MEDEDEELINGEN welke relatief (d.i. in verhouding tot de andere) in de geringste hoeveelheid beschikbaar is. De stikstof bemesting zal over het algemeen te laag zijn. Men zal aan zijn granen gemiddeld niet meer dan lj/? baal kalkam- monsalpeter kunnen geven, ter wijl bijv. de pootaardappelen dan misschien 2 baal, de bieten 6 baal, blauwmaan 4 baal en spi nazie 3 baal kunnen ontvangen! Op peulvruchten kan men natuur lijk stikstof uitsparen, terwijl men het vlas o.i. beter ook maar heel weinig of geen stikstof kan geven. Men zal verder rekening moe ten houden met een zekere na werking van organische bemes tingen of gescheurde weilanden. Ook voor de in de herfst van 1945 en in het voorjaar van 1946 gescheurde graslanden moet men rekenen op een zeker stikstofef fect. Om de gedachten te bepalen zou men kunnen aannemen dat het effect van deze organische bemestingen door de inundatie bijv. tot de helft is verminderd. Voor het grasland dat in de herfst van 1945 of in dit voorjaar werd gescheurd zou men vrijwel het volle pond kunnen rekenen. De volgende punten zal men bij het opmaken van zijn bemestings plan in aanmerking moeten ne men. 1. Over het algemeen mag niet worden gerekend op een ver hoogde vruchtbaarheid van den grond, in die mate, zooals dat el ders in den lande, ten gevolge van inundaties, het geval is ge weest. 2. Men mag van de stikstof bemestingen, welke in het voor jaar van 1945 waren gestrooid, geen nawerking meer verwach ten. 3. Men verdeele zijn fosfaattoe wijzing regelmatig over het ge- heele bedrijf. Verhoudingsgewijs zou men aan het zand en de lich te zavel (IV) bijv. 40 kg. P2 0'6 tegen 30 kg. PoO-, aan de zavel en kleigronden (I, II en III) kun nen geven. 4. Voor een groenbemestinq, welke in den herfst van 1944 werd ondergeploegd rekene men 50 percent van een normaal en voor een in de herfst van 1945 of een in dit voorjaar gescheurde wei: 75 percent van een normaal effect. 5. In verband met mogelijke verrassingen op dit punt, geve men op dergelijke perceelen de voorkeur aan bieten, aardappelen en andere gewassen, welke veel stikstof kunnen verdragen en mij- de ze met vlas en de slappere granen. 6. Het is hier natuurlijk niet mogelijk voor ieder geval de meest gewenschte bemesting te noemen. Om de gedachten te be palen kan, indien alle toegezegde bonnen worden gehonoreerd, een bemestingsplan voor klei- en zwa- velgronden als volgt uitzien: gra nen 1 Zi baal kalkammonsalpeter, Pootaardappelen 2 baal kalk ammonsalpeter. Bieten 5 a 6 baal kalkammonsalpeter: blauwmaan- zaad 4 baal kalkammonsalpeter. Spinazie 3 baal kalkammonsalpe ter. Eventueele wijzigingen zijn af hankelijk van organische bemes tingen enz. Eventueele wijzigingen zijn afhankelijk van organische be mestingen enz. in de voorgeschie denis. Op de zandgronden kun nen de hoeveelheden in verband met de hoogere normen iets hoo- ger worden genomen. /7. Vlas blijft een gewas met een onzekere factor. Het is immers bekend, dat vlas als eerste gewas na het droogvallen van nieuwe polders, gewoonlijk minder goede resultaten geeft. Het blijft dan te kort en kleurt niet goed op. Het is de vraag hoe dit gewas in ons geval, dus na de inundatie van plm. 9 maanden, zal reageeren. Op grond van deze ervaring zou men geneigd zijn met de stikstof bemesting niet te zuinig te zijn. Mocht het echter meevallen, dan loopt men kans op een le gerend gewas en dat moeten wij zeker ook niet hebben! Plukma- chines baten niet in legerend vlas! Ons advies is als volgt: Verbouw vlas niet op percee len met een groenbemesting (of gescheurde wei) in de voorge