Een feestdag voor de Ned. Herv. gemeente Wieringermeer het hoofdbestuur voor om in '47 een groote tentoonstelling te houden. Vermoedelijk zal per lid 5,worden gevraagd om in het waarborgfonds te storten. Ook staat er een contributiever- hooging op de agenda. De heer W. van Zadelhoff, die voor de afdeeling in het Hoofdbestuur zit, moet aftreden en is niet her kiesbaar, in zijn plaats werd can- didaat gesteld de heer J. G. Ad- dens. De voorzitter doet vervolgens mededeeling van de dubbeltallen die zijn aangewezen voor het kringbestuiur van de Stichting v. d. Landbouw. Voor voorzitter de heeren H. R. Smit en K. v. d. Veen, voor vicevoorzitter de hee ren Top en de Jonge, voor pen ningmeester de 'heeren Bergmans en de Jonge. Voor het secretari aat zal vermoedelijk een bezol digde kracht worden benoemd. De rondvraag Bij de rondvraag kwamen tal van klachten en moeilijkheden naar voren. Opgemerkt werd dat de schuur ruimte die nu voor D.U.W. ar beiders wordt gebruikt noodig vrij moet worden gegeven, zoo dat een aantal boeren gezamelijk deze ruimte kunnen benutten voor het onderbrengen van ma- dhines e.d. Verder werd er op gewezen dat er ongeveer 200 D.U.W. arbeiders naar Gronin gen worden overgeplaatst uit de Wieringermeer. Het wekt be vreemding dat men juist de ar beiders weghaald die het beste zijn, die zich dus zoo langzamer hand aan de omstandigheden in de Wieringermeer hebben aan gepast. Ook kwamen 'de stallin gen ter sprake. Het rentambt ziet zich in deze voor groote moeilijk heden geplaatst aldus de voor zitter. Een der aanwezigen merk te echter op dat de Wederop bouw hierin tekort is geschoten. Men wist allang dat er paarden in den polder zouden komen, waarom nu pas 14 dagen geleden een circulaire hierover gezonden, hoe of men er over denkt. Dit lid wijst er nog op dat men op 'de fundamenten van de stallen wel een muur had kunnen met selen en een dak, de vloeren van de stallen zijn nog in tact. Een ander lid merkte op dat hij-een half jaar geleden reeds opgege ven had dat zijn schuur betrekke lijk eenvoudig dichtgemaakt zou kunnen worden. Hij heeft niet eens antwoord op zijn schrijven gehad. Vervolgens wordt er op gewezen dat met weinig moeite van verschillende schuren in ieder geval het dak dicht gemaakt had kunnen worden met de dakpan nen die er nog zijn. Men wil toch straks de levende en doode have zoo goed mogelijk onderdak heb ben. Ook werd de vraag gesteld waarom of men niet aan verschil lende wegen een paar schuren onderhanden neemt inplaats van aan een bepaalde weg alleen. Moet er dit jaar pacht betaald worden, zoo werd er gevraagd. Over deze kwestie zal de rent- meester zich laten voorlichten door een commissie die hiervoor zal worden aangezocht. Drainage die geleden heeft door de inundatie, komt dit voor rekening van de pachter was weer een volgende vraag. Voorts werd besproken of er Bevestiging en intrede Ds. J. Vink Niet alleen beeft de inundatie van de Wieringermeer in mate- riëelen zin schade toegebracht aan de bevolking, doch ook op geestelijk terrein moest voorloo- pig veel prijs worden gegeven. Gemeente en voorgangers trok ken her en der de verstrooiing in. Ds. Meijer Drees ontving 'n beroep naar Purmer en hield op 23 September 1945 zijn afscheids dienst in Winkel, Ds. Germans ontving een bijzondere opdracht van de synode, de hulppredikers vervolgden hun studie of ont vingen een beroep, kortom het kerkelijk leven van de Wieringer meer geraakte in nood. Wel ont ving de getroffen gemeente veel hulp en steun van de gemeenten waar de bevolking een onderko men had gevonden, doch men was 'toch niet meer thuis". De Ned. Herv. gemeente Wieringer meer bestond