VEREENIGING verzocht deze voor 1 Juli af te halen, anders wordt hij aan de commissie voor berging overge dragen die. hem dan bij de te verdeelen goederen zal onder brengen, Is de wagen afgehaald? Wanneer iemand de landbouw- wagen heeft afgehaald, waar 14 dagen terug een mededeeling is over verschenen (het betreft hier de wagen die onder beheer staat van den heer Stoel) wordt hij verzocht hiervan kennis te geven bij de commissie, eventueel bij de redactie van ons blad. Mocht de wagen nog niet zijn afgehaald, dan zal ook deze ondergebracht worden bij de bergingscommissie die er dan op de bekende wijze een bestemming voor aanwijst. Schade aan landbouwwerktuigen De Commissie Dienst Land- bouwherstel maakt bekend, dat zij een voorschot aangevraagd heeft op de schade aan landbouwwerk tuigen. De betreffende lijsten hiervoor zijn opgezonden aan het Prov. Bureau v. d. Dienst Land- bouwherstel te Alkmaar. Uitbetaling suikerbieten. In aansluitng op de mededeeling van de vorige week, betreffende de mededeeling dat 3 weken gele den pas de beslissing genomen is, dat de verloren gegane suikerbie ten vergoed zullen worden, heeft het bedrijfschap Suiker thans aan de Commissie Landbouwherstel W. Meer medegedeeld, dat deze zaak voor de uitbetaling door is gegeven aan het A.V.A. te Den Haag, met de mededeelng dat ze vermoedelijk voor een prijs van f 40.per ton zal worden uitbe-, taald. Déblokkeering. Bij een onderhoud dat de Comm. Landbouwherstel gehad heeft met den Directeur van de Ned. Bank en de belastingambtenaren is ge bleken, dat met een aanvrage voor déblokkeering niet behoeft te worden gewacht totdat het vrije geld geheel uitgegeven is. Zij die kunnen aantoonen dat déblokkeering noodzakelijk is, kunnen thans al een aanvrage hiervoor indienen bij hun boeren leenbank. Eéndagskuikens. De P.B.H. deelt mede, dat hij zijn mededeeling van vorige week betreffende de vergunningen voor ééndagskuikens en het aanhouden tot de leeftijd van 6 weken kan herroepen. De vergunningen hier voor heeft hij los gekregen en tevens gelegenheid gevonden dat deze kuikens aangehouden kun nen Worden bij de firma N. Ka- out te Heer-Hugowaard. Hoefbeslag. Vanaf 28 Mei is bij den smid C. Omis te Wierngerwerf elke werkdag behalve Maandags ge legenheid voor hoefbeslag. Voor- loopig voor noodgevallen en be kappen. Afspraak is gewenscht. Bij slecht weer kan niet worden gewerkt. Bij smid Struik te Slootdorp is Maandags gelegenheid voor hoef beslag voor de Ulkeweg en Mo lenweg. Dinsdags Slootdorp, Dol- fijnweg en Westerterpweg. Don derdags Wierweg en Vrijdags Schelpenbolweg. De Beurszaal wordt hersteld. Met het herstel van de beurs zaal te Middenmeer is een aan vang gemaakt. Het ligt in de be doeling om het gebouw als school te gebruken wanneer het klaar is. Woensdag zal er geen school zijn, zoodat er dan beurs gehou den kan worden. Men hoopt 1 Augustus het gebouw in gebruik te kunnen nemen. Wederopbouw kerken. Met het herstel van de Geref. Kerk te Slootdorp is deze week door den aannemer Schotte 'be gonnen. Over enkele weken zal hier weer dienst in kunnen wor den gehouden. Ook voor de Ned. Herv. Kerk te Middenmeer zijn de noodige vergunningen afgekomen, zoodaü ook hier spoedig aan begonnen zal worden. van Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Mededeeling No. 288. Onkruid bestrijding. Tot nog toe blijkt van de wor telonkruiden het hoefblad door de inundatie te zijn verdwenen. Na tuurlijk zal moeten worden afgt. wacht in hoeverre het zich door middel van