VEREENIGING KERKNIEUWS Lezing Dr. Sis Heyster voor de Plattelandsvrouwen Mededeeling no. 112. Kort verslag van een demonstra tie met de bietenrooimachine van John Deere, Op Donderdag 24 October be zocht de werktuigencommissie de N. O. P. waar op kavel L 25 een demonstratie werd gegeven met de bietenrooimachine van John Deere. Deze machine is een fabrikaat van John Deere en moet aan ook bevestigd worden aan een Johï» Deere-itrekker-type A. Deze trek ker, die op luchtbanden staat, heeft drie wielen. Het voorste be staat uit twee kleine wieltjes vlak naast elkaar. Voor deze wieltjes bevinden zich een paar schijf kou ters en een paar strijkplaatjes, welke de te rooien rij glad en schoon maken, doordat eenig blad enz. zijwaarts wordt weggescho ven. Over de bieten loopt een z. g. voeler, bestaande uit twee stellen kleine raadjes, welke ver bonden zijn met het mes, dat de kop van de bieften afsnijdt. De koppen worden door middel van een ,,pick-up" op een elevator ge bracht, die ze op een platvorm brengt. Dit platvorm, waarop een loopende band, bevindt zich onge veer midden tusschen de voor- en achterwielen. Het kan door mid del van een koppeling vanaf de zitting van den tracltor worden versteld. Hiermee kunnen de kop pen met het loof van vier rijen op één rij gegooid worden, 't Lichten van de biet geschiedt door een iets schuin staand, gevorkt li chaam, waarltegen de bieten om hoog loopen, ongeveer op dezelf de wijze als dat met de zeer een voudige 'bietenlichter (welke op de Zuid-Hollandsche eilanden thans veel wordt gebruikt!) het geval is. Daarna worden de bie ten door twee tegen elkaar draai ende „open schoepwieltjes" ver der 'getransporteerd en komen ztr op een elevator, bestaande uit een kettingrposter. Hierdoor worden ze op een ca. 4 meter langen loopende band (ketting- rooster) gebracht. Deze kan ook weer vanaf de zitplaats van den trekker worden versteld, zoodat het mogelijk is de bieten van 8 rijen op 1 rij gedeponeerd te krij gen. De machine demonstreerde op een zware zavel van pl.m. 35 procent klei. De grond was tame lijk droog. Voor het bietenrooien mag men in dit opzicht zeker niet op gunstiger omstandigheden re kenen. Wanneer er geen storingen op traden was het werk vrij goed. De bieten komen er goed uit zon der beschadigingen of breuk van beteekenis. Het koppen ging vrij aardig. Wel brak er bij het kop pen nog wel eens een stuk van de biet af, zoodait geen rechte snede verkregen werd en waar door de kop dus iets te groot werd. Bieten en koppen werden door de transportbanden goed afgevoerd. Er traden echter nog al eens storingen op. Vooral door opstoppingen bij de afvoer van de bieten. Vermoedelijk kan dit ge deeltelijk op rekening geschreven worden van het riet dat op deze kavel nog al wat voorkwam en waarvan de wortels zich verza- van Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer melden op en om het lichtappa- raat. Wat de capaciteit betreft, kan nog geen oordeel worden uitge sproken, want daarvoor kwamen te veel storingen voor. De ma chine is éénrijig. In verband met de breedte van de banden van de trekker moeten de bieten om met zulk een machine te worden ge rooid. minstens op 50 cm. worden gezaaid. Als er geen storingen van beteekenis zouden opltreden (maar zoover waren wij hier ze ker nog niet!) kan de machine misschien een kleine ha. per dag rooien. Een nadeel is, dat met deze madhine ook een John Dee re trekker moet worden gekocht, aangezien