n KERKNIEUWsl Gemeente Wieringermeer tueel tot in Januari in te zaaien met winterrogge. Voor de zandgronden, welke pas voorjaar 1946 bezaaid kun nen worden, zal het ook weer met 't oog op stuifgevaar noodzakelijk zijn, deze zoo spoedig mogelijk met een graangewas te bezaaien (gerst, tarwe, haver). Bij het opmaken van het bouw plan houde men er dus rekening mee dat men de toegestane per centages vlas, bieten en aardap pelen op die plaatsen verbouwd, welke geen stuifgevaar opleveren, terwijl men de lichtste gronden zoo spoedig mogelijk met een graangewas inzaait. Ir. L. R. Dijkema Een historische herinnering voor de Wieringermeerbewoners In een van de vorige nummers hebben wij met een enkel woord reeds aangekondigd de verschij ning van een rijmprent ter herin nering aan den noodlotsdag van 17 April 1945. Het is de C.V. Uitgeverij v.h. C. de Boer te Am sterdam, die de bekende dichteres M. Vasalis, dezelfde die in 1939 den Van der Hoogtprijs voor poëzie verwierf, opdracht gaf tot het schrijven van een rijmprent, gewijd aan deze historische ge beurtenis. Zij -schreef het vers in 36 strophen en Nan Platvoet, de bekende grafische kunstenaar, ontwierp de plaat in 7 kleuren. Het geheel werd een treffend en artistiek beeld van het ongeluk, de Wieringermeer overkomen en de hoop, die opnieuw geboren werd. De rijmprent, die slechts een maal vervaardigd wordt en niet herdrukt zal worden, wordt thans verkrijgbaar gesteld. Zij vormt een unieke herinnering aan de dagen van leed en tegenspoed en is een uitgezocht cadeau voor de komen de feestdagen. Iedere bewoner van den polder zal zeker deze cu rieuze en artistieke prent in zijn woning wenschen te bezitten. Daar de oplaag zeer laag gehou den werd. dient men omgaand echter zijn exemplaar te bestellen. De rijmprent i-3 bij iederen erken den boekhandel verkrijgbaar, als mede bij de uitgever. Voor de lezers van ..Herrijzend Wieringermeerland" verleenen wij gaarne onze bemiddeling voor het bekomen van deze rijmprent. De prijs bedraagt f 3.90. Indien men de plaat wenscht te bezitten zende men een briefkaartje aan ons bureauNieuwe Niedorp. B58 en wij zullen zorgen dat de rijm prent wordt toegezonden. Ledenvergadering Coöp. Aankoopvereeniging „De Wieringermeer" Onder voorzitterschap van den heer P. G. Luth werd Woensdag een ledenvergadering gehouden van de C.A.V. te Winkel. De heer Luth geeft in zijn ope ningswoord een overzicht van de moeilijkheden, waar de vereeni- ging in de afgeloopen 5 jaar mee te kampen heeft gehad. Niettemin staat de vereeniging er betrekke lijk goed voor. wat voor een groot deel te danken is aan de zaak voerder de heer Spikman die steeds op de bres stond voor de belangen van de zaak en er van trachte te maken wat er van te maken was. De ver. is thans tij delijk te Wieringen gevestigd, vanwaar uit de Wieringermeer reeds weer bediend wordt. De secr. de heer G. Smid deelt mede, dat de notulen zoek geraakt zijn, doch hij geeft een zeer over zichtelijk jaarverslag waar het wel en wee nog weer eens naar voren wordt gebracht. Het jaarverslag wordt onder dankzegging aan de samensteller, goedgekeurd. De zaakvoerder de heer R. Spikman geeft hierop een uitvoerige toelichting op de ba lansen van de jaren '43-'44 en '44 -'45. Zelfs als de molest niets uit- keerd dan nog is er een batig sal do. Namens het college van Com missarissen brengt de heer D. Feit-sma verslag uit over de balan sen en winst- en verliesrekenin gen. Hij adviseert de vergadering tot goedkeuring. Aldus