(kerknieuws^ Officieel Distributiekring WIERINGERMEER onderschatten. Men hoort nog wel eens opmerkingen ,,'dat het nog wel zal meevallen" of: „ja, maar dat zand bij mij, dat stuift niet." Ik geef U de verzekering, dat dergelijke opmerkingen meestal afkomstig zijn van menschen die in den polder kwamen, toen hun bedje gespreid was, d.w.z. toen na harden strijd het zand met een dikke rol gras en klaver was bedekt! Deze menschen zou ik sterk willen aanraden eens te gaan praten met de oude bedrijfsboe- ren van de Cultuur Mij. die de ellende van de zandverstuivin gen hebben meegemaakt, om te vernemen of ik werkelijk over drijf. Men zal dan ongetwijfeld overtuigd raken dat de boeren in het zandgebied hun grond weer moeten veroveren in een harden strijd waarbij het meermalen zal voorkomen dat men, in een zandstorm verkeerende. met rood omrande oogen. zijn boterham of aardappelen met zand zal moeten eten, ondanks alle moeite en voor zorgen die men zal nemen. Om kort. te gaan. Er zal zoo spoedig mogelijk begonnen moe ten worden met het zaaien van rogge en men zal daarmee zoo lang mogelijk moeten door gaan. Er zal dus, indien de winter het toelaat, ook in Januari bijv. nog winterrogge moeten worden ge zaaid op de stuivende zand gronden. Dat is zoowel algemeen als eigen belang! Zooals ik dat reeds in de meer genoemde mededeeling schreef, zal men zich op het standpunt moeten stellen, dat met lha. win terrogge, ook al is deze nog zoo slecht (en bijv. juist voldoende om het stuiven te beletten!) een veel grooter aantal ha. andere gewassen kunnen worden gered. We hebben hier dus een wed loop met den tijd te houden. De werkzaamheden in het Noorden van den polder moeten daarom zoo spoedig mogelijk beginnen. Er is daar al een heele opper vlakte drooggevallen. Een ge deelte van die gronden zou reeds thans kunnen worden ingezaaid, meestal zal het eerste werk daar moeten zijn het verwijderen van de verstoppingen in slooten en duikers. In vele gevallen wordt het water, dat wel afgevoerd zou kunnen worden vanwege het be reikte polderpeil, nog opgehou den door deze ontwateringsstoor nissen. De urgentie van dit werk is zonder meer duidelijk. Rectificatie. In ons verslag van de vorige week is een storende fout geslo pen. Er staat n.1. ..Zestig van de 512 boerderijen kunnen als "ver loren worden beschouwd. Dit moet natuurlijk zijn: Van de 512 boerderijen zijn er zestig behou den gebleven. NIEUWS uit de ^luchtplaatsen van Wieringermeerbewoners Zwaar getroffen. De landbouwer Groeneboom. v.h. N. Dijkweg. W.Werf, wordt wel zwaar door rampen getrof fen. Moest hij tijdens den oorlog zijn bedrijf in het oude land ver laten wegens de aanleg van een vliegveld, waarna hem een bedrijf in de Wieringermeer werd toe gewezen, wat hij op 17 April weer moest verlaten wegens onderwaterzetting en evacueer de daarna naar Opperdoes. Na eerst, als zoovelen, bekrompen te hebben moeten wonen, werd hem eindelijk een woning toegewezen, die van Zondag op Maandag j.1. tot den grond toe is afgebrand. Ongelukken. De landbouwer K. Schenk v.h. Kolhornerweg Middenmeer, kwam van de tractor te vallen op het bedrijf van zijn broer en kreeg hierdoor de cultivator over zijn lichaam. De heer Sch. be kwam ernstige verwondingen en aanvankelijk liet de toestand zich ernstig aanzien. Volgens onze laatste informaties is er een ver betering in zijn