weliswaar op pa pier nog, onzeker leek haar toe komst. Doordat de kerkelijke colleges, ondanks de moeilijkheden, intact bleven en doordat zij op gezette tijden bijeen kwamen, alsmede het onvermoeide werken van Ds. Germans die, hoewel bijna ge heel in beslag genomen door zijn synodale opdracht, toch de kern der gemeente wist te bewaren, kon reeds in het voorjaar van dit jaar met het beroepingswerk wor den aangevangen. De nog <ge- spaarde kerkgebouwen werden weer eenigszins bruikbaar ge maakt en naar mate den polder weer bewoonbaar werd kwamen de bewoners terug. Er worden weer kerkdiensten gehouden in de Wieringermeer, het geestelijk leven is zich weer aan het her stellen, langzaam aan, zooals zich alles langzamerhand weer tracht op te richten uit de verdooven- de slagen die het wereldgebeuren niet een mogelijkheid is om de vaste arbeiders door bepaalde voordeelen meer aan het bedrijf te binden. Ondanks dat men zich verbon den heeft door zijn handteekening te zetten, dat men zich aan de loontarieven zal houden, schijnt dit toch weer ontdoken te wor den, door het verstrekken van een fooi, of door het betalen van meer uren dan er gewerkt zijn. Deze klachten zullen worden doorgegeven aan de desbetref fende commissie. Tenslotte werden nog klachten naar voren gebracht over nog niet uitbetaalde bedragen voor puinruimen, slooten schoonma ken, enz. Terwijl tevens werd op gemerkt dat voor het egaliseeren van de grond 66 cent wordt ver goed terwijl men in het vrije be drijf 80 cent moet worden be taald. Het werk wordt driemaal getaxeerd en dan nog afgekeurd. De voorzitter zegde toe dat verschillende genoemde kwesties besproken -zullen worden, hij zegt dat dit de laatste vergadering zal zijn die de afdeeling op vreemd grondgebied houdt. De volgende vergadering zal weer in Midden- meer worden gehouden. Hierna sluiting. over de menschheid bracht. Het was daarom een groote feestdag voor de Ned. Herv. Ge meente Wieringermeer dat een predikant als Ds. J. Vink uit Bols ward kon worden bevestigd in zijn ambt als predikant van de gemeente Wieringermeer. Ds Vink die een zeer gezien voor ganger was in de gemeente Bols- ward. Die een zeer trouwe ge meente achterlaat, dit bewees wel het groote aantal vrienden uit Bolsward die met autobussen waren overgekomen om getuige te zijn bij zijn intrede in de ge meente Wieringermeer. Ds. Vink die een bloeiende gemeente, een prachtig kerkgebouw, een mooie pastorie, een prachtig ongeschon den oud Friesch stadje, kortom alles achter laat wat den mensch naar het stoffelijke gerekend, het leven kan veraangenamen, Ds. Vink komt over naar de Wierin germeer, waar alles plat ligt, al les weer van de grond af aan op gebouwd zal moeten worden, waar veel moeilijkheden zijn op te lossen en waar men zich veel zal moeten ontzeggen. Het is geen wonder dat de vreugde zeer groot was in de gemeente Wieringer meer over het feit dat men een voorganger heeft kunnen vinden met een zoo n hoogopvatting van het wondere ambt. „Het is aan geen twijfel onderhevig, hier heeft God de hand in gehad", zeide Ds. Germans Zondagmorgen in zijn toespraak. De kerk te Middenmeer was j.1. Zondag bijna geheel bezet bij de bevestiging van Ds. Vink, tot voorganger. Ds. Germans die de nieuwe predikant bevestigde, had als onderwerp de tekst uit Psal men 61:3; „leid mij op een rots steen, die mij te hoog zou zijn". Na de predikatie had de beves tiging plaats en nadat de beves tiger de betreffende formulieren had voorgelezen en de vragen had gesteld klonk krachtig het „ja, ik, van ganscher harte" van den nieuwe voorganger. Onmiddellijk zong de gemeente Ds. Vink staande toe gez. 263: 1—5. In de middagdienst