Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Mededeeling no, 274. Opmerkingen in verband met de beschikbare motortractie voor het zaaiklaar maken der Wie- ringermeergronden in het voorjaar 1946, Door de gunstige weersomstan digheden, vooral in de maanden October en November, kon er vóór 1 Januari 1946 in de Wie ringermeer in totaal nog een op pervlakte van pl.m. 1650 ha wor den bewerkt, waarvan pl.m. 1300 ha in hoofdzaak met rogge wer den ingezaaid. Daarmee was men er vrijwel volledig in geslaagd het terugtrekkende water ,,op de voet" te volgen, zoodat in de secties A en E het overgroote meerendeel der zandgronden te gen stuiven waren vastgesteld. Dit resultaat mag zeer zeker be vredigend worden genoemd. Hier zal men rustig de periode van de zandstormen kunnen afwachten. Het begin was dus goed, doch het was ook niet meer dan een begin. Immers, er bleef in totaal nog een oppervlakte van ruim 15000 ha bouwland over, welke na den winter moet worden bewerkt en ingezaaid. Gezien de buitengewoon moei lijke omstandigheden waaronder dit moet geschieden, staan de landbouwers hier ook in dit op zicht wel voor een uiterst zware taak. Wij weten maar al te goed met welke buitengewone moei lijkheden de landbouw in het al gemeen in de niet of weinig ge teisterde gebieden reeds heeft te kampen. Wh weten ook hoe zeer de omstandigheden voor ons in de Wieringermeer nog veel moei lijker en ongustiger zijn. Het is eigenlijk zoo, dat men zich soms wel eens afvraagt, of de polder dit jaar wel in zijn geheel zal wor den ingezaaid! Het heeft geen zin al die moeilijkheden hier nader te omschrijven. Een buitenstaan der begrijpt ze niet of slechts ten deele en voor ons zelf is het niets P. Mollema, B. Zuidema, G. Hoogendijk, J. Dam, A. Jukema, G. de Visser, J. Schut, Iwema, P. de Caluwe, J. Schrale, T Zui dema. B. Miedema, A. H. Slabbe- koorn, A. Boerhave, Tj. Loots, Wed. R. Kadijk, D. de Zwart. Gevonden, materiaal. Op het bedrijf van den heer A. Coenraadt, C 8, Groetweg Mid den meer is gevonden een 13-tal zaairaadjes (rubber) en vijf aren- lezers. Zij zijn in goeden staat. De eigenaar kan zich bij den heer Coenraadt vervoegen. Melkknechts en Boerenzoons Melkers. Mogelijkheid tot uit stel van vervulling van Dienstplicht! Gelet op het tekort aan geoe fende arbeidskrachten in de vee houderij, welk tekort een ernstige bedreiging van de melkproductie gaat vormen, overweegt de Regee ring uitstel van vervulling van dienstplicht te verleenen aan vas te melkknechts en boerenzoons van de lichting 1945, die dagelijks tenminste vijf koeien melken. Verzoeken daartoe dienen met den meesten spoed door tusschen- komst van de Plaatselijke Bureau- houders te worden ingediend.- nieuws! Wij willen ons hier slechts bepalen tot het maken van eenige opmerkingen in verband met de vooruitzichten betreffende de mogelijkheden voor het zaai klaar krijgen van de ruim 15000 ha, welke, als het maar eenigs- zins kan dit voorjaar nog met zo mergewassen moet worden inge zaaid. De weersomstandigheden zijn tot nu toe dit jaar nog steeds ongunstig geweest. Vorst, regen en sneeuw belemmerden in alle opzichten de werkzaamheden, welke, met het oog op de ontwa tering vooral, eigenlijk in het ge heel geen uitstel konden lijden. Een vroeg voorjaar, met een lan ge periode voor het zaaiklaar ma ken en zaaien, waarop werd ge hoopt, is uitgebleven, zoodat straks een voor onze omstandig heden* enorm groote oppervlakte zeer snel moet worden bewerkt en ingezaaid. Het is daarom van belang een overzicht te geven van de daarvoor ter beschikking staande mechanische trekkracht. Aan de hand van de uitgeschre ven werkrapportjes is door de as sistenten nagegaan hoe de