De suikeropbrengst. De suikeropbrengst per ha is het product van de bietenop brengst en het gehalte. In onder staande tabel zijn deze gegevens van de proef verzameld. Beziet men de suikeropbreng sten in bovenstaande tabel, dan blijkt dindelijk, dat de maximale suikeropbrengst van een hectare niet gehaald wordt bij de hoogste stikstofgiften. In dit opzicht vor men de resultaten van deze proet een bevestiging van hetgeen el ders reeds zoo vaak werd gevon den, n.1. dat voor een rationeele suikerwinning (zeer) groote stik stofgiften niet verantwoord zijn. De hoogste suikeropbrengst per ha., werd bij 40 cm rijafstand behaald bij 600 kg Chili en bij 67 cm rijafstand bij 900 kg Chili per ha. Welke stikstofgiften voor den landboluwer het meest rendabel is zal o.a. ook afhangen van de vraag hoe hij zijn bieten aan de fabrikant levert. Verkoopt hij ze alleen op gewicht dan zal hij een hoogere stikstofbemesting moeten geven, dan wanneer hij contrac teert met een minimumgehalte- eisch. Is dit laatste het geval, dan zal hij moeten bedenken dat een te hooge stikstofbemesting hem parten kan spelen, doordat het suikergehalte te ver daalt. Zoo als reeds werd opgemerkt, daal de het suikergehalte bij deze proef, na het maximum, dat bij 600 kg Chili reeds werd bereikt bij 40 cm en 67 cm resp. met 1,8 en 1,4 procent bij 1200 kg Chili per ha. Om nu nauwkeuriger aanwij zingen te krijgen omtrent de ren tabiliteit van de hoogere stikstof bemesting is het noodig te weten bij welk een suikergehalte, bij le vering op minimumgehalte, de korting begint en hoeveel deze bedraagt. Ir. L. R. Dijkema. (wordt vervolgd) Mededeeling no. 317. Op voor een algemeene rattenbestrijding Aangezien gebleken is, dat de ratten en muizen, ria de inunda tie van den polder, zich daarin weer op snelle wijze vestigen en vermenigvuldigen, heeft het be stuur gemeend het initiatief te moeten nemen voor een algemee ne en goed opgezette bestrijding van deze zoo bij uitstek schade lijke en gevaarlijke dieren. De schade door ratten veroor zaakt, wordt over het geheele land wel geschat op meer dan 15 millioen glulden per jaar! Ze ver nielen veldgewassen, plunderen voorraden en roven kuikens en konijnen, knagen zakken en kas ten kapot en ondergraven straten en soms zelfs dijken. Trouwens, voor een landbouwgebied als de Wieringermeer behoeven wij eigenlijk geen opsomming te ge ven van al de schade en nadee- len, welke van ratten worden on dervonden. Daar is men er reeds volledig van overtuigd en indi- vidueele bestrijdingen werden en worden dan ook reeds vrij veel toegepast. Het bezwaar bij der gelijke individueele bestrijdingen is echter dat er altijd plaatsen overblijven, waar de ratten niet worden gedood, zoodat ze zich daar dus in stand houden en vanuit die punten zich weer kun nen vermeerderen en uitbreiden. En rat kan per jaar wel zoo n 80 nakomelingen geven! Daarom heeft het bestuur gemeend een algemeene streek bestrijding te moeten opzetten, waaraan liefst alle belanghebbenden zoluden moeten deelnemen. Daartoe werd contact gezocht met diverse organisaties en in stanties in den polder en we zijn nu zoover dat er een Commissie is gevormd waarin vertegenwoor digers zijn opgenomen van Rent ambt, Gemeente, Middenstand, en Stichting van den Landbouw. Deze Commissie zal, in nauwe sa menwerking met de Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wagenin- gen, de organisatie van deze be strijding op zich nemen. Door dit contact met de Plantenziekten- kundigen Dienst hebben wij de waarborgen van een goede con trole op de juiste uitvoering van het werk, terwijl bij algemeene deelname de kosten tot een mi nimum kunnen worden terugge bracht, terwijl een maximaal ef fect kan worden bereikt. Deze bestrijding