schiedenis. Geef geen of een ge ringe stikstofbemesting aan uw vlas. En wil men absoluut geen risico, verbouw dan geen vlas! 8, In het bovenstaande werden meer algemeene opmerkingen ge maakt en richtlijnen aangegeven welke men in overweging moet nemen. Voor directe adviezen, betrekking hebbende op speciale gevallen, staat de voorlichtings dienst dagelijks ter uwer beschik- king. Ir. L. R. Dijkema. contracten zij men hierop be dacht! Geruchten die stof op doen waaien De Waarheid van 19 Maart, komt thans met feiten voor den dag, die reeds geruimen tijd als geruchten de ronde deden. Het blad doet mededeeling in een artikel dat er onrust hcerscht onder groote groepen van arbei ders in de Wieringermeer, om dat de leverantie van bouwma terialen voor de wederopbouw van de Wieringermeer opgedra gen is aan de firma W. Heerdt en Zn. te Medemblik. Een firma waarvan vader en zoon beiden geruimen tijd gevangen hebben gezeten, wegens leveranties aan de Duitsche weermacht. Het be drijf stond onder beheer van No taris Van der Stadt, zoo gaat het blad verder en de firma krijgt nu leveranties van belangrijke hoe veelheden bouwmaterialen. Deze opdracht heeft zij ontvangen van een Regeeringsbureau, n.1. het Rijksbureau voor Cheramiek te den Haag. Dit is echter niet het eenigste geval aldus de Waarheid. Een niet minder bekende collaborateur zekere Langedijk te Alkmaar, mededirecteur van v. Ree's Ijzer handel, heeft een betrekking ge kregen als inkooper van Commis sie Wederopbouw Wieringer meer, voor de afd. gereedschap pen etc. op een salaris van 10.000.per jaar. Deze Lan gedijk heeft 5 maanden vastge zeten voor collaboratie, waarbij particulier vermogen en dat der firma onder beheer was gesteld. Daar deze heer „toevallig" in kooper is geworden in eigen branche, heeft hij de gelegenheid om boven zijn salaris van 10.000.er nog een extra'tje bij te verdienen door zijn eigen firma met de orders te belasten- Het blad besluit dan te vermel den dat de Commissie Wederop bouw Wieringermeer, niet tevre den is over deze gang van zaken, aangezien deze leveranties even goed door bonafide firma's ge daan kunnen worden. Het drama noodwoningen Dezer dagen zou het plaatsen van de Zweedsche noodwoningen door den Dienst Wederopbouw worden aanbesteed. Alles was er voor gereed, de bepalingen waren zoo opgesteld, dat zes weken na de gunning één en ander gereed moest zijn. Thans schijnt er weer een kink in de kabel te zitten. Van hoogerhand is er een dom per gezet op de plannen. De Wie ringermeer krijgt minder wonin gen toegewezen als aanvankelijk was toegezegd, waardoor de hee- le voorbereiding van de aanbeste ding natuurlijk voor niets is ge weest, aangezien het indeelings- plan van de woningen over den polder weer veranderd zal moe ten worden. Wij kunnen ons voorstellen dat deze noodwoningen zoo lang zamerhand voor de Dienst We deropbouw een nachtmerrie gaan- worden. Kerkdiensten: 24 Maart Twisk 10 uur Ds. Bred- schneijder. Afscheid. Lamberschaag 2 uur Ds. Bred- schneijder, Afscheid. Opperdoes 7.15 uur Ds. Bred schneijder. Afscheid. van de Commissie ter behartiging van de belangen van geëvacueerde Wieringermeerbewoners Geborgen goederen. Van de volgende personen zijn goederen geborgen. Met nadruk wordt er op gewezen uat men deze goederen ten spoedigste dient af te halen op het opslag- terrein te Kolhorn. H. Heijen, een rol teekeningen; T. R. Iwema een wandelstok met zilveren knop: Brak W.Terpweg schilderij; O. H. Venema 2 schil derijen; Geref. Kerk Middenmeer 3 electr. ballonnen en electr. wind pomp voor orgel; C. J. Bosker een doos