gedurende een tamelijk lange pe riode betrekkelijk weinig water heeft gestaan, bijv. 20 a 50 cm. Hierdoor is het mogelijk ge weest, dat tijdens wind de golf slag den bodem raakte, waardoor het zand in"'beweging kwam en zich verplaatste. Als voorbeeld noemen wij de omgeving van de hoogst gelegen gebieden rondom den Schelpenbolweg, waar storin gen in de slooten voorkomen, terwijl dat niet het geval is op gedeelten (hoewel ook uit zui ver zand bestaand!), waar 75 cm. of meer water heeft gestaan. Ook op andere plaatsen werd dezelfde indruk verkregen. Velen vragen zich met bezorgdheid af, hoe de slooten zich zullen gedra gen bij het verder afmalen van den polder, aangezien overal een zeker moment ontstaat waarop er weinig water meer op het land staat en de golfslag zijn funeste inwerking kan doen gelden. Het is 'zeer _zeker mogelijk dat hier door nog meer storingen in de waterloopen zullen optreden. Wij zullen echter hopen, dat bij een vlot verloop der verdere droogmaling deze storingen der slootkanten, waarvoor door ve len werd gevreesd, omdat men meent, dat het land niet snel ge noeg zal uitzakken, behoeft men o.i. niet zoo bang te zijn. De sloo ten die n.1. al droog zijn gevallen en goed in tact zijn gebleven be wijzen immers het tegendeel. Slechts wanneer een sloot door een z.g. drijfzandlaag loopt kun nen gevallen van inzakking der wallen voorkomen. Drainage. De drains functionneeren goed. Natuurlijk zal het noodig zijn de dichtgespoelde uiteinden zoo spoedig mogelijk schoon te ma ken. Het zal van veel belang zijn dit schoonmaken direct te doen als men er de kans voor krijgt. Niet alleen bevordert men daar door de ontwatering van zijn land, doch tevens heeft men dan het groote voordeel dat het veel vlotter werkt. Men behoeft dan n.1. slechts een klein beetje te helpen en de druk van het water doet de rest. Zou men. en dit geldt eigenlijk alleen voor het geval dat de uit einden .der drains in een droge periode droogvallen, te lang wachten, dan loopt men de kan3 dat de prop. die de verstopping veroorzaakt, te hard wordt en zich veel minder gemakkelijk laat verwijderen. Wegen. Deze zijn over het algemeen boven verwachting vrij behoorlijk in tact. Alleen de opritten der bruggen zijn. voor zoover zij tus- schen water en wind gelegen wa ren, tamelijk door den golfslag be schadigd. De bruggen zelf zijn echter doorgaans nog geheel onbescha digd.' Al met al zijn er dus toch ook nog wel lichtpunten te ont dekken. want de enorme beteeke- nis die de gunstige conditie van de wegen, waterloopen en drai nage over het algemeen bij het droogvallen vertoonen. zijn van- onschatbare waarde voor de we der opbouw van den polder. Hierdoor is er een redelijke kans dat het zal gelukken in 1946 den grond geheel te kunnen in zaaien, iets waar men niet aan zou behoeven te denken, voor het geval dat bijv. te veel slooten of de drainage dichtgeslibl zou den zijn. Annexatie van Duitsch grond gebied. De laatste spreker van dezen middag was Dr. Ir. Bakker Schut die een lezing hield over de an nexatie van Duitsch grondgebied. De heer Bakker Schut, die tot de gorote voorstanders mag worden gerekend van annexatie, doch die in zijn beschouwingen, zooals de voorzitter terecht opmerkte, zeer objectief blijft, heeft in een prach tig opgebouwde rede zijn meening over dit voor ons land zoo be langrijke onderwerp behandeld. De argumenten vóór annexatie, met uitwijzing van het overgroote deel der bevolking, die de heer Bakker Schut aangeeft zijn vele. Het is jammer dat wij vanwege de plaatsruimte aan deze belang rijke rede niet meer plaats- kun nen bieden, doch wij beloven in één van de volgende nummers een