zaden toch nog in stand weet te houden. De kansen staan echter thans zèer gunstig on van nu af aan er in te slagen d:' buitengewoon hardnekkige en zeer schadelijke onkruid voorgoed uit den polder te weren. Ook de ak kerdistel stekel heeft de inun datie niet kunnen overleven. Van de akkermelkdistel is mij niets me1 zekerheid bekend. Mochten door de leden reeds akkermelkdistels ir den polder zijn waargenomen, dan zouden wij dat gaarne vernemen. In verband met een en ander lijkt het ons van belang dat m-.: bijzondere zorg de nog restee- rende exemplaren van bovenge noemde wortelonkruiden de ove— bl ij vers zoo spoedig mogelijk wor den vernietigd. Deze vindt men n.1. langs de randen en andere ge deelten waar geen of slechts ge durende korte tijd water heeft ge staan. Trouwens overal waar me ze vindt moet men ze nu te 'üf gaan! Wij denken ook vooral ai i de erven van de boerderijen nu deze veel kans loopen te veron kruiden!. Het gebruik van Paraplant voor onkruid bestrijding. Wellicht zal men hier en daar overwegen de onkruid bestrijdirg met Paraplant te willen uitvoeren. Wij laten daarom enkele punten volgen, waarop moet worden ge let. 1. Paraplant is eigenlijk hetzeb- de als natriumchloraat, d.w.z. lw chloraat vormt het voor de plante.i zoo vergiftige bestanddeel. Hedii is óók Natriumchloraat. 2. Op zavel en klei is in den re gel 30 gram op 1 M- voldoende. Wil men zeker zijn van het re sultaat dan is 50 gram per M- beter. 3. Op zeer lichte zavel en zand geve men 50 gram per M-. 4. Voor akkerdistel (..stekel") en hoefblad is 50 gram per M- voldoende. Akkermelkdistel vraagt wel 75 gram per M2. 5. Toepassing van Paraplant is steeds een zeer nauwkeurig en zeer secuur werk. Men moet zee secuur strooien; dus regelmatig verspreiden! 6. Indien de bestrijding in Mei en Juni plaats vindt, is het goed ook in September het terrein nog eens af te loopen, om de enkele planten te dooden, die ontsnaot zijn. Daartoe strooie men op de e enkele planten wat vergif. 7. Het vergif kan gestrooid of gesproeid worden. Op droge grond werkt gestrooid vergif veel lang zamer dan op natte grond. M n. kan daarom bij droogte betz sproeien. Op normale grond is 1 L per M" voldoende. Is de grond zeer droog, dan kan men beter 2 L. van halve sterkte gebruiken. Taluds van slooten enz. (dus hel lingen) moet men alleen sproeien als ze goed vochtig zijn of na zc goed nat gemaakt te hebben. Men kan goed sproeien met een gewo ne gieter met vrij grove gaatjes. 8. Brandgevaar. Kleeren, welke dcordrenkt zijn met een natrium- cbloraat-oplossing en dan in de zon opdrogen ontvlammen bij wrij ving zeer gemakkelijk. Kleeren. gebruikt bij het sproeien, moeten dus bij voorkeur dagelijks worden uitgespoeld. Overigens zij mei vooral bij zonnig weer gewaar schuwd. Men onderschatte dit brandgevaar niet! Bij voorkeur niet rookcnl Als er eenmaal iets brandt, bevordert droog natrium chloraat dit zeer sterk. 9. Natriumchloraat is voo.' mensch en dier nietof alleen in grootere hoeveelheden vergiftig. Jonge boombeplanting (tot "3- jarige aanplant) gaat door een be sproeiing met Natriumchloraat in den regel ten gronde. Grootere boomen, van 5 M. en hooger, hebben minder last. Vindt men het riskant, om tusschen boo men te werken, dan kan men twee keer gaan behandelen met bijv. 25 gram per M2 en met zooveel tuw schenpoos, dat het overblijvende wortelonkruid weer te voorschijn komt. 10. Men bedenke dat het vol gende jaar het natriumchlora volledig moet zijn uitgespoeld o weer begroeiing met een cultuur gewas mogelijk te maken. Het is dus-niet zoo, dat men in het vroe ge voorjaar natriumchloraat kan gebruiken en op diezelfde plek la ter een gewas zaaien! Er moet ee winter tusschen liggen, waarin hei gif kan uitspoelen. 