situa tie momenteel is. Er kan worden gerekend op een totaal van 174 motortrekkers. Bovendien werd nog in 4 gevallen voor een auto trekker brandstof voor grondbe werking toegewezen. Eventueel na 1 Maart toegewezen tractoren worden in dit artikel buiten be schouwing gelaten! De beschikbare tractie wordt door ons in enkele groepen inge deeld. In de eerste plaats noemen wij de trekkers van pachters, welke naast het eigen bedrijf ook in loondienst bij anderen zullen gaan werken. Deze groep omvat 20 wieltrekkers en 13 rupstrek kers. Een tweede groep vormen de trekkers, welke hoofdzakelijk op het eigen bedrijf zullen wer ken, t.w. 71 wieltrekkers en 29 rupstrekkers. Verder zijn als loonploegers, gedeeltelijk door bemiddeling van dejn voorlich tingsdienst en gedeeltelijk ook uit eigen initiatief, naar de Wierin germeer gekomen: 21 wieltrek kers en 11 rupstrekkers. Bovendien beschikken de loon ploegers uit de Wieringermeer zelf over 2 wiel- en 7 rupstrek kers. In totaal staan ons dus 114 wiel- en 60 rupstrekkers ter be schikking. Vragen wij ons af, wat hiermee kan en moet wor den gepresteerd, dan blijkt uit de werkrapporten der niet in loon dienst werkende pachters, dat door de 71 wieltrekkers in totaal 2480 ha zal worden bewerkt. Per wieltrekker dus gemiddeld pl.m. 35 ha. En door de 29 rupstrekkers in totaal 1740 ha., of per rups ge- middel pl.m. 60 ha. Voor de in loondienst werkende trekkers van pachters zijn deze cijfers voor de wieltrekkers 20 x 95 ha is 1900 ha en voor de rupstrekkers 13 x 120 ha is 1560 ha. Het volgende staatje geeft ons een overzichts beeld van de stand van zaken: Eigen tractie plus loondienst: 20 wieltrekkers x 95 ha is 1900 ha.; 13 rupstrekkerg x 120 ha is 1560 ha; Eigen tractie zonder loondienst: 71 wieltrekkers x 35 ha is 2480 ha; 29 rupstrekkers x 60 ha is 1740 ha; Autotrekkers: 4 x 30 ha is 120 ha; Geschatte paardentractie voor grondbewer king 150 ha; Reeds bewerkt voor 1 Januari 1946: 1650 ha; Bewerkt van 1 Januari tot 1 Maart 1946 pl.m. 450 ha; Staatslandbouwbe- drijven 1000 ha; Totaal 11050 ha. De totale oppervlakte bouw en weiland bedraagt pl-m. 17300 ha. Voor de loonploegers, die van buiten de polder naar de Wierin germeer zijn gekomen blijft dus te bewerken een oppervlakte van pl.m. 6250 ha. Deze zouden onge veer als volgt over de beschik bare trekkers kunnen worden verdeeld: 23 wieltrekkers a 100 ha is 2300 ha en 18 rupstrekkers a 220 ha is 3950 ha. Van de Staatslandbouwbedrij- ven zijn de trekkers buiten be schouwing gelaten, terwijl aange nomen werd dat zij zich zelf zul len kunnen voorzien. Voor paardentractie is slechts heel weinig gerekend. Alles zal ongeveer met 'trekkers moeten ge - schieden. Hopenlijk is tegen de zaaitijd de bouw van de nood stallen zoo ver gevorderd, dat met paarden kan worden gezaaid. Het laat zich echter aanzien, dat ook het zaaien wel voor een deel met behulp van motortractie zal moeten geschieden. Uit bovenstaande gegevens meenen wij te mogen aannemen, dat de polder over voldoende trekkracht beschikt om straks tij dig te kunnen worden ingezaaid. Indien het echter nog lang nat zou blijven en alle werkzaamheden van grondbewerking en zaaien dus worden samengedrongen in de kortsmogelijke penodp, dan zal het ongetwijfeld voorkomen dat er ook een gedrang komt rond de -oonploegers Niet ieder kan het terst geholpen wieden' Op grond van bovenstaande gegevens heb ben wij echter onze plannen ge maakt. En ieder die zich tijdig bij ons heeft opgegeven is in het werkschema opgenomen. Voor hen die niets van zich lieten hoo- ren nemen wij aan dat zij zich zelf weten te redden! Overigens wil len wij gaarne onze bemiddeling blijven verleenen. Wij beschik