£edmueAg-ade>iitity werking is verkregen voor de ver,, deeling van meubilair en keuken gerei. Opgaven moeten zoo spoe dig mogelijk geschieden bij den Secretaris van het Comité, raad huis Kolhorn. Verder herinnerde de heer de Graaf de aanwezigen aan het I. C.O. Vorderingen moeten zoo spoedig mogelijk bij hem inge diend worden. Betreffende de moeilijkheden die zich voordoen op N.S.B. be drijven werd nog medegedeeld, dat een regeling in deze kwestie met de Voedselcommissaris is be sproken, zoodat hier spoedig een oplossing voor komt. De heer S. Breebaart deelde mede, dat de afscheidsmiddag van Minister Mansholt zal plaats heb., ben op Woensdag 8 Augustus in de zaal van Café Fortuin te Bar- singerhorn. Op een enkele uitzon dering na, zal niemand hiervoor persoonlijk worden uitgenoodigd. Iedere Wieringermeerbewoner heeft toegang, doch zal een toe gangsbewijs moeten aanvragen op het gemeentehuis te (Kolhorn, of bij de heer Breebaart. Voor nade re bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit nummer. Vervolgens las de heer de Graaf nog een en ander voor betreffen de het leveren van gebruiksrun- deren aan de getroffen gebieden in het Zuiden. In aansluiting op vorige mede- deelingen betreffende den afvoer van gebruiksvee naar de getroffen gebieden van Utrecht, Zeeland en Limburg, deelt het Bedrijfsschap Vee en Vleesch mede, dat er 200 gebruiksrunderen per week afge voerd worden naar de getroffen gebieden. In de week van 30 Juli tot 4 Aug. '45 zal er rundvee afgevoerd worden naar de provincie Gelder land. De P.V.C. van Gelderland ver zoekt één derde melkvee en twee derde pinken. Zij die van plan zijn 'n goede gebruikspink te leveren, worden verzocht de levering te doen plaats vinden in de boven genoemde week. In de week van 4 tot 11 Aug. worden 200 melkkoeien gevraagd voor de getroffen gebieden van West Brabant en het Land van Heusden en Altena. De veehouders worden verzocht zoo mogelijk een goed gebruiks- rund te leveren om hun collega's te helpen. Opgave hiervan bij de P.B.H. voor de Wieringermeer te Win kel. Handeldrijvende en Industri- eelen Middenstandsvereeni- ging Wieringermeer, Woensdagmiddag werd een le denvergadering gehouden van de Middenstandsvereen „Wierin germeer. in café Laan te Winkel. De opkomst van de leden was uitstekend. De heer J. Vos deelde in zijn openingswoord mede, dat deze vergadering was belegd om de leden gelegenheid te geven vra gen te stellen over de problemen die zich voor de Middenstand voordoen. Verder zullen door eenige heren van de Kamer van Koophandel mededeelingen wor den gedaan betreffende de over- bruggingssteun. In het bijzonder werden dan ook de heeren Ir. Ovinge, A. N. Nap, Scheffel, Holsmuller en Tee ling door den voorzitter welkom geheeten. In verband met een vraag be treffende de erfpacht werd door Ir. Ovinge medegedeeld, dat vol gens het Burgelijk Wetboek de erfpacht door moet worden be taald. Indien men na 5 jaar nog niet in het genot van het gepaft- te zou zijn gesteld, dan kan resti tutie worden gegeven. Spr. per soonlijke meening is. dat men de betaalde erfpacht reeds nu zou moeten terugstorten, spr. is dan ook van plan dit bij het departe ment te bepleiten. Vervolgens werd door Ir. Ovinge ampel besproken de kwestie: Hoe zal de polder straks opgebouwd worden. Komen er weer drie dorpen? Komt er één dorp? Vast staat echter dat indien er drie dorpen terug komen er een verschuiving zal moeten komen door onderling overleg, van erf- pachtperceelen. De behoefte, meer ruimte om te bouwen wordt alge meen gevoeld. Spr. verwacht straks van de Middenstand, in de ze kwestie nuttige wenken. Doch alvorens hier verder op in te gaan zullen eerst de plannen van her bouw er moeten zijn. Wat betreft het terugkomen van de Middenstand naar den polder, juridies en moreel heeft de middenstand rechten om terug te komen. Het zal wel niet zoo vlug gaan. Alles is nog heel vaag. De heer Scheffel secr. van de Kamer van Koophandel zeide dat de slag die de Wieringermeer was toegebracht ook werd ge voeld door de Kamer van Koop handel. Wij zullen alles doen om U terzijde te staan in Uw moei lijkheden, aldus de heer Scheffel. De heer Holsmuller deelde me de, dat de z.g.n. overbruggings- steun is vervallen doch er nu iets anders voor in de plaats is ge steld. Zelfstandige echtparen, d. w.z. zij die een woning of een ge deelte zelfstandig bewonen krij gen een vergoeding van 3.per dag voor man en vrouw te samen. Voor ieder kind boven de 18 jaar 1per dag en voor kinderen beneden de 18 jaar 0.75 per dag. Het totaal bedrag der uitkeering mag echter niet meer bedragen dan 80% van het vroegere inko men. Echter mag het totaal be drag ook niet hooger