VERGADERING VAN WIERINGERMEERBEWONERS. Onder auspiciën van de Beursver- eeniging Wieringermeer, had Woens dag een vergadering plaats in café Laan te Winkel van Wieringermeer- bewoners. De vergadering, die druk bezocht was, stond onder leiding van den heer H. D. Teil. Alvorens de vergadering een aan vang nam werd op verzoek van de voorzitter een minuut stilte in acht ge nomen ter nagedachtenis van wijlen A. C. de Graaf en de gevallenen in de oorlog. De heer Teil sprak er zijn vreugde over uit dat we thans in volle vrij heid kunnen vergaderen en spreken, als vrije Nederlanders, hij heette de aan wezigen van harte welkom en hoopte dat de besprekingen zakelijk kort zou den zijn. Vervolgens vroeg spr. de goed keuring voor de voordracht van Com missie-leden die door het Beursbestuur is opgemaakt. Aldus wordt besloten. De heer H. A. Giezen deelt één en ander mede naar aanleiding van een onderhoud, wat heeft plaats gevonden met de directie van de N.O.Polder, de heeren Ir. S. Smeding en Ir. van Steen. In de N.O.Polder is pl.m. 18000 H.A. in cultuur. Hiervoor heeft men noodig ongeveer 6000 menschen. Men heeft momenteel de beschikking over 600 geschoolde arbeidskrachten. Er is dus een groot gebrek aan arbeidskrachten. Voorts heeft men gebrek aan tracto ren, machines, gereedschappen, paar den en wagens. Het is echter niet mo gelijk dat de boeren daar zelf een be drijf uit gaan oefenen. Er is geen wo ningruimte voor gezinsverband. Ook is het niet mogelijk dat men er als bedrijfsboer heen gaat. Anderen zouden dan gepasseerd moeten wor den. Op iedere 500 H.A. staat een schuur. Een volwaardige arbeider kan waar schijnlijk in de N.O,Polder een uurloon van 70 cent verdienen. Zij zullen in barakken ondergebracht worden. Voor de ongehuwden wordt 1.10 kostgeld per dag afgehouden, voor de gehuw den 30 cent per dag. Om de 4 weken worden 3 dagen verlof gegeven om naar huis te gaan. Dit t.a.z. van de mogelijkheid om naar de N.O.Polder te trekken. De heer S. L. Mansholt, noemt drie mogelijkheden voor de Wieringermeer- boeren om tijdelijk aan het werk te gaan. Allereerst de bedrijven van de N S. B. boeren, die gearresteerd zijn. Deze bedrijven komen onder beheer van de Prov. voedselcommissaris. Het worden Staatsbedrijven. Wettelijk moet één en ander nog geregeld worden. Op deze boerderijen worden ge plaatst, zij die zich in de afgeloopen 5 jaren verdienstelijk hebben gemaakt. Men kan zich voor deze bedrijven, waarop men de positie van bedrijfslei der krijgt, opgeven bij de heer S. Bree- baart. Vervolgens is er een mogelijkheid om naar een gedeelte in Groningen af te vloeien, alwaar een aantal boerderijen totaal zijn vernietigd en ook de ge reedschappen. Een honderdtal boeren kunnen hier heen met machines en gereedschap, om daar b.v. het ploeg-, zaai- en maaiwerk aan te nemen. Dan heeft de landbouwconsulent Ir. Lienesch voor de geinudeerde gebieden machines en tractoren noodig. Men kan dus aan het werk. Want voor al deze mogelijkheden neemt men allereerst gedupeerde boeren. Naar aanleiding van hetgeen de hee ren Giezen en Mansholt hebben mede gedeeld worden eenige vragen gesteld, die afdoende worden beantwoord. Aan belanghebbenden zal dezer' da gen nog een circulaire worden uitge reikt. Ir. A. Ovinge, .aan het woord ko mende heeft zich de vraag gesteld hoe komt het met het pachtcontract? In het contract staat dat het pacht contract ontbonden is als de pacht is vergaan en de pachter de vrucht niet geniet. Volgens spr. is de pacht echter tij delijk vergaan, dus is het pachtcon- tracht niet ontbonden. Wat gebeurt er met de boerderijen

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 3