MEDEDEELINGEN als het gewas eenigszins bedauwd is. De Gesarol-preparaten hebben het voordeel dat ze voor de mensch en warmbloedige dieren niet giftig zijn, terwijl aan het Ge- sarol spuitmiddel stoffen zijn toe gevoegd die de fijne verdeeling van het product over de bladeren bevorderen. Ter behandeling van moeilijk te bevochtigen planten is echter toevoeging van een uit- vloeier nog wel noodig. Over het effect van deze en van andere middelen tegen de rupsen van de koolmot is nog wei nig bekend. Proeven hiermee te nemen en ervaringen uit de practijk zullen ons misschien hierover binnen kort beter inlichten. A. v. d. Zaag bekend gemaakt op de beurs te Winkel, Woensdag 3 Juli De Heer H. D. Tel maakte Woensdag 'het volgende bekend: Premiekeuringen De premie-keuringen van mer- riën en keuringen van hengsten met afstammelingen van de Ver. „Het Ned. Trekpaard" zullen worden gehouden op 10 Juli te Texel 11.30 uur; op 11 Juli te Wieringerwaard; en op 12 Juli te „Hoofddorp 10.30 uur. Afwezig. Volgende week zal de heer Houter assistent van den Rijks- tuinbouw-consulent niet op de beurs aanwezig zijn. Belangrijke vergadering. De Kleine Commissie Wierin- germeerbelangen maakt bekend dat op Vrijdag 12 Juli a.s. de Commissie Wederopbouw Wie- ringermeer twee vergaderingen zal houden en wei om 9 u. en om 14 u. te Kolhorn in het huis, met de eigenaren van gebou wen in den polder. Alle eigenaren van panden in de Wieringe.rmeer worden tot deze vergadering uit- genoodigd. Van wie is die hond Bij den heer A. P. A. Hermus Oudelanderweg. is een zwarte Bouvier aankomen loopen. de eigenaar kan hem daar terug ha len. Van den Rentmeester. De pachters worden er aan herinnerd, dat de inzending van de zaaiplannen '46, plaats moest hebben voor 25 Juni j.1. Zij die hieraan nog niet hebben voldaan worden verzocht deze plannen alsnog ten spoedigste in de zen den aan den Rentmeester der Do meinen in de Wieringermeer. Ridderstraat 10 te Medemblik. Strooverkoopbureau. Het strooverkoopbureau „De Wieringermeer" hield Woensdag een vergadering te Winkel. Alle aftredende bestuursleden werden herkozen, t.w. de heeren: 5. Bruins, Th. Oostenburg, S. Breebaart. J. H. Verbruggen en K. v. d. Veen. De heer J. P. J Hopmans werd in de raad van toezicht gekozen. Een krachtige actie voor leder- werving zal op touw worden ge zet. De geborgen goederen. De verkooping van de gebor gen goederen waarvan geen eigenaar bekend was, heeft het bedrag van f 13.000.opge bracht. Pluimvee en konijnenfokkers Allerlei vereenigingen gaan weer activiteit vertoonen. De pluimvee en konijnenfokkers uit den polder gaan weer vergaderen, blijkens een advertentie in dit nummer. Plattelandsvrouwen. In het noodraadhuis te Kol horn hield de afd. Wieringer meer van de Plattelandsvrouwen- boncl Vrijdag j.1. een bijeenkomst. Behoudens enkele agendapunten werd de middag gevuld met een lezing van den heer A. V. Har- togh, over het onderwerp: Kleur in huis en kleeding. De lezing werd toegelicht met lichtbeel den, platen en monsters. Het was een zeer interessante lezing. Contact De personeelsvereniging „Con tact" heeft een twèetal filmavon den gehouden. Een te Wieringen en een te Medemblik. Hoewel de avonden allereerst voor het per soneel waren georganiseerd, wa ren toch voldoende plaatsen voor niet-leden opengehouden, waar velen een dankbaar gebruik van hebben gemaakt. Vertoond wer den een tweetal films van de Wieringermeer. Een inleidend ge deelte laat zien de toestand van den polder voor 17 April 1945. Daarna krijgt men een beeld van