11. Over de nieuwe onkruideo hebben wij nog geen oordeel. De ze zullen dit jaar moeten worden geprobeerd. Vermoedelijk zit daar wel iets in, wat bruikbaar zal blij ken te zijn. Ir. L. R. Dijkema. Toezegging van beroep Door den kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente Wierin germeer is toezegging van beroep gedaan aan Ds. Vink te Bols- ward. Het betreft hier de ver vulling van de vacature welke ontstaan is door het vertrek van Ds. Meijer Drees. Een mooie promotie. De heer T. Boersma; voorheen Hoofd der Chr. School te Sloot dorp, is benoemd tot directeur van de Gem. Kweekschool voor onderwijzers te Dordrecht. Landbouw Jongeren Organisatie,. De voorloopige Commissie ter voorbereidng van de Landelijke. Landbouw Jongeren Organisatie, waarover wij onlangs één en an der mededeelden, zal op 1 Junia.s. in het Noordhollandsch Koffie huis te Schagen des n.m. 2 uur 'n bijeenkomst beleggen. Op deze bijeenkomst zal de heer H. Swier- stra, leider van de Volks'hooge- school te Bakkeveen en voorzit ter van de Landelijke Contact commissie, spreken over het on derwerp: „Het organisatieleven der Landbouw Jongeren in Ne derland". Men verwacht op deze bijeen komst jonge boeren (boerinnen) en arbeiders stersalsmede agrarisch georiënteerde midden standers (sters.) Diploma uitgereikt. Door het Instituut voor Be drijfsleiding van den heer J. Koopman te Westwoud werd éen. diploma uitgereikt aan den heer M. Florussen te Wognum voor Land- en Tuinbouwboekhouding. Verloren Verloren een portefeuille met inhoud. Inlichtingen aan de deta chement-commandant van de marechaussee te Kolhorn Het stemmen voor de Kamer in den Polder Op 17 Mei werden in de Wie ringermeer in het stembureau ter. Slootdorp 552 geldige stemmen uitgebracht voor de Tweede Ka mer verkiezingen. Hiervan verkregen: de Partij, van de Arbeid 183; Kath. Volks partij 85; A.R. 135; C.H. 72; Par tij van de Vrijheid 50; Commu nisten 22: St. Geref. 4 en de Bel- lamypartij 1 stem. De richtprijzen der Akkerbouw producten van oogst 1946 Extra toeslag bij vroege inle vering van tarwe en rogge Het heeft in de bedoeling ge legen reeds eerder de richtprij zen der akkerbouwproducten voor den oogst 1946 bekend te maken, doch in verband met de heerschende onzekerheid over de loonen in den landbouw was het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning hiertoe, op verzoek van de Stichting voor den Landbouw, nog niet overgegaan. Wel zijn afzonderlijk voor verschillende producten prijzen gepubliceerd. Nu intusschen een regeling is getroffen voor de ar- beidsloonen in den landbouw voor het seizoen 1946/1947, kan tot vaststelling van de ontbre kende prijzen worden overge gaan, terwijl bovendien de aan vankelijk bepaalde prijzen van suikerbieten en cichorei, als ge volg van de verhooging der ar- beidsloonen, met 1.— per 1000 kg zijn verhoogd. De richtprijzen voor oogst '46 zijn als volgt vastgesteld, waar bij ter vergelijking de richtprij zen. welke golden voor oogst 1945. 'tusschen haakjes zijn ver meld. De prijzen zijn per 100 kg. Tarwe f 20.50 (f 17,50) Rogge f 20.25 (f 17.25) Gerst f 19,50 (f 17,25) Haver f 18.(f 15. Groene erwten f 23,(f-19,50) Koolzaad f 45,(f 45, Blauwmaanz. f 85,(f 85,

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2