trekkers inbegrepen. Voor een snelle in cultuurbrenging kan dit aantal onvoldoende worden ge acht. Ten einde een overzicht te krij gen van het aantal motortrekkers dat door ons van buiten de polder zal moeten worden ingeschakeld, verzoeken wij een ieder, die zelf niet over voldoende tractie be schikt en zich nog niet met een loonploeger in verbinding heeft gesteld zich ten spoedigste bij ons op te geven, waardoor wij in staat worden gesteld deze bedrijven zoo economisch mogelijk aan de diver se loonploegers toe te wijzen. Dit geldt niet voor hen die zich reeds hebben opgegeven. Tevens doen wij een ernstig beroep op die landbouwers welke zelf over een trekker beschikken, deze, voorzoover de bedrijfsom standigheden dit toelaten ook voor loondienst in te schakelen. Alleen door een goede samen werking en met onderling overleg, zullen we er in slagen de reslee- rende 15000 ha. dit voorjaar tijdig te bewerken. Ten einde zoo spoedig mogelijk over groenvoer voor vee en paar den te kunnen beschikken, zal dit voorjaar op vrijwel ieder bedrijf één of meer ha. kunstweide moe ten worden aangelegd. Men vraagt ons vaak, welk mengsel of welke gewassen ko men hiervoor in aanmerking en welke hoeveelheden zaaizaad moe ten worden gebruikt. Wij kunnen hieromtrent de volgende opmer king maken. Het beste mengsel voor kunst- weide lijkt ons per ha. 40 a 50 kg. Westerwoldsch raaigras plus 10 kg. roode klaver. Wanneer men dit vroeg zaait, dan zal het in de eerste helft van Mei al feen maai- baar gewas kunnen leveren. Deze eerste snede zal dan vrijwel geheel door het Westerwoldsch raaigras geleverd worden. Bij de latere sneden, welke men ook zal kun nen hooien, zal de roode klaver een prima; kwaliteit aan dit voer geven. Wanneer geen Westerwoldsch raaigras beschikbaar is_,. zal men op Italiaansch- of misschien wel op ..Domestic ray" zijn aangewe zen. Door den Dienst Landbouw Herstel zal n.1. voor de Wierin germeer een partij van pl.m. 25000 leg. van de genoemde raaigrassen worden gereserveerd. Ook werd ons toegezegd dat in totaal voor de Wieringermeer 80000 kg. roode klaver door den genoemden dienst zal worden gereserveerd. Ter voorkoming van misverstand wij zen wij er nog eens op, dat het Westerwoldsch raaigras en het roode klaverzaad, door de boeren zelf moet worden betaald. Alleen het mengsel voor het verloren ge- gane blijvende grasland, wordt gratis door den Dienst Landbouw Herstel ter beschikking gesteld. Ten slotte merken wij nog op. dat er door sommige landbouwers wel eens andere mengsels voor kunstweide in overweging worden genomen. Zoo heeft men wel eens voorkeur voor een mengsel van haver en wikken. Wij deelen de ze zienswijze geenszins. Een mengsel van haver en wikken geeft pas in Juni een goede snede, daar de wikken aanvankelijk lang zaam groeien. En waar het er voor ons om te doen is, om zoo vroeg mogelijk te maaien, zien wij in het haver-wikkenmengsel geen voor- deelen. De wikken vormen boven dien een zeer waterrijk product, terwijl bij iets te geile groei hei- gewas heel gemakkelijk tot lege ring en rotting overgaat. Hoewel wij dus dit mengsel in het alge meen niet willen adviseeren, ge ven nog aan, dat een verhouding van 60 kg. haver en 100 kg. wik ken per ha. wel ongeveer juist zal zijn. Wellicht ten overvloede vesti gen wij er nog even de aandacht op, dat het aanbeveling kan ver dienen om het vroeg te zaaien graszaad te ontsmetten, daar het soms lang in den grond blijft lig gen, vóór de opkomst. Voor pootaardappelen alleen klasse A en B. De bepalingen met betrekking tot de teelt van pootaardappelen in de Wieringermeer, zooals deze in de .Aardappelteeltverordening