Kleine werktuigen en materialen zijn verolren. De ver. is tegen mo lest verzekerd. Het archief is ge red. Hetgeen belangrijk is. Het werkplan en de begrooting voor 1946 liggen ter inzage. Een om lijnd plan uitvoeren is mogelijk. Men zal zich aan de omstandig heden moeten aanpassen. De bij drage van 1 van de pachtsom wordt niet geheven, aangezien ook over 1945 geen pacht zal v/orden behoeven betaald. De vereeniging beschikt nog over middelen om 1945 zonder in komsten in te gaan. De begrooting vermeld geen inkomsten. Aan uitgaven een be drag van 5000.Spr. geeft hierop het woord aan Ir. Ovinge. De toestand in den polder en de wederopbouw. Ir. Ovinge geeft allereerst een relaas van de toestand in den polder. Het is nu bijna 6 maanden geleden, aldus de heer Ovinge. dat wij den polder moesten ver laten. Er is veel gebeurd in die maanden. Van de gebouwen is niet veel meer over. De dorpen zijn practisch weg. In Wieringerwerf staat alleen nog het Domeinkan toor en een huis en dat mag eigenlijk nog maar een brok van ene huis heeten. In de andere dorpen is het al niet veel beter. Met de boerderijen is het slecht gesteld. Alle boerderijen die in 2 a 2Yi meter water hebben ge staan zijn weg. Zestig van de 512 boerderijen kunnen als verloren worden beschouwd. Schijn be driegt ook hier. Als men op den dijk staat lijkt het niet zoo erg. Doch spr. kan verzekeren dat op meevallers niet moet worden ge rekend. Doch het water zakt. Er is een peil bereikt van 1.64\Ve zijn begonnen op 9 Aug. met 38 zoodat reeds 1.26 water is uitge slagen. De hulpgemalen zijn be gonnen mee te malen. Geruchten als zou reeds een hulpgemaal zijn verzakt, moet spr. tegenspreken. Er is stagnatie geweest doordat een drijfriem niet functioneerde doch dit is reeds weer verholpen. Wanneer de gemalen op volle capaciteit draaien en we een nor male regenval hebben, zal de polder aan het eind van het jaar droog zijn. Ruim 1000 H.A. ligt thans weer droog. De randwegen liggen weer bloot en de toestand van deze wegen valt mee. We zijn dus thans aan het herstelwerk en de wederopbouw toe. Spr. geeft hierna een beschou wing ovpr het col'p^e ^Weder opbouw. De dezer dagen benoem de Commissie (men zie ons num mer van vorige week) dient men goed te onderscheiden van de vroecere Directie. Hier ziin in stanties uit dc Wieringermeer in geschakeld. Spr. noemt de Ge meente. Heemraadschap en het Domeinbeheer, die ieder hun eigen bevoegdheden houden. Bovendien is er nog een raad van advies die gevraagd en onae- vraagd adviezen kan geven. De polder heeft medezeggenschap. Doch men zal zich niet bemoeien met de cultuurtechnische kwestie. Deze wordt uitgevoerd door het Domeinbeheer. in overeenstem ming met de Dienst Landbouw- herstel. De Landb.voorlichting wordt ingeschakeld. Doch de controle berust bij de landb kun- dicie afd. van het Domeinbeheer. Er is te Alkmaar een bureau gesticht voor de prov. schade regeling. In deze stichting neo- ben zitting voor de Wieringer meer, Ir. Ovinge, lr. Dijkema en de voorzitter van de raad van advies. De wederopbouw van de dor pen. Over de kwestie een dorp of drie dorpen kan spr. nog geen uitsluitsel geven. Deze zaak is in handen gegeven van een stede- bouwkundige, die op kort ter mijn een rapport zal uitbrengen. Men moet over dit probleem niet te licht denken. Het voordeel van een dorp kan groot zijn. Doch de materialenpositie speelt 'n groote rol. Particuliere bouwers kunnen zelf een architect kiezen. Komen de dorpen alle drie weer terug, dan zal een herverkaveling voor verschillende perceelen noodzake lijk zijn. Wat betreft de arbeiderswo ningen, ook hierover is nog niets positiefs mede te deelen. Er worden rapporten gevraagd over aan te brengen verbeteringen. Aan de arbeiders zal worden ge vraagd wat zij aan de