oogstjaar 1946, in verband met de zeer bijzondere omstandighe den, voor de Wieringermeer een afzonderlijke regeling getroffen. De toezeggingen zijn zoodanig dat op een zeer behoorlijke oogst kan worden gerekend. Onder voorbehoud van het recht van wijziging dat, naar het schijnt, voorloopig nog altijd moet worden gemaakt, wanneer mede- deelingen omtrent een toekomsti ge toewijzing worden gedaan, ge ven wij hieronder de normen wel ke voor de Wieringermeer zullen worden berekend. Zand stikstof 55 Fosfor 40 Kali 40; Lichte zavel (IV) stikstof 45, fosfor 40,; Zware zavel en klei (I, II en III) stikstof 40 fosfor 30 alles berekend per kg. zuivere meststof per ha". Opmerkingen en toelichtingen: 1. De toewijzingen zullen wor den berekend over de geheele op pervlakte van het bedrijf, met af trek van het erf, ongeacht de te verbouwen gewassen. 2. De tuinbouwers zullen, be halve de bovengenoemde normen per ha nog 20 kg. zuivere stikstof extra ontvangen. 3. Er zal een kleine hoeveel heid stikstof in reserve worden gehouden voor bijzondere geval len, waarover men zich met ons in verbinding kan stellen. 4 Wanneer men met deze nor men zijn bemestingsplan opmaakt zal men tot de conclusie komen dat het van groot belang is, zoo veel mogelijk rekening te houden met de bemestingswaarde van in de herfst van 1944 ondergeploeg- de groenbemestingen, gescheurd weiland en andere factoren, waar door nog ,,oude kracht" in een be treffend perceel mag worden ver wacht. In welke mate men rekening moet houden met geinundeerde groenbemestingen enz. is zonder meer niet precies te zeggen. In overleg met de microbiolo gische afdeeling van de N.O.P.. die dit punt in onderzoek heeft genomen, hopen wij t.z.t. hierom trent nog nadere mededeelingen te doen. Ir. L. R. Dijkema MONUMENTEN De heer W. Belgraver verzoekt ons opname van het volgende: Na de verschillende mededee lingen te hebben gelezen in Uw blad, kan ik het nog niet anders zien, dan dat aan de nagedachte nis van wijlen C. i Douma niet een plaats wordt toegekend die hem waardig is. Het is precies zooals de heer ten Kate zegt, dat het onbegrijpelijk en zeer pijnlijk voor ons die hem kenden is ge weest dat zijn naam niet werd ge noemd. Ik schrijf namens velen vooral uit Slootdorp en omgeving, dat wij wel voor één monument willen offeren, maar dan ook één voor allen, met de namen van al len er in gegrift. Gebeurd dit niet dan weet ik vrij zeker dat van de kant van Slootdorp geen mede werking is te wachten. Wij willen Douma eveneens geëerd zien als de Graaf, maar dan ook niet min der. Want de gedachte komt on willekeurig bij ons op; Douma was maar een gewone jongen. Maar die gewone jongen heeft bergen verzetswerk gedaan. Er mag geen verschil worden gemaakt tusschen de twee kloeke helden. Zij lieten beiden hun leven voor de vrijheid van ons land. Wil de Wieringer meer de Graaf eeren op de plek waar hij gevallen is, dan ook Dou ma. Het waren beiden inwoners van den polder. Wanneer het comité in deze richting wil werken en daarover een uitvoeriger publicatie geeft dan zullen velen hun afwachtende houding laten varen en medewer king verleenen aan de tot stand- koming van een waardig monu ment voor onze gevallen helden. Met dank voor de plaatsing W. Belgraver, Koggenrand- weg, post Aartswoud, (De ondertoon van de bezwa ren van inzender, evenals die van den heer ten Kate is, dat de naam van Catrienes Douma niet is ge noemd. Wij herhalen, dat dit ze ker niet met opzet is gebeurd. Al leen het comité had de publicatie moeten .opstellen en niet één of twee personen die de heer Dou ma niet gekend hebben. Want hier komt het eigenlijk op neer. Indien het comité als geheel met de tekst bekend zou zijn geweest, dan zou vermoedelijk de redactie anders hebben geluid. Althans in het comité zit o.a. Ds. Goede en de heer Kroeze, die Douma van nabij hebben gekend en vooral Ds. Goede heeft zeer veel met Douma samengewerkt. Het zal dan ook van belang zijn dat het comité haar plannen duidelijker omschrijft. In geen geval nemen wij aan dat de naam van Douma vergeten is, omdat het een gewo ne jongen was. Nogmaals het zal goed zijn als het comité zich nader verklaard.