uitgebreid verslag over dit onderwerp. Temeer daar de voor zitter toezegde dat, als men dit wenscht, ook een tegenstander van annexatie zal worden uitge- noodigd om te spreken. Het behoeft geen betoog dat de voorzitter aan het eind van de vergadering kon wijzen op eer. welbesteden dag. De Wieringer- meerbevolking heeft veel belang rijke dingen te hooren gekregen. Onder luid aplaus werd de spre kers dank gebracht. Mededeelingen van de Commissie ter be^ hartiging van de belangen der geëvacueerde Wie- ringermeerbewoners. De voorzitter, de H. A. Gie- sen, maakte Woensdagmorgen *t volgende bekend: Dekzeilen. Dat verschillende leveranciers weer in staat zijn dekzeilen te leveren, op een advies van de P.B.H. Suiker- en Vlasfabrieken. De secr. der Comm. zal zich schriftelijk in verbinding stellen met de Coöp. Suiker- en Vlas fabrieken, voor opgave van defi nitieve kosten over 1945. Spoedige hulp geboden. De drooggevallen gronden in het Noorden van den Polder, vra gen dringend om bewerking, zeer dringend zelfs. Zij die een tractor beschikbaar hebben wor den verzocht deze beschikbaar te stellen. Spoedige hulp is hier ge boden, aldus de heer Giesen. Het liefst heeft men rupstrekkers doch andere eventueel ook. De Ver. voor Bedrijfsvoorlichting wil gaarne in deze bemiddelend op treden. Men zie ook de publicatie over grondbewerking hierover. Hooi en ruwvoeder De P.V.C. wijst niet meer toe dan 5 kg. hooi. Vanaf 15 Oct. is het hooi vrij, dus de comm. geeft den raad, om zooveel mogelijk zelf aan te koopen. Paarden. Zij, die de indentiteitskaarten nog niet hebben opgezonden van de paarden die in Groningen wer ken. worden verzocht dit alsnog ten spoedigste te doen. De paarden die in de Prov. Groningen werken worden regel matig door den heer R. Smit ge controleerd. De toestand van de dieren is goed. Berichten over paarden die in den N.O. Polder werken zijn eveneens gunstig. Naar Amerika? Dan foto sturen! Gegadigden voor Amerika, worden er nogmaals op geatten deerd hun foto op te zenden, zoo spoedig mogelijk aan het Raad huis Kolhorn. Brandkasten. De beide Boerenleenbanken hebben dringend behoefte aan brandkasten. Een beroep wordt op hen gedaan die er een kunnen missen. Het is zeer noodig dat sommige bescheiden worden ge borgen in een brandkast. Van de P.B.H Aanvragen voor Binderdoek voor de oogst 1946 moeten uiter lijk voor 15 Nov. a.s. ingediend zijn bij den handelaar van wien men deze doeken wenscht te be trekken. Uniforme "aanvraagfor mulieren zijn hiervoor te verkrij gen bij de P.B.H. (Stompedissel) Aank, verg. voor hooi zijn in strijd met hetgeen eerder vermeld is niet naar de boeren zelf ver zonden, doch rechtstreeks naar de Coöp. Aankoopver. Wierin- germeer te Wieringen. WAT WEL EN WAT NIET MAG TERUGKOMEN. Men schrijft ons: Bij de cultuur van land- en tuinbouwproducten heeft men een positief en een negatief gedeelte. Het eerste betreft o.m. bodem bewerking, bemesten, zaaien enz., het tweede cfe bestrijding van ziekten en beschadigingen. Deze laatste taak is zeker niet minder groot en belangrijker dan de eer ste. Er bestaat zelfs een planten- ziektenkundigen dienst met een staf van zeer geleerde menschen, die onderzoekingen doen en voor lichting geven, waarvan een dank baar gebruik gemaakt wordt, doch wat alles veel geld en arbeid kost. Nu zijn er echter gevallen die niet zoo eenvoudig zijn, b.v. wanneer men met dieren te maken heeft die soms schadelijk, soms nuttig zijn, spreeuwen, mollen, enz. Maar veel erger wordt het wan neer men uitgesproken schade lijke dieren heeft die men niet mag bestrijden, ja die zelf-s beschermd worden en aangekweekt. Hier is alle moraal zoek. Dit euvel heeft