de combinatie 'bij el kaar hoort. En de prijs speelt na tuurlijk ook een heel groote rol. Het wil ons voorkomen dait bij het zeer groote aantal draaiende en bewegende deelen, waardoor deze madhine wordt gekenmerkt, de slijtage en dus het onderhoud groot zal zijn. Wij kunnen onze indruk aldus weergeven. Het probleem van het bietenrooien is met deze machine als zoodanig nog nieft geheel opgelost. Het principe lijkt echter wel goed, doch er zullen nog wel enkele verbeteringen moeten worden ge vonden en aangebracht alvorens een meer bedrijfszekere machine aan de praktijk kan worden aan geboden. Een punt van belang is verder nog het volgende. Zooals reeds werd vermeld moeten de bieten op minstens 50 cm rijafstand wor den gezaaid. Daardoor zal de op brengst waarschijnlijk minder zijn dan wanneer een normale rijaf- sltand van 33 of 40 cm. wordt ge nomen. Het is de vraag in hoe verre bij een rijafstand van 50 cm, door middel van een dichtere stand in de rij (dus met behoud van het vereischte aantal bieten per ha), deze opbrengstverlaging zoo gering mogelijk kan worden gemaakt. We zien hier dus weer In samenwerking met de afdee- lingen Winkel en Barsingerhorn organiseerde de afd. Wieringer meer van de bond van Plattelands vrouwen j.1. Dinsdag een bijeen komst in de zaal van den heer Laan te Winkel, waar als spreek ster optrad Dr. Sis Heyster. Na het openingswoord door Mevr, Doornbos werd het bondslied ge zongen. Dr. Sis Heyster ving haar le zing over de intelligentie in het leven der vrouw aan met er op te wijzen, dat het woord intelli gentie te pas en te onpas wordt gebruikt. Intelligentie is niet al leen verstandelijke begaafdheid, doch algemeene geschiktheid ons denken bewust aan te passen aan nieuwe opgaven en situaties van het leven. Er is een groot verschil tuschen mannelijk en vrouwelijk denken. De man verwijt de vrouw vaak dat zij te veel op het ge voel afgaat en niet logisch kan denken, doch tegelijkertijd moet de man erkennen dat de vrouw vaak evengoed kan beschikken NOODBOERDERIJEN EN NOODSTALLEN Sinds de bevrijding zijn ter ver vanging van de duizenden door den oorlog vernielde boerderijen rond 5500 noodboerderijen ge bouwd. Ook zijn ten behoeve van het vee ongeveer 4500 noodstal len opgericht, terwijl men nu nog hard bezig is een groot aantal noodstallen op korten termijn op te trekken met ibehblp van pakken geperst stroo. Een boerderij heeft evenwel veel bergruimte noodig. Nog overal in het land en vooral in de geteisterde gebieden staan de landbouwwerktuigen in de open lucht, waardoor veel' schade aan dit onontbeerlijk materiaal wordt toegebracht. Om hierin te voor zien heeft de regeering uit Engel- sche dumps in België aangekocht: 1500 munitie-bergplaaitsen van gegolfd ijzeren platen, 500 nissen hutten en een aantal Romneyhut- ten. De nissenhutten zijn vorige week te Rotterdam aangekomen. De munitiebergplaaltsen, die een oppervlakte hebben van 3 x 10 meter, kunnen tegen een be drag van f 90.worden aange kocht. De boeren kunnen deze bergplaatsen zelf bouwen. De nissenhutten hebben een opper vlakte van 5 x 10 meter. De prijs van deze schuren is f 400. waar evenwel de bouwkosten nog bijkomen. Voor de heele groote bedrijven zijn Romneyhut- iben beschikbaar, die een opper vlakte hebben van 10 x 30 me ter. Vijf en twintig van deze hutten zullen o.m. in het Urker- land worden geplaatst. Aanvragen moeten worden ge richt tot de onderscheidene bu- reaux