- Red.) Mededeelingen van de Commissie ter behartiging van de belangen van geëvacueerden Wieringer- meerbewoners. V er gaderin gen* Woensdag 16 Januari des v.m. 9 uur zullen er twee landbouwers vergaderingen worden gehouden te Winkel. In de zaal van den heer Laan zal de C.B.T.B. verga deren, terwijl in de zaal van den heer Bijlsma de T.B. bijeenkomt. In deze vergaderingen komt aan de orde het af te sluiten contract met de werknemers. Een ploeg gevraagd. De heer Westrate te Kclhorn vraagt een 2 of 3 scharige ploeg in gebruik. Degene die hem hier aan kan helpen wordt verzocht zich met hem of met den heer G. P. Kistemaker in verbinding te stellen. Formulieren rijvergunningen. Formulieren voor het aanvra gen van een rijvergunning kan men bekomen bij den heer G. P. Kistemaker, Abbekerk A 63. Waar is dit gereedschap? Wie kan smid Hoekinga inlich ten, waar het gereedschap is ge bleven wat aanwezig was in de hoefstal aan de Almersdorperweg: t.w. een aambeeld van 250 kg. 'n veldsmidse, voorhamer, smeed- hamer en eenig kjein gereed schap? Het tijdelijk adres van den heer R. Hoekinqa is woonark ha ven te Kolhorn. De P.B.H. meldt: De Plaatselijke Bureauhouder de heer Stompedissel deelt mede, dat nota's betreffende de bedrijfs- inventaris (dus niet van inboe dels) zoo spoedig mogelijk bij hem moeten worden ingediend, voor de afwikkeling met den Dienst Landbouwherstel. Op audiëntie. De Commissie heeft een audiën tie aangevraagd bij den minister van financiën, betreffende het be pleiten van een soepeler regeling voor de déblokkeering van het geld. Vervolgens heeft de minister van Landbouw een spoedige uit betaling toegezegd, op korte ter mijn, van de schade op de gewas sen in 1945, Geborgen goederen. Onderstaande gemerkte kiem- bakken moeten voor of op 16 Ja nuari worden afgehaald van het terrein te Aartswoud. J. P. A. Bosman, 124; J. Doornbos 12; W'. van Zadelhof!' 12; N. A. Knook 11; D. Feitsma 15; G. Smit 13; H. Smit 15; H. Peper 22; Maris 34; C. A. Krijger 21; E. Veenstra 18; Dijkman 16; P. F. J. Bus 66. Voor het afhalen dient men zich te vervoegen bij den heer Bel graver p.a. Andringa, Koggen- randweg. Geen vergadering. In verband met de vergaderin gen van de landbouworganisaties zal volgende week geen vergade ring worden gehouden van de Commissie voor Wieringermeer- belangen. Vereeniging van Werkge vers in het Landbouwbe drijf in de Wieringermeer. Woensdagmiddag heeft bo vengenoemde vereeniging in café Laan te Winkel een algiae-.ne .ledenvergadering gehoudn on der leiding van haar" voorzitter de heer H. R. Smit. In deze vergade ring is besloten tot opheffing van de vereeniging. De heer Smit opende mei enke le woorden de vergadering, waar in hij mededeelde dat gehouden be sprekingen met de zusterorgani saties geen resultaten hebben ge geven tot een samenwerkirg als men zich voor oogcn had gesteld. Het bestuur heeft daarom beslo ten om aan de leden voor te stel len de vereeniging op te heffen en de loopende zaken in de han den te stellen van de Holl. Mij. van Landbouw, in afwachting van de definitieve oprichting van de Stichting van de Landbouw, die