De brief uit Indonesië Nieuwe Bonnen Witte Kruis afd verga Wieringermeer Jan Venema van de Wierweg te Slootdorp, thans dienstplichtig soldaat le klas van het Regiment Jagers der 7 December divisie schreef weer een brief uit Indo- nesië aan de lezers van ons blad. Wij plaatsen de brief van Jan Venema onverkort. Jan schrijft dan: Aangezien de lezers al eens meer in uw blad over Indië ge lezen hebben, zal het onderstaan de hun zeker interesseeren. Het zijn mijn ervaringen, die ik in de zes maanden dat ik hier ben op deed. Na een paar maanden in Bui tenzorg te hebben gelegen waar het leven nog zoo kwaad niet is, door bioscoop, dansgelegenheid en diverse Chineesche eethuizen en verdere stedelijke gemakken, werden we voor een week ter ondersteuning gedetacheerd bij de 2e compagnie van het KNIL, in Kota Batoe, een plaats waar de vermoeide stedeling voor den oorlog rust en ontspanning zocht omdat het gelegen is tegen de bergen, ongeveer twintig kilome ter ten Westen van Buitenzorg. De oorlog had hier zijn werk ge daan, want van een hotel met bad, waren alleen de fundamenten en een verwaarloosd basin over. Van hieruit moesten we met de 2e Comp. een nieiuw bivak op slaan, ten N.W. van Buitenzorg, aan de demarcatielijn, bij het plaatsje Masing waar "We te voet naar toe moesten trekken omdat er geen gelegenheid was voor auto's. Om zes uur 's morgens vertrok ken we bepakt en bewapend en na twaalf uur zwoegen, over berg kammen en door snelstroomende kali's met zoo nu en dan nog een beschieting, kwamen we des avonds doodmoe en dorstig op de plaats van bestemming aan. De keuken was natuurlijk nog niet gearriveerd en dus moesten we onze honger stillen met een beetje, door tabletten gezuiverd water en kaakjes met „Chopped ham" aangevuld met nog wat klapperwater. In deze plaats hebben we een week kennis gemaakt met de oor log zooals die hier wordt gevoerd dikwijls tot aan onze ooren onder de modder, en druipnat van zweet en kaliwater, keerden we van pa trouille terug, waarbij de tegen stander soms hardnekkig tegen stand bood. Na die week werden we afge lost door een andere peleton van onze compagnie die ook nog de noodige ervaring moest opdoen, en wij gingen naar een meer rus tiger plaats, namelijk een rubber fabriek in een gebied waar de bevolking ons erg vriendelijk ge zind was, die zich vooral uitte door een uitbundig geschreeuw van de kampongbewoners wan neer we daar met een auto door réden. Ook hier lagen we maar een paar wéken, want we moesten 'n bivak overnemen van het KNIL, die een welverdiende rustperiode kregen, na een tijd van intense activiteit. Ditmaal was het ook weer een nog niet geheel rustige omgeving want het gebied tusschen onze kampong en de demarcatielijn werd regelmatig geinfiltreert door rampokkende en brandstichtende benden, die wij dan weer over de lijn jaagden. Totdat voor eenige tijd door de Republikeinsche regeering het be vel staakt het vuren" werd ge geven en dat hebben wij kunnen merken, ter illustratie diene het onderstaande wat wij vanmorgen meemaakten. Zooals gewoonlijk gingen we weer op patrouille en nu recht streeks naar de demarcatielijn, die hier gevormd wordt door een ra vijn van ongeveer veertig meter diepte, en op de bodem daarvan een Kali en de noodige rotsblok ken, waarover speels een aantal apen sprongen, kleine wezentjes door de groote hoogte waarop wij stonden. Toen we de omtrek verkenden zagen we op een plateau een sol daat op wacht staan, die zoo gauw hij ons zag staan begon te zwaaien met een witte lap. Wij hadden ook gauw een wit te zakdoek opgescharreld die we aan een geweer bonden en al vlug werden aan de overkant meer witte vlaggen zichtbaar en ook soldaten in allerlei kleeding die ons iets toeriepen, wat we door de groote afstand en het rui" schen van een waterval niet kon den verstaan. Maar we begrepen toch wel dat ze wilden praten. Wij zochten toen een plaats waar we in het ravijn konden af dalen, waar dan ook vijf man van ons naar beneden ging, nauwlet tend gade geslagen door de „over kant". Onze jongens gingen rustig he neden op een manshoog rotsblok zitten en wachtten daar op de dingen die komen zouden. Spoe dig daalden ook twee vertegen woordigers van de „overkant" omlaag, aarzelend kwamen ze na derbij en salueerden voor onze luitenant, doch ze durfden nog niet geh'eel dichtbij te komen. Toen de luit hun een Engel- sche sigaret aanbood was het ijs gauw gebroken en zochten ze ook een plaatsje op het rotsblok uit, waarna zich een geanimeerd ge sprek ontspon onder het genot van een piraatje. Het bleek dat hun commandant niet aanwezig was, omdat hij een bespreking voerde met zijn chefs dus een definitieve afspraak kon er niet worden gemaakt, maar dit werd uitgesteld tot Maandag op dezelfde plaats en tijd. Nadat onze jongens al hun si" Onder voorzitterschap van den heer J. A. Woldering