MEDEDEELINGEN doch in de tweede en vooral der de snede oogsten we een gras- klavermengsel van uitstekende kwaliteit. Tijd van inzaai: is Maart, be gin April .Speciaal het raaigras leent zich voor vroege uitzaai. Daar we echter ook de klaver graag gelijktijdig inzaaien, hebben we toch een eenipszins qunstige kieiningstemperatuur noodig. Wijze van zaaien: Uitzaai kan evenals blijvend mengsel, breed- werpig of machinaal geschieden, waarna ineggen en rollen. M.i.z. leent kunstweide in varband met haar tijdelijke vorm 1 of 1 jaar) zich beter voor rijen inzaai dan blijvend grasland. Tenslotte geef ik nog even de gewenschte zaaizaadhoeveelheden Blijvend weiland onder dekvrucht van een graangewas. 40 kg. p. ha. Blijvend weiland onder dek vrucht van een raaigras, 40 kg. p. ha., pl. 10 kg. Italiaansch of 10 kg. Westerwoldsch. Kunstweide: Westerwoldsch raaygras met Roode klaver, 50 kg. Westerwoldsch raai pl. 10 1 5 Roode klaver p. ha. Italiaansch raai pl. Roode klaver 30 kg. Italiaansch pl. 1015 Roode klaver p.ha. Joh. Breed. Mededeeling No. 278. De distributie van de gras- en klaverzaden. 1. De eerste 30000 kg. (30 ton) van het mengsel voor blijvend grasland, dat gratis ter beschik king wordt gesteld, liggen mo menteel in Kolhorn. Tegen het einde van de week (van 25 t.m. 30 Maart) is alles afgewogen en staan voor de handelaren de por ties gereed. Deze handelaren worden verzocht hun bestellingen zoo spoedig mogelijk af te halen en te distribueeren. 2. Van deze eerste 30 ton krij gen alleen die landbouwers het zaad, die in 1944 (opgave van Domeinen) 3 of meer ha. gras land op hun bedrijf hadden. 3. Het zaad, dat men ontvangt, is gescheiden in twee mengsels, t.w. het mengsel A en het meng sel A 1. Het mengsel A bevat p. ha.: plm. 25 kg. Engelsch raai gras. 1/3 kg. Engelsch raaigras weidetype- 5 kg. Beemdlandbloem. 2 kg. Velbeemdgras 1 kg. Ruw beemdgras. Het mengsel A 1 bevat p. ha.: 4 kg. Timothee. 4 kg Witte klaver. Zij, die van deze eerste 30 ton een toewijzing ontvangen, zaaien per ha: 32 kg. A en 8 kg Al. 4. De rest van het mengsel voor blijvend grasland zal ook nog tij dig en volledig aanwezig zijn. Men deelde ons n.1. mee, dat wij er op mochten rekenen het om streeks 10 April in Kolhorn te hebben. 5. Het mengsel wordt gratis door den Rijksdienst voor Land bouw herstel ter beschikking ge steld. De gang van zaken is als volgt. De landbouwers krijgen van ons een bon toegezonden. Hierop staat het kwantum aan gegeven, waarop zij recht hebben. Deze bon wordt door hen voor ontvangst geteekend, als de han delaar het zaad aflevert. De han delaar ontvangt bij aflevering de door den landbouwer voor ont vangst geteekende bon. Op deze bon plaats ook de handelaar zijn handteekening op de daarvoor aangegeven plaats. Deze bonnen moeten door den handelaar wor den bewaard, omdat hierop uit betaling zal worden gedaan. Na dere mededeelingen hieromtrent zullen spoedig volgen. 6. Het Domcstic raai is reeds afgewogen en voor verdere dis tributie gereed. Op Woensdag 27 Maart, moesten de volgende handelaren hun portie nog afha len en distribueeren: Coop. Aan koop. Ver., fa Koolhaas, fa. Koo- men, Haytema, Talen, Verhagen en Rients Westra. Wij dringen gaarne nog eens op spoed aan, opdat alles zoo vlot mogelijk kan verloopen. 7. Er komt in elk geval 40 ton rood klaverzaad. Dit zal in het begin van de week van 1 April tot en met 6 April in Kolhorn kun nen zijn. Waarschijnlijk komt er nog meer. De handelaren zullen van het door hen aangevraagde kwantum dus een evenredig deel kunnen ontvangen. 