den polder onderwater en vervol gens het droogvallen. Als documentaire films zijn zij voor het nageslacht zeer waarde vol. De films over Walcheren spre ken meer tot de verbeelding. Waarom? Walcheren is op een nog wreeder wijze onder water gezet, terwijl de ontwatering van Walcheren met veel meer moei lijkheden moest worden verricht. Van het herstelwerk yan de dijk van Walcheren geeft de film eenige treffende momenten. Verder werd het publiek nog aangeboden een film over de Tennessee Valley, een groot scheeps ontginningswerk in Ame rika. Met het aanbieden van deze filmavonden heeft „Contact" een goede greep gedaan en wij zijn zeker de tolk van de niet-leden bezoekers wanneer wij een woord van dank richten tot het bestuur van deze vereeniging. FLEVO HOEKJE Officiële mcdedeclingen van de v. v. Flevo In de op 2 Juli gehouden be stuursvergadering is het volgende besloten: Met de afd. Noordhol land van de KNVB zal overleg gepleegd worden of de naam Flevo kan worden aangenomen- Dinsdag 9 Juli zal er een vete innen elftal tegen Kaagvogels te Kolhorn spelen (7 uur). Donderdag 11 Juli worden de leden verzocht op het terrein te Mi delen meer aanwezig te z|in voor een oefenpartij. Aller op komst' dringend gewenscht, (bo ven 16 jaar) Aanvang 7 uur. De verdeeling van de bestuurs functies wordt nog even aange houden. H. Feikes wordt penning meester. De kans op het verkre gen van bonnen voor voetballen en schoenen is vrij gunstig. De leden worden verzocht zoo spoedig mogelijk schriftelijk bij den voorzitter S. Breebaart Ha venweg G 46 te Kolhorn op te ge ven de volgende gegevens; daar deze onontbeerlijk zijn voor het secretariaat om een goed over zicht te krijgen van de toestand van de club. Naam en adres in de Wierin germeer, of evacuatie adres. Ge boortedatum en jaar. Spelen op Zaterdag of Zondag, veteraan of niet spelen Heeft men al meer gevoetbald en waar of in welke club men op het oogenblik speelt. Op welke plaats speelt men het liefst. Heeft men al voetbalschoe nen. Landhouwgemeenschap In het machtig mooi gelegen gebouw van de Volkshoogeschool te Bergen ,de Zandhoeve' heeft de Landhouwgemeenschap een twee- daagsche cursus gehouden waar aan deel werd genomen door on geveer 70 personen, waaronder een aantal Wieringermeerders. De onderwerpen die daar be handeld werden staan allen in het teeken der actualiteit. De Heer Hor rink hield een inleiding over het Landbouw Economisch Insti tuut. Mr. van Haessart over de tolunie Nederland-België-Luxem- burg. De Heer H. D. Lauwes over de Stichting van de Land bouw. terwijl het landarbeiders- vraagstuk en de landarbeiders- scholen mede op het programma stonden. Een teleurstelling was het dat Minister Mansholt en Prot. Schermerhorn, wegens staatsza ken verhinderd waren, de gecon voceerde lezingen te houden. Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidëbouw heeft de Zaaizaad regeling 19461947 bekendge maakt, die 7 Juli 1946 in werking treedt. De voornaamste punten uit de ze regeling zijn, dat alle zaaigra nen, zaaipeulvruchten en fijne zaaizaden die door den N.A.K. op partij of te velde gekeu'rd zijn of nog niet gekeurd zijn voor zien moeten zijn van een vooi- plombe of label. Alle door den N.A.K. te velde goedgekeurde origineele- en nabouwzaden en al le niet te velde gekeurde zaden, welke voor zaaizaad zullen wor den bestemd, zijn tot nader aan kondiging van de inneming uitge sloten. Zaaizaad van eigen oogst, al of niet gekeurd en aangekocht zaaizaad, dat door den N.A.K. is geplombeerd mag door de telers worden