wat?" „Ik bezweer je, dat het waar is. Vijftigduizend en het huis." Suze sloot de oogen, zij dacht te bezwijmenzij 3. Symphonischer Prolog zu Dante's„Divinia Commedia", Felix von Woyrach. 4. Fan- taisie auaDer Bajazzo Pagliacci, R. Lenn- cavallo. 5. Ouverture de 1'operetteL'Etu- diant pauvre, Carl Millöcker. 6. a. Noc turne du balletCoppclia, ou la fille aux yeux d'émail, Léo Dealibes b. Mama, Papa, Humoreske, C. Neumann. 7. Potpourri aus dem BalletDie Puppenfee, von Jos. Bayer; a. Einleitungb. Im Puppenlade c. Auflritt des Bauernd. Die Oberösterreicherin e. Babyf. Englanderg. Die Spaniërin h. Jnpaneserin i. Harlequinoj. Divertisse ment k. Erscheinurig der Puppenfee; 1. Finale. 8. „Wiener Lieb'sg'schicliten, Wal- zer, J. F. Wagner. Nos. 1, 3, 4, 6b en 8 eerste uitvoering. Statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in deze gemeente over Augustus 1893: Aantal inw. op 1 Jan.23709. Levend geb. 80 levenl. aang. 2 overl. (met inbe grip der levenl. aang.) 43; aantal overl. op 1000 inw per jaar: 21.35. Overl. op den leeftijd van: minder dan 1 jaar 17, 15 j. 10, 5—14 j. 2. 20—50 j. 7, 50 -65 j. 1, 65 80 j. 2, boven 80 j. 2. Overl. tenge volge van tering 7, kanker 3, stuipen 2, hersenziekte 1, bloedspuwiug 4, kinkhoest 1, acute ziekte der ademlialingswerktuigen 5, chronische idem 2, organ. hartirebreken 2, acute ziekte der spijsverteringswerktuigen 11, chronische idem 1, onbekende oorzaak 2, zonder geneesk. behandeling 2. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de winterdienstregeling der stoom boot „Ada van Holland." Gedurende den winterdienst zal de stoomboot thans ook des Zondags den dienst ten au. 15 min, van Texel naar hier en terug vervullen. Zaterdagmorgen vroeg viel een werk vrouw in de afsluitingsgracht van de Marine} weri alhier, en was reeds zinkende, toen het ongeval door twee werklieden werd opge merkt, die zich gekleed te water begaven en de voldoening smaakten de vrouw nog bijtijds uit -de diepte op te duiken en aan wal te brengen. Binnanlandsch nieuws. Texel.De burgemeester herinnert belang hebbenden aan het bepaalde, vervat in art. 24 al. 1 der Verordening van Politie voor 1 deze gemeente, luidendeHet is verboden honden in de gemeente te laten losloopen. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25. Schagerbrug. De Vereeniging tot straatverlichting heeft besloten om aan vankelijk 12 lantaarns aan te schaffen en deze te plaatsen als volgtéén tusscher. de Groote en Kleine brug, één bij de poort van Notaris v. Os, één bij A. de Vries, één bij Vrijburg (cand. Not.), één bij Pontvuist, één bij bakker de Beurs tegen de rolpaal, één tussehen A. Koorn en S. Bregman, één bij bakker de Jager tegen de rolpaal ,één bij het laatste huisje, bewoond door Broekhuyzen en Wagen, één bij dr. Winkler Prins, één omstreeks het erf v. Schaik en één enkele passen voor bij het woonhuis van den burgemeester Hulst. Bij stemming werd beslist, dat de lan taarns zullen branden tot ui uur, n. 1. dat de aannemer op dat uur zal beginnen te blusschen. Zijpe. De reeds in de vorige Raads vergadering besliste kwestie van verhooging van den post voor het aanleggen en bijhou den van de registers van den Burgerl. Stand bleek nog niet afgedaan. In de vergadering van 7 dezer «och kwam de Voorz. terstond r.R het goedkeuren der notulen daarop terug. Z.Ed. bracht een berg vnn acten bij, om te bewijzen, dat de vroeger toegekende verhoo ging billijk was en had dan ook het genoe gen het vorige Raadsbesluit, waarbij dit punt verminderd was, te zien intrek keu met 7 tegen 2 stemmen. De heer Nobel, die zich bij deze kwestie niet onbetuigd liet en hij zijne meening bleef, stemde met den beer Morra er tegen. Verder werd op zijn verzoek wegens ver trek naar Eukhuiztn eervol onlslRg verleend aan den heer Gorter, onderwijzer te Sint- Maartensbrug. Het suppletoir kohier der hondenbelasting werd vastgesteld op f 25.50 en besloten de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1