Contact - avonc Mededeeling No. 271 Welk haven-as geniet de voorkeur? Naar aanleiding van verschil lende vragen, welke ons bereiken, betreffende het meest gewenschte haverras lijkt het ons gewenscht, mede in verband met ervaring op proefvelden in de Wieringermeer hierover het een en ander mede te deelen. Sinds 1941 zijn er in de Wie ringermeer een zestal proefvelden aangelegd en werden hierop di verse rassen vergeleken. De Adelaar werd hierbij steeds als standaard genomen. Het neemt ook over het geheele land nog een zeer belangrijke plaats in en be sloeg in 1945 over het geheele land met 56 pet. grooter opper vlakte dan alle overige rassen sa men. Dit ras dat een reeks van jaren op vrijwel alle grondsoorten in opbrengst bovenaan stond, werd elders en ook in de Wierin germeer de laatste jaren door de nieuwe rassen Marne. (Echo x Adelaar) en Zonne II (Ster x Adelaar) overtroffen, terwijl ook Expres en Binder een gunstige in druk maakten. Vooral om hef groote bezwaar van het onregel matig rijpen van korrel en stroo met alle gevolgen van dien, werd de laatste tijd naar een goede ver vanger van Adelaar uitgezien. Zonne II heeft de laatste jaren cp onze proefvelden een goed fi guur geslagen en bijna steeds de Adelaar met enkle procenten ge slagen. Het heeft verder op dit ras voor dat de afrijping van korrel en stroo gelijkmatiger is, een iets grootere korrel, beter gevuld en mooier van kleur. Het stroo is on geveer even lang als van Adelaar, doch iets steviger, iets bladrijker en wat vroeger rijp. Dc Marne is een nog betrekke lijk jonge haver welke echter zoo wel hier als elders een zeer goede indruk heeft gemaakt. In 1944 was de opbrengst hier op zand grond 18 pet. boven Adelaar. Door de wat grootere korrel en iets minder uitstoeling is wat dik ker zaaien gewenscht. Stroo on geveer even lang als van Adelaar, de stevigheid iets beter. Is wat vroeger, stroo enkorrel rijpen vrij wel gelijktijdig. Korrel middelma- tig groot en vrij goed gevuld. Ver dient evenals Zonne II alle aan beveling. De opbrengst van Wodan is soms iets hooger soms iets lager dan Adelaar. Dit ras stelt hooge eischen aan den grond en den be mestingstoestand. Het stroo is kort en zeer stevig. Vraagt een flinke stikstofbemesting. Ook on ze indruk vJas voor klei en ajpare zavel gunstiger dan op zandgron den, geeft daar een te geringe grondbedekking, terwijl de op brengst beneden Adelaar blijft. Door zijn matige bladontwikkeling en uitstoeling zeer geschikt als dekvrucht. Expres staat in opbrengst vrij wel gelijk met Wodan en Ade laar. Is vlug ontwikkeld en vroeg rijp, terwijl de kwaliteit zeer goed is. Schijnt voor droge, lichte, zandgronden iets minder geschikt te zijn. Ook op onze proefvelden was de Expres op klei en zware zavel gunstiger dan op de zand gronden. Ook dc Binder komt in de eer ste plaats in aanmerking voor verbouw op goede kleigronden. al was ook in 1943 op zandgrond de indruk hier gunstig. Stelt hoogere eischen aan de grond en bemestingstoestand dan Adelaar, en is daardoor vermoedelijk ge durende de oorlogsjaren iets te ruggedrongen. Door zijn goede stevigheid en kort stroo als dek vrucht zeer geschikt. Diegene, die dus een ander ras wil verbouwen dan Adelaar, kan uit het boven staande zijn keuze doen. Vooral Marne en Zonne II treden hierbij wel het meest op den voorgrond al zal ook de Binder op de betere gronden geen slecht figuur slaan. Ir. L. R. Dijkema. 13c Personeelsvereniging Contact",.