Van de stichting Rechtvaardige oorlogsschadevergoeding Veel is reeds geschreven en gesproken over de uitkeeringen en vergoedingen die aan oorlogs slachtoffers zullen worden be taald. De z.g. Kleine Commissie ter behartiging van de belangen der Wieringermeerbewoners heeft reeds enkele malen gewe zen op de noodzaak dat alle Wieringermeerbewoners zich achter deze Commissie scharen en lid van de Stichting Recht vaardige Oorlogsschadevergoe ding Wieringermeer worden, wil zij haar doel „Vergoedingen op vervangingswaarde" verwezeiij- ken. De Stichting beweegt zich op alle mogelijke terreinen en heeft daarvoor de steun van de bevolking noodig. Zooals bekend mag worden geacht, ligt bij de regeering ge reed het ontwerp Vermogens- aanwasbelasting, een belasting in eens, op de vermogensaanwas tusschen 1940 en 1945. (1 Mei 1940 en 31 Dec. 1945, zg. peil data). Artikel 7 lid 4 bepaald o.m.: „Bij het berekenen van het beginvermógen wordt de ver koopwaarde van de in het twee de lid bedoelde zaken (art. 6 letter A van de Wet op de Ver- mogensbel., uitgezonderd levens middelen), welke na den eersten peildatum zijn verloren gegaan, door toeval, ten minste op de deswege ontvangen schadever goeding gesteld." De Memorie van Toelichting zegt hierop dat het geenszins de bedoeling is de getroffenen 'n deel der schadevergoeding te ontnemen en hen nog verder ach ter te stellen bij degenen, die hun bezit mochten behouden. Toch zit ook hier een groote onbillijkheid, wat juist in de Wie ringermeer zoo naar voren treedt, doordat alles hier nieuw was. Zooals de zaken nu staan blijft de schadevergoeding ver beneden de vervangingswaarde van het ver loren goed. Ter illustratie het volgende: Een oorlogsslachtoffer ontvangt een vergoeding voor roerende goe deren van bv f 8000.Voor beide peildata komt nu als ver mogensbestanddeel f 8000.in aanmerking. Voor de vervanging van het verloren gegane moet echter f 20.000.betaald wor den, zoodat deze persoon over f 12.000.te veel aan VAB zal. hebben te voldoen, vergeleken bij iemand die niets heeft verloren. De factor nieuw en oud kan voor de Wieringermeer, zooals boven reeds gezegd buiten beschouwing blijven. Indien de vervanging ech ter voor 31 December 1945 plaats had, dan zal men bij voorbaat de waardeering van het aangeschaf te beneden de kostprijs aanhou den en dit houdt in, dat juist zij die alles verloren, het meest door dit artikel worden benadeeld, want zij waren niet in staat reeds voor 31 December 1945 tot ver vanging over te gaan. Geldt dit niet in bijzondere ma te voor de Wieringermeer? Met betrekking tot onroeren de goederen geldt hier hetzelfde als in het bovenstaande, ook hier komt het neer" op het feit, dat in dien de vervangingswaarde hoo- ger ligt dan de schadevergoedin gen, onverschillig in welken vorm deze zullen worden gegeven, de Vermogensaanwasbelasting de oorlogsslachtoffers nog eens treft. Terecht merkt Minister Lief- tinck in de Memorie op, dat niet met alle bijzondere belangen re kening kan worden gehouden. Maar voor een afgerond gebied als de Wieringermeer zou wel met de bijzondere omstandighe den rekening kunnen worden ge houden. Namens de Stichting De 2e secr. P. Florijn, Voor de Middenstand Doordat thans voor elke nieu we vestiging in detailhandel en ambacht een vestigingsvergun ning ingevolge het BAVK (Be sluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf) noodig is, is voor een aantal vindingrijke lieden een nieuw arbeidsterrein en... inkom stenbron geopend. Zij werpen zich op als bemiddelaar bij vesti- gingsaanvragen, die alle moeilijk heden zullen oplossen. Soms is er sprake van oplichting en wordt de toezegging gedaan, dat voor het verleenen van de vergun ning zorg gedragen kan worden, als een flink bedrag wordt ge stort. In andere gevallen worden geen toezeggingen, maar hooge kosten voor onderzoek en advies in re kening gebracht, terwijl de werk zaamheden zich in werkelijkheid bepalen tot het verschaffen van eenvoudige inlichtingen. Degenen die zich vestigen wil len, worden er nog eens op ge wezen, dat het volkomen over bodig is groote bedragen te be talen voor een dergelijke bemid deling. Zij kunnen alle gewensch te inlichtingen kosteloos verkrij gen bij de Kamers van Koophan del en de Provinciale Secretaria ten van de Bedrijfsgroep Detail handel. Bovendien kunnen zij zich schriftelijk wenden tot de betrok-* ken vakgroepen en de redacties der vakbladen. De kantoren van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland zijn gevestigd: Amsterdam Beursgebouw (Damrak) Alkmaar Oude Gracht 182 Haarlem Nassauplein 4-6 Hilversum Melkpad 26 Zaandam Westzijde 39 Het Secretariaat van de Be drijfsgroep Detailhandel Noord- Holland is gevestigd: Keizers gracht 638, Amsterdam (C), Te lefoon 37825. REGELING voor de financiering van het herstel van Oorlogsschade aan kleine