Kopervoeding van plant en dier Afscheid Ds, Schaafsma (Inleiding) Spoorelementen Tot voor een twintigtal jaren werd in de besmettingsleer slechts aandacht besteed aan de bekende voedingselementen: stikstof, ka lium, fosfor en calcium. Door nieu were onderzoekingen is echter komen vast te staan, dat het vraagstuk der volkomen planten voeding met deze vier planten- voedende stoffen niet is opgelost, maar dat er^nog een heele reeks bestaat van elementen, wier aan wezigheid van besliste noodzaak is voor normale groei en functie van het plantaardige en dierlijke organisme. Hiertoe behooren ko per, mangaan, borium, ijzer, co- balt, zink, jodium, molybdeen e.a. Daar deze voedende bestanddee- len slechts in uiterst geringe hoe veelheden (sporen) aanwezig be hoeven te zijn, worden ze aan geduid als .sporenelementen" of „zeldzame elementen genoemd. Koper is wel een der belang rijkste van deze reeks. Er zijn in ons land vele cultuurgronden, die een tekort aan koper hebben, ten gevolge waarvan ernstige stoor nissen ontstaan bij de ontwikke ling van het gewas en 'bij de groei, productie en opfok van het vee op deze gronden. Bedrijven met een tekort aan koper becee- kenen een groote schade voor onze akkerbouw en veehouderij. Het is daarom niet van belang ontbloot, wanneer er een aantai artikelen gewijd worden aan de beteekenis van koper als onmis baar element voor plant en dier. Zieke haver in Drente. De boeren op sommige zand en veengronden in Drente ken den het eigenaardige verschijnsel dat van witte haver op nieuwe ontginningen en ook op bepaalde oudere gronden de bladtoppen plotseling begonnen te verkleuren en af te sterven- Deze doode blad- punten bogen zich tenslotte om naar beneden en bleven als zgn. „vlaggetjes" hangen. De geheele haverplant begon langzaam aan af te sterven, vormde geen plui men en in het geval er nog plui men gevormd werden, waren deze loos of bijna zonder korrels ge vuld, terwijl de halm licht nieu we en groene zijhalmpjes vormde Zwarte haver bleek minder ge voelig te zijn voor deze ziekte, die men als „vuur", „verslag" en met andere namen aanduidde, en waarvan de oorzaak onbekend was. De kennis van dit feit bracht 'de oude ontginner al in toepassing do'or de Presidenthaver uit te zaaien. Daar de verschijnselen eenigszins overeenkomst vertoo- nen met dit bij nachtvorstbescha- dilging, ontstond de benaming „vorstschade", terwijl in het ge val de natuur de mogelijkheid van deze schade uitsloot, men ae achterstand van het gewas ver klaarde als „zonnebrand". Ontginningsziekte Het was Prof. Ir. J. Elema, de vroegere Rijkslandbouwconsulent voor Drente, die vanaf 1910 de genoemde verschijnselen voor het eerst nauwkeurig bestudeerde en aan de ziekte de naam ..ontgin ningsziekte" gaf, hetgeen begrij pelijk is, daar de ziekte meestal op de nieuwe ontginningen voor kwam. Compost bleek de ontgin ningsziekte te kunnen genezen, terwijl ook bezanden van de zieke grond een mogelijkheid ople verde om van deze gevreesde bodemziekte af te komen. Ontginningsziekte is kopergebrek In 1926 deed Prof. Ir- J. Hudig de ontdekking, dat ontginnings ziekte kan worden voorkomen en bestreden door de grond te be mesten met koper. Deze ontdek king was voor de praktische landbouw van zeer groote betee kenis, daar men hierdoor niet meer gedwongen was om zijn toe vlucht te zoeken bij zeer zware en vooral zeer kostbare compost- en huisvuilgiften, terwijl men te vens de voor ontginningsziekte' gevoelige gewassen niet meer be hoefde te mijden. Na deze belang rijke ontdekking is de genoemde bodemziekte aanleiding geweest voot zeer grondig, nieuw onder zoek, o.a. door Dr. Ir. W. S. Smith en Dr. Ir. E. G. Mulder. De laatste onderzoeker heeft in 1938 met zijn proefschrift over tuigend aangetoond, dat ontgin ningsziekte een gevolg is van kopergebrek. Likzucht bij het vee Maar ook op grasland, en wel bij het hierop grazende en hier van hooi-etende vee, deden zich eigenaardige verschijnselen voor, die in de Oostelijke provinciën van ons land bekend zijn als „likzucht" of „lekzucht", ook wel „teeuwsigheid" genoemd. De ziekte wordt in het algemeen ge kenmerkt door éen groote ach terlijkheid in ontwikkeling Van Zondag j.1. heeft Ds. Schaafs ma, die vijf jaar voorganger is geweest van de Gereformeerde gemeente Middenmeer, afscheid genomen wegens zijn beroep naar Rotterdam als Evangelisatfepre- dikant. Het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente te Middenmeer waarin deze afscheidsdienst plaats vond was tot in alle hoeken be zet. De scheidende predikant be paalden zijn hoorders tot de tekst: Handelingen 4 12. „En de Za ligheid is in geen anderen; want er is ook onder den hemel geen anderen naam, die onder de men- schen gegeven is, door welken wij zalig moeten worden". Na de predikatie richtte Ds. Schaafsma zich met een persoon lijk woord tot de aanwezigen- Allereerst tot den heer Loggers, burgemeester, die spr. dank bracht voor de prettige samen werking, hulpvaardigheid en me deleven in de moeilijkheden van de verstrooide gemeente. De Rentmeester, Ir. Ovinge werd eveneens in