Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Mededeeling 321. Tot hoelang kan Juliana wintertarwe worden ge zaaid In verband met de kans op uitwin- tering van de tarwe, komt dit voor jaar weer de vraag aan de orde, tot welke datum men nog een winter tarwe kan zaaien, bijv. Juliana. Som migen meenen dat Juliana zonder bezwaar nog tot Maart kan worden gezaaid. Het zaaien zelf zal inderdaad geen moeilijkheden opleveren doch het is zeer de vraag of van een dergelijk laat gezaaide wintertarwe een rede lijke opbrengst mag worden ver wacht. O.i. is er aan een in Februari gezaaide wintertarwe eenig risico verbonden, niet alleen voor de op brengst, doch in grootere mate nog voor de teruggang van de kwaliteit, Ras Oogstdatum Juliana. 18/8 Bersee. 12/8 Blanca. 12/8 Juliana. 27/8 Bersee. 18/8 Blanca. 18/8 Hieruit komt duidelijk tot uiting dat in het voorjaar 1943 de op 19 Ja nuari gezaaide Blanca zomertarwe 12% meer zaadopbrngst gaf dan de laatgezaaide, terwijl dit op 17 Fe bruari zelfs 18% becjroeg. Uit het sterke terugloopen van de korrel kwaliteit (laatste kolom) blijkt ook duidelijk dat de zaaidatum van 17 Februari hier voor Juliana te laat is geweest. De opmerking wordt wel eens gemaakt dat men met het oog op de werkverdeeling aan een win tertarwe de voorkeur meent te moe ten geven. Bij tijdige zaai is dit zeer JAARVERGADERING HOLL. Mij. VAN LANDBOUW afd. Wieringermeer Dinsdag 11 Februari a.s. zal bo vengenoemde afdeeling een jaarver gadering houden in Hotel Smit Middenmeer. Behalve de algemeene agendapunten staat een inleiding op het programma van deze middag, te houden door den secr. van het Hoofd bestuur Ir. D. S. Tuinman over hei onderwerp: „Het werkterrein van de standsorganisaties als de Stichting voor den Landbouw gevestigd is. Op de convocatie staat geen aan- vangsuur opgegeven. Het bestuir maakt elders in dit nummer bekend dat de vergadering om twee uur zai aanvangen. MEDEDEELING VAN DEN RIJKSTUINBOUWCONSULENT te Hoorn, over aanplant en betaling van vruchtboomen op geïnundeerde bedrijven Ten behoeve van deze groep be drijven, wil ik nog eens op de volgen de punten wijzen. Voor. particulieren is een aanplant, grooter dan 10 are fruit, niet toege staan; voor grootere oppervlakten moet men in het bezit zijn van een erkenning als bedrijfsgenoot B. van d'. Groente- en Fruitcentrale. Deze kan worden aangevraagd bij de afdeeling Tuinbouw, Landbouwhuis te Alkmaar. De in 1945 verloren gegane op pervlakte kan nu opnieuwl worden be plant, mits men zich aan bovenstaande eischen houdt. Voor herbeplanting is het gewenscht om een beplantingsplan te laten op dat we dit niet zonder meer durven te adviseeren. Van de Juliana win tertarwe wordt in de Beschrijvende Rassenlijst 1946 medegedeeld dat dit ras nog laat kan worden gezaaid, desnoods tot eind Januari. Hiermede zijn we het roerend eens en we heb ben dan ook reeds meerdere malen het advies gegeven, wanneer 't zaai zaad was aangeschaft en b.v. was ontsmet dit nog tot eind Januari te .kunnen zaaien, doch hebben het in Februari steeds gemeend te moeten ontraden. Een in 1943 op het be drijf van den Heer J. de Veer aan gelegde proef versterkte ons in deze meening. Hierop waren zoowel op 19 Januari als op 17 Februari naast Juliana 'n overgangstarwe en twee zo mertarwen uitgezaaid. We laten hier onder nog de opbrengsttabel volgen, zooals ze in het jaarverslag der Ver eeniging van 1943 is weergegeven. kwaliteit zaad 7 5Vs 8 5 y2 5 8 zekr van invloed, doch de vermelde oogstdata geven duidelijk te kennen dat ook dit bij erg late zaai komt te vervallen en bij deze proef de win tertarwe zelfs iets na de zomertarwe werd geoogst. We