zal bij voort during door de genoemde Com missie ter hand worden genomen. De eerste groote klap zal wor den toegebracht in Februari Maart, vóór de paring der dieren heeft plaats gehad. Waar noo- di'g zal een tweede bestrijding of derde uitlegging van het ratten vergif plaats vinden, terwijl de stand van de ratten voortdurend zal worden gevolgd opdat over al, waar dat wenschelij'k of noo dig wordt geadht, een herhaling van de bestrijding kan plaats vinden. De taak der Commissie zal dus min of meer permanent zijn en de middelen ziullen worden verkregen uit de kas van de al gemeene rattenbestrijding. Hóewei hieromtrent nog nade re gegevens zullen volgen, ver melden wij hier al vast dat ge werkt zal worden met een vergif dat alleen doodelijk is voor knaag dieren, dus o.a. ratten en muizen, dodh niet voor de huisdieren als honden, katten, kippen enz. Dat is noodzakelijk, omdat het de be doeling is een algemeene bestrij ding te krijgen, waaraan een ieder dus zonder bezwaren kan deel nemen. En dat is een noodzakelij ke voorwaarde voor het slagen. Wij hopen van harte dat het Je Commissie mag gelukken de en thousiaste medewerking van allen te verkrijgen. Opgave van gegadigden voor een bietenlichter Voor zoover wij thans erva ringen hebben kunnen verzamelen over de mogelijkheden van het machinaal rooien der bieten moe ten wij wel concludeeren dat dit probleem voor ons land thans nog geenszins is opgelost. De machi nes, welke tot, nu toe hebben ge demonstreerd, verkeeren voor onze omstandigheden nog in een zoodanig stadium, dat moet woe den afgewacht tot de noodzake lijke verbeteringen zijn gevonden en aangebracht. In elk geval zal er voor oogst 1947 nog niet aan gedacht kunnen worden een der gelijke madhine aan te schaffen. Natuurlijk zal er misschien hier en daar wat worden geprobeerd door menscben die geen andere uitweg zien, doch dat blijft'dan een experiment waarvoor we der gelijke menschen wel dankbaar kunnen zijn, omdat deze voorloo- pers uiteindelijk het bruikbare ty pe zal kunnen worden voortge bracht, doch de rest doet verstan diger nog even een afwachtende houding aan te nemen. Zoolang er echter niet genoeg arbeidskrachten zijn, zal de op lossing gevonden moeten worden in het gebruik van de bietenlich- ters. Daarvan werden twee typen in ons land gemaakt t.w. de een- rijige lichter, zooals deze vooral in Zuidholland reeds veel is ge bruikt en over het algemeen ook goed heeft voldaan en de drie- rijige lichter, welke in Zeeland heeft gewerkt. Beide typen werden ook in de Wieringermeer beproefd, en wij meenen daaruit te mogen conclu deeren dat het voor de bieten- oogst van 1947 van veel' belang zou zijn, indien er een behoorlijk aantal van de genoemde lichters op tijd aanwezig zou kunnen zijn. Of eigenlijk, nog beter ware het, indien men vóór 't zaaien (dus zoo spoedig mogelijk) wist of men over zo'n lichter kon be schikken. Daarom leek het de Commissie voor landbouwwerk tuigen gewenscht om te bevorde ren dat hier een zoo groot mo gelijk aantal bietenlichters be schikbaar komt. Vooral in ver band met de moeilijke materiaal- positie is het van belang dat tij dig contact wordt gezocht met diverse instanties om dit te be reiken. Wij stellen daarom voor dat een ieder die interesse heeft voor aankoop van een bietenlich ter dit even schriftelijk aan ons opgeeft. Uit deze opgave moet duidelijk blijken of hij een êèn- rijige of een drie rijige wenscht. en verder of hij de éénrijige lich ter wenscht met of zonder losse karploeg. Een losse karploeg is n.1. het meest geschikt om er het hefli- chaum aan te bevestigen. Heeft iemand daarover dus de beschik king dan behoeft hij alleen een heflichaam te koopen. Wij kunnen nog geen defini tieve prijzen