8. Nogmaals wijzen wij er op. dat het Domestic raai (voor kunstweide) en de roode klaver, niet gratis ter beschikking wor den gesteld. Ir. L. R. Dijkema. van de Commissie ter behartiging van de belangen van geëvacueerde V/ieringermeerbewoners. Het was merkbaar dat het prachtige voorjaarsweer van in vloed was op het bezoek aan de beurs. Zoo ongeveer om half twaalf was het nog bepaald stil. Tegen dat de berichten werden omgeroepen werd het wat druk ker, doch van een compacte me nigte was geen sprake. De boeren zitten volop in het werk, dus wordt iedere dag benut om de voorjaarswerkzaamheden klaar te krijgen. De heer H. A. Giesen. voorzit ter van de commissie had maar enkele mededeelingen te doen. Verplaatsing Arbeidsbureau De directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau deelt mede dat met ingang van 1 April a.s. het bijkantoor Wieringerwerf wordt verplaatst van Hippolytushoef n. Kolhorn. Het bureau is gevestigd in een ark en is telefonisch te bereiken onder no. 330. Ingaande 2 April zal driemaal per week zit ting worden gehouden te Hippo lytushoef en wel op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, telken- van 1011 uur. Gevonden. Gevonden is een slinger van een zelfbinder. De eigenaar kan hem terug bekomen bij den heer P. Bakker, Groetpolder. Van de Z.W. M. De directeur van de Z.W.M. verzoekt de leden ten spoedigste op te willen geven waar en wan neer men het pootgoed wensch. te ontvangen. Indien men er te lang mee wacht, zal het niet mo gelijk zijn aan de vele aanvragen op tijd te voldoen. Rijvergunningen. Zij die in de afgeloopen week een rijvergunning ontvingen wor den verzocht dit even schriftelijk aan den heer G. P. Kistemaker, Abbekerk op te geven. Vergoeding puinruimen. De volgende personen kunnen te Medemblik, Ridderstraat 10, hun vergoeding voor het puinrui men komen afhalen. J. H. Beukema, L. Cevgal, A. Groeneweg, J. P. J. Hopmans, E. Jacobs, Wed. Jansen, A. Kluft, J. W. Lammers, W. H. van Lie- re, L. van Marion, A. Nauta, A. W. van Soesbergen. B. Trauw, J. de Vries, O. Kwelweg L. 15, J. V/ierts, H. Zeinstra, J. Zwaan. Clir. Hist, Unie afd. Wieringer- meer. WoenSdag 20 Maart werd te Winkel een ledenvergadering ge houden in café Laan. In deze ver gadering werd een nieuw bestuur gekozen, waarvan de samenstel ling is als volgt: S. Zoodsma, Voorzitter: F. de Groot, secreta ris, C. v. d. Sar, Penningm.,; ï- de Gorter, vice Voorz.. J. Schaap man, algem. Adj. Vervolgens werden besprekin gen gehouden over samenwerking met de A.R. Besloten werd dat de commissie van drie, een voorloo- pige samenspreking met de A. R. zullen aanvragen. Nadat nog eenige punten in rondvraag waren besproken, werd de vergadering door den nieuwen voorzitter de hr. Zoods ma met dankgebed gesloten. Vijf jaar Peulvruchten Studie Combinatie. De Peulvruchten Studie Com binatie heeft een keurig verzorgt .boekje uitgegeven onder de titel ,.5 jaren P.S.C.".Belangstellen den kunnen het gratis op aan vraag bekomen bij den Secr. Pen ningm. der P.S.C., Ir. W. Wilten, Binnenhaven 4 te Wageningen. Comité tot stichting van monumenten. Het Comité tot stichting van monumenten heeft in overleg en met instemming van de naaste verwanten van wijlen C. Douma en A. C. de Graaf besloten haar arbeid te beperken tot het stichten van één monument voor alle -ge vallenen uit de gemeente. Door den beeldhouwer A. Termotte te Voorburg is een plan ontworpen, waarvan de kosten van uitvoe ring zullen bedragen naar schat ting ongeveer f 7000.Omtrent de plaats van het monument is nog geen beslissing