bedrijfspanden. (Vervolg) Opbouwhypotheek Vóór 1 Januari 1956 zal over de handhaving, matiging of kwijt schelding van de hoofdsom, als mede over het eventueel opleg gen van een verplichting tot be taling van rente en aflossing over de uiteindelijk verleende credie- ten door den Staat volgens al- gemeene regelen worden beslist. Voorts dient er nadrukkelijk op te worden gewezen, dat de gelden noodig ter overbrugging van het verschil tusschen de bouwkosten en de bijdrage in de oorlogsschade in de eerste plaats moeten worden gevonden uit ei gen middelen of uit geld van der den onder hypothecair verband. Indien deze middelen niet van Rijkswege behoeven te worden verstrekt, zal de Staat voor zoo ver het gelden betreft welke vol gens de onder punten 3, 4 en 5 vermelde berekening renteloos zouden zijn verstrekt, hiervoor een rente vergoeden, welke voor- loopig is gesteld op 4%. iedere twee jaar, na het ver strekken van de opbouwhypo theek, dan wel na het toekennen van een jaarlijksche rentevergoe ding als in de voorgaande alinea bedoeld, zal de grootte van het onder punt 4 en 5 berekende ren tedragende gedeelte van de op bouwhypotheek worden herzien aan de hand van de alsdan gel dende bedragen op de exploita tierekening. Een zoodanige her ziening zal ook plaats vinden, in dien de netto-huurinkomsten zijn gewijzigd tengevolge van een al- gemeene wijziging van het prijs niveau ten aanzien van huren, onderhoud of anderszins, alsmede van belastingen. De door de Overheid verstrek te leening wordt aangegaan voor 10 jaar. Na afloop van dezen termijn zal echter verlenging re gel wezen, wanneer de omstan digheden ongewijzigd zijn. Dit geldt onverminderd de hierboven bedoelde voor 1 Januari 1956 te nemen beslissing. 7 Omvang van den Rijkssteun Aan de financiering van den- herbouw zijn de navolgende grenzen gesteld: a. het gedeelte van de opbouw hypotheek, dat zonder rente en voorloopig zonder aflossing wordt verstrekt, zal voorshands niet grooter zijn dan 120% van de exploitatie-waarde (zie punt 5); b. de totale hypothecaire belasting 11 Voorbeeld Bijdrage in de oorlogsschade Waarde van den grond van het perceel, dus zoowel oude als nieuwe hypotheken ten name van derden, als de opbouwhy potheek, bedoeld onder punt 4, zal ten hoogste 90% van de stichtingskosten (zie punt 9) be dragen. Ter verdere toelichting wordt verwezen naar het onder punt 11 gegeven voorbeeld. 8 Bouwkosten. Onder bouwkosten wórdt ver staan de door het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw goedgekeur de aanbestedingsprijs, vermeer derd met de goedgekeurde ar- chitectenkosten. 9 Stichtingskosten. Onder stichtingskosten wordt verstaan de bouwkosten (zie punt 8), vermeerderd met de waarde van den grond. 10 Overgangsmaatregel. De bijdrage a fonds perdu, welke in enkele gevallen schrif telijk in uitzicht is gesteld op grond van tijdens de bezetting van kracht geweest zijnde rege lingen, zal worden uitbetaald, in dien reeds op grond van deze toezegging met den bouw werd begonnen, dan wel kan worden aangetoond dat belanghelbbende als gevolg van de gedane toezeg ging reeds verbintenissen tegen over derden heeft aangegaan. Dit geldt ook indien door het destijds door den bezetter opgelegde bouwverbod de herbouw nog niet gereed is gekomen en daardoor de termijn voor het genot van de bouwpremie is verloopen. 8.000.- 2.000.- 10.000.- Hypotheek (ten tijde van het ontstaan v. d. schade Eigen geld Bouwkosten Grond Stichtingskosten Exploitatierekening. De bruto-huur wordt (-) 4.000.— 6.000.— 20.000.— 2.000.— 22.000.— vastgesteld op af: a. b. c. d. e. f. grond- en straatlasten water (voor rekening van den verhuurder) onderhoud, 10% van f 900. hlurincasso enz., 3% van f 900. assurantie, x/i °/oo van f 20.000. huurderving, 2% van f 900. rente grondwaarde, 4%' van f 2000. 900.— 100.— 46.— 90.— 27.— 10.— 18.— 80.— netto-opbrengst 371.- 529.- De netto-opbrengst is de 75-jarige annuiteit a 4% (0.0422) van de explotatie-waarde. De exploitatie-waarde is dus 12.536. af: bijdrage in de oorlogsschade 8.000. rentedragend gedeelte van de opbouwhypotheek 4.536. De financiering is dus als volgt: bijdrage in de oorlogsschade 8.000. opbouwhypotheek met rente en aflossing 4.536. zonder rente en voorloopig zonder afloss. 7.464. 20.000.— De totale hypothecaire belasting is f 4.000.(bestaande hypo theek) plus f 12.000.r (opbouwhypotheek) is f 16.000.dat is minder dan 90% van f 22.000.(stichtingskosten) Het' gedeelte van de opbouwhypotheek zonder rente en voorloopig zonder aflossing ad f 7.464.is minder dan 120 van f 12.536.(exploitatie-waarde). 12 Bureaux voor den Wederopbouw. Ter verkrijging van nadere inlichtingen en de benoodigde for mulieren worden de belanghebbenden verwezen naar de 'bevoeg de bureaux voor den Wederopbouw.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2