gebruikt. Toewijzingen daarvoor worden door de Plaat selijke Bureauhouders uitgereikt en gecontroleerd. Het vervoer van zaaizaden is wederom gebonden aan ver voersbewijzen, het ZT gcleidebil- jet voor vervoer van teler naar gebruiker en het ZH gejèidebiljet voor vervoer van handelaar naar b e w e r k i ;i g s i n r i c h t i n gNieuw hierbij is, dat niet het origineel, doch het 2de exemplaar dient ter dekking van het vervoer. Mon sterzendingen en zendingen aan volkstuinders, beide tot een maxi mum van 500 gram zijn vrij van ver voer :bcwijs. Verder zijn in de zaaizaadre geling nog bepalingen opgenomen ten aanzien van de administratie door de handelaren, de heffingen, den export en de opgaven, die aan hei Bedrijfschap voor Zaai zaad en Pootgoed moeten wor den verstrekt. Voor uitvoerige inlichtingen wordt verwezen naar de publicaties van de Plaatselijke Bureauhouders. De huisslachtingsregeling en haar toepassing De onlangs gepubliceerde huis slachtingsregeling heeft heel wat pennen in beweging gebracht. Daarom is het gewenscht tot slot nog eens een enkel woord te wij den aan haar toepassing en de motieven, die tot haar totstand koming hebben geleid. Met de nieuwe regeling wordt beoogd niet alleen de onverant-, woordde groei van het aantal voor huisslachting bestemde var kens tegen te gaan, maar tevens de kwantiteit in overeenstem ming te brengen met de huidige beperkte voedermogelijkheden. De toepassing der regeling dient met' overleg en begrip te ge schieden. Hierbij moet worden be dacht, dat de huisslachtingsre geling ook toelaat een vergun ning te geven, aan hen, die geen boer of landarbeider zijn, maar b.v. een fabrieksarbeider, die uit zijn bebouwden cultuurgrond een aanmerkelijk deel van zijn inko men heeft, waarbij er vooral op zal worden gelet, of hij het val ken met door hemzelf geteelde producten kan mesten. De kans op onbillijkheden, welke een drastische beperking onvermijde- nik meebrengt, wordt dus belang rijk minder. Als maatstaf voor het al of niet verleenen van een vergun ning wordt dus in het algemeen de eisch gesteld, dat de vergun ninghouder moet kunnen aantoo- nen in staat te zijn uit eigen pro ductie het varken te mesten. De veevoederpositie is zoo moeilijk, dat geen voeder van buiten het bedrijf gebruikt kan worden voor een liuisslachtingsvarken. Nu blijkt, dat velen nog niet van de noodzaak van de beperking over tuigd zijn, wijst het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening er op, dat het aan tal fokzeugen met een kwart moet worden ingekrompen, terwijl de vooruitzichten voor de naaste toe - komst verre van gunstig zijn. Als reeds ten gevolge van het tekort aan veevoeder voor de landbouw bedrijven sterk ingrijpende maat regelen moeten worden getroffen kan de particuliere varkenshou derij. geheel gericht op eigen voorziening, toch moeilijk onaan getast blijven. Niet in aanmerking komen voortaan dan ook personen, die wel eigenaar zijn van een bedrijf maar de dagëlijksche bezigheden door een ander. b.v. een zetbaas, laten verrichten en voorts ook diegenen, die niet bij den land- of tuinbouw zijn betrokken, tenzij zij over voldoende door hen zelf ge teelde producten beschikken om een varken, zonder ander voeder, te mesten. Velen, die in den oor log een varkentje hielden, moeten dus nu worden teleurgesteld. Ook voor den oorlog hielden deze menschen geen hifisslachtingsvar- ken. En waaraan zouden zij dar in de huidige omstandigheden het recht ontlecnen om deze bevoor

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2