toestand gekomen De loonploeger M. van Damme v.h. te Middenmeer, heeft een motorongeluk gehad te Kolhorn. Met een beenbreuk werd deze naar Alkmaar vervoerd. Doch ook hier is de toestand vooruit gaande. Wederopbouw. De Coöp. Zaaizaad- en Poot- goedtelersver. Wieringermeer", is reeds druk bezig met den we deropbouw van haar bedrijf. Het is de Ver. n.1. gelukt om in Anna Paulowna een zestal bollenschu ren te huren, waarin opgeslagen zijn 300.000 k.g. pootaardapelen. welke bestemd zijn om in 1946 uitgezaaid te worden in de Wie ringermeer. Ook de plannen voor een nieuw gebouwencomplex in den polder zijn op papier zoo goed als gereed. De Steekwagen. De tooneelver. ,,De Steekwa gen", een vereeniging van Pak- huispersoneel, die in de Wierirf- germeer reeds een zekere popu- lairiteit genoot door de vele mooie tooneelavonden die zij heeft gegeven, zal thans in ge dwongen ballingschap een reeks tooneelavonden geven voor de Wieringermeerbewoners in eeni- ge centrumplaatsen aan den rand van de Wieringermeer. De eerste uitvoering zal plaats hebben op 27 Oct. a.s. in üe zaai van den heer Laan, te Winkel. Opgevoerd zal worden het too- neelstuk ,.Een die niet geteld wordt". Wij vertrouwen er op dat de Wieringermeerbewoners, die deze plaats gemakkelijk kun nen bereiken, deze uitvoering zul len bezoeken, temeer daar de ba ten, die door dezen avond worden verkregen, ten bate zijn van Ned. Volksherstel. Voor bijzonderhe den raadplege men de ad'verf in dit nummer alsmede de raambil jetten. Dus Zaterdag 27 October reünie van Wieringermeerbewo ners bij de Steekwagen. Gemeente Wieringermeer. Openstelling Secretarie. De Secretarie der gemeente is voor het publiek uitsluitend ge opend op werkdagen van 912 uur. Spreekuur Burgemeester De Burgemeester houdt spreek uur ten raadhuize des Zaterdags van 911 uur. Mededeelingen van den Rijks- landbouwvoorlichtin gsdienst. Aankoopvergunning tractor- schijveneggen. Voor de Wieringermeer werden stuks tractorschijveneggen toe gewezen. De aanvragers zullen genoegen moeten nemen met de beschikbare merken, hetzij Mar tin tandem 2.14 m. of Bentall. Teneinde deze schijveneggen zoo nuttig mogelijk te laten ge bruiken, zullen zij slechts worden toegewezen aan landbouwers, die zich bereid verklaren in overleg met en op aanwijzing van den Voorlichtingsdienst het gebruik bij derden te zullen regelen. Gegadigden gelieven hun schrif telijke aanvragen met bovenge noemde verklaring zoo spoedig mogelijk in te dienèn bij den Voorlichtingsdienst. (Ridderstr. 9, Medemblik of op de beuus). Ir. L. R. Dijkema, Landbouwk. Ing. b. d. Voorlichtingsdienst in de Wieringermeer. De Grondbewerking en de vergoeding daarvoor. Evenals dat elders in den lande door den Dienst Landbouwher- stel wordt gedaan zullen de kosten voor het herstel der gron den in de Wieringermeer door 't Rentambt worden vergoed. Vergoeding zal worden gege ven voor het schoonmaken van slooten, drainage, enz., bewer king van den grond tot het mo ment dat deze zaaiklaar is. De regeling van de grondbe werking voor het zaaiklaar maken van den grond zal worden ver zorgd door den Voorlichtings dienst. Teneinde de toe te passen grondbewerkingen nauwkeurig te kunnen administreeren, zijn de landbouwers verplicht deze van te voren in overleg met Voorlichtingsdienst vast te ste'len. Deze kan dan eenerziids v?»n advies dienen, terwijl anderzijds