prijskaartjes; Z.W.M. partij labels; Zuidema Molenweg een groote kast; Kok, Middenmeer een badkuip; Bosker Slootdorp een wagebord; S. Slot M-meer 1 waschbak met kraan en steunen; 2 marmeren opzetbladen, 1 stort bak en een halve marmerplaat met steunen; Tijdgeest M-meer"4! stortbak en 2 waschbakken Braak M-meer een stortbak. Rijksdienst Landbouwherstel. Degene die in 1945 via een P. B.H. eggen uitgeleend hebber- voor de Beemster worden ver zocht, met het bewijs van de P. B.H. voor 1 April opgaaf te doen. Zij die onrechtmatig eggen in hun bezit hebben, gelieve dit ook op te geven aan Th. List, C 28 Paarden. Van de volgende eigenaren zijn paarden gedekt door Marnix van Dinteloord: H. Groeneweg en Gebr. v. d. Bout. Deze worden verzocht de dekbewijzen in ont vangst te nemen bij Th. List, Alk- maarscheweg C 28, Middenmeer, post Kolhorn. De P.B.H. deelt mede, dat aan alle boeren nu een toe wijzing van 25 stuks jute zakken is verstrekt. Deze toewijzingen zijn of reeds in het bezit of kun nen binnen enkele dagen ontvan gen worden. De mogelijkheid bestaat dat de P.B.H. een toewijzing jute zakken zal ontvangen, voldoende voor de totale behoefte voor de a.s. oogst- werkzaamheden. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, dienen dit voor 28 Maart a s. bij hem op te geven met vermelding van het aantal benoodigde zakken. Binderkleeden. De Commissie Dienst Land bouwherstel heeft de beschikking gekregen over een partij binder kleeden. Gegadigden dienen hier voor een formulier af te halen bij de P.B.H. en aldaar weer inge vuld in te leveren. Tasch gevonden. Op het kantoor van de P.B.H. is een tasch achter gebleven. De eigenaar kan de tasch aldaar te rug bekomen. Zaadegge gevonden. Op het bedrijf van H. de Gor ter B 32 Slootdorp is een zaad- egge gevonden. Er ontbreken twee tanden aan de eg. Hooitoe wijzingen. Donderdag en Maandag kan hooi afgehaald worden op het bedrijf van J. G. Addens, O- Terp weg, H. R. Smit, Alkmaarsche- weg en aan de loods van E. Zui dema te Slootdorp. Spoedig afha len is gewenscht. De lijst van toe gewezen hoeveelheden ligt ter in zage bij de Coöperatie en is ook aanwezig op de opslagplaatsen. Tarwestroo. Er kan een kwantum best tar westroo gehaald worden. De prijs zal ruim 30.zijn, afgehaald schip. Deze leveringen gaan ech ter van de hooitoewijzing van Noord Holland af. Men bestelle dus alleen als men het dringend noodig heeft. Opgave bij de P. B.H., liefst zoo spoedig mogelijk. Bezorging goederen. De goederen die per spoor voor de Wieringermeerbewoners aan komen zullen worden bezorgd te Middenmeer bii kapper Zwart, te Slootdorp pakhuis Coöperatie, te Wieringerwerf bij Louwes, Do meinkantoor. De oude postrayons worden aangehouden voor de drie dorpen. Rijvergunningen. Wie nog geen rijvergunning heeft ontvangen of geen oproep om voor te rijden, wordt ver zocht dit ten spoedigste te melden aan den heer G. P. Kistemaker, Abbekerk, zoo mogelijk met op gave van de datum van aanvraag. Vervoer. Ingaande Maandag a.s. zullen de vrachtauto's voor het vervoer van arbeiders naar den polder, 's morgens een uur eerder en 's avonds een half uur later rijden. Officieele Mededeeling Verbouw van bruine- en krul- mosterd verboden De Rentmeester der Domeinen in het Rentambt Wieringermeer, vestigt hierbi' de aandacht van pachters van Wieringermeergron den op art. 24, sub. 6 van de Al gemeene pachtvoorwaarden, krachtens hetwelk de verbouw van bruine mosterd en krulmos- terd verboden is. In verband met eventueele po gingen voor het afsluiten van

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2