voor den wederopbouw van boerderijen. het nadeel, dat wij onze cultuur- methode aan de buitenlandsche omstandigheden zouden moeten aanpassen. En dat is volgens ons niet de juiste weg. Er moet een machine worden gezocht, welke de bieten kan rooien ook als de ze op 33 of 40 cm rijafstand zijn gezaaid. Ir. L. R. Dijkema over een gezonde dosis verstand. Verstand en genialiteit zijn eigenschapen die dicht bij intelli gentie liggen. Bij schoolprestaties wordt het begrip geheugen vaak met intelligentie verward. Doch bijv. bij proefwerk blijkt wel dat zelf inzien noodig is. Iemand die intelligentie bezit put uit het eigen innerlijk. Een eenvoudig mensch met bijzondere levenservaring bezit soms een bron van wijsheid. Laten wij deze gebruiken in dienst van een an der en de gemeenschap. Wij vrouwen hollen zoo vaak achter ons gevoel aan, en denken meer subjectief terwijl de man objectief denkt. Daar wij vaak niet denken en alleen maar voelen en doen, bederven wij soms zoo veel door kleinzielige gebruiken. Als we eenig inzicht hebben in ons eigen verstandelijk kunnen is er veel goeds te bereiken. Door goede leiding te geven in ons gezin zijn wij het die de kern van de maat schappij maken. Wij zijn zoo gauw geneigd te denken dat wij Preekbeurten Ned. Herv. Gem. Slootdorp, 1.30 uur, Ds. Germans Middenmeer, 10.15, Ds. Germans Wieringerwerf, 2 uur, Ds. Vink Geref, kerken* Midenmeer, 8.45 uur, Ds. Schaafsma. Middenmeer, 2.30 iu!ur. Ds. Goe de. Dankuur voor het gewas. Wieringerwerf, 10.15 uur, Ds. Schaafsma Wieringerwerf, 4.30 uur. Ds. Goede Slootdorp, 9 uur, Ds. Goede Slootdorp, 3 uur, Ds. Schaafsma Ned, Herv. Gem. in de Ring Medemblik, 10 uur, Ds. v.d. Neut Opperdoes, 2.30 uur. Ds. Kloos terman Abbekerk, 10 uur, Ds. Vink Midwoud, 9.30 uur, Ds. Kloos terman. GEMEENTE-AVOND VER. VRIJZ. HERV. Dinsdagavond 3 December zal een gemeente-avond worden ge houden, welke allereerst is be doeld ter nadere kennismaking met Ds. en Mevr. Vink en ten tweede het verbroken contact met de leden weer te herstellen. De avond wordt gehouden in Hotel Smit. Behalve een inleiding van Ds. Vink, zal de Jeugdclub medewerking verleenen, terwijl eventueel nog voor muzikale me dewerking zal worden zorg ge dragen. GEEN PRIJSVOORSCHRIF- TEN MEER VOOR POOT- AARDAPPELEN Het bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw maakt bekend, dat voor pootaardappelen, die voor uitpoot in Nederland worden af geleverd en verhandeld, geen prijsvoorschriften meer bestaan. Helt spreekt echter wel vanzelf, dat de nieuwe toestand geen in vloed 'heeft op reeds met telers en handelaren afgesloten trans acties. het alleen goed doen. Als wij al leen zoo denken waar is dan de mensch die het verkeerd doet? Laten we liever denken wat mankeert er aan 'ons zelf. Op voeden is zelf opvoeding. Een vrouw kan zoo ontzaggelijk veel bereiken in de wereld en zoo ont zaggelijk veel verknoeien in de wereld als ze zich zelf zoekt. La ten wij ons levensversitand ge bruiken en zoo mede helpen aan een betere toekomst. Met de grootste aandacht werd de lezing van Dr. Sis Heyster door de dames gevolgd en Mev*. Doornbos wist zich dan ook de tolk van allen Itoen zij in haar sluitingswoord Dr. Sis Heyster hartelijk dankte voor de boeien de lezing. RAADSVERGADERING OP KOMST Het ligt in het voornemen van den burgemeester om op Vrijdag 29 November a.s. de raad in vet gadering bijeen ite roepen.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2