dit dankwoord be trokken, spr, riep reeds bij voor baat de medewerking in van den heer Ovinge voor het verkrijgen van een nieuw bouwterrein voor de^kerk. het vee. Alhoewel de juiste be schrijving van de hierbij optre dende symptomen voor een later artikel bewaard blijft, zij hier vol staan met de vermelding, dat de 'dieren sterk vermageren, abnor maal weinig melk geven, weinig of niets eten, suf en droomerig kijken, ruig dor haar en vooral veel oud haar hebben, terwijl er stoornissen in de voortplanting voorkomen. Ontslag genomen bij PTT als besteller De heer B. Snikkers, besteller bij het kantoor PTT Middenmeer heeft ontslag genomen. De heer Snikkers is Compagnon geworden van den heer E. Braak die een zakkenstopperij heeft. Zij zullen ■de zaken voeren onder de naam fa. Braak en Snikkers. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit num- Likzucht is kopergebrek. Klinisch vertoonen deze ver schijnselen veel overeenkomst met de in het buitenland voor komende vormen van likzucht, welke een gevolg zijn van een te kort aan opneembaar ijzer- Het was Prof. Dr. B. Sjollema, die aantoonde, dat likzucht veroor zaakt wordt door een tekort aan opneembaar koper, terwijl de veearts Dr. J. W. Thijn in zijn proefschrift de likzuchtverschijn- selen bij vee op koperarme gron den in Drente uitvoerig beschreef Nieuwere onderzoekingen van Prof. Dr. E. Brouwer en Prof. Dr. L. Seekles hebben dit vraag stuk verder in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Hooi van de likzucht-bedrijven 'bleek een sterk verlaagd koper gehalte te hebben, terwijl ook het gehalte aan koper van bloed, le ver en milt der likzuchtpatienteri abnormaal laag was. Zoo werd ook een tekort aan opneembaar koper in gras en hooi geconstateerd in andere streken van ons land, o.a. in de Wierin- germeerpolder en op laagveen- gronden in Noord-Holland. De verschijnselen bij het vee doen in sommige opzichten denken aan die bij likzucht. Ook op kleigron den is kopertekort waargenomen bij het vee. In een volgend arti kel meer hierover. Ir. H. J. Gerritsen KERKNIEUWS Verder brengt spr. dank aan de afgevaardigden van de classis en aan de buurtpredikant Ds. Goede en de kerken uit de om liggende gemeenten. Ook de heer Veldhoen die als koster veel met Ds. Schaafsma te maken had werd dank gebracht voor zijn ihulpvaardigheid. De kerkeraad werd dank gebracht voor de pret tige samenwerking en het har telijk vertrouwen. Op de gemeen te doet spr. een beroep om de moeilijkheden van de kerkeraad niet te onderschatten. Burgemeester Loggers dankt voor de waardeerende woorden tot hem gesproken en wenscht Ds. Schaafsma een vruchtbare arbeid toe in Rotterdam. Ds. Morrink van Andijk dankt Ds. Schaafma voor het werk ver richt in de classis Enkhuizen. Ds. de Bruin van Opperdoes dankt Ds Schaafsma voor het werk wat in Opperdoes is gedaan. Ds. Goede van Slootdorp zegt dat dit afscheid beteekent het einde van een gemeenschappelij ke taak. We hebben een moeilij ke tijd meegemaakt, ons kerke lijk leven was in nood; nu de. Wieringermeer nog- ligt in een desolaten toestand kunnen we U noode missen. Ouderling H. Smid sprak na- Raadsvergadering op komst Het ligt in het voornemen van den burgemeester om op Vrijdag 11 Octo'ber a.s\ een raadsverga dering te beleggen in het nood raadhuis te Kolhorn. De huisslachtingen Sommige personen, die verleden jaar 'n huisslachting mochten ver richten, ontvingen dit jaar wegens de gewijzigde regeling een afwij zende beschikking. Hun zal ech ter alsnog de gelegenheid worden geboden een eventueel reeds aan gehouden varken onder bepaalde voorwaarden voor 1 November a.s. voor eigen gebruik te slach ten. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik wenschen te maken, die nen zich voor 11 October a-s. tot de plaatselijke bureauhouders te wenden. mens de gemeente. Het valt ons moeilijk te laten gaan, vijf jaar hebt U hier gewerkt en geen werk was te veel, we hopen dat God in Rotterdam U ook tot ze gen mag doen zijn. Ds. en Mevr. Schaafsma het ga U en Uwe kinderen wel. Na het zingen van Gez. 16:1 en 4 sloot Ds. Schaafsma met dank zegging. Na afloop van de dienst werd door velen nog gebruik gemaakt van de gelegenheid om persoon lijk afscheid te nemen van Ds. en Mevr. Schaafsma. Preekbeurten Middenmeer, 10-15 uur, Ds. Ger- mans, bevestiging van Ds. J. Vink Middenmeer, 2 uur Ds. J. Vink, intrede. Intrede Ds. Vink Namens de kerkeraad wordt medegedeeld dat zij die a.s. Zon dag niet in de gelegenheid zijn om tussohen de beide diensten in naar huis te gaan, er in de con sistoriekamer gelegenheid is om koffie te drinken. Beroepen Ds. L. Goede Ger. Pred. te Slootdorp heeft een beroep ont vangen uit Aalten, ter vervulling van de 4e predikaatsplaats. Preekbeurten in de ring Medemblik, 10 uur Ds. van der Neut, Voorber. H. Avondmaal. Opperdoes, 9,30 uur, Ds. Kloos terman. H. Doop Geref. Kerken Middenmeer, 8.45 uur, leesdienst Middenmeer, 5 uur, Ds. Goede Slootdorp, 9 uur, Ds. Goede Slootdorp, 2,30 uur, Ds. Goede Wieringerwerf geen opgave ontvangen

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2