ken nog over een lijst van diverse loonploegers, die gaarne naar hier willen komen. Men zal zich echter tijdig met ons in verbinding moe ten stellen, omdat een en ander helaas niet door één druk op de knop te regelen is. De assistenten zullen straks re gelmatig de polder doorkruisen om zoowel met de. boeren als met de loonploegers contact te houden, betreffende de gang van zaken. Het is wellicht dienstig er nog even op te wijzen, dat op het kan toor Oostwaard alleen van 8.30 tot 12 uur een der assistenten aanwezig is. (Tel. 54 Oostwaard; 's avonds thuis 54 Oostwaard) Ir. L. R. Dijkema. Land- en Tuinbouwbond Afd, Wieringermeer. In de Woensdagmiddag gehou den vergadering van de L.T.B. werd in de plaats van den heer H. A. Giesen, tot voorzitter ge kozen de heer J. A. Bergmans. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Jac. Blom. Aangewezen v. d. plaatselijke afdeeling v. d. Stich ting van de Landbouw, de heeren J. A. Bergmans (Akkerbouw) en G. W. Datema (Tuinbouw). toonleidingen en kabels te spa ren, totaal geen rekening is ge houden. Wij achten deze klacht ernstig, vooral wanneer door de leiding in den polder er steeds op gewezen wordt dat dit of dat moet afstuiten op materiaal- schaarste. Vruchtboomen voor gedupeerde telers. ..In de bestuursvergadering van de N.A.K.B. d. d. 28 Jan. '46 is besloten, dat gedupeerde fruittelers bij bestelling v. vrucht boomen vóór 15 Juli 1946, de voorkeur zullen hebben. Hiermede wordt voorkomen, dat zooals in 1945 gebeurde, aan het einde van het seizoen een af leveringsverbod zou moeten wor den afgekondigd Iedere gedu peerde fruitteler wordt dus aan geraden tijdig de noodige maat regelen te treffen. Nadere inlichtingen en advie zen over beplantingsplannen enz. kunnen U aan mijn bureau. Ko renmarkt 15, Hoorn, tel. 4907 (K 2290) en door de assistenten van mijn dienst worden verstrekt. De Rijkstuinbouwconsulent. Ir. C. Rietsema. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Wieringermeer De indertijd uitgestelde lezing van Dr. A. de Vletter, over het actueele onderwerp: ,,Wat heeft deze tijd nu geleerd omtrent den mensch, den jongen mensch en de eventueele opvoeding van den jongen mensch", wordt thans ge houden a.s. Woensdag 20 Maart in de zaal van den heer Laan te Winkel. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit num- Politieke activiteit. Blijkens een advertentie in dit numrner zal de kiesvereeniging van de Chr. Hist. Unie afdeeling Wieringermeer a.s. Woensdag 'n ledenvergadering houden te Win kel. Telefonische aansluiting Middenmeer. De heer G. Zwart, kapper te Middenröiéer, is dezer dagen dooi de voortvarende technische dienst van PTT telefonisch aangesloten. Dit is de eerste aansluiting in het dorp Middenmeer, hetgeen voor de eenzame bewoners een opheffing beteekent uit hun iso lement. Van de zijde van PTT komt de klacht, dat met het in dertijd gedane verzoek, om vooral bij het sloopen en opruimen van de verwoeste perceeien de" tele- A.R. Kiesvereeniging Wierin germeer. Zaterdag 9 Maart hield de A.R. Kiesvor. in café Droog een leden vergadering onder leiding van den heer H. Smid. Ruim 50 leden waren aanwezig. Na opening met het zingen van Ps. 118:8, gebed en schriftlezing sprak de voorzit ter een openingswoord, waarin hij o.a, wees op de politieke span ningen in de geheele wereld, en ook in ons land. Toch moet het ons genoegen doen aldus spr., dat er in ons land, de laatste maanden, een duidelijk politiek beeld komt, wat ook blijkt uit het besluit van de Chr. Hist. Unie, om contact te zoeken met onze partij. Al is ons getal klein, we moeten het oog houden voor onze groote roeping.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2