woningen verbeterd willen zien. Een persoonlijke wensch van spr. is dat de woningen meer een plattelands karakter krijgen. B.v. zooals de Oostzijde van Sternstraat te Wieringerwerf Spr. wijst dan nog op het nijpend gebrek aan woningen wat reeds voor den oorlog aanwezig was. Van de 425 arbeiderswoningen was de helft slechts door land arbeiders bezet. Wanneer men dan weet dat ongeveer 2500 ar beiders in het drukst van den tijd in den polder werken, dan spreekt het tekort aan woningen des te meer. Ook de vraag naar land arbeidersplaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet, zal onder de oogen worden gezien. De arbei# dersorganisaties zullen dit in overleg met de gemeente ter hand moeten nemen. De boerderijen. De boeren langs de rand van den polder komen vrijwel allen voor den winter op hun bedrijf terug. Veel veranderingen zullen aan de boerderijen niet aangebracht worden. Over het algemeen vol deden ze goed. Al zal het terrein van de woonkeuken niet meer betreden worden en allerlei wen- schen voor verandering in over weging worden genomen, zullen toch geen ingrijpende verande ringen worden aangebracht. We deropbouw van boerderijen moet men niet onderschatten. Spr. kree gdezer dagen de mededee- ling, dat er ongeveer 10 jaar mee gemoeid zal zijn in ons land. Het materiaalspook en arbeidskrach ten staat ook hier weer op den achtergrond. De problemen zijn groot. Hoe zullen de rompen van de boerde rijen het houden, als straks de stormen komen. Zooals reeds gezegd de wegen hebben zich goed gehouden. De opritten zijn weg. kanalen zijn in tact. de bruggen hebben zich ook goed gehouden. De sluizen lijken ook goed al meent men dat de sluis te Slootdorp geleden zou hebben. Als dit zoo is. dan is dit voor de scheepvaart in de secties A en E funest, aangezien de dam in de Wieringerwerf* vaart ook weq is waardoor dc oolder een peil zou hebben ge kregen. Het weer in cultuur brengen van de gronden zal aan de boe ren worden overgelaten. Ieder kan dus op zijn eigen bedrijf aan den slag. Alleen zal men het eigen belang niet mogen laten domineeren. Men moet geen ar beidskrachten bij anderen weg- koopen, door aanbiedingen van hooger loon enz. Men zal een vergoeding krij gen volgens taxaties zooais die door landbouwherstel worden be paald. Er zal dus niet gewerkt worden zooals vroeger bij de Cultuurmij. Men moet elkaar echter zooveel mogelijk helpen. Men hoort nu al de opmerking dat er geen arbeiders zijn te krij gen. De boeren moeten zich ech ter zelf redden. Het land wordt opgeleverd in een lichte grond bewerking en zaaiklaar. De beplanting heeft erg ge leden. Toch zal er niet zoo maar weggekapt mogen worden. Staatsboschbeheer heeft hoop dat enkele soorten als populieren, wilg en eik het zullen overleven. Als dit zoo is dan komt dit de bewoonbaarheid van den polder weer ten goede. Ook hier is weer een gebrek aan materiaal. Staats boschbeheer zal dan ook weer over moeten gaan tot het aanleg gen van kweekerijen. De diensten P.T.T.. P.E.N. en P.W.N. zijn hun werkzaamhe den alweer gaan aanvangen. Waterleidiriq en elecfr'sch zal aan de rand weer spoedig func- tioneeren. Spr. geeft vervolgens nog een opsomming van de moeilijkkhe- den om gereedschappen en an dere materialen te bekomen. Er zal naar worden gestreefd om zoo spoedig mogelijk de men- schen die noodig zijn in den pol der, onderdak te verschaffen. Er zijn 1000 a 1100 woningen weg. Het probleem noodwonin gen en barakken is echter niet gemakkelijk. Er moet eerst vee' opgeruimd worden. Zoodat men in 1946 pas met den definitieven herbouw zal kunnen beginnen. Het probleem van de arbeids krachten moet niet onderschat worden. Spr. geeft met voorbeel den aan wat in den N.O P. plaats vindt. Daar ligt 20.000 H.A. braak. Het riet groeit tot mans hoogte