dan ook al tot veel ongewenschte handelingen geleid, ja zelfs men- schenlevens gekost. Ingewijden zullen reeds begrepen hebben dat hiermede hazen, fazanten, enz. bedoeld worden. Nu men een begin maakt met het opnieuw in cultuur brengen van de Wieringermeer, zou het een zeer prijzenswaardige daad zijn ook hierin een grondige ver andering te brengen. Men heeft het druk over „wat wel en niet terug moet komen", over zuivering op allerlei gebied. Hier is een zeer oude grief van boer en tuinder op te lossen. Of moeten we straks onze fruittuinen weer afrasteren met gaas, om dan toch weer te ervaren dat de hazen er onder door kruipen of bij sneeuwval er overheen komen en onze vruchtboomen vernielen? Wij hopen, dat zij die hierin beslissingen hebben te nemen dit doen ten gunste van de cultuur en niet uit een oogpunt van sport en liefhebberij. ZAKENNIEUWS. De gedupeerde zakenmenschen uit de Wieringermeer hebben zoo langzamerhand allen hun bestem ming weer terug gevonden. Zij worden met medewerking van de Kamer van Koophandel in de ge legenheid gesteld om in de vlucht- plaatsen tijdelijk het bedrijf uit te oefenen wat zij in den polder had den. Zaterdag j.1. heeft de heer C. Dekker uit Middenmeer, te Scha- gen in een flink pand zijn Ijzer handel heropend. Er is al weer een ruime sorteering van diverse goederen voorhanden. Een aantal bloemstukken van zakenrelaties en vrienden zette de noodige luister aan dit feestelijke gebeuren bij. ONTSLAG VAN DEN SECRE TARIS DER WIERINGER- MEERDIRECTIE. Bij K.B. is aan C. L. de Bruyn, secretaris van de Wieringermeer- directie, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. OFFICIEELE PUBLICATIE. Bonaanwijzing Kunstmest. Het Kunstmestdistributiebureau heeft tot nader order geldig ver klaard: stikstofbonnen, voorzien van opdruk No. 1. fosforzuur- bonnen N°. 1 en kalibonnen N". 1. Oud-Polderbewoncr om het leven gekomen. De heer J. B. Faber, vroeger woonachtig te Slootdorp, een pio nier uit de Wieringermeer in de ware zin, hij woonde vanaf het allereerste begin in den polder, is in zijn evacuatiegemeente in Friesland, op droeve wijze om hei- leven gekomen. Aangereden door een auto kwam hij hierdoor met zijn hoofd op de tramrails terecht en was bijna op slag dood. Politie bewaking flink uitgebreid De burgemeester deelde ons mede, dat de bewaking van den polder een flinke uitbreiding zal ondergaan. Een zestig tal politie mannen komt naar den polder. Dertig zullen er op den Groet- weg worden gestationeerd en dertig te Wieringen. Alle uitgan gen zullen worden afgezet, terwijl er dag en nacht gesurveilleerd zal worden. Er komt schot in. Uit een mededeeling van den directeur van den distributiekring Wieringermeer in dit nummer blijkt, dat er voor de oud-Wierin- germeerbewoners een groote ver betering is bereikt. In Kolhorn heeft men met in gang van Dinsdag a.s. een agent schap gevestigd. Hierdoor is ver kregen dat de Wieringermeerbe- woners vrijwel voor alle distribu tie aangelegenheden weer door hun eigen dienst worden gehol pen. Het vestigen van dit agent schap ging niet gemakkelijk, er moest heel veel voor gepraat wor den om de hoogere instanties er van te overtuigen dat het een dwingende noodzakelijkheid was. Doch dank zij het gemeentebe stuur en den directeur van den dienst is het gelukt. Het ligt in de bedoeling dat de dienst binnenkort de beschikking krijgt over een drietal kamers van een noodwoningcomplex nabij 't raadhuis te Lutje Kolhorn. Deze zijn verplaatsbaar en zullen straks in den polder worden geplaatst indien dit noodzakelijk gaat wor den in verband met de vestiging van bewoners.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2