komen dan 3000.Om tot 80% van het vroegere inkomen te geraken kan bijgeteld worden wat men er op de een of andere wijze bijverdiend Vaste lasten mag men hier weer van aftrekken. De voorzitter zegt dat deze re geling hem tegenvalt. De eerste jaren in de Wieringermeer waren slecht. Pas de laatste jaren werd het wat beter. Spr. is bang dat er straks een verzwakte Midden stand in de polder terug komt. De heer Holsmuller merkt op dat de prikkel om te gaan werken aanwezig moet zijn. De Kamer helpt ook bij het tijdelijk vestigen van Middenstanders in de ge meenten waar zij zijn geëvacueerd. De bedoeling van deze rege ling is dat men zijn bedrijfskapi taal niet aantast. Verschillende aanwezigen stellen over deze kwestie nog vragen die beant woord worden. Nadat nog eenige interne za ken worden besproken, o.a. de kwestie smeden en de Oostwaard,. hoeve, die vermoedelijk via de Ka mer van Koophandel zal worden opgelost, wordt de vergadering gesloten onder dankzegging aan de heeren inleiders. De stand der werkzaam heden aan de dijk De rentmeester der Domeinen, Ir. A. Ovinge, vertelde Woens dagmorgen weer een en ander over de stand der werkzaamheden aan de dijk. De werkzaamheden aan de dijk vorderen goed. De binnenkeileem dijk is ongeveer over een lengte van 200 meter boven water. Of men in de uitgestippelde tijd klaar zal komen is een open vraag Het werkschema is scherp gesteld en men wil trachten door de werk„ tijden op te voeren in de vastge stelde tijd klaar te komen. De bemaling. Men is thans bezig bij het ge maal Lely om de zuigmonden van dit gemaal te reinigen. Deze zuig monden zitten vol met stroo en andere rommel die er ingespoeld is. Door middel van duikers wor den deze vitale deelen van het gemaal schoongemaakt. Als dit klaar is worden er stalen torpedo- netten voor de zuigmonden ge plaatst die door middel van een kraan worden aangebracht. De kraan hiervoor is al op de plaats der werkzaamheden aangekomen. Wanneer het gemaal dus straks Ir. Dijkema vertelde ee Ir. L. R. Dijkema, landbouw kundig ingenieur van de Vereeni- ging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer deed onlangs eenige belangrijke mededeelingen betreffende de polder. Er zijn monsters van het water uit de polder genomen teneinde het zoutgehalte te bepalen. De heer Dijkema deed de geruststel lende mededeeling dat men zich hierover geen zorgen behoeft te maken. Verder zijn er weer pei lingen gemaakt op diverse punten in de polder om na te gaan in hoe verre de kavelslooten het gehou den hebben. O.a. op de Alkmaar- scheweg op het bedrijf van van Strien (C 30) zijn de slooten nog geheel intact (1.50 m. diepte) ook de taluds zijn nog goed in orde. Verschillende duikers op andere plaatsen heeft men gecontroleerd welke nog duidelijk waarneem baar zijn. Wanneer men dichter bij het gat komt wordt de toestand van de slooten anders, hier zijn punten waar men ongeveer 40 c. m. minder heeft gepeild. Doch b.v. op de Klieverweg op het bedrijf van de 'heer Klaver wees de peiling nog 1.60 m. aan. Over het algemeen zal het dus wel meevallen. Wat betreft het bouwplan voor de gewassen van het volgend jaar zeide de heer Dijkema. dat gezien de ervaringen in het Zuiden ook dit voor de Wieringermeer erg zal meevallen. Wanneer de grond oppervlakkig licht bewerkt wordt lige belangrijke dingen dan zal men zonder gevaar graan en bieten kunnen telen. Voor vlas en erwten moet nog een slag om de arm worden gehouden. Met de aankoop van pootaardappelen zij men nog voorzichtig. Het ver bouwen van aardappelen op zand en lichte zavel zal wel mogelijk zijn doch op de zwaardere gron den zal het vermoedelijk niet gaan, Wanneer het werkschema ver loopt zooals het is uitgestippeld, dan zal per 1 October ongeveer 1500 bunder van den polder zijn drooggevallen. De grond zal dan eerst wat moeten uitzakken, zoo dat hiermede nog wel 14 dagen zal heen gaan. Pachters die dan in de gelegenheid worden gesteld om naar hun bedrijf terug te kee- ren zullen er dan rekening mee dienen te houden, dat zij uitslui tend winter-rogge kunnen inzaai en. In hoeverre het rentambt dit verplichtend zal stellen zullen we nog af moeten wachten. Misschien dat er vergunning verleend wordt voor een enkele kavel wintertar we. In het voorjaar kan dan gras en klaver ingezaaid worden één en ander verband houdende met den verplichten aanleg van gras land. Vervolgens deed Ir. Dijkema nog een korte mededeeling over den aanleg van fruittuinen. Met den aankoop van plantmateriaal moet men niet te hard van stapel loopen, daar van het aanleggen van een fruittuin niet eerder iets kan komen dan in de herfst van 1946.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2