deed Ds. Vink interden. Het kerkgebouw was wederom bijna geheel gevuld. Onder de aanwezigen merkten wij op Ds. Klein Wassink - uit Alkmaar. Ds. vander Neut uit Medemblik, Ds. Kloosterman uit Opperdoes, Ds. van der Winden uit Wieringen, de heer G. G. Log gers burgemeester van Wierin germeer, Ir. Ovinge, rentmeester der Wieringermeer. Na de predikatie richtte Ds. Vink zich met een persoonlijk woord tot de gemeente en in wel ke toespraak Ds. Vink kort doch krachtig formuleerde wat de ge meente van hem kan verwachten en wat hij van de gemeente ver wacht. „Ik sta in de volle ruimte van de kerk waartoe wij behoo- ren. Ik erken richtingen maar geen scheiding. Gij zult in mij een man vinden die zich ten volle zal geven aan de opbouw van de kerk, de eenigste kans die de kerk heeft wil zij weer volkskerk worden. Van de gemeente vraag ik openheid in 't gesprek, geduld en vertrouwen", Spr. richtte zich tot den kerkeraad .kerkvoogdij, ringpredikanten, tot collega Ger mans, de leiders (sters) van Zon dagschool en jeugdwerk, 'tot den burgemeester der gemeente en tot de vele getrouwen uit Bolsward die naar de Wieringermeer wa ren gekomen om bij de intrede te zijn. Ds. Klein Wassink sprak Ds. Vink hartelijke woorden van wel kom toe in de Wieringermeer en in Noordholland. Er worden in N.H. vandaag nog een paar pre dikanten bevestigd, aldus spr. maar ik wilde in de Wieringer meer zijn, de gemeente die ons den oorlog door heeft geholpen en die zoo onverwachts door den bezetter geschonden werd. Er zijn in N.H. 50 vacatures, wij zijn daarom heel blij dat gij uit Fries land naar hier zijt gekomen. Ds. Germans sprak namens de classis Hoorn en de ring Medem blik. Er was een tijd zegt, spre ker, dat de ring Medemblik al leen door mij werd bezet. Geluk kig zijn we nu weer met z'n vie ren. Wij hopen u spoedig in het werk van onzen ring te betrek ken. Persoonlijk kennen wij el kander reeds langer. Het was in 1943 dat gij mij na mens de ring toesprak bij mijn af scheid te Cubaard. Het is voor mij dus een groote vreugde dat ik u thans heb mogen bevestigen in uw nieuwe gemeente en toespre ken namens de ring. Ik zeg u van harte alle steun en vriendschap toe. Wij hebben elkander leeren begrijpen in Friesland, bij onze gemeenschappelijke arbeid aan gemeenteopbouw. Uw komst naar de gemeente Wieringermeer is voor mij een reden geweest om te blijven. Burgemeester Loggers wees in zijn toespraak óp het laatste nummer van het weekblad der Ned. Herv. Kerk, wat geheel in het teeken staat van de weder opbouw van de kerk in geestelij ke en stoffelijke zin. Onze wegen zullen zich bij de wederopbouw van de kerk nog wel eens krui sen. Gij kunt er echter van op aan dat de burgerlijke gemeente en ook de instanties der weder opbouw u alle medewerking zul len verleenen. Een lid van de kerkeraad van Bolsward sprak zijn leedwezen uit over het vertrek van Ds. Vink. Wij benijden u, maar bij onze tocht vanmorgen door den polder hebben wij ons kunnen voorstellen, dat Ds Vink zich ge roepen voelt naar u over te ko men. Ds Vink is iemand van groote stijl, weest u zuinig op hem gemeente van Wieringer meer, aldus sprak de afgevaar digde uit Bolsward. Als laatste sprak ouderling Woldering namens de kerkeraad van Wieringermeer. Spr. zegde namens dit college alle steun aan Ds. Vink toe. Op verzoek van den heer Wol dering zong de gemeente staande het laatste vers van psalm 134 den nieuwen leeraar toe. Ds. Vink dankte in zijn slot woord allen voor de toegezegde steun en medewerking. Na den dienst stelde Ds. Vink en familie zich op bij den uit gang, ter kennismaking met de gemeente.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2