dan de aangelegenheden zal be handelen die tot neg toe door de werkgeversvereniging werden behartigd. De secretaris las de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Hierna werden de concept voorstellen behandeld betreffende het af te sluiten contract met de werknemers. Aangezien dit punt nog in het stadium verkeerd van besprekingen en onderhandelin gen, werd het huishoudelijk ge houden. Het voorstel om de vereeniging te ontbinden werd met algemeene stemmen aangenomen. Het bestuur stelt haar mandaat ter beschik king, doch met het bestuur van de Holl. Mij. zijn reeds besprekingen gehouden, om tot een geschikte oplossing te geraken, waardoor het mogelijk is dat de bestuurs leden van de Werkgeversorg. be trokken blijven bij de loopende zaken. De heer G. P. Kistemaker deelt mede, dat het in de bedoeling ligt van 't bestuur van de Holl. Mij. dat de heeren H. R. Smit, D. Pij per en N. R. Doornbos een com missie te vormen die speciaal de sociale afdeeling van de Holl. Mij. van Landbouw zullen behan delen. Verder dankt de heer Kis temaker het bestuur van de ver eeniging voor al het werk, wat zeker altijd niet gemakkelijk en dankbaar was, in het belang van de leden verricht. De heer Smit dankt de heer Kistemaker voor zijn vriendelijke woorden en voor de toezegging, Spr. hoopt dat het werk spoedig kan worden overgedragen aan de Stichting voor den Landbouw. Hierna volgde sluiting. Lid van het Hoofdbestuur. In de op 19 December te Am sterdam gehouden algemeene-ver- gadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is de heer W. van Zadelhoff voor de Wieringermeer benoemd als lid van het Hoofdbestuur. De Wieringermeer herrijst. Dit is de titel van een prijscou rant, uitgegeven door de fa. Pie- ter K. Kooiman, Zaadteelt en Se- lectiebedrijf te Enkhuizen. Dit is geen gewone prijscourant. De fa. Kooiman heeft de goede gedachte gehad om het boekje met een spe ciaal inlegblad foto's van de .Wieringermeer" te verluchtigen. Uitstekende foto's die een beeld geven van de verwoesting in den polder en ook de wederopbouw belichten. De bekende schrijver A. C. van Kampen leverde voor dit boekje een stukje proza, ,,De Laatste Strijd". Kortom het is een keurig verzorgd drukwerkje, wat men gaarne zal bezitten en bewa ren. Belangrijke vergadering. Leden en contractanten van de Fr. Gron. Suikerfabr. te Groningen worden blijkens een advertentie in dit nummer opgeroepen tot een vergadering op 30 Jan. a.s. te Winkel, waarin aanwezig zal zijn het Dag. Bestuur van genoemde fabriek. Gezien het vele wat rond de bietenteelt tegenw. te doen is, mag wel aangedrongen worden op een druk bezoek aan deze ver gadering. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. Het bergen van transporteurs. Zooals reeds eerder is mede gedeeld worden voor het bergen van materialen van Oldenhuis- transporteurs, maatregelen getrof fen. De heer K. v. d. Veen regelt namens de Commissie voor Wie- ringermeerbelangen deze zaak voor de betrokken landbouwers. De regeling voor verzending luidt als volgt: Ieder die zich voor deze berging heeft opgegeven heeft een nummer. Dit nummer moet op iedere collie geschilderd worden, dus geen los kaartje er aan. Vervolgens moet ieder een lijst inleveren van hetgeen hij ter verzending aanbiedt, 'zijn naam en nummer op deze lijst vermelden, alsmede de plek waar het in den polder moet worden afgehaald. Buiten den polder wordt het niet opgehaald, men zal het dus moe ten brengen op een der aangege ven plaatsen in den polder indien men de onderdeelen van zijn transporteur reeds op het oude land heeft.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2