*een vereeniging van Wieringermeerambtenaren, wel ke voor enkele maanden terug werd opgericht, heelt kans ge zien. om ondanks het korte be staan wat de vereeniging nog maar heelt, een feestelijke bijeen komst te organiseeren, die in al le opzichten geslaagd mag hee- ten. Deze Contact-avond was be doeld als een min of meer leeste- lijke herdenking van het opnieuw droogvallen der polder en werd aehouden in de zaal van het Wa pen van Medemblik. De zaal was qeheel bezet en vele polderbe woners hadden acte de presence qeqeven teneinde ook eens op niet-ambtelïjke wijze contact te hebben met ambtenaren. Dit met- ambtelijke contact met ambtelijk „Contact" was van aangenamen aard en kan veel bijdragen tot een goede verstandhouding va burgerij tot ambtenaar. feil ontstentenis van den voor zitter werd de avond geopend -door den heer j. M. de Graat, die op vlotte wijze het doel van de vereeniging en het houden van dergelijke avonden uiteen zette. Tevens werd van deze ge- leqcnheid gebruik gemaakt om de boeren te danken voor de wijze Waarop zij de ambtenaren, door het verstrekken van voedsel, door den oorlog hebben heen gehol- pen. Burgemeester Loggers weid nog in het bijzonder welkom ge- heeten. De tooneelgroep „De Gong een aantal leden van Contact, brachten hierop voor liet voet licht het tooneelspel Marjatta. beu zwaar stuk, waarmee o.i. wei wat te hoog werd gegrepen. Het is een boerentragedie en speelt zich a£ in Noorwegen. Het stuK stelt hooge eischen aan de ver tolkers der rollen die de spelers van de Gong, behoudens een paai uitzonderingen, niet hebben Kun nen bereiken. De uitzonderingen waren de hceren Henn W. Kok en Dree Bakker, resp. als loi- qeir Tammero en Samke. Deze beide heeren konden hun rol vol- lediq aan, een bijzonder compli- ment mag vooral gelden voor Dree Bakker voor zijn prachtige vertolking van Samke, de kind- sche herder. De regie was in handen vai. den heer R. Visser, die er van ge maakt heeft wat er van te maken was met zijn meerendeels onei- varen krachten. Dit wil niet zeg- qcn dat het geheel onaanvaard baar was. men heelt erg z n nest gedaan, doch dii stuk e.scht nu eenmaal geroutineerde krachten. Van de tooneelaankleedmg en het decor was veel werk gemaakt, vooral het interieur van de wo ning van Tammero. Ook cle cos- tumes waren keurig. Van de gri me was veel werk gemaakt. Na de pauze zongen een aan tal dameskantonniers een paar poldcriiederen. Mr. A. F. Kamp is indertijd niet verder gekomen dan één couplet voor een polder- lied op de wijs van Sarie Marijs. Op dit gebied hebben we thans winst te boeken in den polder, er was nu een polderlied van vijf coupletten en nog één van vier. coupletten. Het publiek zong dapper de refreinen mee. Burgemeester Loggers heeft een korte toespraak gehouden tot de aanwezigen, over enkele dingen waar hij niet over spreken wilde en toch even aanroerde, de noodwoningen en de nood-' voorziening. Over de dienende plicht van den ambtenaar sprak de hr. Log gers, doch aan de andere kant vroeg hij begrip van de burgers voor het werk van den ambte naren. In korte trekken schetste spr, de omvang van het ambte lijk apparaat wat bemoeienis heeft met de Wieringermeer. Cij fers werden niet genoemd, doch zij zouden gemakkelijk een dorp kunnen bevolken, aldus de heer Loggers. Ook sprak de heer Loggers nog over de a.s. gemeenteraads verkiezingen voor de Wieringer meer, waarover elders in dit num mer meer. De vroolijke schets ..Wedeiop- ibpuw in woord en. beeld" vertolkt Proor de heeren Dree Bakker en. Henri W. Kok was een fijne sa tire op Wederopbouw, waarin zoowel boer, burger als ambte naar een sneer mee kreeg. In de ze schets kwam duidelijk uit dat men de critiek die wordt uitge bracht op den ambtenaar sportief opneemt, doch ook terug kan slaan, getuige de rake opmerkin gen die werden gemaakt zoo tus.