werd Dins dagavond een ledenvergadering van het Witte Kruis gehouden in Hotel Smit te Middenmeer. Slechts 13 leden, inclusief het be stuur, waren aanwezig. Nadat de voorzitter 'n kort openingswoord heeft gesproken worden de notu len gelezen door den secretaris de heer Harshagen welke onveran derd worden .goedgekeurd, Ibis- mede de jaarverslagen over het tijdvak 1942—1946. Medegedeeld wordt dat de con tributie-inning in 1945 veel moei lijkheden heeft gegeven. De leden zijn echter nergens zonder hulp geweest, het Witte Kruiswerk ging overal door. Doordat vrijwel al het mate riaal en de auto van de zuster bij de onderwaterzetting verloren gingen is 'n actie voor vrijwillige bijdragen ingezet, door welke ac tie een bedrag van plm. f 7000. bijeen kwam. De zuster heeft weer een auto, al is het niet zoo'.i beste, en zusier is ook weer in den polder gevestigd. De verhouding Witte Kruis Wit Gele Kruis is opgezegd waar garetten aan de „tegenpartij" hadden gegeven werd de zitting verdaagd tot Maandag. Toen ik weer in het kamp te rugkeerde voelde ik me meer vol daan, als na een morgen van schieten, enz., want praten is toch maar de manier, maar dan op een steen in de Kali, en niet in een duur hotel tijdens een kostbaar diner. Ik geloof dat dit voorloopig al les is wat ik U had te vertellen, en met vriendelijke groeten tot een volgende keer. Jan Venema door thans iedere inwoner lid kan worden van het Witte Kruis, van R.K. zijde wordt dit mede aanbe velen. Er wordt dan ook ver wacht dat alle inwoners achter het Witte Kruis zullen staan. De jaarverslagen wordën na enkele opmerkingen goedgekeurd. Bestuursverkiezing De voorzitter deelt mede, dat het bestuur compleet is, doordat eenige bestuursleden zijn overle den. De nog zittende bestuursle den treden allen af. Bij een te houden vrije stem ming worden de volgende heeren in het bestuur gekozen. J. A. Wol dering, I. H. G. A. Harshagen, Chr. van Sphinter, P. Boer, E. A. Lindenbergh, U. Joustra en A. Biesheuvel. Het dag. bestuur zal bestaan uit de heeren Woldering, voorz., Harshagen, secr., en Chr. van Splunter penningm. De contributie wordt verhoogd van f2.50 op f5.Over 1946 zal eveneens nog contributie in rekening worden gebracht. Er is een materialenfonds ge sticht waarin het bedrag wat over is van de collecte zal worden ge stort. Voorzitter wijst er op dat, wil het werk van 't Witte Kruis weer normaal functioneeren, de gehee- le bevolking er achter zal moeten staan. Er zal op den duur een tweede zuster bij moeten komen. Dat kan alleen als er een goede financieele basis is. De gemeente geeft wel subsidie, doch de bevol king moet ook blijken van belang stelling toonen. Aangezien de vereeniging nog nimmer Kon. goedgekeurd is wordt een ontwerp statuten aan de vergadering voorgelegd, die door de vergadering worden goed gekeurd. Art. 4 van het huish. reg ondergaat nog een wijziging. In de kascommissie worden be noemd de heeren: D. Knibbe, A. C. van Nieuwenhuyzen en J. Sta pel. De benoeming van een com missie voor het materiaal wordt voorloopig opgeschort. Medegedeeld wordt nog dat in dien de RK zich aansluiten er twee plaatsen in het bestuur be schikbaar zijn. Het adres van zuster Schou ten is Kruisstraat 8, Slootdorp, zuster is telefonisch aangesloten onder no. 3. Bij de rondvraag komen geen bijzondere punten naarvoren waarna de vergadering wordt ge sloten. Voor het tijdvak van 6 tot en met 19 April 1947, geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (strook no. 4) 676 algemeen 750 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz of 750 gr. chocolade of sui kerwerk 677 algemeen 1 ei 678 algemeen 2 I. petroleum 67e, 671, reserve 100 gram gedroogde Zuidvruchten BONKAARTEN KD, KE 703, (strook no. 4) 683, 684, 685 algemeen 250 gram suiker, boterham strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk 68 6 algemeen 1 ei 687 algemeen 2 1. petroleum 68t reserve 100 grani ge droogde Zuidvruchten BONKAARTEN MA, MC 704 (bijz. arbeid, a.s. moeders) (strook no 4) 674 suiker 250 gram suiker. boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of sui kerwerk. TABAKSKAARTEN ENZ. QA QB, QC 704 671 tabak 3 rantsoenen ta baksartikelen 672, 673 tabak 2 rantsoe nen tabaksartikelen 671 versnaperingen 200 gram chocolade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 673 versnaperingen 100 gram chocolade en /of suikerwerk of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz, of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Donderdag 3 April worden gebruikt. De eieren op de bonnen 67-7 en 68-6 zullen in de loop van het tijdvak van 3 t/m 19 April worden afgeleverd. Men kan niet rekenen op aflevering ge durende dé eerste dagen van de geldigheidsduur. De bonnen 678 en 687 .algemeen voor 2 Uter petro leum zijn geldig t/m 17 Mei a.s.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2