DE NIEUWE BONNEN Vereeniging voor bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer voor het tijdvak 2 t.rn. 15 Maart Elk der volgende bonnen geert recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 702 (strook no. 2) 63-1 brood 800 gr. brood 63-2 brood 400 gr. brood 63-1 boter 250 gr. boter 63-2 boter 250 gram marga rine oï 200 gr. vet 63-1 rr.elk 4 liter melk 63-2, 63-3 melk 7 liter melk 63-1 vlees 100 gr. vlees 63-2 vlees 400 gr. vlees 63-1 algemeen 250 gr. kaas 63-2 algemeen 1 ei 63-3 algemeen 500 gr. sinaas appelen (voorlnlevering) G3-4 algemeen 100 gr. blO;n oï kindermeel (niet uit rij ;t bereid) 63-5 algemeen 125 gr. kofïie 62 algemeen 50 gr. thee 63-j reserve 100 gr. brood 63-k reserve 800 gr. brood Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 2) 64-1 brood 800 gr. brood 64-1 boter 250 gr. boter 64-2 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet G4 n, 64-3 melk 12 liter melk 64-1, 64-2 vlees 100 gr. vlees 64-1 algemeen 100 gr. kaas 64-2 algemeen 1 ei 64-3 algemeen 1 kg sina-sa, pelen (voorinlevering) 64-r reserve 800 gr. brood 64-s reserve 100 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst ge reid) C4-u reserve 800 gram 'A&.rn of kindermeel (niet uit rijst bereid) 64-v reserve plus minus 90 gr. Deense toiletzeep (vooriult- vering) Bonkaarten MA, MB, MC, MD. ME, MF, MG 703 (Strook no. 2) 63-4 brood 800 gr. brood 63-4 boter 250 gr. boter 63-4 margarine 250 gr. mar garine of 200 gr. vet 63-4 melk 5 liter melk 63-4 vlees 300 gr. vlees 63-5 vlees 100 gr. vlees 63-4 kaas 200 gr. kaas 63-4 eieren 5 eieren Op 6 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor cacao, suiker, versnaperingen en tabak De bonnen 63-3 en 64-3 alge meen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op Woensdag 5 Maart a.s. bij een handelaar in groen*e en/of fruit worden ingeleverd. Bon 64-v reserve voor Deense toiletzeep moet uiterlijk op 8 Maart a.s. bij een detaillist in zeep worden ingeleverd. Afleve ring van de zeep zal zo spoed'g mogelijk plaats vinden. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 28 Febru ari a.s. worden gebruikt met alt- zondering van de bonnen voor ir.c'k, waarop eerst met g van Maandag 3 Maart a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 1 kunen worden vernietigd De onderstaande bonnen /an de kaarten voor petroleum kookdoelelnden geven geduren de de maand Maart 1947 recht op het kopen van vier liter pe troleum: kaarten UA 611: bon A 17 t.m. A 20 kaarten UB 611: bon B 09 en B 10 - kaarten UC 611: bon C 05 Voorts geeft bon D 10 van de kaart UD 611 voor verlichtin^s- doeleinden recht op 6 liter petro leum. Mededeeling no. S26 Van het Bureau Grondstoffen ont vingen we de volgende circulaire be treffende vrijgave van landbouwwerk tuigen. Met ingang van heden 18 Februari 1947 is de verkoop van dorschma- chines, persen en sproeimachines ge heel vrij gegeven met dien verstande dat eerst nog die afleveringen zullen plaats hebben, waarvoor nog koop vergunningen zijn ingenomen voor deze vrijgave. Op aankoopvergunningen blijven derhalve alleen de volgende land bouwwerktuigen. 1. Landbouw jeeps (koopvergunning van Rijksverkeersimporteur) 2. Drie en Vierwielige landbouw- tractoren. 