KERKNIEUWS N. HOORNSMAN proefd om 'hun producten tot hooger kwaliteit op te voeren. De Nederlandsche paarden- stapel, bestaande uit 350.000 paarden, heeft hierdoor ongetwij feld een ander aspect verkregen. En om hiervan een beeld te ge ven heeft de Vereeniging ,,Hc: Nederlandsche Trekpaard" te 's-Gravenhage een nationale ten toonstelling van trekpaarden ge organiseerd. Deze zal plaats heb ben op 20 en 21 Juni a.s. te 'sHe:- togenboseh, waar de Veehallen een unieke gelegenheid bieden voor dit imposante schouwspel. Meer dan 400 der 'beste paar den uit alle provinciën van ons land zullen hier worden samen gebracht om aan binnen- en bui- tenlandsche bezoekers te toonen, wat de Nederlandsche boer op dit terrein heeft gepresteerd. Onder de fokkers is de span ning groot. Ze zijn er trotsch op om hun trouwe en edele viervoe ters in het strijdperk te brengen. Ze maken gissingen hoe de on derlinge vergelijkingen zullen uit vallen, welk paard als kampioen van ons Nederlandsche trekpaar denbestand zal worden uitgeroe pen. Hoe groot zal de vreugde en het genot worden bij de uitrei king der prijzen en tijdens de machtige demonstratie! Het zijn alle vragen welker beantwoording met stijgende be langstelling tegemoet wordt ge zien. Daarom... 20 en 21 Juni naar den Bosch. De paarden fokkers van Nederland die ge durende 5 jaren van voedselnood mede op de bres stonden om U te helpen, roepen U thans toe: Komt zien en U zult nog meer waar deering krijgen voor ons willen en streven. Nederland werkt aan zijn toe komst. Een brochure van Ir. S. Smeding Het grootste project, dat op waterbouwkundig gebied ooit in ons land aan 's menschen brein is ontsproten, is de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. De gebeurtenissen in de laatste oorlogsweken hebben dit werk in het centrum der belangstelling geplaatst. Het feit, dat de Wie- ringermeerpoider een jaar na de wandaad der Duitschers wederom is drooggevallen en gedeeltelijk in cultuur gebracht, zal de be langstelling voor de twaalfde pro- vincie*des te grooter hebben ge maakt. De Directeur van de Wierin- germeer (N.O.-polderwerken) heeft in een brochure over de in dijking en gedeeltelijke droogma king van de Zuiderzee een kort, maar belangwekkend resumé ge geven van de voorgeschiedenis, de afsluiting en de inpoldering, waarbij de schrijver bepaaldelijk ten aanzien van de Wieringer- meer gedetailleerde gegevens in een treffende beschouwing heeft verwerkt. Het wetenschappelijk onderzoek bodemkundig, land bouwkundig, microbiologisch en plantkundig) heeft hij hierin be handeld. Ook de N. O.-polder die ruim tweemaal zoo groot is als de Wieringermeer, laat de auteur uit den aard der zaak niet ongenoemd; hierover bevat de brochure een schat van gegevens, waarvoor wij Uw aandacht mo gen verzoeken. Deze brochure, welke blijk geeft hoe Nederland aan zijn toekomst werkt, is tegen een prijs van f 1.35 te verkrijgen bij de Rijks uitgeverij te 's-Gravenhage. Een Engelsche en Fransc'he uitgave zullen binnenkort verschijnen, be stemd voor het buitenland. Rijwielbanden voor den landbouw Er wordt in landbouwerskrin gen geklaagd over de distributie van fietsbanden. Deze klachten zijn zeer begrijpelijk, omdat het voor boeren en landarbeiders van groot belang is over rijwielban den te kunnen beschikken om zich per fiets naar de vaak ver der afgelegen velden en weilan den te kunnen begeven, vooral nu het landbouwseizoen volop aan den gang is. Aan den ande ren kant blijkt men niet voldoen de oog te hebben voor de vele moeilijkheden die zich bij de productie en distributie van ban den voordoen. De productie De behoefte aan rijwielbanden werd na de bevrijding geschat op ruim 3 millioen stuks. De hoe veelheden geimporteerde rubber zijn ruim voldoende. De produc tie wordt echter geremd door het ontbreken van canvas en staal draad. Import van canvas is niet mogelijk en de Nederlandsche textielindustrie kan niet voldoen de produceeren, onder meer door gebrek aan steenkolen. Voor staaldraad is men geheel afhan kelijk vn den invoer. Dooor E geland is slechts 14 procent van de bestelde hoeveelheid draad geleverd. Voor de fabricage van staaldraad in eigen land zijn ech ter hardingsmachines noodig en ook die moeten geimporteerd worden. De distributie Vanaf Juili 1945 heeft men 'e distributie van rijwielbanden ge leidelijk op kunnen voeren. In totaal zijn thans een millioen toerbanden en 89.000 transport banden gedistribueerd. Daar de productie van rijwielbanden in verhouding tot de enorme vraag nog altijd van dien aard is, dat aan een groot aantal menschen geen toewijzing kan worden ver strekt, moet men zich tot de meest dringende gevallen beper ken. De aanvragers zijn in ver schillende urgentie-klassen inge deeld. Als voorrangsgroep komen de boeren op de derde plaats. Alleen over'heids- en geneeskun dige diensten gaan voor. In de maand Mei werd 40 pro cent van de aan de distributie- kringen beschikbaar gestelde hoeveelheden aan landbouwers toegewezen. Dat is ongeveer 40.000 stuks. Er wordt naar ge- 'streefd dit percentage in Juni tot 60 procent te verhoogen. De landbouwers kunnen bij de plaatselijke