wordt be sloten. De balans, verlies- en winstrekening per 30 Juni 1945 sluit aan beide zijden met een be drag van 63.672.03, de verlies- en winstrekening met een bedrag van 49.993.29. Overeenkomstig het advies der Commissarissen wordt besloten. Bestuursverkiezing. Volgens rooster moeten aftre den de heeren: P. G. Luth, G. Smid, W. v. Zadelhoff, Jb. Slag- ter en Th. Oostenburg. Allen worden met meerderheid van stemmen herkozen en nemen des gevraagd deze benoeming weer Van de Commissarissen moeten aftreden de heeren: Jac. Dieleman en S. L. Mansholt, welke statuair niet herkiesbaar zijn. Met meer derheid van stemmen worden ge kozen de heeren W. de Feijter en J. G. Addens. Beiden nemen be noeming aan. De voorz. dankt de aftredende heeren voor hun be langrijk werk. De zaakvoerder deelt nog me de, dat de kunstmestbonnen op het oude land reeds zijn uitgereikt. Voor de Wieringermeer echter nog niet. Getracht zal worden dat ook dit spoedig gebeurd. De prij zen van de meststoffen zijn bedui dend hooger als voorheen. Voorz. deelt mede dat door het bestuur eenige zaken zijn afge wikkeld waarvoor eigenlijk de le denvergadering gehoord had moeten worden, daar een en an der spoedig moest gebeuren, vraagt spr. alsnog de goedkeuring Allereerst betreft het de aankoop van de Veevoederzaak van den heer Takes te Wieringen. Dit is in overleg gegaan met het Cen traal Bureau. Het is allang de wensch van het C.B. om op Wie ringen ook een Coöperatie te stichten. De Wieringermeer zal dit voorbereiden en voorloogig waarnemen. Het C.B. heeft ech ter de risico. Vervolgens de aan koop van de nieuwe vrachtauto. Ook hierin moest een vlugge be slissing worden genomen. Na de ze toelichting keurt de vergade ring de handelingen van het be stuur goed. Hierna volgde sluiting. V NED. HERV. GEMEENTE" 11 Nov. Kolhorn, 10.30 uur. Ds. Germans. Oostwoud, 9.30 uur, Cand. van Offeren. Opperdoes, 9.30 uur, Ds. Bred- schneijder. Westerland (Wier.) 2.30 uur, Ds. Germans. Twisk, 2 u., Ds. Bredschneijder. 18 Nov. Midwoud, 9.30 u., Cand. van Offeren. Opperdoes, 9.30 uur. Ds. Bred schneijder. Abbekerk, 2 u. Ds. Bredschneijder Extra collecte v. d. Wederopbouw Mededeeling van Cand. van Offeren. Op 14 Nov. a.s. zal te Medem- blik om half acht in de Luthersche Kerk (Westerhaven) en bijbel lezing worden gehouden, op 15 Nov. te Midwoud om acht uur in de consistorie van de kerk. Het begin is er dus. Op mijn vorige oproep ontving ik slechts enkele schriftelijke of mondelinge aan meldingen. Ik wek LI daarom nog maals op, als LI deel wilt nemen aan een bijbellezing. Uw naam en adres aan mij te zenden. Of aan een van de ouderlingen. Nieuwhof, Wieringerwaard. Roo sendaal. Vooreiland 8. Medem blik. Zoodsma, Haringhuizen en diaken de Jong, Opperdoes, die mede achter dit werk staan. Ik krijg daardoor een overzicht van de deelnemers en kan aan de hand daarvan een indeeling maken. Laten wij toch onze uiterste best doen om in de moeilijke omstan digheden van thans met vereende krachten iets goeds tot stand te brengen. In Medemblik verwachte we op de bijbellezing alle aeëva- cueerden uit Medemblik. Opper does, Twisk en verdere omgeving, in Midwoud, Oostwoud. Benning- broek. Nibbixwoud en Hauwert. Beide malen zal Jerimia 1 be handeld worden. U wil dit hoofd stuk eerst thuis wel doorlezen. Bijbel en gezangenbundel mee brengen. Dit zij het eerste begin Mogen er spoedig meer kringen volgen! Tenslotte deel ik nog mede, dat in Midwoud catechisaties worden gegeven. Op de volgende uren kunnen Wieringermeerders die in de buurt wonen komen: Don derdag. 