Wieringermeer" zijn vastgelegd, zullen voor het oogstjaar 1946 door het Domeinbeheer, op grond van het Besluit Herstel- gronden 1945 wor den gehandhaafd. Dat wil dus zeggen, dat in de Wieringermeer, óók in 1946, alleen A en B-klasse pootaardappelen mogen worden gezet. Ook is het verboden rassen te verbouwen, welke door besmet ting met het één of ander virus (zooals bijv. de Opperdoezer ron de) een gevaar opleveren voor de teelt van gezond pootgoed. Ir. L. R. Dijkema. Mededeelingen van de Commissie ter behartiging van de belangen van geëvacu eerde Wieringermeerbewoners. Ingeschaard jongvee. Bij den heer G. v. d. Hulst te boeren uit de Wieringermeer jong boeren lil de Wieringermeer jong vee ingeschaard: Tjalma 2, L. Mol 2, Huibregts 2. Kooistra 1, Heida 3. van Dellen 3 en Gutker 3 stuks. Van deze pinken zijn nog 5 stuks aanwezig en dienen zoo spoedig mogelijk gehaald te worden, daar ze anders niet bij de eigenaren te rug komen (wel een beetje krasl maar het is gezegd. Dienst wederopbouw, afd. brandhout. Alle uitgereikte brandhoutbon nen kunnen tot 5 Febr. a.s. tegen brandhout worden ingewisseld aan de IJselmeerdijk nabij de Echer- venweg. Na dien datum wordt er geen brandhout meer op ver strekt. Brandhout, afgehaald van de erven, dat niet door een daartoe bevoegde ambtenaar is afgegeven, wordt in beslag genomen, terwijl procesverbaal wordt opgemaakt. Vervoerbewijzen zijn te verkrij gen bij de heer Geurkink te Nieu we Niedorp en bij de heer Kiel- stra te Medemblik. ook Woens dags op de beurs. Arbeidsbureau's. De aandacht wordt er op geves tigd. dat via de bureau's voor Ar beidersbemiddeling van Hippoly- tushoef (tel. 87), Schagen (tel. 478) en Medemblik (tel. 65) ar beiders kunnen worden bekomen. Ook wanneer men zelf personeel aanneemt wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan ge noemde bureau's. Tijdens de be zetting was dit om allerlei rede nen bezwaarlijk, doch thans kan men weer vrij de gegevens ver strekken. Het bureau van Hiopo- lytushoef houdt iedere week zit- t?ng tot twee uur op de beurs. Vervoer. Door de ingetreden vorst heeft er nog geen vervoer plaats gehad. Zoodra dit doorgang kan hebben wordt het door de radio bekend gemaakt. Veranderingen in het vervoer dienen steeds opgegeven te worden aan Ridderstraat 10 te Medemblik. Het Rijk zal de eer ste twee maanden de kosten dra gen. Er zullen nog besprekingen plaats hebben over een langere termijn. Deblokkeering, Het onderhoud wat is aange vraagd met Minister Lieftink is niet toegestaan. Thans zullen Ka merleden van dé zaak op de hoog-: te worden gesteld. Toegezegd is dat Ir. Zevenster namens Land- bouwherstel spoedig met de Com missie uit de Wieringermeer een onderhoud zal hebben over de schadevergoeding. Contributie betalen. Namens het bestuur van dc beurs werd medegedeeld, dat vol gende week de lidmaatschapkaar- ten zullen worden aangeboden voor het jaar 1946. Ruiter stokken. Ir. Dijkema deelde namens de betreffende commissie mede. dat 65000 driepoots-ruiters en 105000 enkele stokken zijn geborgen. De bedoeling hiervan is dat deze ponds ponds gewijze verdecid worden. Dit zal ongeveer zijn 25 pet. van de opgave bij molest- verzekering of aangifte schade- enquete-commissie (dit laatste voor hen die niet verzekerd wa ren.) Bij deze verdeeling moet men er rekening mee houden dat er tegenvallers kunnen komen en meevallers. V ergadering. Aandeelhouders van de Vlasfa briek Dinteloord worden uitge- noodigd 300 Januari een vergade ring te bezoeken in Café Laan, al waar besproken zal worden de aankoop van vlastrekmachines. Een protest. Medegedeeld wordt dat naar aanleiding van het ingezonden