3. Rupsbandtractoren met een mo torvermogen van meer dan 20 PK 4. Combines (maaidorschmachines) met piek-up balers. Verder willen wij de Verdeelcom- missies nogmaals er op wijzen, dat de aankoopvergunningen bij de han del moeten zijn binnen de 14 dagen nadat een contingent verstrekt is, dit ter voorkoming dat tractoren en com bines onnoodig lang bij den handel blijven staan. Mededeeling no. 327. Wat mogen we van de onkruidbestrij- dlng met behulp van chemische mCddelen verwachten? Kort na de bevrijding meenden ve len, op grond van de berichten uit het buitenland, meer of minder groote V3 wachtingen te mogen koesteren van de onkruidbestrijding met behulp .van chemische middelen. Men vernam of las soms van fantastische middelen, welke zeer gunstige resultaten hadden gegeven. En men was geneigd te ge loven;, dat hiervan ook in ons land v» el met veel succes in de toekomst ge bruik zou kunnen worden gemaakt. Hoe staat het thans, nu wij over één of twee jaren ervaring mef vele va deze middelen beschikken, met de perspectieven voor de toekomst hier te lande? Zooals dat met veel meer dingen het geval is, blijkt ook hier, dat wij onze verwachtingen soms wel eens wat te hoog gestedl hebben. Er zijn in het buitenland inderdaad belangrijke ont dekkingen gedaan, die tijdens den Iaatsten oorlog ook reeds gedeeltelijk met succes een practische toepassing hebben geovnden, doch het is nog geenszins zoo, dat wij nu in eens, met de eenvoudige toepassing vaneen wondermiddel, ons onkruid gemakke lijk de baas blijven. Hoe ver zijn we nu gekomen en wat kan er voor 1947 worden aanbevolen? Over het alge meen kunnen wij opmerken dat de toepassing van chemische middelen ge paard moet gaam met de noodige voorzichtigheid. Er zijn gewassen waarin bepaalde middelen niet kunnen worden gebruikt, omdat ze er zelf te veel van zouden lijden. Ook met de concentraties moet men daarom steaas gced uitkijken en zich stipt houden aan de voorschriften. Anders zullen te leurstellingen zeker niet uitblijven. En clezJe kunnen omgekeerd weer de oorzaak zijn, dat de toepassing van de goed bruikbare middelen minder Vlot ingang zou vinden in de prak tijk. Het leek ons daarom gewenscht op enkele punten nog eens de aan dacht te vestigen. Onkruidbestrijding in granen. In granen kunnen, behalve natuur lijk door schoffelen, wieden, eggen enz. de onkruiden ook zeer goed be streden worden met verschillende che mische middelen. Hiervoor zijn thans kalkstikstof en D.N.G. houdende mid delen (z.g. kleurstoffen) in voldoende mate verkrijgbaar. Kalkstikstof. De behandeling voor wintergranen kan het best in FebruariMaarr ge schieden. Men strooit 250 a kg. kalkstikstof per h.a. op het dauw- fiatte gewas, in de vroegeochtend van een dag, waarop zonneschijn verwachten is. Voor zomergranen is het uitstroo m van de kalkstikstof ongeveer 14 dagen vóór het zaaien, op de zaaiklaar lig gende akker de beste methode. Deze werkwijze geldt ook voor hakvruch- ten. Zomergranen kunnen ook behandeld worden, als het gewas een handbreed hcog staat en de onkruiden 26 blaadjes hebben. D.N.C. bevatter.de middelen. Alleen een bespuiting van jonge on kruiden geeft goede resultaten. In wintergranen daarom in Februari, Maart, terwijl zomergranen behande d moeten worden als het gewas 810 cm. groot is en de onkruiden 26 blaadjes hebben. Als de onkruiden grooter zijn kan de concentratie iets hooger genomen worden dan is aan gegeven. De bespuiting kan zoowel op eer. droog gewas bij zonnig weer, als op een iets vochtig (dauwnat) gewas worden uitgevoerd. Indien bij zonnig weer gespoten wordt, is de schade aan het gewas grooter. Onder die om standigheden moet daarom een lagere concentratie gebruikt worden. Niet aile onkruiden kunnen met be hulp van kleurstoffen even goed be streden worden. Het meest gevoelig zijn de jonge zaadonkruïden, .die een groot bladoppervlak hebben. Onkrui den met een