meenen dan ook, gezien de resultaten bij deze proef nog geen termen anwezig te zien ons bordeel in dezen te wijzigen. Mocht er intereresse bestaan een dergelijke proef nog te herhalen dan worden we hiervan gaarne in kennis gesteld en zeggen bij voorbaat onze medemer- king toe. E. Oosterhoff. maken en dit ter goedkeuring aan rmm bureau in te zenden. Indien dit plan, vorzien van bo- genoemd stempel is terugontvangen, kan met de uitvoering worden be gonnen. Zoodra men geplant heeft, kan tie nota over de aangekochte boomen bi, den PjB.H. worden ingeleverd, alwaar een aanvraagformulier voor voor schotbetaling wordt ingevuld. Hierop kan, na onderzoek, een voo - schot worden verstrekt. Is echter, zonder overleg met de Rij kstuinbouw voorlichtingsdienst, vol het beplantingsplan afgeweken, dan zal geen betaling kunnen plaats vin den,. CONTRACTTEELT Het afgeloopen seizoen, zijn tus- schen telers van spinazie en tuinkers die op contract met diverse handela ren deze gewassen hadden verbouwd, eenige strubbelingen voorgekomen, wat in enkele gevallen tot onaange naamheden heeft geleid. Om nu deze zomer, conflicten tusschen telers en handelaren zooveel mogelijk te ver mijden, leek het ons gewenscht, de navolgende punten voor de telers on der de aandacht te brengen. a. Sluit het contract af op de Alge meene Voorwaarden voor de Zaad teelt. b. Schoningsanalyse Wageningen. c. Sluit een contract af met ver trouwde en solide firma's. Wanneer men zich aan boven staande raadgevingen houdt, heeft zoowel teler als handelaar zich neer te leggen bij de uitslag der opgezon den monsters welke door een erken de en onpartijdige instantie zijn on derzocht. Hiermede zijn dus zoowel teler als handelaar gebaat. Het monster nemen zal worden uit gevoerd, door een beëedigd monster nemer b.v. van de N.A.K. Hierbij kan nog worden opge merkt, dat er op korte termijn eeni ge veranderingen of aanvullingen in de Algemeene Voorwaarden zullen komen. Aangezien van een gewas als tuin kers in deze voorwaarden niets was bepaald zal ook hierin verandering worden gebracht en afzonderlijke bepalingen worden opgenomen. E. C. TIMMER JAARVERGADERING CONTACT Doordat op de eerste vergadering een te gering aantal leden was opge komen werd deze vergadering fpn tweeden male uitgeschreven. Op deze vergadering waren 38 le den aanwezig. Door afwezigheid' van den Voorzit ter stond de vergadering onder leiding van den vice-voorzitter, den heer J. M. de Graaff. Achtereenvolgens werden de notu len der vorige vergadering, alsmede de jaarverslagen van den Secretaris en den Penningmeester goedgekeurd. Het jaarverslag van den Secretaris maakte o.m. melding van de beide succesvolle Contactavonden te M •- demblik, de filmavonden te Hippe'v- tushoef en te Medemblik en de 11-De- cemberherdenking in hotel Smit, die alle groote belangstelling mochten ondervinden van de zijde der met ambtenaren. De beide excursiedagen naar Am sterdam met het bezoek aan Werk spoor, Schiphol eri de Bouwmeester revue in Carré waren eveneens zeer geslaagd. Het financieel verslag was eveneens optimistisch gestemd. De inkomsten bedroegen over het afgeloopen jaar f 2117,92 tegen f 1613,01 aan uitgaven zoodat het batig saldo f 504,91 beliep. De contributie werd op het oude bedrag gehandhaafd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden benoemd de heeren Mr. Th. A J. Vosters, voorzitter, A. J. J. Bakker, Secretaris, P. A. Florijn, Penningmees ter, J. M. de Graaff, Alg. Adjunct, J. Breed, J. den Engelse en L. Verstraaie leden. Een uitnoodiging van de Oranje commissie tot deelname aan den te organiseeren feestavond ter gelegen heid van de te verwachten blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin werd in principe aanvaard. De uitwerking daarvan werd aan het bestuur over gelaten. Samenwerking voor bepaalde kunst avonden van het Nut, zal evenals sa menwerking met de Magneet geval vcof geval worden bezien, waarhij het cultureele belang der leden, zoowel als de zelfstandigheid der eigen ver eeniging niet uit het oog worden ver loren. Met een woord van dank* aan de bestuursleden, voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar in het belang van Con tact deden, werd de vergadering be sloten. ORANJEFEEST Naar we vernemen hebben ree.is vele plaatselijke vereenigingen hun medewerking toegezegd aan den feest avond in Hotel Smit, ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het prin selijke gezin. Het belooft een avond te worden met een goed en afwisselend programma. Zang, declamatie, tooneel, film (beursopening!) enz. Spoedige inzending van de tekst der te houden declamaties enz. is nu dringend ge wenscht. Bij verzuim komt een goe de organisatie in ernstig gevaar. Wij herinneren al onze lezers er nog eens aan, dat het feest gevierd wordt op den avond van den Nationalen feest dag. (Dat is denzelfden dag, indien de geboorte vóór 12 uur 's middags ge schiedt, en den volgenden dag, indien de blijde gebeurtenis na 12 uur plaats vindt. De Maandag treedt in de plaats van den Zondag). Valt de nationale feestdag echter op een Zaterdag, dan vieren wij in de Wieringermeer op Maandag feest!!! Aanvang precies half acht. Zaal open zeven uur. De entreeprijs zal in geen geval meer dan f 1.— per per soon bedragen. COMMISSIE RATTENBESTRIJDING Betaling van de bijdrage f 8.voor bedrijven boven 15 ha. en f 5.voor bedrijven beneden 15 ha. kan plaars vinden op de beurs a.s. Woensdag en door middel van e storting op de re kening van genoemde commissie bij de Boerenleenbank, kassier Woldering te Middenmeer. Werkt allen mede aan een vlotte en degelijke voorbereiding, ook financieel. DISTRIBUTIEKRING WIERINGERMEER De uitreiking van bonnen voor Zware Arbeid in de Wieringermeer zal geschieden van Maandag 10 Februari a.s. t/m Donderdag 13 Febru ari. Stamkaarten werknemers meebrengen. In verband met de te ver wachten drukte wordt men verzocht niet allen op één dag- te komeh, doch zooveel moge lijk te verdeelen over drie da gen. ZONDAGSDIENST VOOR ARTSEN A.s. Zondag hebben dienst de art sen Olree, Tamsma, Werner, de Boer van Sloten, Groenhart, Swaters, van der Sluis. Geen dienst: de artsen Veenis, Bleeker, Spits, Hoogkamer, Brand, Schreuders, Boerma, Koning, Bouw man. KERKNIEUWS Preekbeurten Ned. Herv. Gem. Slootdorp, geen dienst. Middenmeer, 2 uur Ds. J. Vink Wieringerwerf, 10,30 uur Ds. J. Ger- mans en Ds. J. Vink Viering van de jeugddag; extra collecte voor het jeugwerk. Ger. Kerken Slootdorp, 9,15 uur Ds. Goede Slootdorp, 2,30 uur Ds. Goede Middenmeer, 10,30 uur Ds. Robbers Middenmeer, 4 uur, Ds. Goede. Wieringerwerf, 9 uur, Ds. Robbers Wieringerwerf, 3,45 uur Ds Robbers BENOEMD TOT HOOFD U.L.O. SCHOOL De heer P. de Jong, voorheen on derwijzer aan de U.L.O. Wieringer meer, thans als zoodanig werkzaam te Noord Scharwoude, is benoemd tot Hoofd van de U.L.O. school te Wieringermeer in de vacature ont staan door het vertrek van den heer Weeda die is benoemd tot leeraar van de kweekschool te Drachten. Zoowel de heer Weeda als de heer de Jong maken dus een mooie pro motie. Een felicitatie aan beide hee ren is hierbij wel op z'n plaats. Opbrengst zaad in kg/ha Relatief Zaaidatum 19 Januari 45.4 100 50.2 111 50.8 112 Zaaidatum 27 Februari 35.2 100 38.2 108 41.8 118

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3