controle wordt verkreaen on de uit te keeren vergoedinqen Wij wijzen er met nadruk oo, dat over het vaststellen va*1 toe te passen grondbewerking overleg met den Voorlid'in- dienst moet worden penVend vóór dat men er mede benint- Aheen inTan een en an^pr is geregistreerd heeft men rerhf op vergoeding. Ir. L. R. Diikema, Landbouwk. Inn b. d. Voorlichtingsdienst in de Wderingermaer Mededeelingen van de Commissie ter be hartiging van de belangen der geëvacueerde Wie ringermeerbewoners. De heer H. A. Giesen deelde Woensdagmorgen het volgende mede: Steiger Kolhorn. Degenen die goederen hebben staan op de steiger te Kolhorn, worden verzocht dit zeer spoedig weg te halen, aangezien de ruim- tet op de steiger beperkt is. Landbouwherstel. De heeren List en Knook van de Dienst Landbouwherstel, zul len voorttaan iedere week op de beurs te Winkel aanwezig en te spreken zijn voor landbou wers die werktuigen en gereed schappen hebben afgegeven aan Landbouwherstel. Het gaat over teruggave der werktuigen. Materiaal en paarden. Er is bij de commissie een aan vraag voor een wendploeg voor trekker of eenscharige breedsnij- dend kipploeg. Ook wordt nog een paard gevraagd voor een be drijf van 15 h.a. grasland. Adressen te bekomen bij den secr. der Comm., den heer G. P. Kistemaker, Abbekerk A.ö3, te lefoon 3. Hooi-toewijzing. Degenen die meenen voor een hooi-toewijzing in aanmerking te komen kunnen zich vervoegen bij de P.B.H. (Stompedissel) met een verzoek. Liefst mondeling. Melkbussen en emmers. Veehouders die melkbussen en emmers hebben verspeeld bij de onderwaterzetting, kan worden medegedeeld, dat zeer binnenkort deze gereedschappen weer zijn te verkrijgen. NED. HERV. GEMEENTE. 21 Oct. Abbekerk, 10 uur, Ds. Bredschneyder. 21 Octt. Opperdoes, 2 uur, Ds. Bredschneyder. 21 Oct. Midwoud, 7 uur,'Ds. Bredschneyder. 28 Oct. Oostwoud, 9.30 u., Ds. Bredschneyder. 28 Oct. Opperdoes, 2 uur, Ds. Bredschneyder. 28 Oct. Twisk, 9.30 u., Cand. van Offeren. 4 Nov. Lambertschaag, 10 u., Cand. van Offeren. NED. HERV. JEUGDVER. RIJZENDE KERK Woensdagmiddag 24 Oct. a.s., n.m. 3 uur, bijeenkomst van de Rijzende Kerk in een der lokalen van de Ned. Herv. Kerk te Wie- ringerwaard. Zondag 28 Octt., Winkel, v.m. 10 uur, Cand. v. Woerden. (Af scheid v. d. gemeente W.meer). Cand. v. Woerden heeft de toe zegging van beroep naar de ge meente Goesbeek aangenomen. Aan Wieringermeerbewoners. onverschillig in welke gemeente zij zijn geëvacueerd, wordt bekend gemaakt, dat gelegenheid bestaat tot het aanvragen van schoenen. Op Maandag, Dinsdag en Woensdag, respectievelijk 22, 23 en 24 October zal zitting worden gehouden te Kolhorn in het kan toor van het CENTRAAL BU REAU. Personen die voor schoenen in aanmerking wenschen te komen, dienen op een van genoemde da gen zich te Kolhorn te vervoegen. Medegebracht dient te worden de le en 2e Distributiestamkaart. Het loket is opengesteld van 9.3012.30 uur en van 1.304 uur. Op Maandag voor die personen wiens geslachtsnaam begint met de letters AG, op Dinsdag de letters HN, op Woensdag de letters OZ Daar de verstrekking van schoen bonnen gelijktijdig geschieden zal, verdient het aanbeveling dat een vulpenhouder wordt medegebracht voor het invullen van aanvraag formulieren. De directeur vd Distributie kring Wieringermeer", A. KOOIMAN.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2