7 uur. ouderen boven de 16 jaar: Vrijdags. 7 uur. jongeren beneden de 16 jaar: Vrijdags, 8 uur ouderen boven de 16 jaar. Graag ontvang ik bericht van hen, die willen deelnemen aan de belij denis-catechisaties. Als ik de na men weet, dan wil ik trachten ook hiervoor een oplossing te vin den. Met vriendelijke groeten aan LI allen, waar ge ook zijt. E. C. van Offeren, Midwoud M 63. Ned. Herv. Jeugdvereeniging ..De Rijzende Kerk", Afd. Wieringermeer. ,,De Rijzende Kerk" heeft' 24 Oct. j.1. haar tijdelijke maandelijk- sche bijeenkomst te Wieringer waard gehouden. De opkomst was klein, maar goed. De heer van Bleijenburg, hulppr. te Wierin gerwaard. heeft deze bijeenkomst bijgewoond. Na opening, notulen en zakelijke besprek-'ngen werd o.a. ook nog een' nieuwe secreta resse benoemd. Voorz. hield een inleiding over Voyohiko Kagawa. Door den ar beid van Kagawa is er voor de uitgebuitte en feitelijk in slavernij levende arbeiders en boeren in Japan een menschwaardiger, rechtvaardiger en materieel geluk kiger leven aangebroken, 't Is on mogelijk om zoo zonder meer den arbeid van Kagawa na te doen, want er zijn groote verschillen. Toch kunnen wij veel van hem leeren. Ook wij kunnen mede hel pen, mede bouwen. Zoodat men- schen geregeld hun voedsel kun nen ontvangen, een behoorlijk dak boven hun hoofd hebben, zich kunnen ontwikkelen en in vrede kunnen leven. Kagawa was over tuigd pasifist. Wij moeten ons geroepen voe len, om te dienen waar het ook kan. Een korte nabespreking volgde, waarna Vroukje vervolgde met 2 mooie gedichten. Ie De vrouw van vroeger en thans, 't Gaat niet om de kleur van je haar, maar om je innerlijk. 2e De stoel van Moeder. Altijd voel je dat het oude blijft bestaan. Zoo ook op onze club. Velen hebben de club als een ver zetje beschouwd, maar er zijn ook anderen! Zij weten wat de club voor hen beteekend heeft en nog beteekent. Kick stelde nog een vraag, waarna we overgingen tot de sluiting. Wij gaan onder alle omstandigheden door! Wij zijn net als de ploeger, die voort gaat met zijn werk. Hij heeft de zorg voor 't dagelijks brood, wij de zorg voor de geestelijke voeding. Mart. r ADVERTENTIES V Aan hen, die weder in de Wie ringermeer wenschen te gaan wo nen, wordt bekend gemaakt, dat zij voor hun terugkeer vergunnin gen noodig hebben van: 1. de huiseigenaar, in de meeste gevallen van den rentmeester der domeinen in het rentambt W'meer te Medemblik; 2. van het districtsbureau verzor ging oorlogsslachtoffers te Alkmaar; 3. van den Burgemeester der W'meer te Kolhorn. Opgemerkt zij hierbij, dat door de Burgemeester geen vergunning wordt verleend alvorens de eerste en tweede vergunning in het bezit van belanghebbenden zijn. Blijkens mededeeling van de schade-enquête-commissie te Den Helder is de termijn voor het in dienen van aangiften voor oor logsslachtoffers verlengd tot 1 Ja nuari 1946. Alle agrarische oorlogsschade dient te worden opgegeven aan de dienst voor Landbouwherstel, bu reau Noord-Holland, Nassau- laan 1Alkmaar. Zij, die laatst bedoelde schade bij de schade-enquête-commissie hebben opgegeven behoeven hun aanvragen echter niet meer bij de dienst voor Landbouwherstel in tc dienen. De secretaris dezer gemeente is des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags voor het publiek te spreken van 11 12 uur ten Ge meentehuize te Kolhorn. Kolhorn, 9 Nov. 1945. De Burgemeester, LOGGERS.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2