stuk in de Nieuwe Schager Cou rant van de zijde der Commissie stelling zal worden genomen te gen de beweringen in dit inge zonden stuk. ER ZULLEN WEER VER KEERSBORDEN IN DEN POLDER MOETEN KOMEN. De behoefte aan verkeersbor den in den Polder doet zich weer gevoelen. Het verkeer neemt hand over hand toe en zoolang dooi de A.N.W.B. nog geen borden worden geplaatst, zou het mis schien wel aanbeveling verdienen als vanwege Wederopbouw een voudige houten borden op de ver schillende punten werden ge plaatst. Het is al eenige malen voorgekomen dat automobilisten geen weg meer wisten en door een goedwillende sjeik weer op weg werden geholpen. NOODWONINGEN. Wederopbouw zal binnenkort de beschikking krijgen over 172 Zweedsche noodwoningen, die op -jod UOp UI U3S3BE[d apuaqiipsjaA der geplaatst zullen worden. Besprekingen zijn nog gaande over de aankoop van eenl aantal noodwoningen van Nederlands fa brikaat. De eerste opdracht voor het inrichten van dubbele noodwonin gen in bestaande wagenbergingen is afgegeven. Aan meerdere aan nemers zullen binnenkort derge lijke opdrachten worden verstrekt. OPENSTELLING KANTOOR WEDEROPBOUW. Het kantoor Wederopbouw, Ridderstraat 10. Medemblik, is •uitsluitend des voormiddags van 912 uur voor het publiek ge opend. Men wordt verzocht zich aan deze tijden te houden, daar tusschentijdsche bezoeken den gang van zaken ernstig belemme ren. AFKOMENDE MATERIALEN Alle materialen, afkomstig van opstallen in de Wieringermeer. moeten op grond van het bepaalde in art. 8 van het K.B. 7 Mei 1945. ter plaatse beschikbaar blijven. Het is dus verboden hiervan ma terialen weg te nemen of te ge bruiken. Bij overtreding van dit verbod zal onmiddellijk streng worden in gegrepen. hetgeen in enkele geval len reeds is geschied. Concurrenten van Juliana, In 1944 kwam op een tweetal wintertarweproefvelden in Noor delijk Groningen beide gelegen op zavel het Belgische witza- dige ras Alba zeer aanzienlijk iu opbrengst boven luliana uit, in het eene geval 15% en in het an dere zelfs 21%. De Rijksland bouw-consulent voor Noordelijk Groningen schrijft in zijn verslag dat dit ras zijn productiviteit heeft bewezen, hoewel het niet geheel winter vast is. Verder vestigt hij de aandacht op het eveneens Bel gische ras Astra, dat, hoewel lang van stroo, toch voldoende stevig is en bovendien vrij wintervast. Dit kwam op dezelfde proefvel den respectievelijk 6 en 8 boven Juliana uit. Van onze inlandsche rassen moet o.a. Starling worden ge noemd, dat reeds meerdere jaren is beproefd: op deze bei Je proef velden kwam het respectievelijk 9% en 5% boven Juliana. De oude beproefde rassen Car- stens V. Lovink en Skandia II ontliepen elkaar niet veel: het eer ste en tweede ras kwamen beide respectievelijk 11 en 3 boven Juliana, het derde 11 en 5%. Alle drie rassen zijn behoorlijk oogst- zeker, hoewel de witzadige Lo vink tarwe niet geheel wintervast is en gevoelig voor schot. Met Juliana en Carstens V ber hoort deze wintertarwe echter tot de meest verbouwde rassen in Nrd.-Groningen en dit illustreert voldoende zijn kwaliteiten. Eenige uitbreiding van Skandia II acht de genoemde Rijkslandbouwconsu- lent ten volle verantwoord voor de Groninger zavelgronden, waar dit ras slechts sporadisch ver bouwd wordt. Wij voegen hier aan toe, dat volgens de rassenlijst 1944 als ge middeld over grootere gebieden de productiviteit der hier genoem de rassen niet veel uiteenloopt Wat de mogelijkheid van laat zaaien betreft, staan nagenoeg al le wintertarwes achter bij Juliana en Imperiaal Ila met uitzondering van Jubilé, welk ras hooge op-

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2