Él [OOPMAN Cursus Landbouwboekhouding KERKNIEUWS I Er is de laatste tientallen jaren grote zorg besteed aan de vak opleiding van onze toekomstige boeren en tuinders. Vaktechni sche- en algemeen vormende Cur sussen op allerlei gebied voorzien in een dringende behoefte. Steeds wordt nog het aantal Land- (Tuin) bouwsoholen en -cursus sen uitgebreid. Naast deze vaktechnische op leiding doet zich evenwel hoe langer hoe meer de behoefte ge- wielen aan administratief en be drijfseconomisch onderwijs. Kennis van de verzorging van plant en dier alléén, is nog niet voldoende om een bedrijf zo ren dabel mogelijk te beheren. Daar voor is het tevens noodzakelijk, dat de ondernemer zijn bedrijf ,,in cijfers" kent en dat hij welover wogen die maatregelen weet te treffen, die in de gegeven omstan digheden het bedrijf tot de hoogst mogelijke rentabiliteit brengen. Nu komt deze zijde van de vor ming van den toekomstigen boer of tuinder op de Land- (Tuin bouwscholen of -cursussen over het algemeen onvoldoende tot haar recht, aangezien de leerstof voor de technische vakken zo uitgebreid is, dat deze alle be schikbare tijd opeist. Het Nederlandse Onderwijs Instituut tracht reeds gediurende bijna 7 jaren, in deze leemte te voorzien. In achterliggende jaren volgden duizenden jonge (en ook oudere) boeren onze Boek- houdcursussen en Bedrijfsleiders- cursussen. Een groot aantal van hen is in het bezit van het alge meen gewaardeerde N.O.I.-diplo ma. Meerderen onder hen hebben hierdoor hun maatschappelijke positie belangrijk kunnen verbe teren. Toch vonden wij geen bevre diging in het succes dat onze leer gangen oogstten. Immers, het N. O.f.-diploma was en bleef een particulier diploma! Van het be gin af hebben wij ons voorgeno men niet te rusten, voor bereikt was dat voor deze opleidingen een OFFICIëEL DIPLOMA zou zijn ingesteld. Reeds onmiddelijk na de bevrij ding heeft het NOI zich hiertoe in verbinding gesteld met de Stichting voor den Landbouw. Meer dan een jaar hebben wij vrijwel onafgebroken aan de tot standkoming van deze examens gewerkt. Ondanks talrijke teleur stellingen en grote moeilijkheden hebben wij voet bij stuk gehou den. Wij zijn er van overtuigd hiermede de belangen van alle boerenjongeren te hebben gediend Met grote voldoening kunnen wij thans mededelen dat ons doel is bereikt. Binnenkort zullen van wege de Stichting welke hiervoor is gevormd, nadere bijzonderhe den omtrent deze examens wor den gepubliceerd. In deze Stich- Waarom voorschriften voor het houden en verhandelen van varkens Onze vleeschpositie eischt het Zooals bekend, moet de regee ring om voor de bevolking op ba sis van het huidige rantsoen een voldoende hoeveelheid vleesch verkrijgbaar te kunnen stellen, vee en vleesch importeeren. Voor den oorlog was de op- tin g werken samen: het Landbouw-Economisch Instituut, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Bond van Arbeiders in het Land- en Tuinbouwbe drijf, de Ned. R.Katholieke Landar- beidersbond, en de Ned. Chr. Landarbeidersbond Nu de instelling van officiële examens een feit is geworden, is het van groot belang, dat zo spoe dig mogelijk ook de opleiding hiervoor zo intensief mogelijk wordt ter hand genomen. Een groot deel van ons land wordt hiervoor reeds door het NOI voorzien van uiterst doeltreffen de cursussen. Meer dan 400 Lera ren hebben zich bij het NOI aan gesloten. Wij verzorgen volledig MONDELINGE cursussen voor: 1 Landbouw-boekhouden. Duur Eén winter. Toegankelijk voor personen (dames of heren) boven 16 jaar: 2 Landbouw-bedrijfsleider Duur 2 winters. Toegankelijk voor: a personen boven 21 jaar; b personen beneden 21 jaar, die in 't bezit zijn van een diploma R.L.W\S., Land bouwschool of -cursus. Men zie de advertentie in dit Afweermiddelen tegen vogelschade Het is noodzakelijk reeds vóór het zaaien van tarwe en rogge maatregelen tegen te verwachten vogelschade door het zaad te be handelen met een afwerend mid del. Goede middelen zijn zwarte koolteer, alsmede het vloeibare Roetex en het poedervormige Morkit. De zaaizaden moeten, na dat zij zijn ontsmet, met deze mid delen worden omgeschept. We gens de slechte smaak, welke deze - overigens voor plant en dier geheel onschadelijke - mid delen aan het zaad verleenen, vermijdea de vogels de daarmede behandelde zaden. Eerst na het opkomen van de zaden trekken de vogels nog wel eens plantjes uit om het zaad, dat inmiddels een deel van zijn slechte smaak heeft verloren, machtig te wor den. Als deze schade zich voordoet kunnen vogelverschrikkers wor den toegepast. Geschoten róeken of kraaien die aan een stok bo ven het land worden opgehangen vórmen goede vogelverschrikkers Landbouwers, die niet in de ge legenheid zijn aan doode kraai- achtige vogels te komen, kunnen zich tot den Plantenziektenkun- digen Dienst wenden, die bereid is, zoolang de voorraad strekt, voor dit doel vleugels van deze vogels af te staan