opgeven. Alleen kan worden vermeld dat DIT jaar een heflichaam voor de een-rijige bietenlichter f 200 tot f 250 kost te, terwijl de drie-rijige lichter compleet ongeveer voor f 600 a f 700 zou kunnen worden gele verd. Maar juist in velband daar mee lijkt het ons van belang een gezamenlijke bestelling te plaat sen, opdat een goed werktuig voor een redelijke prijs geleverd wordt. Wij verzoeken de opga ven van eventueele gegadigden zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen. Ir. L. R. Dijkema WIE IS DE EIGENAAR? Bij den heer P. Zeeman te Bur- gerbrug zijn tengevolge van de inundatie op 17 April 1945 een vijftal pinken ondergebracht door veehouders uit den polder. Vier zijn er afgehaald door de respec tievelijke eigenaren, doch de 5e is nog steeds in afwachting. Wie meent aanspraken te kunnen ma ken op dit beest wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de PBH van Wieringermeer. ï3*>.nnenCijjt Voor de periode van 5, tot en met 18 Januari zijn de volgende bonnen aangewezen: BONKAARTEN KA, KB, KC KC 701 Strook no; 2 551 Brood, 800 gram brood 552 Brood 400 gram brood 551 Boter, 125 gram boter 552 Boter, 125 gram margarine of 100 gram vet 553 Boter, 250 gram margarine of 200 gram vet 551 Melk, 4 liter melk 552 en 553, 3 liter melk. 551 Vlees, 100 gram vlees 55—2 Vlees, 300 gram vlees 551 Alg. 200 gram kaas 55—2 Alg. 1 ei. 553 Alg. 500 gram suiker of bo_ terhamstrooisel of 1000 gran, jam, stroop enz: 551B Res., 1600 gram brood 55IC Res., 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 701 Strook 2 561 Brood, 800 gram brood 561 Boter, 250 gram boter 562 Boter, 125 gram margarine of 100 gram vet 561 Melk, 12 liter melk 561 en 562 Vlees, 100 gr vlees. 561 Alg. 100 gram kaas 562 Alg. 1 ei.-, 563 en 564 Alg., 250 gram suiker of boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. 56—1 D Res., 800 gram brood 561 E Res., 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) BONKAARTEN MA. MB. MC MD 701 Strook no.- 2 55—4 Brood 800 gram brood 554 Boter, 250 gram boter 554 Margarine, 250 gram mar garine of 200 gram vet. 554 Melk, 5 liter melk. 554 Vlees, 300 gram vlees 555 Vlees, 100 gram vlees 554 Kaas, 2,00 gram kaas 55—4 Suiker, 25Ö gram suiker enz. of 500 gram jam enz. TABAK EN VERSNAPE RINGEN T 65, 2 fentsoenen tabaksartikelen V 66, 200 gram versnaperingen P 65, 2 rantsoenen tabaksartikelen X 66, 100 gram versnaperingen NIEUWE TEXTIELPUNTEN Vijif en twintig' geldig verklaard Met ingang van 1 Januari zijn de volgende bonnen en printen van de textielkaarten VA 605 VB 605 VC 605, VD 605 en VE 605 geldig voor de aankoop van op punten gewaardeerde textiel- goederen: De letterbonnen D, E, F, elk tér waarde van 5 punten; de cij- ferbonnen 131 tot en met 140 (elk ter waarde van één punt) Er wordt opgewezen, dat van de 25 geldig verklaarde punten er 5 als extra beschikbaars telling zijn te beschouwen. Het ligt in de bedoeling, indien zich geen on voorziene omstandigheden, zoals langdurige vorst, stagnatie in de kolen- of grondstoffenvoorziening e.d. voordoen, ieder volgend' kwar taal van 1947 ten minste 20 pun ten geldig te verklaren, zodat in totaal, zoals reeds is medege deeld ten minste circa 80 punten ter beschikking korner^ De aandach^ "wordt er nog op gevestigd, dat de reeds geldig verklaarde bonnen en punten eveneens tot nader order hun geldigheid behouden. KOLENBONNEN IN FEBRUARI. Begin Februari zullen vermoe delijk opnieuw drie kolenbonnen worden aangewezen, waarop het restant van de voor dit winter seizoen bestemde brandstoffen z-n kunnen worden betrokken. HARDE ZEEP. Vermoedelijk zal zeer binnen kort een bon worden aangeweze i, waarop harde zeep zal kun^m worden gekocht.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2