krachtig wortelstelsel of wortelonkruiden" sterven aanvanke lijk wel af, maar groeien later weer aan. Met nadruk wijzen wij er op, dat per h.a. minstens 800 L. vloeistof moet worden verspoten. In het onderstaande zijn alleen pro ducten opgenomen, waarmee de Plan- tenziektenkundigen Dienst goede er varingen heeft opgedaan en die in voldoende mate verkrijgbaar zijn. Midedlen (in alph. volgorde) Concentrafe Azizon( 4- Actizon y2 Asepta- fabriek, Postbus 33, Delft 1\}i% D.N.C, Krimpen, U.A.F. Orange- str. 2 b, Den Haag y2% EIgetine, Fa. v. Waveren en Zn.. Hillegom y2% Jebonol-extra, Verdugt, Anna Pau- lownastr. 35, Den Haag y% Kewa-perfect, Kempkes en. Water reus, Eist (Gld.) Yi0.! Nitroleum-poeder, Shell „Neder land", Wassenaarscheweg 80, )en> Haag yy/o Welke onkruiden zijn met kleurstof te bestrijden? a voor zoover men zich thans een oordeel hierover kan vormen, kunr nen de volgende onkruiden in hev algemeen goed tot zeer goed worden bestreden: Dauwnetel; Dovenetel; Herik; Klaproos, Korenbloem, wilde boek weit, Akkerwinde. b Waarschijnlijk zijn ook goed te bestrijden: Brandnetel, Duizendblad, Guichil- heil, Hennepnetel, Herderstaschje, Kamille, Kruiskruid, Lepelblad, Mei de soorten, Perzikskruid, Veenwortel wilde wrikken, witte krodde (Boeren kers), Zandkool. c Twijfelachtig is het resultaat bij de volgende soorten: Akkerdistel, Akkerviooltje, Dui- venkervel, Hoefblad, Muur, Melkdis- tel, wilde spurrie, windhalm. Dit is de groep, waarin de wor telkruiden voorkomen. Deze krijgen wel een flinke klap van de bespui ting met kleurstoffen, doch ze groeien later weer aan. Er blijft dus ook nog veel te on derzoeken op dit gebied. Voorloopig kan nog slechts de volgende samen vattende conclusie worden getrok ken: De granen leenen zich het best voor een bespuiting met kleurstof fen. De verschillende andere gewas sen zijn belangrijk gevoeliger en daarom is een behandeling onder „normale" omstandigheden niet aan te bevelen. Alleen in zeer vervuide perceelen zou men hot kunnen pro- beeren. Er zijn dan echter risico's aan verbonden Weersomstandigheden. De meeningen over de meest gun stige weersomstandigheden loopen nogal uiteen. Hieruit mag worden geconcludeerd dat D.H.C. minder nauwkeurig naar de weersomstan digheden luistert dan kalkstikstof. Wel moet er op worden gewezen, dat wij scherp zonnig weer en droog gewas de werking intensiever is met als nadeel een naar verhouding ster kere verbranding van het gewas. Het verdient aanbeveling onder deze omstandigheden in een iets la gere concentratie, dan de normale te spuiten. Tijdstip van aanwending Het is wenschelijk de bespuiting vroeg uit te voeren. De onkruid plantjes mogen niet meer dan 2 a 6 blaadjes hebben. Vaak werd er te laat gespoten! Sommigen zien voordeel in het be spuiten van wintergranen- (ook) in het late najaar (Nov. Dec.) Mis schien is hier eens wat te probeeren op het gebied van muur in vroeg ge zaaide wintergranen! Over het alge meen verdient een voorjaars behan deling de voorkeur. De kosten. Bij gebruik van 1000 L. vloeistof per ha. en de normale voorgeschre ven concentraties, varieeren de kos ten alleen voor het sproeimiddel on geveer tusschen f 30 en f 35 per ha. Ten slotte nog deze opmerking. Wij achten het gebruik van kleur stoffen niet in de eerste plaats be stemd voor Noordholland. Het is te hopen, dat wij hier niet zoo dik on der het vuil komen te zitten, dat vooral toepassing van kleurstoffen de oplossing moet worden gebracht. Deze zijn meestal te vinden op

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2