op. Men kan daar a.h.w. een complete oogst van riet maken. Spr. drukt de boeren dan ook op het hart om pas in 1947 over een normaal zaaiplan te denken. Boeren, arbieders en midden standers loopen gevaar als zij buiten den polder zouden moeten blijven, dat zij concurrentie vati de randwinkeliers zouden krij gen doordat die zich op de le verantie gaan werpen van de poMerbewoners. Er zullen z.g.n. steunpunten worden ingericht voor paarden, vee en werkf-ninen. vooral in het midden en Oosten van den pol der zal dit noodig zijn. Slot volgt. Nieuwe Woning Cultuur Onder auspiciën van de Bond van Boerinnen e.a. Plattelands vrouwen, afd. Wieringermeer, werd Donderdag in café Laan te Winkel, door den Architect Joh. Niegeman, Leeraar Inst. voor Kunstnijverheids-onderwijs, te Amsterdam, afd. Binnenhuis-ar chitectuur, een lezing gehouden over het onderwerp: ..Hoe nu mijn woning weer in te richten.'' Mevr. Doornbos, de presidente, kon aan een flink bezette zaai een welkom toeroepen, in het bij zonder aan Burgemeester Log gers en Wethouder Breebaart alsmede aan den inleider van deze bijeenkomst. De spr. begon zijn lezing met er op te wijzen, hoe moeilijk het is, speciaal over de Wieringer meer te spreken, omdat er nog geen bepaalde plannen zijn. Bij het zien van een paar plat tegronden van woningen, waren spr. twee dingen opgevallen n.1- dat de stookplaats en goo.stee- nen ten aanzien van dc lichtval door de ramen een ongunstige plaats innamen. Dan is het vol gens spr. de vraag, zijn er bij de inrichting goede meubelen te krii-, gen. Het schetsje hoe men van een kist een crapaudie kan ma ken, verwekte hilariteit. Van niets iets maken hebben we allemaal de laatste vijf jaar wel geleerd. Aan de hand van lantaarn plaatjes liet spr. zien hoe prac- tische indeeling niet altijd koud behoeft te zijn. Spr. toonde aan hoe men bij een juiste indeeling van berg plaatsen vanzelf komt tot een rustige volnorde van "werkzaam heden en hoe belangrijk het is re kening te houden met de bewe gingen. door het practisch plaat sen van kasten enz., in verhou- dina tot de menschelijke figuur. Na de nauze werd gelegenheid aecieVen tof het stellen van vra- aen, waarbij het woonkeukenpro- bleem, de vloerbedekking en de ramen ter sprake kwamen. De in leider wees nog op de belangrijk heid der kleuren in de vertrekken. De presidente dankte den heer Niegeman voor zijn lezing. Wel heeft zij uit een en ander kunnen opmaken, dat de heer Niegeman niet voldoende op de hoogte is met de toestand in den polder, hoe erg het eigenlijk wel is met de vernieling. Medegedeeld werd nog, dat de Burgemeester 30 Oct. a.s. een lezing zal houden over den wederonbouw. wel^e mededeeling met applaus werd begroet. Mededeelingen van de Commissie ter be~ hartiging van dc belangen der geëvacueerde Wie- ringermeerbewoners. De heer H. A. Giesen deelde Woensdagmorgen namens de P. B. H. mede: Landbouwers welke vee hebben ingeschaard bij anderen moeten een aanvrage indienen voor in- scharing bij de P.B.H. Formulie ren zijn hiervoor verkrijgbaar. Houder-s van loopende fokzeug- vergunningen worden verzocht hun vergunning, indien deze dit jaar gebruikt is, af te laten stem pelen op het kantoor der P.B.H. voor het jaar 1945, daar deze an ders ongeldig zijn. Vervolgens werd namens de P.B.H. nóg bekend gemaakt, dat het de heer Spikman, Dir. v. d. Coöp. Aankoopver. .Wieringer meer". gelukt is om 1000 ton le klas Klaverhooi te koopen in Gro ningen. Dit klaverhooi is bestemd voor het vee van alle Wieringermeer- boeren. De verdeeling is als volgt vastgesteld: a. Voor de periode van 1 Nov. 45 tot 1 Maart '46 voor dat vee boven 1 jaar wat in die periode gestationeerd is in de Wieringer meer 5 K.G. hooi per dier per dag.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2