- schen neus en lippen door. Beide heeren alle lof. De heer de Graaf-'had aan het einde der avond alle reden ori van een geslaagd contact te spre ken. Dank werd aan allen ge bracht die meegewerkt hebben aan deze avond. Hgt was een half uur na mid dernacht toen we buiten stonden We hebben het verdere verloop van deze avond niet mee kunnen, maken helaas, doch naar we ver namen was ook het niet offici- eele qedeelte der avond een suc- Onofficieel bezoek van H. M. de Koningin aan de Wieringermeer Woensdagmorgen heeft H.M- de Koningin een kort bezoek aan den polder gebracht om de ver woestingen in oogenschouw te nemen. Te Aartswoud werd de Lands vrouwe ontvangen door den Bur gemeester den heer G. G. Log gers. De Koningin werd verge zeld van Z. Excelentie den mi nister van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt. Allereerst wercl een bézoek ge bracht aan de boerderij van den heer de Koning aan de- Alkmaar- scheweg. een van de weinige ge spaarde bedrijven, alwaar H.M. een ontmoeting had met Mevr. de Graaf-Reijm, de echtgenoote van den gevallen illegale strijder A. C. de Graaf, Hierna werd nog langs de verwoeste boerderij van den heer S. L. Mansholt gere den, waarna de tocht werd voort gezet naar Middenmeer, Wierin- gerwerf en Slootdorp. Op de Schelpenboiweg werd nog een bezoek aan een boerderij ge bracht. H-M. de Koningin toon de zich zeer getroffen over de verwoesting die het water heeft aangericht in onze mooie polder. Via de Haukes verliet het hooge gezelschap de Wieringermeer, om vervolgens de plechtigheden ter herdenking van de slag in de Javazee in den Helder bij te wo nen. Vele oude bekenden brachten een bezoek aan de Wieringermeer. Woensdag heeft een aantal be drijfsleiders uit den N.O. polder, waaronder een aantal oude be kenden uit de eerste opbouwpe- riode van de Wieringermeer een excursie gemaakt door de ver woeste polder. Ook de beurs te Winkel werd een bezoek ge bracht en wij merkten op de hee ren Geertsema, van 't Zet, Vette, Blaakmeer, Bram Lindenbergh, Rabbinge en anderen. Zij allen waren vol van het vernielingswerk wat is aange richt door den ifioï, doch het was hen ook opgevallen dat er nog maar zoo weinig menschen werk ten. In den N.O. polder heeft men ook met personeelgebrek te kampen, zoodat zij t.a.z. van de Wieringermeer niet zoo heel erg verwonderd behoeven te zijn. Een Partij van den Arbeid in de Wieringermeer. Binnenkort zullen er besprekin gen plaats hebben tusschen de groepen S.D.A.P-, Vrijz. Demo craten en een aantal politiek dak- loozen, om te komen tot de op richting van een afdeeling van Partij van den Arbeid. Textielvergunningen Noodvoor ziening ongeldig verklaard. Belanghebbenden willen wij er op wijzen ciat alle textielvergun ningen, uitgereikt door de Com missie Noodvoorziening Wierin germeer, welke nog in omloop zijn, huil geldigheid met ingang van 25 Febr. hebben verloren. Men dient de nog in bezit zijn de vergunningen ten spoedigste op te zenden, doch in ieder ge- vai voor 9 Maart a.s., naar het distributiekantoor te Hippolytus- hoef. Zoodra de goederenvoorraad zulks toelaat zuilen voor de niet gehonoreerde vergunningen, wel ke voor 9 Maart zijn ingeleverd, nieuwe vergunningen worden toegezonden. ilet heeft geen zin om over deze aangelegenheid schriftelijk te informeeren, aangezien alle- nieuwe vergunningen zoodra dit lunogelijk is gelijktijdig verzonden zullen worden. V oorziening Ooriogsgedupeerden Wij vestigen er de aandacht op dat belanghebbenden bij de Commissie Noodvoorziening Wieringermeer te Kolhorn, de volgende artikelen kunnen wor den aangevraagd: strijkijzers, houten keukentrappen, bedkrui- ken, Viscose-sponsen en meubi-

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2