tegen betaling van 1.per 10 stuks. De vleugels alleen hebben vrijwel de zelfde afschrikkende werking als de complete doode vogels. brengst van onze Nederlandsche rundvee- en^varkensstapel ruim schoots voldoende voor de eigen vleeschconsumptie, maar nu moe ten nog steeds deviezen uitgege ven worden voor het invoeren van buitenlandsch vleesch. Een zeer ernstig feit is in de tegenwoordige omstandigheden, dat door de groote mate waarin ook nu nog clandestiene slachtin gen plaats hebben, een eerlijke verdeeling van het beschikbare vleesch sterk belemmerd wordt, want het clandestiene vleesch ver dwijnt in den sluikhandel en wordt daardoor aan de normale distributie, die ieder een recht matig deel van het beschikbare vleesch tracht te geven, onttrok ken. Vooral in de varkenshouderij heeft deze situatie tot onhoudba re toestanden geleid. Het aantal varkens en biggen, dat clande stien is verdwenen, bedraagt na melijk zeker enkele honderddui zenden. Het is duidelijk, dat hierdoor de deviezenpoisitie van ons land ongunstig wordt beinvloed, want in plaats van de niet ten behoeve van de vleeschdistributie gelever de varkens moet vleesch den vreemde worden gekocht en met buitenlandsche betalingsmid delen betaald. Het clandestien vleeschverbruik leidt dus tot een aanzienlijk hoogere deviezenuit- gifte en werkt de verarming van ons volk in de hand. Er is dus. ook op dezen klem menden grond, alle reden om den a-socialen handel in varkens en clandestien verkregen vleesch te bestrijden. Het is in dit licht, dat boer, handelaar en consument de voorschriften van de overheid voor het houden van en den han del in varkens en biggen, waarbij onlangs o.m. opnieuw aankoop- vergunningen en geleidebiljetten voor varkens (biggen) werden in gevoerd, dienen te zien, waarbij tevens het verband met het voe- dergebruik in 't oog is te houden. Het was vooral door het ontbre ken van administratieve controle middelen, dat de mogelijkheden tot controle op de varkenshoude rij en -handel zeer gering waren. Om de controle weer mogelijk te maken, heeft de regeering aan koopvergunningen, geleidebiljet ten e.d. voorgeschreven voor het houden, verhandelen en vervoe ren van biggen. Het toezicht op de naleving van deze maatregelen heeft het Ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening op gedragen aan zijn controle-appa raat, den Centrale Contróle- Dienst. Veevoedernormen voor de peri ode 29 Sept.-26 Oct. 1946 Het Bedrijfschap voor Veevoe der heeft voor de periode 29 Sept 26 Oct. '46 vastgesteld, dat voe dertoewijzingen in het algemeen worden verstrekt voor dieren op bedrijven met minder dan 4 ha. bouwland: dit geldt echter niet voor mestcontractvarkens, hier voor blijft de thans geldende re geling gehandhaafd.. Als basis voor de toewijzingen wordt het aantal stuks vee genomen, dat volgens de registratie van 8 Sept. 1946 op het bedrijf aanwezig was Voor rundvee, varkens en gei ten zijn de normen gelijk aan die van de voorgaande periode- Voor landbouwwerkpaarden, sleeperspaarden, melkrijderspaar den en hengsten wordt geen meng voeder verstrekt, indien haver uit eigen oogst beschikbaar is gesteld Met uitzondering van de paarden Ned. Herv. Gemeente. Middenmeer, 10.15 Ds. v. d. Winden Wieringerwerf, 2.30 uur Ds. v. d. Neut Geref. Kerken. Middenmeer, 8.45, Ds. Schaafsma Middenmeer, 5 uur, Ds. Sweepe Slootdorp 9 uur, leesdienst Slootdorp 2.30 uur, Ds. Schaafsma Wieringerwerf 5 uur, Ds. Schaafsma voor de bereden politie, waar voor de norm op 140 kg. is ge bracht, ziin de normen onveran derd vastgesteld. De norm voor kippen van de fok- en vermeerderingsbedrijven blijft ongewijzigd. Indien aan de gestelde voor waarden is voldaan, ontvangen pluimveehouders, die een kuiken bon voor 200 kuikens hebben ont vangen voor maximaal 100 hen nen (jonge en,of oude) 2.8 kg. per kip. Voor de pluimveehouders met een kuikentoewijzing van 130 stuks geldt voor maximaal 65 hennen 2,4 kg. voeder per dier. De overige pluimveehouders, niet fok of vermeerderaar zijnde, welke 10 of meer hennen bezit ten, kunnen,, mits aan de gestel de voorwaarden is voldaan, voor maximaal 30 hennen 2 kg. voeder per kip ontvangen. Beter Iaat dan nooit! Deze tijd vraagt mensen met ervaring en kennis. Dacht U al, „te laat" te komen? Hier is Uw kans! STUDEER! Schrijf ons NU! Ned. Taal, Rekenen, Schriftverbete ring, Engels, Frans, Duits, Ned Han delscorr., Teken- en Knipcursu voor dames, Boekhouden, Landbouw boekhouden, Handelsrekenen, Cand Verzekering-inspecleur, Stenografie Politiediplomo, Aardrijkskunde, Ge schiedenis, Omgangskunst, Hulp keurmeester Vlees en Vee, Reiziger Filiaal-houdster(er), Leerl Verpleeg ster(er), Besteller bij de PTT, Be drijtsleider, Middenstandsdiploma Adm dipl. v. d Land-en Tuinbouw Verslaggever, Alg. Ontw., Hulp kommies, PERSOONLIJKHEID EN f ZELFCONTROLE, Uitvoer Corr.l INSTITUUT WESTWOUD

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 3