distributiediensten een aanvraag indienen, deze diensten zorgen ook voor de toe wijzing. Rooiverbod van vroege aard appelen wordt opgeheven Met ingang van 12 Juni j.1. is het rooiverbod van vroege aard appelen, welke zijn geteeld op een tuinbouw-teeltvergunning dan wel op een bijzondere vergun ning, opgeheven. Op de veilingen zal de V.B. N.A., als eenige kooper de aard appelen tegen vastgestelde prij zen overnemen. Intrekking ventverbod groenten en fruit Bij beschikking van den Minis ter van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening is met ingang van 5 Juni j1het ventverbod voor groenten en fruit ingetrok ken. Van dien datum af is der halve het venten met deze pro ducten weer toegestaan, alsmede het hebben van een standplaats voor den verkoop van groenten en fruit op of aan den openbaren weg en op voor het publiek toe gankelijke plaatsen. Dit besluit is opgenomen in de Staatscourant van 5 Juni 1946 No. 109. Bestrijding Draaibartigheid in kool De Plantenziektenkundige Dienst deelt mede, dat de eerste vlucht van ae mug, die de draaihartig- heid in kool veroorzaakt, is be gonnen. Den koolbouwers wordt aangeraden hun koolplanten op plantenbanen, in bakken en op luwe plaatsen te bespuiten met 5 procent pvridine zeep, die in den handel verkrijgbaar is. Deze bespuiting moet tweemaal per week plaats hebben met geen grootere tusschenpoozen dan 4 dagen. Deze waarschuwing geldt niet voor koolplanten, die reeds op het open veld zijn uitgeplant. Zoodra ook deze bespoten moeten worden, zal een volgend bericht worden verspreid. Teelt van Zaderijen, Van de zijde van den groot- en exporthandel in tuinbouwzaden, welke handel regelmatig door de daartoe geschikte landbouwbe drijven tuinbouwzaden op con tract laat telen, wordt, ons be richt, dat het den laatsten tijd een regelmatig voorkomend verschijn sel is, dat de afgeleverde tuinza den, speciaal spinazie- en radijs zaad, veel onkruid bevatten. Met name worden hier vermeld de tongel of kleefkruid, wilde boek weit of driekant. Voor den afzet in het binnen land, doch voornamelijk voor den export, is dit verschijnsel hoogst nadeelig. Wanneer deze onkruiden en in het bijzonder de tongel, zich in de door de boeren afgeleverde partijen bevinden, kunnen deze niet dan met hooge kosten en groot verlies aan zaad worden gereinigd. Speciaal voor de provincie Gro ningen, waar zeer veel spinazi zaad en veel radijszaad geteelt wordt moge een en ander aanlei ding zijn om alle mogelijke zorg te besteden aan de bestrijding van de genoemde onkruiden. Scherper toezicht op Jutefust Reeds meermalen is bekend gemaakt, dat jutezakken tegen bepaalde prijzen (minstens vier maal de vervangingswaarde) door de fabrikanten, grossiers', e.d. aan hun afnemers op reke ning dienen te worden gesteld, en dat deze zakken te allen tijde het eigendom van de leveran ciers blijven. Nogmaals worden belanghebbenden er op gewezen, dat de door het Rijksbureau voer Textiel voorgeschreven staan- geldregeling nog onverminderd van kracht is. Door een aantal leveranciers worden echter be paalde producten in lusief em ballage verkocht. Dit euvel doet zich vooral voor bij de veevoe derfabrikanten, die veevoeder in katoenen fust afleveren. Het ge volg van deze handelwijze is, dat afgezien van oneerlijke concur rentie de zakken niet bij de le veranciers terugkomen, waar door deze telkens nieuwe aan vragen voor een toewijzing ju tefust indienen en waardoor cc distributie van zakken in de war dreigt te loopen. Momenteel wordt door de Cen trale Textiel inspectie (C.T.I.) scherp toezicht gehouden op het naleven van de betreffende voor schriften. Bij geconstateerde overtredingen zijn sanctiemaat regelen te verwachten. Preekbeurten. 16 Juni Medemblik, 10. uur Ds. v. d. Neut Opperdoes, 2 uur, Ds. Klooster man. Wieringerwerf, noodkerk, 10 uur Ds. Klein-Wassink van Alkmaar. Oostwoud, 10 u. Ds. Kloosterman Beroep aangenomen Ds. J. Vink uit Bolsward heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente Wieringermeer aan genomen. Ds. Vink heeft 18 jaar te Bolsward gestaan, is evenals zijn echtgenoote oud-Noordhol lander. Met Ds. Germans heeft Ds. Vink zeer veel samengewerkt in de classis Franeker op het ter rein van Gemeenteopbouw. Ds. Vink zal zich omstreeks September in den polder gaan vestigen in de pastorie te Sloot- dorp. 13 Juni werden wij verblijd met de geboorte van onze dochter er zusje ANNEGIENA WEM EL T1ENA G. Kroon B, Kroon-Lichtendahl Henk Ineke Noordscharwoude. Dorpstraat A 113. Door Gods goedheid werden w i op 2e Pinksterdag verblijd met de voorspoedige geboorte van onze dochter en zusje. We noemen haar RINIE MAATJE G. L. de Smit B. W. de Smit-Schoolmeestc! Aart Maatje Hoogwoud, 10 Juni 1946. Gouw H 13. Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van ons doch tertje en zusje BEPPIE die bij het FI. Doopsel de namen ontving van ELISABETH JOHANNA B. Loos J. LoosKoppes Marga en Ann.c Piet Alkmaar, 13 Juni '46, "Irisstraat 7. Verhuisd: van J. v. d. Veerstraa'c 17 Julianadorp naar Noorderkwelweg J 58, Wie ringerwerf. Post Hippolytushocf

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 3