genomen. Men stelt zich voor, in overleg met den beeldhouwer, een plaats te geven i nhet centrum van de gemeente, afgezonderd van de dorpskernen. Óp het monument zullen de na men worden aangebracht van de gevallen illegale strijders C. Dou ma en A. C. de Graaf, J. Kool haas, res. kapitein gevallen in de Meidagen 1940, te Dordrecht. Cees Rikaart en Jeroen Varke- visser. gevallen bij de slag in de Javazee en A. Weiland eveneens gevallen bij den strijd in Mei 1940 Het comité waarvan Minis ter Mansholt, Eere-voorzitter is richt zich dezer dagen met een circulaire tot de bevolking voor een bijdrage. Wij mogen deze in zameling bij de Wicringermeerbe- woners wel van harte aanbevelen. Hoe de Nederlandsche Platte- landsch jongeren elkander vinden zuilen! Tijdens de plattelandscursus die in Üec. 1945 op Allardsoog te Bakkeveen gehouden werd, is tus- schen de cursisten, die uit alle provinciën afkomstig waren en uit verschillende confessioneele kringen stamden, de behoefte ge voeld om te komen tot één platte lands jongeren organisatie. De cursisten besloten een aan vang te maken met het oprichten van een landelijke organisatie, en vormden daartoe een voorloopige voorbereidende commissie. Deze commissie heeft in het ka der van de te Bakkeveen gemaak te plannen een landelijke verga dering te LItrecht gehouden, waar de verschillende vertegenwoordi gers van de jongeren organisaties uit het geheele land aanwezig wa ren. Het doel van deze vergadering was het tot stand doen komen van het officieele contact tusschen alle groepeeringen en het doen ontstaan van de verschillende ge westelijke afdeelingen. In het begin der vergadering bestond er nogal meeningsverchil omtrent het samengaan der ver schillende groepen, vooral met het oog op de sociaal economische en cultureele belangen. De jongeren van de R.B.T.B. en C.B T.B. waren wel overtuigd dat samenwerking in technisch op zicht nuttig en wenschelijk is, maar durfden toch het sociaal economische en cultureele niet uit handen te geven aan één organi satie, daar zij bang waren, dat het hun confessioneele levensovertui ging zou kunnen schaden. Naar mate de vergadering vorderde kwam men tot. het inzicht, dat en het platteland en .het nationale be lang gebaat zou zijn bij een sterk eensgezind platteland. De stelling om de oude situatie te handhaven werd geleidelijk los gelaten en ten slotte kwam men tot overeenstemming op vele pun ten en de mogelijkheden om sa men te gaan werden veel grooter. Er heerschte op deze vergade ring een sfeer van onderling ver trouwen. In het landelijk Comité hebben zitting genomen personen uit de R.B.T.B. en C.B.T.B. De landbouw jongeren vonden elkaar te Utrecht op de grondslag dat het Nederlandsche Volk ha?z scheppende krachten voor het agrarisch gedeelte heeft geput uit haar geloof in Christus of haar levensovertuiging. Dat alle plattelands jongeren, boeren zoowel als arbeiders el kaar op deze grondslag vinden mogen om zoodoende eendrach tig samen te werken aan de ma- terieele en geestlijke opbouw van ons Nederlandsche platteland. Minister Mansholt sprak te Alkmaar Voor de agrarische club van de Partij van de Arbeid sprak Mi nister Mansholt Zaterdag te Alk maar. Deze eerste bijeenkomst was nog niet erg druk bezocht. Verschillende Wieringermeerders waren onder het gehoor van Mansholt. Bouwbureau Wieringermeer. Het Bouwbureau Wieringer meer is bij beschikking van Mi nister Ringers met eenige leden uitgebreid. Tot leden zijn be noemd de heeren, G. G. Loggers,

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2